Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ateş Nasıl Düşürülür?

İnsan vücudu bir uyum içerisinde çalışır. Sağlıklı olmak bunu gerektirir. Sağlıklı bir hayat sürmek için vücudumuzun bir uyum içinde çalışması gerekir. Bahsi geçen bu çalışma vücudun belirli çalışma aralığında olur. Bu aralığın üstünde veya altında kalınca vücudu çalışmasında sıkıntılar olabilir. Vücudumuzun belirli bir sıcaklığı vardır. Bu sıcaklık genellikle 36-37 derece civarında olup kişiden kişiye genellikle aynı olur. Bahsi geçen bu dereceler insan vücudu için normal değerlerdir. Fakat bazı durumlarda vücudumuzun sıcaklığı düşebileceği gibi yükselebilir. Vücut sıcaklığının yükselmesi durumunu halk arasında ateş yükselmesi deriz. Bu yazıda ateş yükselmesinin ne olduğu, neden ateşin yükselebileceği, belirtileri, nasıl ateşin düşürülebileceği gibi konulardan bahsedeceğiz.

Ateş Yükselmesi Nedir?

Ateş Nasıl Düşürülür?

Yukarıda da bahsi geçtiği gibi vücudumuzun belirli bir sıcaklığı vardır. Bu sıcaklık yaklaşık 36-37 derece olarak kabul edilir. Bu sıcaklık aralığı vücudumuzun normal çalıştığı aralıktır. Fakat bazı durumlarda vücudumuzun sıcaklığı yükselir yani ateşimiz çıkar. Bunun birçok sebebi olabilir. Ateşimizin yükselmesi genellikle vücudumuzun hastalıklara karşı direndiği anlamına gelir. Çoğu hastalık halinde ateş yükselmesi görülmesi normaldir. Belirli aralıkların çok üstüne çıkmadığı sürece ateş yükselmesinde fazla panik yapmaya gerek yoktur fakat her ne olursa olsun tedbiri de elden bırakmamak gerekir.

Ateş Yükselmesinin Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Ateş Nasıl Düşürülür?

Ateş yükselmesinin nedenleri bahsi geçtiği gibi fazla olabilir. Bu nedenler genellikle vücudumuzun bir hastalıkla baş ettiği anlamına gelir. Özellikle bebeklerde ve çocuklarda ateş yükselmesi sıkça görülür. Bu yüzden her aile ateş yükselmesi durumuna alışıktır ve önemini bilir. Ateş yükselmesi durumunun başka önemli sebepleri olabilir. Örneğin akdeniz ateşi hastalığı buna bir örnektir. Bu hastalığın belirtilerinden bir tanesini sık sık ateş yükselmesi olarak gösterilebilir. Bazı zehirlenme ve böcek ısırığı sonucu da ateş yükselebilir. Ateş yükseldiği durumlarda vücut tam tersi üşümeye başlar. Bu yüzden ateşi yükselen kişiler genellikle üstlerine bir şey örtmek ister. Ateş yükselmesinin diğer belirtileri ise titreme, halsizlik ve terleme durumu şeklinde sıralanabilir. Bazı hastalar ateşleri çıksa da direkt olarak anlamayabilirler. Aslında böyle kişilerin hastalıklara dirençli kişiler olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bu yüzden bu belirtileri de bilmekte fayda vardır.

Yükselen Ateş Nasıl Düşürülür?

Ateşi düşürmenin birçok yolu vardır. Yukarıda da bahsi geçtiği gibi ateş yükselmesi özellikle bebek ve çocuklarda sık görüldüğü için ateş düşürme yöntemlerini ailelerin bilmesinde mutlaka fayda vardır. Bu yöntemleri giyilen kıyafetlere dikkat etmek, sıvı takviyesi yapmak, ılık su ile duş almak, ıslak ve soğuk havlu koymak, ilaç tedavisi şeklinde sıralamak mümkündür.

1. Giyilen Kıyafetlere Dikkat Etmek

Ateşi yüksek olan bir kişi için öncelikle dikkat edilmesi gereken konu üzerindekilerdir. Ateş yükseldiğinde üşüme hali hissedildiği için hasta üzerini örtmek, kalın giyecekler giymek isteyecektir. Fakat bu yanlış bir harekettir. Bu şekilde yapılırsa zaten sıcak olan vücudun sıcaklığını atması engellenir. Bu da ateşin daha fazla yükselmesine neden olur. Bu sebeple olabildiğince hafif ve rahat kıyafetler giyilmesinde ve üşüme haline rağmen üstün örtülmemesinde fayda vardır.

2. Sıvı Takviyesi Yapmak

Ateşi yükselen hastalarda görülen durumlardan bir tanesi de terleme durumudur. Vücut fazlaca sıvı kaybettiği için kaybedilen bu sıvının takviye edilmesinde fayda vardır. Ayrıca sulandırılmış meyve suları da sıvı takviyesi konusunda faydalı olacaktır.

3. Ilık Su ile Duş Almak

Ateşi düşürmede en etkili yöntemlerden bir tanesi ılık su ile duş almaktır. Bu yöntem sayesinde vücut sıcaklığı hızlı bir şekilde düşürülebilir. Hastaya su soğuk gelebilir fakat ateşinin düşmesi için dayanması konusunda destek verilmelidir. Kısa süreli ılık duşun sonunda aynı şekilde rahat kıyafetler ile hasta ateşinin düşmesini beklemeli ve dinlenmelidir.

4. Islak ve Soğuk Havlu Koymak

Ateş yükselmesinde dinlenme durumu söz konusu olduğu için bu süreçte hastanın bazı bölgelerine ıslak ve soğuk havlu konabilir. Alın ve koltuk altı sıcaklığı düşürmede en etkili bölgelerdendir.

5. İlaç Tedavisi

İlaç tedavisi ateş düşürme için hemen baş vurulmaması gereken yöntemlerden bir tanesidir. Eğer hastanın ateşi 38.5 derecenin üstünde ise ilaç tedavisine başvurulabilir. Tabii bu konuda bir doktordan yardım almakta fayda vardır. Ayrıca çocuklara ateş yükselmesinde ateş düşürücü olarak aspirin verilmemesine dikkat edilmelidir.

Bahsi geçen bu yöntemler genellikle ev ortamında kendi uğraşlarınızla ateş düşürmeye dayalıdır. Eğer tüm yöntemlere rağmen hastanın ateşinde bir düşme olmuyorsa veya hastanın ateşi oldukça yüksek ise hemen bir doktora gitmekte fayda vardır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.