Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Avuç İçi Deri Soyulması Neden Olur, Nasıl Geçer?

Avuç içi deri soyulması başlangıcında çok fazla önemsenmeyen, ancak ilerlediği durumlarda ise hem kötü bir görüntü oluşturan hem de tedavi süreci uzun hastalıklara işaret eden bir semptomdur. Soyulma ile birlikte kaşıntı, yanma, yara, ağrı gibi durumlar da oluşabilir. Deri soyulması çok basit bir nedenden olabileceği gibi daha ciddi hastalıkların da habercisi olabilir.

Avuç İçi Deri Soyulmasının Nedenleri Nelerdir?

1. Cildin Kuru Olması

Cilt kuruluğu hava koşulları, ilaçların yan etkileri, cildin yapısı gibi nedenler sonucu oluşabilir. Cildin aşırı kuru olması durumunda, dermatolog tarafından önerilen nemlendiriciler kullanılabilir.

2. Alerjik Reaksiyonlar

El, çevresel etkenlere en çok maruz kalan organdır. Polen, toz, deterjan, sabun gibi vücutta hassasiyet yapabilecek maddeler karşısında cilt tepki gösterip soyulabilir. Deri soyulmasına kaşıntı, kızarıklık, cildin su toplaması eşlik eder. Alerjik reaksiyonlarda alerji yapan etmenin tespit edilip, kullanımının veya cilde temasının kesilmesi gerekir.

3. Mantara Bağlı Soyulma

Şiddetli kaşıntı, döküntü ve kuruluk olarak ortaya çıkar, bulaşıcıdır. Mantar hastalığı başlar başlamaz tedaviye alınırsa çok kısa sürede iyileşir. Aksi takdirde mantar çok inatçı olabilir. İhmal edilmesi durumunda tedavi süresi de uzar ve tekrarlayabilir.

6. Sedef Hastalığı

Vücutta pullu ve kaşıntılı döküntü şeklinde oluşan sedef hastalığı da avuç içlerinde oluşan deri soyulmasının bir nedeni olabilir. Bu hastalığın bilinen kalıcı bir tedavisi yoktur. Semptomlara göre hareket edilir.

7. Egzama

Yaygın olarak görülen cilt hastalıklarından biridir. Alerjiden ya da tedavi edilmemiş mantar enfeksiyonundan kaynaklı olabilir. Egzama olması durumunda avuç içleri önce su toplar, sonra bu kabarcıkların patlamasıyla soyulma meydana gelir.

8. Aşırı Terleme

Aşırı terleme sonucu sürekli nemli kalan cilt soyulma eğilimi gösterebilir. Ayrıca avuç içlerinin aşırı terli olması mantar enfeksiyonunun oluşması için zemin hazırlar.

9. Kawasaki Hastalığı

Genellikle küçük çocuklarda görülen bu hastalıkta vücudun birçok yeri gibi avuç içi derisinde de soyulma ve döküntü meydana gelir.

Avuç İçi Soyulmasına Ne İyi Gelir?

Avuç içinde soyulma sorunu yaşayanların ilk yapması gereken bir dermatologdan görüş almaktır. Soyulmaya neden olan hastalıkla ilgili bilgi alındığında, hekimin verdiği tedaviye ek olarak evde rahatlatıcı çözümlere başvurulabilir.

Papatya Çayı: Egzama tedavisine destek veren bitkilerden papatya ile hazırlanan çay, egzamalı bölgeye sürülür. On dakika kadar bekledikten sonra durulanır.

Salatalık: Salatalık içerdiği maddelerle cildi besler ve tahriş olmasının önüne geçer. Ayrıca egzamadan kaynaklı kuruma sorununa da çözüm getirir.

Aynı Sefa Bitkisi: Aynı sefa hem mantar, hem egzama tedavisinde oldukça etkili bir bitkidir. Bu bitki ile hazırlanacak çay ile eller düzenli olarak yıkanırsa, mantar ve egzama sorunu kısa sürede çözüme ulaşır. Aynı sefa bitkisi hamilelerin kullanımı için uygun değildir.

Ada Çayı: Antiseptik özelliği olduğu bilinen ada çayı bitkisi ile hazırlanan çay ile ellerin yıkanması avuç içlerinde bulunan mantar lezyonlarının geçirilmesinde etki gösterir. Ada çayının aynı zamanda terlemeyi düzenleyen ve fazla terlemeyi bastıran özelliği vardır.

Zeytinyağı: Avuç içlerinde oluşan soyulma cildin aşırı kuru olmasından kaynaklı ise her gün düzenli olarak elleri zeytinyağı ile ovmak hem cildin nemlenmesini hem de beslenmesini sağlar.

Nane Maskesi: Bir kase yoğurdun içine bir tutam kıyılmış nane ve yarım limonun suyu eklenir. Nane maskesi bütün ele uygulanır. On beş dakika kadar bekletilip, ılık su ile durulanır. Bu maske cildi besler ve ferahlık verir.

Sarımsak ve Sirke: Bir su bardağı sirke içerisine on diş kadar ezilmiş sarımsak eklenir ve birkaç gün bekletilir. Daha sonra bir pamuk yardımıyla soyulan bölgeye uygulanır. On dakika sonra ılık su ile durulanır. Mantar enfeksiyonunun tedavisinde etkili bir yöntemdir.

Doğal Sabun Kullanmak: Son dönemlerde daha hijyenik olduğu düşünülerek yaygın olarak kullanılan sıvı sabunlar ne yazık ki durulanmasına rağmen ciltten kolaylıkla uzaklaşmaz. Bu da alerji ve tahriş gibi sorunlara yol açar. Bunun yerine doğal sabun kullanmak bu sorunu çözecektir.

Diğer Çözümler: Bunlar dışında kullanılan kozmetik ürünlere dikkat etmek, yaz aylarında güneşe ölçülü çıkmak, avuç içlerinde soyulan yerleri düzenli olarak temizlemek, cildi temiz tutmak gibi ek tedbirler uygulanabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.