Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Avuç İçi Neden Terler, Nasıl Geçer?

Tenimizde birçok sayıda ter bezi bulur. Avuç içimizde de bu ter bezleri yer alır. Avuç içinin terlemesi, oldukça normal bir durumdur. Fakat avuç içinin terlemesi aşırıya kaçtığı zaman insanlar için sorun oluşturabiliyor. El içi terlemesi bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaygın olarak görülür. Yapılan araştırmalar sonucunda her 100 kişinin ikisinde el terlemesi, rahatsız edici derecede meydana gelir. Özellikle de yaz aylarında yaygın olarak görülen bu durum belli bir dereceye kadar normal bir durum olarak karşılanır. Ancak bu durum elden ter damlayacak derecede görülüyorsa terleme sorunu tam bir problem olarak ortaya çıkar.

Avuç içi terlemesi en çok çocukluk dönemlerinde görülür ve bu durum zamanla vücutta farklı uzuvlara da yayılabilir. Avuç içi terlemesi sorunu bulunan insanlarda bazı zamanlarda ayak altı terlemesi sorununu da yaşar. Bu terleme durumu hem erkeklerde hem de kadınlarda eşit oranda görülür. Bu durum kişilere özgü bir durum değildir.

Avuç içi terlemesi durumunu rahatsızlık derecesinde yaşayan kişilerde bu durum yalnızca yazın değil kışın da görülür. Bu duruma sebep olabilecek birçok neden bulunur. Avuç içi terlemesini tek bir nedene bağlamak oldukça yanlıştır.

Avuç İçi Terlemesinin Nedenleri Nelerdir?

avuç içi neden terler, nasıl geçer

1. Sistem bozukluğu

Avuç içi terlemesinin en önemli nedenlerinden birisidir. Bu durum direkt olarak, sistemin aşırı bir şekilde duyarlı olmasından kaynaklı olarak ortaya çıkar. Genellikle bu kişilerde sempatik sinirler oldukça fazla çalışır. Normal seyrinden fazla çalışan sempatik sinirler de avuç içi terlemesi sorununa yol açar.

2. Hava sıcaklığı

Yaygın bir şekilde görülen avuç içi terlemesi sorunu havanın çok sıcak olmasına bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur. Bu nedenle de bu süre içinde kişiye rahatsızlık hissi verir. Avuç içi terlemesine karşı olarak elleri belli bir süreliğine soğukta tutmak iyi olacaktır.

3. Psikolojik sıkıntılar

Başta stres, heyecan ve bazı psikolojik durumlar olmak üzere yaşanılan duygusal durumlar kişilerde avuç içi terlemesi problemine yol açmaktadır. Duygusal problemlerden kaynaklı avuç içi terlemesi yaşayan kişilerin aşırı stres ve heyecan gibi duyguları yoğun yaşamaması gerekir.

Avuç İçi Terlemesinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Avuç içi neden terler, nasıl geçer

Avuç içi terlemesinin tedavisi yapılmadığı sürece kendi kendine düzelmesi mümkün olmayan bir durum olarak karşımıza çıkar. Ancak bu durum 40 yaşına kadar tedavi edilmezse, 40 yaşından sonra yavaş yavaş ortadan kalkacaktır. Avuç içi terlemesi sorununun iyileşmesi için 40 yaşından sonrasını beklemeye hiç gerek yoktur. Bu durum için avuç içi terlemesine karşı ameliyatsız olarak uygulanan çözümler de uygulayabilirsiniz. Terlemeyi önleyecek krem, jel ve losyonları ilk aşamada kullanabilmeniz mümkündür. Bu jel, krem ve losyonları size en yakın olan eczaneden alabilmeniz mümkündür. Bu kremleri özellikle de akşam saatlerinde kullanmanız gerekir.

Bu kremlerin yanı sıra insanlar bazı bitkisel tedavi yöntemlerini uygulayarak avuç içi terlemesi rahatsızlığının önüne geçebilir. Bunun için de uyguladıkları bazı şifalı bitkiler avuç içerisine sürülür. Bu işlem gün içerisinde sık sık olacak şekilde tekrarlanır. Tedavinin ilk zamanı olmasa bile zamanla avuç içerisinde oluşan terlemeler yavaş yavaş ortadan kalkar.

Avuç İçi Tedavisinde Uygulanacak Medikal Yöntemler

Oral İlaçlar: Hastaya antikolinerjik ilaçlar verilir. İlaçların da etki etmesiyle beraber terleme durmaya başlar. Bu tedavi yöntemiyle beraber terleme geçici bir süre engellenir. Fakat bu ilaçlarda ağız kuruluğu gibi farklı yan etkiler görülebilir.

İyonoforez: Bu tür bir tedavi yönteminde su yardımıyla beraber cilt altına elektrik akımı uygulanır. Bu yöntemle birlikte terleme geçici bir süreliğine engellenir. Elektrik akımı suya verildiği zaman eller suyun içerisine sokulur. Bu yöntem ağrılı bir tedavi değildir.

Botulinum Toksin Enjeksiyonu: Bu yöntem çok kalıcı bir yöntem olmasa bile terlemeye engel olur. Terlemeye neden olabilecek sinirlerdeki iletimi engelleyici bir enjeksiyon uygulanır. Bu yöntem ağrılı bir süreçtir.

Sempatektomi: Göğüste bulunan bir sinirin ameliyat uygulanarak kesilmesi ile kalıcı olarak terlemeye neden olan sinirlerdeki sinyalizasyon bozulur. Bu yöntem uygulanarak avuç içerisinde oluşan terleme önlenir. Fakat bu tedavi vücutta bulunan farklı bir alanda terlemeye sebep olabileceği için bu yöntem son çare olarak uygulanır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.