Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Astıma İyi Gelen Yiyecekler

Astım üst solunum yolları hastalığından biridir. Kronik (uzun süreli), inflamatuar ( iltihaplı) bir akciğer hastalığıdır. Kişilerde, ataklar  halinde seyreden nefes darlığı, hırıltılı solunum, öksürük ve göğüste sıkışma hissi ile kendini belli eder. Özellikle bahar aylarında daha çok sık görülür ve hayat şartlarını olumsuz yönde etkiler. Astım hastalığını her yaştan insanda görmek mümkün, fakat en çok çocukluk döneminde başlar. Şikayetler kendiliğinden düzelebilir, giderek şiddetlenebilir ya da ilaçlarla tedavi edilebilir. Bu inflamasyonun oluşumunda genetik ve çevresel faktörler rol oynamaktadır. Stres, alerjik  reaksiyonlar , sigara dumanı, ağır egzersizler ve soğuk hava astımı tetikleyen etkenlerdir. Alerjik astıma neden olan unsurların belirlenerek bünyenin alerjiyle mücadele edebilmesi için doktor kontrolünde vitamin veya mineral  takviyesi yapılabilir.

Düzenli bir beslenme ve belirli yiyecekler astımı tam anlamıyla tedavi etmeyebilir fakat atakların şiddetini azaltmasına  ve kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olabilmektedir. Tüketilmesi gereken yiyeceklere dikkat ederek tedavi sürecinde bir adım önde olabilmek mümkündür. Astım hastalarının nöbet geçirmemesi için tertipli düzenli bir hayat yaşamaları gerekir. Temiz havanın bol olduğu alanlarda yaşayan hastalar daha az nöbet geçirmektedir. Astım hastaları beslenme alışkanlıklarını denetim altında tuttuklarında , uzun ve sağlıklı bir hayat sürebilirler.

Astıma İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1. Keten Tohumu

keten-tohumu

Keten tohumu astım belirtilerini  hafifletmeye yardımcı olabilecek potasyum ve magnezyum gibi mineraller açısından zengindir ayrıca selenyum kaynağıdır. Keten tohumu yağı en iyi omega-3 yağ asitleri barındıran bitkisel kaynaklardır. Bu yağ asitleri bronşiyal dokularda meydana gelen iltihaplanmayı azaltarak  astım hastalarının nefes alıp vermelerini kolaylaştırır. Keten tohumunu yemeklerinize ilave etmeden öce ezmeniz bağırsaklarınız tarafından daha rahat sindirilmesi açısından daha iyi olacaktır. Daha enerjik hissetmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca yoğurt ile kür yaparak da tüketebilirsiniz.

2. Kivi

kivi01

Kivi C vitamini kaynağıdır. Düzenli olarak kivi tüketmek astıma bağlı olan solunum yolu rahatsızlıklarına olumlu etki sağlamaktadır. Özellikle astımı olan çocuklarda yüksek bir etkiye sahiptir. Bu çocuklarda hırıltı sorununun önemli oranda azalma  göstermektedir. Kivi rahat nefes alma  burun akıntısını önleme  ve öksürüğü azaltmaya yardımcı olur. Kivi tüketmek astım krizlerini azaltmaktadır. Günde 1 adet kivi tüketerek C vitamini alımını yükseltebilirsiniz.

3. Havuç

Screenshot_38

Havuç birçok rahatsızlığa iyi geldiği bilinmektedir bunun yanında astıma da iyi geldiği yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Havuçta beta -karoten ve  antioksidan içerir.Beta -karoten ( A vitaminin meyvelerde bulunan öncülüdür.) egzersiz kaynaklı olan astım sıklığını  azalttığı  bilinmektedir. Havuç suyunda bulunan besinler astıma bağlı olan kronik öksürüğe yarar sağlar. Havuç satın alırken yüksek oranda  beta-karoten  içermesi için koyu turuncu olmasına dikkat edin ayrıca geleneksel olarak yetiştirilen organik havuçlar da tercih edebilirsiniz.

4. Sarımsak

img2012052015295896

Sarımsak ve soğan , akciğer iltihabına neden olan enzimleri baskılayıp astım ataklarının sayısını ve şiddetini düşürebilir. Her gün düzenli olarak sarımsak tüketmek astım hastalarına yarar sağlayabilir, sarımsak, antiinflamatuar ve C vitamini , astım hastalarına şifa verir.
Aynı zamanda iyi bir selenyum kaynağıdır. Sarımsak tüketerek, doğal antibiyotik olarak bilinen sarımsağın astım üzerindeki olumlu etkilerini vardır.

5. Ispanak

yabani-ispanak

Ispanağın besin değerleri çok mükemmeldir ve bu sağlıklı gıda astım hastalarında anti-astım etki yapar. Yapılan bazı araştırmalara göre ıspanak tüketenlerin, astım  semptomlarının daha düşük olduğu gözlenmiştir.Günde en az 100 kalori (500 gram) ıspanak tüketerek bu semptomları kontrol altına alabilirsiniz.Ispanak en iyi beta- karoten, C vitamini, E vitamini, ve  magnezyum kaynaklarındandır. Ayrıca önemli oranda potasyum içerir ve astıma önemli ölçüde  fayda sağlar.

6. Brokoli

brokolinin-faydalari-nelerdir
Brokoli astım ve akciğer hasarının tedavisinde etkili olabileceği ortaya konulmuştur. Brokolide bulunan sülforafan maddesinin astıma neden olan solunum yolu iltihabından korumaktadır.Az kalorili A, C, K vitaminleri  , kalsiyum , demir, beta karoten bakımından zengindir, antioksidan etkiye sahiptir. Astım hastalarının diyetlerine rahatlıkla ekleyebilecekleri bir bitkidir. Brokoli tüketerek antioksidan bileşiklerinde artış sağlar ve solunum yolu ile oluşan inflamasyona bağlı bronş astımı kontrol altına almak mümkündür.

 7. Muz

muzzz

Her gün bir adet muz tüketerek astım ve semptomlarından bir olan nefes darlığına çözüm bulabilirsiniz, muz tüketenlerin %34 tüketmeyenlere  oranla daha rahat nefes aldığı görülmüştür. sildenafil (şertleşme bozukluğu) kaynaklarından biri ve B6 vitamini içerir. Sildenafil ise bronş kas dokusunun rahatlamasına yardımcı olan bileşikler içerir. Daha rahat bir nefes alma için ez az bir tane tüketmek faydalı ve sağlıklıdır.

8. Maydanoz

gebelikte-maydanoz-yemenin-zararlari

Maydanoz solunum yollarında oluşan iltihaptan kurtulmakta yardımcı olabilir. Ve maydanoz tüketmek göğüs kaslarını gevşetici ve rahatlatıcı etkiye sahiptir. Astım ataklarının şiddetini de azalttığı  ve bronşları açtığı bilinmektedir. Maydanozu salatanıza ekleyebilir, suyunu kaynatıp içebilirsiniz ve yapraklarını çayınıza ekleyebilirsiniz.

  9. Elma

elma_1

Elmanın astıma karşı koruyucu etkisi elmada ulunan flavonoid türü maddelerden kaynaklandığı bilinmektedir. Flavonoid antialerjik , antioksidan ve anti-infilamatuar  etkileri vardır. Astım hastalığını önlenmesinde özellikle antonsiyanin ve ploridzin isimli flavonoidlerin etkili olmaktadır. Kellin adlı flavonoidin bronşları genişletici etkisi olduğu  bilinmektedir. Günde iki ila beş elma yiyen insanlarda astım %32 daha düşük risk olduğu belirlemiştir.Elma suyu tüketen çocuk hastalarda ise hışıltılı solunum %50 azaltıldığı görülmüştür.

 10. Nane

nane-7

Nane özellikle astım atakları esnasında bronşların açılmasını sağlayabilir. Nefes açıcı etkisi oldukça fazladır. Nanenin kaynatarak solunması  solunum yollarını açmaya yardımcı olur. Sabah akşam kaynatıp suyunu içmek nefesinizi açar.

11. Ayçekirdeği

headline

Dengeli ve düzenli yemek astım hastaları  ve nefes darlığı çekenler için oldukça faydalıdır. Çekirdekte potasyum, magnezyum, ve E vitamini içerir. Aynı zamanda iyi bir selenyum kaynağıdır. İçeriğinde bulunan mineraller sayesinde nefes açıcı etki yapar ve hırıltılı solumayı önler. Her gün belirli bir miktar tüketmek sağlığınız için faydalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.