Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Avuç İçi Morarması Neden Olur?

Vücudun herhangi bir yerinde oluşabilen morluklara, ellerde çok fazla rastlanabilir. Çünkü eller günlük yaşamda sürekli kullanıldığından dolayı kazalar sonucunda, bu bölgelerde morarma şikayetleri daha çok olur. Cildin alt tabakasındaki damarlarında oluşabilen hasarlardan dolayı, derinin yüzeyi morumsu bir renk alabilir. Bu morluklar daha çok şişlikler ile beraber görülür.

Ellerde görülen şişlik ve morarmalar daha çok bu bölgeye alınan darbelerden kaynaklanabilir. Morluklar direkt olarak elin üstünde olabildiği gibi elin iç kısmı yani avuç içinde de görülebilir. Daha çok travmatik sebeplerden olduğu bilinse de avuç içindeki morarmalar bazen ciddi rahatsızlıkların da belirtisi olabilir. Bu sebeple ihmal edilmemesi gerekir. Bu yazımızda avuç içi morarmalarına neden olabilecek faktörleri anlattık.

Avuç İçi Morarmasının Nedenleri Nelerdir?

1. Travma Etkenleri

Eller gün içinde aktif olarak kullanıldığından dolayı ve sürekli dış ortam ile temas halinde oldukları için darbeler ve hasarlara maruz kalabilir. Bu yüzden morlukların en bilinen sebebi travma etkenleridir. Ele alınabilecek darbeler, elin sert bir zemine ya da cisme çarpması, ele bir eşyanın düşmesi veya hasarlara bağlı olarak cilt altında var olan damarlarda zedelenmeler oluşur. Bunlar morluklara ve şişliklere yol açabilir. Bu morluk ve şişlikler genelde kendi kendine geçebilir. Fakat iyileşme süreci alınan darbenin şiddetine bağlı olarak farklılıklar gösterir.

2. Çeşitli Rahatsızlıklar

Eller ya da vücudun herhangi bir bölümünde oluşan morluklar, tek başına hastalık belirtilerinden biri olmasa da, çeşitli hastalıkların semptomları olarak baş gösterebilir. Ciddi olabileceğinden dolayı, kesin tanı ve teşhisinin konulması için ihmal edilmemeli ve uzman bir doktora başvurulmalıdır.

  • Karaciğer Hastalıkları: Gözde görülen morluklar karaciğer hastalıklarının belirtisi olabilir.
  • Kalp-Damar Hastalıkları: Kalp-damar sistemlerinde oluşabilecek rahatsızlıklar, ellerde morlukların oluşmasını tetikleyebilir.
  • Şeker hastalığı, alerjik durumlar, lösemi ve enfeksiyon gibi oldukça ciddi olan hastalıkların belirtisi şeklinde ortaya çıkabilir.

3. Vitamin Eksikliği

Dengesiz ve sağlıksız beslenme sonucunda gözlenebilen vitamin eksikliği, ciltte meydana gelecek morluklara zemin hazırlayabilir. Özellikle C vitamini eksikliği yaşandığı zaman, morlukların oluşması sıklıkla rastlanır. Bunun sebebi; C vitamininin doku ve damarların üstünde destekleyici bir etkisinin bulunmasından dolayıdır. C vitamini eksikliği, damarlardaki zayıflık ve morlukların oluşmasını tetikler. Eller ya da vücudun herhangi bir noktasında baş gösteren morluklar çoğu sorun ile alakalı olabilir. Altında yatan birçok ciddi rahatsızlık olabileceği için, kişi gerekli hassasiyeti göstermelidir.

4. Kullanılan İlaçların Etkisi

Kişilerin kullandığı bazı ilaçlar uzun süreli kullanıma bağlı olarak kan ve cildin üzerinde inceltici etkiye sebep olabilir. Oluşan bu etkiler, ellere alınan en küçük hasarda dahi, ciddi morluklar meydana gelmesine zemin hazırlar. Özellikle de alerji için ilaçlar, kortizon içeren ilaçlar, aspirin ve balık yağı gibi çeşitli ilaçlar kullanımı ile, bahsedilen etkiler oluşarak morluklar meydana gelebilir. Eğer morluk şikayetleri ile ilgili uzman bir doktora gidilirse, kişinin kullanmış olduğu ilaçlar hakkında bilgi vermesi, tanı konulmasında büyük önem taşır.

Avuç İçi Morarması Nasıl Geçer?

Uzun bir süre morluk ve şişme gibi sorunlar yaşanıyor ve geçmiyorsa muhakkak uzman bir doktora başvurulmalıdır. C vitamini dokuların kuvvetli olmasını ve desteklenmesi konusunda faydalıdır. Genelde yetersiz ve dengesiz beslenme neticesinde görülen C vitamini eksikliği halinde, hem doku hem de kılcal damarlar zayıflayıp güçsüz duruma gelir. Damar ve dokularda gelişen zayıflama görüldüğü taktirde morluklar da görülür. Bu sebeple C vitamini içeren gıdalar tüketilmesi morlukların geçmesinde işe yarayabilir.

Morarmalar durup dururken oluyorsa doktora muayene olup tetkikler yaptırılmalı. Sebebini öğrendiğiniz morlukların tedavi yöntemleri de kolaylıkla bulunabilir. Travma etkisi ile oluyorsa genelde verilen kremler ile ya da kendiliğinden iyileşme görülebilir. Fakat altında yatan rahatsızlıklar varsa o halde bunlar tespit edilmeli ve ona göre vakit kaybetmeden tedavisi yapılmalıdır. Erken teşhis her zaman önemlidir. Vücudumuza iyi bakmalı ve bu tür morarmaları ihmal etmemeliyiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.