Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

AVOKADONUN FAYDALARI NELERDİR?

Avokado, defnegiller familyasına ait bir ağaçta yetişen meyvenin adıdır ve bu meyvenin anavatanı Meksika ve Orta Amerika’dır. Avokadoya ‘timsah armudu’ da denilmektedir. Şekli oval ya da elips olup yeşil, kırmızı veya erguvani renkte olabilir. Meyvenin içi krem veya sarımsıdır. Avokadodo doğal ve içerik olarak yoğun bir meyvedir. Yaklaşık 20 vitamin ve mineral içermektedir. Botanik büyük bir meyve olduğundan tek bir tohumu bulunur.

Genellikle avokado süper yiyecek olarak adlandırılmaktadır. Bu ismin verilmesi sağlık açısından yararlarına bakıldığında şaşırtıcı değildir. Avokadonun renk ve şekil açısından değişen türleri vardır.

Tropik iklime sahip bölgeler yanında don olayı fazla olmayan Akdeniz iklimine sahip birçok bölgede de yetiştiği görülmektedir. Türkiye’de yetiştiren bölgelere bakacak olursak Akdeniz Bölgesi’nde Antalya’dan İskenderun’a kadar olan bölgede yetiştirilmektedir.

Dünyada en doğal besin maddeleri arasında avokado da yer almaktadır ve böylelikle sadece yetişkinler için değil bebekler içinde tüketimi yaygın meyveler arasındadır. Bakır, potasyum, demir, magnezyum ve fosfor gibi vücut sağlığı için çok önemli maddeler dışında A, B,C, E ve K vitaminleri bakımından da oldukça zengindir.

avokado eşsiz bir meyve türüdür ve birçok meyve gibi karbonhidrat içermektedir. Ancak bunun yanında avokadonun sağlıklı yağ oranına sahip olduğu bilinmektedir. Yapılan çeşitli çalışmalar avokadonun sağlık üzerinde güçlü yararlı etkileri olduğunu göstermektedir. Bilimsel araştırmalar tarafından desteklenen avokadonun sağlığa yararı 11 madde halinde yazımızın devamında sizler için açıklanarak düzenlenmiştir.

Avokadonun da birçok meyve gibi obezite, diyabet, kalp rahatsızlığı, sağlıklı cilt ve saç, sindirim gibi çeşitli faydası bulunmaktadır. Bizlerde yazımızın devamında ayrıntılı bir şekilde faydalarını sizler için anlattık.

Avokadonun Faydaları

Avokado E vitamini deposudur ve protein açısından sağladığı faydayı E vitamini ile destekler. Bu iki unsur birçok hastalıkla mücadele için oldukça etkin rol oynamaktadır.

1.Kilo Kontrolü

kalici-kilo-ver

avokadoda yüksek besin değeri bulunmaktadır ve zengin bir içeriğe sahip olması ve iyi bir lezzeti olmasından dolayı çeşitli yemeklere eklenmektedir. avokadodaki tokluk hissini veren ana madde guacamoledir.

2.Kalp

red-heart-tree

Avokadonun içinde bulunan birçok mineral vardır ve bu mineraller kalbi dinç ve canlı tutmaktadır. avokado folat bakımında çok zengin bir meyvedir ve folat kalp sağlığı bakımından ciddi bir önem taşır. Günlük bir fincan avokado folat ihtiyacının %23’ünü karşılar.

3.Göz

Avokado göz sağlığı için gerekli olan lutein ve zeaksantin içerir. Bu iki karotenoid göze bağlı hasarları en aza indirmekte ve yaşa bağlı gelişen riskleri azaltmaktadır. Avokadonun içerdiği bol miktardaki yüksek lif ve karotenoid lutein göz sağlığı için oldukça önemlidir.

4.Kanser

kanser

Avokadonun kansere engel olduğu, birçok araştırma sonucu ile kanıtlanmıştır. Yapılmış olan bir çalışmada insan lenfositlerini yani kemoterapinin yan etkilerini azalttığı gösterilmiştir. Diğer bir araştırmaya göre avokadonun özünde bulunan madde sayesinde prostat kanseri hücresinin büyümesini engellediği kanıtlanmıştır. Ancak unutulmamalıdır ki yapılan bu çalışmalar izole hücreler üzerinde yapılmıştır.

Avokadonun içinde bulunan folat maddesinin yeterli alımı kolon, pankreas, mide ve rahim ağzı kanserine karşı koruma sağlamaktadır. Avokadonun koruma mekanizması halen tam olarak bilinmemekle birlikte, araştırmacılar folatın DNA ve RNA üretimi ve istenmeyen mutasyonların önlenmesinde önemli bir rolü olduğunu söylemektedirler. Bir buçuk avokado günlük folat ihtiyacının yaklaşık olarak %20’sini karşılamaktadır.

5.Sağlıklı Bebekler

nbebek

Avokadonun içinde bulunan folat bebekler içinde gereklidir. Özellikle bol miktarda protein içerdiği için bebek sağlığında oldukça büyük bir öneme sahiptir. Bunun yanında magnezyum, B1 ve B2 vitaminleri bakımından da zengin olması bebeğin fiziksel ve zihinsel sağlığına oldukça yararlıdır.

6.Depresyon

depresyon

Folik asit düzeyi yüksek olan gıdaların bir diğer özelliği depresyon riskini azaltmaktadır. Aşırı homosistein, kendinizi iyi hissetmenizi ve serotonin, dopamin, norepinefrin hormonlarının üretimini engelleyebilir. Ancak sadece ruh halini düzenlemez, aynı zamanda uyku ve iştahı da düzenlemektedir.

 7.Sindirim

227_602x312

Sağlık açısından birçok faydası bulunan avokadonun sindirim sağlığını koruduğu söylenmektedir. Doğal lif içeren bir yiyecek olmasından dolayı kabızlığı önler ve sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmaya yardımcı olmaktadır. Ayrıca bunun yanında kolon kanseri riskini de azaltmaktadır.

8.Kolesterol

kolesterol

Avokado kardiyovasküler hastalıkların azalmasını sağlayabilir. Bu nedenle oluşabilecek kalp hastalıkları riskini azaltmaktadır. Gerekli ölçüde avokado tüketmek kolesterol seviyesini sağlıklı seviyede tutmaya yardımcı olabilir.

9.Tansiyon

Salt-intake-slashed-with-kids-help

Avokado magnezyum ve potasyum miktarı açısından oldukça zengin bir üründür. Bu iki madde kan basıncını azaltmaya en büyük yardımcıdır. Avokado diğer meyvelerden daha fazla magnezyum oranına sahiptir.

10.Cilt

yagli_cilt_bakimi_yontemleri_h943

Avokado sadece yenerek fayda sağlayan meyve değildir, aynı zamanda direkt olarak cilde de uygulanmaktadır. Avokadonun içinde bulunan A, C ve E vitaminleri sayesinde deri sağlığını korumaktadır. Cilde uygulandığında cildinize yumuşaklık ve esneklik kazandırmaktadır. Etkin bir cilt rahatlatıcı olan avokado aynı zamanda cildi zararlı güneş ışınlarından korumaktadır ve oluşan güneş yanığı tedavisinde de kullanılmaktadır. Cilde bir diğer faydası da ciltte meydana gelen kırışıklıkların giderilmesine yardımcıdır.

11.Saç Sağlığı

saç-boyamak1

Avokadonun bir diğer faydası da kuru saçlara bakım yaparak canlılık kazandırmasıdır. Saç diplerini besleyerek dökülmelere ve deri sorunlarına engel olmaktadır.

Avokado Tüketiminin Bir Zararı Var Mıdır ?

Avokadonun birçok faydasının olmasının yanında aşırı veya yanlış tüketimi belirli zararlara yol açmaktadır. Öncelikle hamilelik ve emzirme döneminde avokado tüketimi tavsiye edilmemektedir. Bunun sebebi ise bu meyve anne sütünü azaltmaktadır.

Hassas bünyeye sahip insanların avokadodan kaçınması gerektiği söylenmektedir. Bu insanlarda avokado deri reaksiyonlarına sebep olmaktadır. Alerji boyutunda kaşıntı, kızarıklık, egzama gibi sorunlara da neden olabilir. Bu nedenle hassas cilde sahip insanların doktora danışarak avokado kullanmaları gerekmektedir.

Karaciğer rahatsızlığı bulunan kişilerin de avokado tüketimi zararlıdır. Karaciğere zarar veren çeşitli avokado yağları vardır. Bu nedenle karaciğer rahatsızlığı olan kişilerde doktora danışarak tüketmelidirler. Aslında avokadonun kolesterolü düşürücü etkisi vardır, ancak çok fazla tüketilmesi durumunda tam tersi etki yaratabilmektedir.

Diğer bir açıdan bakılacak olursa avokadonun aşırı tüketimi ağız içi yaralarına ve alerjilere sebep olmaktadır. Avokadonun kan inceltici etkisi de vardır. Bu nedenle kan inceltici ilaçlar kullanan kişiler üzerinde ciddi sorunlara yol açabilir. Avokadonun içeriğinde bulunan vitaminlerden en iyi şekilde faydalanabilmek için tüketim miktarına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Yukarıda siz okurlarımız için paylaştığımız bilgilerde avokadonun besleyici özellikleri, faydaları, zararları, hastalıklara ve vücuda olan etkileri hakkında bilgiler verilmiştir. Ayrıca yazımızın devamında sizlerle paylaşacağımız tablo aracılığı ile avokadonun besin değerlerine ait birtakım bilgileri kolay bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Avokadonun Besin Değeri

Tablo bir porsiyon yani 100gr avokado baz alınarak hesaplanmıştır.

Kalori (kcal)                   160

Toplam yağ                     15 g

Kolesterol                       0 mg

Sodyum                           7 mg

Potasyum                        485 mg

Karbonhidrat                 9 g

Diyet lifi                          7 g

Şeker                               0,7 g

Protein                            2 g

A vitamini                     146 IU

C vitamini                     10 mg

Kalsiyum                       12 mg

Demir                            0,6 mg

D vitamini                    0 IU

Piridoksin                    0,3 mg

B12 vitamini               0 µg

Magnezyum               29 mg

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.