Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Avuç İçi Kaşıntısı Neden Olur?

Avuç içi kaşıntısı hemen hemen herkeste görülebilen fakat genellikle kendiliğinden geçen bir durum olduğu için üzerine pek düşülmez. Yine de bu durum kişilerin rahatsız hissetmesine yol açar. Genellikle basit sebeplerden dolayı meydana gelse de kimi durumlarda çok daha ciddi ve önemli sorunların habercisi olabilir. Bu sebeple de kaşıntının geçmemesi halinde bir doktora gitmenizde fayda var. Şimdi sizlere avuç içi kaşınması nedenleri ve tedavisi hakkında bilgi vereceğiz.

Avuç İçin Kaşınmasının Nedenleri Nelerdir?

Avuç içinde meydana gelen kaşıntıların başlıca sebepleri sizler için sıraladık.

1. Alerjiler

Avuç içi kaşıntılarının en sık rastlanılan sebeplerinden biri de alerjilerdir. Polen alerjisi, besin alerjisi ya da herhangi bir kimyasal maddeye olan alerji bu tür kaşıntılara yol açabilir. Alerjinin yalnızca tek bir eli etkilediği durumlar da bulunur.

2. Deri Hastalıkları

Konu deri hastalığı olduğu zaman en sık görülen belirtiler de kaşıntı olur. Bu noktada hastalığa sebep olan etkenlerin ortadan kaldırılması gerekir.

3. Egzama

Deri hastalıklarının başında gelen egzama, özellikle avuç içinde ciddi kaşıntılara neden olabilir. Bu kaşıntıların beraberinde açık yaralar ve elde soyulmalar görülebilir. Egzamaya sahip olan kişilerin kendileri için belirlenmiş olan ilaçları dikkatli bir şekilde kullanmalıdır. Aynı zamanda avuç içlerinin kimyasal maddelerden uzak tutulması gerekir.

4. Atopik Dermatit

Egzamanın bir alt sınıfı olan atopik dermatit hastalığı sıklıkla elleri etkileyerek avuç içi kaşıntılarına sebep olur.

5. Kaptal Tünel Sendromu

Ağırlık kaldırmak ya da klavyeyi uzun süre kullanmak gibi aktiviteler sebebiyle bilekten ele doğru uzanan sinirlerin sıkışması sonucunda bu tür kaşıntılar meydana gelebilir. Karpal tünel sendromunun yaşanması halinde elde görünen kaşıntılardan önce genellikle ağrı yaşanır.

6. Kullanılan İlaçlar

Kullanılmakta olan ilaçların ayak tabanları ve avuç içi gibi bölgelerde kaşıntılara sebep olması mümkün olup buna neden olan asıl şey organizmada kan göllenmelerinin sık bir şekilde yaşanıyor olmasıdır. Alınan ilaçların kana karışması ve daha sonra damar yolu ile ellere ve avuçlara kadar gelmesi oldukça doğal bir işlemdir. Fakat bu bölgede kanın göllenmesi halinde kaşıntılar meydana gelir. Bu gibi durumlarda kullanılmakta olan ilacın kesilmesi halinde birkaç gün geçer geçmez kaşıntı da geçer. Fakat kaşıntıların kalıcı olduğu durumlar da bulunur.

7. Sedef Hastalığı

Pul pul olan derinin ciddi bir şekilde kaşınması halinde sedef hastalığı ortaya çıkar. Kızarmış bir deri, sedef hastalığının ilk etkileri arasında yer alır. Sedef hastalığı avucun bileğe yakın olan bölümleri ve eklemlerin iç bölümlerinde kendini gösterir. Çeşitli ilaçlar ya da deri enfeksiyonları sedefe sebep olabilir.

8. Primer Biliyer Siroz

Nadiren ortaya çıkan bu hastalık ayak tabanı ve avuç içlerinde kaşınmalara yol açar. Bunun sebebi dolaşımda dolaşan safra asididir.

9. Mantar Enfeksiyonları

Vücudun hemen hemen her yerinde görülebilen mantar enfeksiyonlarının el ve ayakta görülme olasılığı daha yüksek olup çıplak bir elin mantarlı bir eşyaya dokunması halinde el spidermasına geçen mantar kolonilerinin burada üremesi sonucu yayılır. Pembe yaralar şeklinde oluşumlar gösteren bu enfeksiyonlar deriyi parçalayarak döker ve pul görünüme sahip olur.

Avuç İçi Kaşıntısının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Avuç içi kaşıntısının altında yatan sebebine göre tedavisi de değişkenlik gösterir.

1. Antihistamin Kremler

Alerji durumunda yapılması gereken ilk şey alerjiye sebep olan maddeden uzak durmak olsa da eczanelerden alınabilecek olan antihistamin kremler de kullanılabilir.

2. Düzgün Cilt Bakımı

Atopik dermatit ve egzamanın henüz bir tedavisi olmayıp, bu noktada tedaviler belirtileri ve kaşıntıyı dindirmek üzerine olur. Bunun için ise cilt bakımına önem verilmesi, steroid, antihistamin ilaç ya da antibiyotik kullanımı gerekebilir.

3. İltihap Önleyici İlaçlar ve Dinlenme

Karpal tünel sendromu söz konusu olduğu zaman dinlenme ve iltihap önleyen ilaçları kullanabilirsiniz. Fakat bazen kaşıntı ve ağrıyı geçirmek için ameliyat gerekli olabilir.

4. Ursodeoksikolik Asit

Ursodeoksikolik asit maddesine sahip olan ilaçlar primer biliyer siroz hastalığını önler. Bu nedenle de kaşıntıyı da geçirir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.