Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ateşi Çıkan Çocuklara ve Bebeklere Ne Yapılmalı? Nelerden Kaçınmalı?

Çocuklarda ve bebeklerde ateş, enfeksiyona bağlı birçok hastalığın habercisi olabilir. Özellikle yeni doğan bebeklerde ve henüz 3 aylık olmayan bebeklerde yüksek ateş, çok tehlikeli ve bebeğin sağlığını tehdit edici nitelikte olabilir. Çoğu zaman hafif ateş, ilaçsız ve evde uygulanabilen basit ve klasik yöntemlerle geçirilebilir. Ancak aileler çoğunlukla telaşa kapılıp hatalı yöntemler uygulayarak ve yüksek ateş halinde asla yapılmaması gereken şeyleri yaparak çocuğunun ve bebeğinin sağlığına zarar verebiliyor. Aslında çok basit tedavi yöntemleri bulunmasına rağmen hala ne yazık ki aileler tarafından  kulaktan dolma bilgilerle birçok yanlış tedavi yöntemi uygulanıyor. Bu bağlamda ailelerin özellikle çocukların ateşinin düşürülmesi konusunda etraftan edindikleri yanlış bilgilerden kurtulmaları ve çocuklarına yardımcı olabilmeleri için uzmanlar tarafından bilgilendirilmeleri gerektiği söylenebilir.

Çocuğun Ateşi Çıkınca Yapılması Gerekenler

Çocuğunuzun yaşı ne olursa olsun ateşi çıktığı zaman ilk yapmanız gereken şey fazla kıyafetlerini çıkarmak olmalıdır. Ortam serin dahi olsa çocuğunuzun kıyafetlerini çıkarmalısınız. Asla çocuğunuzu fazla giydirerek ateşini düşürmeye çalışmayın. Çocuğunuzun ateşini düşürmek isterken daha da yükseltmemek için kulaktan dolma bilgiler ve geleneksel yöntemler yerine uzmanların tavsiyelerini uygulamalısınız.

Çocuklarda ve Bebeklerde Yüksek Ateş Kaç Derecedir? Normal Değerler Nedir?

Ateşi Çıkan Bebeğe Ne Yapılır?

ateşi yüksek çocuk

Dr. Özlem Karahasanoğlu’na göre; ateşi çıkan bebeğinizin tedavisine, eğer hafif bir ateşse bol sıvı vererek ve kıyafetlerini çıkararak başlamalısınız. Bebeğiniz 3 aydan küçükse ve hafif yüksek ateşi varsa işe yine önce fazla kıyafetlerden bebeğinizi kurtararak başlayabilirsiniz. Bebeğiniz anne sütü aldığı dönemdeyse bol miktarda emzirmelisiniz.

Bu yöntemleri uyguladıktan sonra eğer bebeğinizin ateşi hala düşmediyse, ılık banyo da ateşi düşürmek için etkili bir yöntem olabilir.

Çocuklarda ve Bebeklerde Ateş Nasıl Düşürülür?

Çocuğunuzun kıyafetlerini çıkardıktan sonra vücuduna ıslak ve ılık kompres uygulayabilirsiniz. Dr. Öngün’e göre ıslak kompres, çocuğunuzun yüksek ateşini düşürmek konusunda oldukça etkili olacaktır. Koltuk altı, şakak, alın, bacak arkalarına ve kasıklara ıslak kompres uygulayarak çocuğunuzun ateşini ilk etapta düşürmeye çalışabilirsiniz. Kompresi ıslak bir bez ve ılık su kullanarak kolayca uygulayabilirsiniz. Sık sık kompres uyguladığınız bezi değiştirmelisiniz.

Kompres yöntemini uyguladıktan sonra belirli aralıklarla çocuğunuzun ateşini ölçüp bez değiştirerek kompres uygulamasına devam etmelisiniz. Kompres yönteminden sonra eğer çocuğunuzun ateşi hala en azından 38 derecenin altına düşmediyse, ılık banyo yöntemi de uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Bebeklerde ve Çocuklarda Ateş Düşürücü İlaç Kullanımı

Öncelikle 12 yaş ve altındaki çocuklarda, kesinlikle ateş düşürücü olarak aspirin kullanmamanız gerektiğini önemle belirtelim. Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Arzu Özgeneci Öngün; Reye sendromu olarak adlandırılan ve ani beyin ve karaciğer hasarına sebep olan hastalığın sebeplerinden biri olan aspirin kullanımını 12 yaşın altındaki çocuklara önermiyor. Çocuğunuzun ateşini düşürmeye çalışırken çok daha büyük ve kalıcı problemlerle karşı karşıya kalmamak için başka ateş düşürücüler ve alternatif çözüm yöntemlerine başvurabilirsiniz.

Dr. Öngün’e göre; diğer ateş düşürücü tipleri olan, Ibuprofen ve Asetaminofen gibi ilaçları çocuğunuz için yukarıda sayılan sağlık endişelerini yaşamadan kullanabilirsiniz. İlaç kullanmadan önce çocuğunuzun yaşına göre doğru ilacı seçmek için her durumda doktorunuza veya eczacınıza danışmalısınız. Bunların dışında evde ilaç kullanmadan uygulayabileceğiniz uzman tavsiyeleri de bulunuyor. Özellikle hafif ateş halinde bu yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Çocuklarda ateş düşürücü kullanımında dikkat edilmesi gereken bir başka husus da ilacın dozunun doğru ayarlamasıdır. Çocuk Enfeksiyon Uzmanı Dr. Dicle Şener’e göre; ilaç kullanımı gerektirmeyen derecedeki ateşlerde bile ailelerin çocuklarına ateş düşürücü ilaçlar verildiği, bu yaygın kullanıma rağmen büyük oranda dozların yanlış ayarlandığı görülmektedir. Yine Dr. Şener’e göre, ateş düşürücü ilaçlarda doz aşımı nedeniyle çocuğunuzun böbrek ve karaciğerinde hasar oluşmasına veyahut da mide kanaması gibi sağlık problemleri yaşamasına sebep olabilirsiniz. Ateşin enfeksiyonla savaşta önemli bir silah olduğunu ve normal bir reaksiyon olduğunu belirten Dr. Şener, genellikle ateşin vücutta var olan bir enfeksiyona tepki olarak yükseldiğini, her ateşin ilaçla tedavi edilmemesi gerektiğini eklemekte ve ateşi 37,8 derecenin altındaki çocuklarda ilaç kullanımını tavsiye etmemektedir. 

Ateşi Çıkan Çocuğa İğne Yapılabilir mi?

iğne yapılan çocuk

Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Süha Ünüvar; enjeksiyon ve buzlu suyun çocukların ateşini düşürmek için kullanılmasının doğru olup olmadığının, ailelerin en çok sordukları soruların başında geldiğini ifade ediyor. Doktor kontrolünde ve gözetiminde ateşli çocuğa enjeksiyon yapılması alışılagelmiş bir yöntem olup doğru yapıldığı takdirde bir sakıncası bulunmamaktadır.

Enjeksiyonun mutlaka bir sağlık kuruluşunda ve doktor kontrolünde yapılması gerekir. İğnenin yapılacağı yer, çocuğun kas durumuna ve yaşına göre belirlenir. Somut olaya göre değişmekle birlikte iğne 1 yaşından büyük çocuklara kalçadan yapılır. 1 yaşını doldurmamış çocuklarda ve yürümeye başlamamış çocuklarda ise bacaktan enjeksiyon yöntemi uygulanır.

Sirke Bebek ve Çocuklarda Ateş Düşürür mü?

Bebeğinizin veya çocuğunuzun ateşi çıktığında sirke ile düşürmeye çalışmamalısınız. Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Özlem Karahasanoğlu’na göre, sirke ve alkol ile ateş düşürmeye çalışmak; anlık fayda sağlayıp, önce ateşin düşmesini sağlasa da sonradan zararlı olabilir. Ne yazık ki bu tip yöntemler toplumda çok yaygın olarak uygulanıyor. Kulaktan dolma bilgiler ile çocuğunuza ateş düşürme tedavisi yapmamalısınız.

Pediatri Uzmanı Dr. Melih Çetinkaya da bu konuyla ilgili; aileler tarafından uygulanan geleneksel yöntemlerden olan vücudun çeşitli bölgelerine, ateş düşürmek için limon, buz, sirke, kolonya alkol sürülmesi gibi yöntemlerin uygulanmaması gerektiğini, bu yöntemlerin damarları ani bir şekilde büzmesi dolayısıyla ateşin hemen düşer gibi olduğunu ancak damarlar genişledikten sonra ateşin daha da fazla arttığını söylüyor.  Çocuğunuza yardım etmek isterken, ateşini düşürmek yerine aslında farkında olmadan sağlığına zarar veriyor olabilirsiniz.

Ateşi Olan Çocuğa Ne Yedirmeli?

yemek yemek istemeyen çocuk

Yüksek ateş, insan vücudunda dehidrasyon, yani su kaybı yaratır ve özellikle küçük çocuklarda bu su kaybı çok hızlı gerçekleşir. Susuzluğu engellemeli ve vücut sıvısını eksik bırakmamalısınız. Kafein içeren kola, kahve ve çay gibi içecekler idrar söktürücü etki gösterdiklerinden dehidrasyona sebep olur. Zaten yüksek ateş sebebiyle su kaybı yaşayan çocuğunuza mutlak suretle bu tarz içecekleri içirmemelisiniz. Çocuğunuza bolca su içirin. Kahve, çay ve kola gibi kafeinli içecekler yerine meyve suyu iyi bir alternatiftir.

Ateşi yüksek olan çocuğun beslenmesi konusu da bazı durumlarda problem yaratabilir. Çünkü yüksek ateşli çocuğunuz muhtemelen iştah problemleri de yaşıyor olacaktır. Yemek yemek istemiyorsa zorlamayın. Ne yemek istiyorsa, elbette kabul edilebilir miktarlarda olması şartıyla izin verin. İştah problemi söz konusu olduğunda çorba en iyi alternatiftir. Hem su kaybı ile mücadele için iyi bir yiyecektir hem de iştah problemi yaşayan çocuk açısından besleyicidir.

Yüksek Ateşi Olan Çocuk Nasıl Giydirilmeli?

Yüksek ateşi olan çocuk veya bebeğinize aşırı kıyafetler giydirmemelisiniz. Çocuğunuzun ateşi çıktığında zaten ilk yapacağınız iş kıyafetlerini çıkarmak olmalıdır. Ateşi olduğu süre boyunca ve özellikle de çocuğunuz uyurken onu mümkün olduğunca daha az giydirmelisiniz. Dr. Öngün’e göre çocuğunuz uyurken üzerindeki giysileri daha da azaltmalısınız. Aksi halde çocuğunuza yardım etmek isterken aslında daha da zarar verebileceğinizi unutmamalısınız.

Ateşli Havale Durumunda Ne Yapılmalı?

ateşli havale

Havale ailelerin en büyük kabuslarından biri olan, ateşle birlikte küçük çocuklarda oldukça sık rastlanan, bilinç kaybına neden olabilen, kasılmalarla birlikte gözlerin kayması gibi semptomlarla ortaya çıkan bir durumdur. Öncelikle ateşli havale durumunda, diğer tüm sağlık tehlikelerinde olduğu gibi hemen hekiminizi aramalısınız. İkinci olarak en önemli husus, panik yapmamanızdır. Çocuğu havale geçirdiğinde birçok aile panik yaparak yanlış yöntemler uyguluyor. Çocuğunuz yüksek ateş sebebiyle havale geçiriyorsa öncelikle sakinliğinizi korumalısınız. Ancak bu şekilde çocuğunuza gerçekten yardım edebilirsiniz.

Uzmanlara göre havale anında sakin kalarak, ilk etapta çocuğunuzu sert bir zeminde yan konuma getirmelisiniz. Daha sonrasında çocuğunuzun dilini ısırmaması için dişlerinin arasına kalınca bir mendil sıkıştırmalısınız. Boynunu sıkıştıran bir giysi varsa onu hemen gevşetmeli ve çocuğunuzu asla sıkı tutmamalısınız.

Ateşli havale nedir? Daha detaylı bilgi için TIKLA!

Kaynaklar:

Kaynak 1

Kaynak 2

Kaynak 3

Kaynak 4

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.