Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ay Ay Bebek Gelişimi

Sevgili ebeveynler, ay ay bebek gelişimi konusunda aradığınız doğru bilgilere ulaşabilmeniz için, bebeğiniz ile aranızdaki bağın güçlenebilmesi için, iletişim kurabilmenizin kolaylığı açısından, merak ettiğiniz soruların cevaplarını bulabileceğiniz her konuyu bu yazımızda bulacaksınız.

Bebeklerin gelişimini kontrol etmek onların sağlıklı büyümeleri için çok önemli bir faktördür. Ay ay bebeklerdeki değişimleri ve kazandıkları kabiliyetleri bilmek sizi kontrol sahibi ebeveynler yapacaktır. Çocuğunuzda olası bir şikayeti fark edip ona göre erken önlem alabilir veya eksik sandığınız durumlar için boş yere endişelenmemeniz gerektiğini anlayabilirsiniz.

1 Aylık Bebek Gelişimi1 aylık bebek

Bebeğiniz bütün gereksinim ve ihtiyaçlarını ağlayarak size duyurmaya çalışacaktır. Karnı acıktığında, uykusu geldiğinde, altını kirlettiğinde, bir yeri ağrıdığında, çok ısındığında bebeğinizin yapacağı şey ağlamak olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz, doğumdan kaynaklanan şiş bir durumdadır bu korkulacak bir şey değildir, birkaç günde doğum şişliği inecektir. Eğer şişlik uzun süre inmezse hekiminizle görüşmenizde fayda vardır.

Yeni doğan bebeğiniz seslere karşı oldukça duyarlıdır, gözleri bulanık görse de birkaç hafta sonra biraz daha uzun süreli gözleri açık kalacak, ancak bakış mesafesi en fazla yarım metreye kadar sınırlı olacaktır. Yeni doğan bebeğinizden çok fazla görsel kabiliyet beklememelisiniz. Yine de göz sağlığı açısından hareketlerinizi takip ediyor mu diye kontrol edebilirsiniz. İlk bir aya kadar bebeğiniz parlak nesnelere duyarlı olacaktır. Bebeğiniz motor aktivitesi sayesinde parmağınızı tutmaya çalışacaktır, refleks olarak ellerini kollarını hareket ettirmeye çalışacaktır. Bebeğinizin hareketlerini takipte tutun ve el göz koordinasyonunun gelişmesi için özen gösterin.

Bebeklerin en ideal besin maddesi anne sütüdür, gün içinde 2-3 saatte bir acıkıp emmek isteyeceklerdir, bu süre zaman geçtikçe uzayacaktır. Eğer doktorunuz aksi bir şey belirtmediyse bebeğinizi yalnızca anne sütü ile beslemek bir süre için en doğrusu olacaktır. Bebeğinizin ortalama uyanık kalma süresi gün boyunca ortalama 2-3 saat kadardır. Zamanla bu süre de uzayacaktır. Çok uyuduğu için endişe etmeyiniz. Bebeğinizi yıkarken başını avucunuzda tutup, yüzünüzü görmesi için kendinize yakın tutarak yıkayabilirsiniz. Bebeğinizin ilk aşısı doğumdan hemen sonra yapılan Hepatit B aşısıdır.

1 Aylık Bebek Gelişimi Detayları İçin TIKLAYINIZ!

2 Aylık Bebek Gelişimi

2 aylık bebek

Artık bebeğiniz bir ayını doldurdu, hareketleri daha bilinçli olmaya başladı ve ağlamaların yerini daha çok gülücükler aldı. Bebeğiniz fark edilir bir şekilde kilo almaya başladı, beslenmesi ise normale dönüyor. Burada dikkat edilmesi gerekli olan bir konu hala ek gıda vermeden anne sütü veriyor olmanız gerek. Çünkü bebeğiniz anne sütünden her ihtiyacını karşıladığı gibi vücudu henüz hazır gıdalara uygun değil.

Yeni doğan bebeğiniz gündüz 2-3 saat uyanık kalıyordu artık bebeğinizin geceleri uyuma süresi artacak, gündüz uykusu azalacaktır. 2. ayda olan bebeğiniz artık yan yatmaya da başlayacaktır, ayrıca gece karnını doyururken bebeğinizle oynamanız onun uykusunu açıp uyku düzensizliğine sebep olacağı için gece böyle bir davranışta bulunmamanızı öneriyoruz. Bebeğiniz bu ayında iyi bir dinleyici ve konuşma gayreti içinde olacağı için bir takım seslerde çıkarmaya başlayacaktır. Dinlemeye duyarlı olduğundan da onunla sıkça konuşup ismiyle hitabınızda size dönebilme kabiliyeti de kazanacaktır. Tiz ve yüksek sesler çıkarması onun mutlu olduğunu gösterir. Bebeğiniz kendini mutlu hissettiğinde, el kol hareketleri düzgündür, size uzanmaya çalışır, gülmesi ve değişik sesler çıkarması mutlu olduğunun ifadesidir.

Bebeğiniz sürekli başını başka yönlere çeviriyorsa, sürekli ağlama eğilimindeyse, nefes alışı düzensiz ve hızlıysa bu da rahatsız olduğunun belirtileridir. Bebeğiniz ikinci ayda eline verdiğiniz oyuncak ya da farklı bir nesneyi tutmaya çalışır. Böylece ellerini keşfetmeye başlar. Artık bebeğinizi yüzükoyun yatırıp sırt ve boyun kaslarının güçlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Bebeğinize ikinci ayında çocuk felci, verem (1.) ve pnömokok aşısı yapılır. (Pnömokok denilen mikrop zatürre, menenjit, kulak iltihabı, sinüzit, kalbin iltihabı, kemik iltihabı (osteomyelit), beyin abselerinin en önde gelen nedenidir.)

2 Aylık Bebek Gelişimi Detayları İçin TIKLAYINIZ!

3 Aylık Bebek Gelişimi

3 aylık bebek

Üçüncü aya giren bebeğiniz artık kişi ve eşyaları tanımaya başlar, başını dik tutabilir ve yüzükoyun yatırdığınızda başını ve gövdesini kaldırmaya çalışır. Ayakları biraz daha güçlenmiştir ve artık yere biraz daha kuvvetli basabilir. İki eli ile hareket yeteneğini geliştirirken el çırpmaya başlamıştır. Hareketli objeleri gözleriyle takip etmek en zevkli oyun olarak bebeğinizi mutlu edecektir. Destek kullandığınızda kısa bir süre oturmasını da sağlayabilirsiniz.

Bebeğiniz üçüncü ayındayken ve yine anne sütüne devam ederken, sütünüzün yetmediği durumlarda veya herhangi bir sebeple anne sütü verilemiyorsa, doktor kontrolünde bebek mamalarından verebilirsiniz. Bebeğinizin uykusu biraz daha normale dönmeye başladı üçüncü ayında, geceleri sık uyansa da ortalama gece uykusu 10 saati bulacaktır. Bebeğinizin üçüncü ayı siz ve bebeğiniz için dönüm noktasıdır, çünkü istekleri artık netleştiği ve anlaşılır olduğu için bundan sonraki yaşantınız için düzeninizi oturtmaya başlayabilirsiniz demektir. Uyku gibi, beslenme gibi, oyun gibi. İkinci ayda aşıları yapıldıysa bu ayda yapılacak aşısı yoktur bebeğinizin.

3 Aylık Bebek Gelişimi Detayları İçin TIKLAYINIZ!

4 Aylık Bebek Gelişimi

4 aylık bebek gelişimi

Bebeğinizin sizi daha çok anladığınızı fark ettiniz, çünkü o artık dördüncü ayında. Bebeğinizle birlikte geçireceğiniz her zaman; onun gelişimini, onunla kuracağınız iletişim aranızdaki bağı güçlendirecektir. Bebeğiniz bu ayında artık almak istediği nesnelere uzanarak alabilmeyi keşfetmiştir, öyle ki yüzüstü yatarken bile dönerek almak istediğine uzanma aşamasına gelmiştir. Kaslarının gelişmesi açısından ufak hareketler yaptırabilirsiniz, kollarını açıp kapamak, bacaklarına hareketler yaptırmak gibi. Bu aynı zamanda gaz sorununu da ortadan kaldıracaktır. Bu ayında bebeğinizin uyku düzeni başladığından, uyku eğitimine geçebilirsiniz demektir. Aynı saatte banyosu, beslenmesi ve okuyacağınız kitap ile artık uyuma zamanı geldiğini öğrenecektir.

Her çocuğun yapısı farklı olmakla birlikte dördüncü aydan itibaren genelde diş çıkarmaya başlayabilirler. Diş çıkarmada da çocuklar farklılıklar gösterir. Bazı bebeklerde hemen çıkabildiği gibi bazı bebeklerde bu süre uzayabilir. Bu dönem; yani diş çıkarma dönemi sancılı bir dönemdir. Bebeğinizde ateş olabilir, damakları beyazlaşmış ve serttir bu sebeple sert cisimleri ısırma eğilimindedirler. Ağızlarının suyunun akması da diş çıkarmada bir diğer belirtidir. Emmeyi istememek, gece huzursuzlukları, elini sık sık ağza götürmek de belirtiler arasındadır.

Bebeğinizin boy ve kilosunda problem yoksa yani boy ve kilo normal gelişimindeyse anne sütüne ek gıda vermeden devam edebilirsiniz. Anne sütü yetmediği için gelişmede problem varsa, bu aydan itibaren meyve püresi, günlük yoğurt, püre gibi süte göre daha katı gıdalara geçebilirsiniz. Bebeğiniz dördüncü ayında sevinç ve üzüntüsünü gülerek ve ağlayarak belli eder.

4 Aylık Bebek Gelişimi Detayları İçin TIKLAYINIZ!

5 Aylık Bebek Gelişimi

5 aylık bebek

Bebeğinizin duyuları daha da gelişmiş, iletişim kurma potansiyeli artmıştır. Artık bebeğiniz kahkaha atmaya başlayacaktır. Herhangi bir hastalığı yoksa her şey bebeğiniz için bir oyundur ve her şey onu güldürebilir. Beğendiği veya beğenmediği şeyleri sizlere mimikleriyle belli edecek seviyededir. Bu ayında bebeğiniz sağa sola dönmeye başlayacağı için dikkat etmekte fayda vardır. Mümkünse gerekmiyorsa ek gıdaya geçmeden anne sütüne devam edilmeli. Bebeğiniz artık refleksleri güçlenmeye başlayan bir bebektir. Eline verilen ya da uzanarak aldığı nesnenin bilincindedir; daha sahiplenerek tutar.

Kollarından tuttuğunuzda ayakta durmaya çalışabilir, adım atma denemeleri yapabilir; yuvarlanıp, ters dönebilir. Otururken kendini dengelemek adına ellerinden destek alacaktır. Ayağını ağzına götürüp parmaklarını emebilir, nesneleri bir elinden diğerine alabilir. Dikkat çekmek için garip sesler çıkarabilir.

5 Aylık Bebek Gelişimi Detayları İçin TIKLAYINIZ!

6 Aylık Bebek Gelişimi

6 aylık bebek

Emeklemeye başlayan bebeğiniz, her gördüğü nesneye uzanır ve almaya çalışır. İşte altıncı aydasınız. Bebeğinizin bu ayda motor gücü daha kuvvetlendiğinden, biberonunu kendisi tutup kaldırabilir, emeklemeye geçebilir, başını sağa sola rahatça çevirebilir, dişlerinden iki tanesi çıkabilir, hareketleri ani ve sık olacağı için kıyafet tercihini ona göre rahat olanlardan seçmeniz, bebeğinizin hareketlerini kısıtlamayacaktır. Bu dönemdeki bebeğiniz tanıdık ve yabancıları ayırt etmeye başlayacak, konuşmaları taklit aşamasına geçecektir. Aynadaki görüntüsünden kendisini tanıyacak, her eline geçen nesneyi ağzına götürecektir. Dikkatli olmak gerekir.

Altıncı ayında desteksiz oturmaya başlayacak olan bebeğiniz, bunun için çaba sarfetse de henüz erken. Siz etrafına koyacağınız desteklerle daha uzun süre oturmasını sağlayabilirsiniz. Gözler geçen aya göre daha iyi gördüğünden yere düşen en ufak bir şeyi dahi fark edebilir, arayabilir. Bebeğinizle sürekli konuşmak, bebeğinizin düzgün ve doğru konuşmasına yardımcı olacaktır. Geçen aya göre bebeğiniz gece biraz daha fazla uyuyacak gündüz, daha az uyuyacaktır.

6 Aylık Bebek Gelişimi Detayları İçin TIKLAYINIZ!

7 Aylık Bebek Gelişimi

7 aylık bebek

 

Bebeğiniz yedinci ayında kendi ismini biliyor ve ismi söylendiğinde tepki veriyor yani seslenen kişiye dönüp bakıyor; o artık büyüyor.  Sizi taklit etmeye başlayacak, duygusal anlayışı artacağından sizin ona kızıp yada güzel bir şeyler söylemeniz karşısında tepkisini ona göre ayarlayacaktır ve yarım yarım konuşmaya başlayacaktır. Özellikle bebeğiniz saklambaç oyunundan büyük bir zevk alacak bunu kahkahalarıyla belli edecektir. Emeklemek de oyun halini alacaktır.

Beslenmesini de oyun halinde gören bebeğiniz bu ayında eline vereceğiniz uygun gıdaları yiyebilme yeteneğini kazanacak, bunun için de sizi örnek alacaktır. Yutabileceği türde olan şeyleri eline almamasına özen gösterin. Bebeğinizin bu ayı en meraklı ve hareketli ay olduğu için onu yalnız bırakmamaya çalışın. Bu ay diğer aylara göre daha önem arz eder bebeğiniz açısından. Çünkü anneyi kaybetme korkusu vardır ve bu yüzden yalnız kalmaktan hiç hoşlanmaz.

7 Aylık Bebek Gelişimi Detayları İçin TIKLAYINIZ!

8 Aylık Bebek Gelişimi

8 aylık bebek

Bebeğinizin bu ayı taklit ayıdır. Özellikle yanındakileri izler ve yaptıklarını yapmaya çalışır. Telefon buna en güzel örnektir. Sizi telefonla konuşurken gördüğünde aynı hareketi uygulamaya başlayacaktır. Algı ve öğrenmesi kolay olduğu için basit oyunlara kolaylıkla adapte olacaktır. Eline geçirdiği nesneleri veya eşyaları sallayıp atmaya, ses çıkartıp çıkartmadığını gözlemlemeye çalışır. İstediği şeyleri parmakla gösterip isteyecek, eliyle güle güle hareketini yapmaya başlayacaktır. Mimiklerinden ne yapmak ya da ne söylemek istediğini anlatabilecektir. İlginin ne demek olduğunu keşfettiğinden, ilgi çekmek adına çığlık atabilir, ani hareketlerde bulunabilir.

Bebeğiniz ayakta durabiliyorsa uygun ayakkabı zamanı gelmiştir.  Emekliyorsa destek bularak kalkabilir, destekle adımlar atabilir. Bebeğiniz hala emeklemiyor veya yürümüyorsa endişe edilecek bir durum yoktur. Bu genelde kas ve iskelet yapısıyla alakalıdır ve her çocukta farklılıklar gösterir. Kilo problemi yoksa anne sütünün yanında meyve dilimleri verilebilir. Bu durum kendisinde güven duygusu oluşturacaktır. Anneye olan ilgi artar.

8 Aylık Bebek Gelişimi Detayları İçin TIKLAYINIZ!

9 Aylık Bebek Gelişimi

9 aylık bebek

Bebeğiniz bu ayında sesler ile eşyalar arasında bağ kurmaya çalışacaktır bu yüzden sesleri taklit ederek bebeğinize yardımcı olmaya çalışabilirsiniz. Deneme yanılma yöntemiyle ulaşamadığı nesnelere ulaşmaya çalışır. Kısa sözcükler kurmaya başlar. Yavaş yavaş beslenme düzeyi yerine oturur. Bu ayında da emeklemiyorsa yine endişelenmeyin. Baş parmak ve işaret parmağı ile küçük nesneleri tutabilir. Yabancı kişilere karşı ağlaması devam ediyor olabilir, yiyecekleri tamamıyla elleriyle ağzına götürüyor olabilir, ek gıdaların tadını aldıkça meme emmeyi istemeyecektir, ancak bazı bebeklerde güven duygusu verdiği için emme süresi devam edecektir. Bardak kullanarak su içmeye alışacaktır.

Bebeğinizin bu ayda uykusu artık düzene girmiştir neredeyse gece uyanmaları ortadan kalkmıştır. Kısa cümleler kurabilir.

9 Aylık Bebek Gelişimi Detayları İçin TIKLAYINIZ!

10 Aylık Bebek Gelişimi

10 aylık bebek

Bebeğiniz artık diğer aylara oranla daha bilinçlendi. Sizinle konuşmaktan keyif aldığı için, söylediklerinizi anlayabildiği  ve anladığı için tepki verdiğinden bebeğinizle bol bol konuşun. Ancak artık bebek dilini değil normal konuşmaya başlayın. Aldığınız kararları ve kuralları asla değiştirmeyin, el becerisi de geliştiği için kağıt kalem vererek bebeğinizin bir şeyler çizmesine izin verebilirsiniz. Yatarken yardımsız ya da desteksiz kalkabilir, emeklemiyor ya da yürümüyor ise bu endişeden kurtulun çünkü on sekiz aya kadar süresi vardır yürümenin. Hatta emeklemeden yürüyecektir. Saklambaç oyunu en favori oyundur.

10 Aylık Bebek Gelişimi Detayları İçin TIKLAYINIZ!

11 Aylık Bebek Gelişimi

11 aylık bebek

Bebeğiniz on birinci ayına girdi artık bebeğiniz ile karşılıklı oyunlar oynayabilirsiniz. Ev işlerinde anneye yardım etmeye çalışan bir bebeğiniz var. Oyuncaklarını toplamak gibi. Konuşma gayreti devam ettiği için bilerek kullandığı kelime sesleri anlaşılır olmaya başlamıştır. Kutu kapaklarını takmayı öğrendiği gibi, telefon ile konuşuyormuş taklitlerinin yanında, telefonla konuşmak da isteyecektir.

Bebeğinizin dış dünyayı tanıması, paylaşmayı öğrenmesi oyun oynama sayesinde kolaylaşır. Oynadığı oyuncağı karşısındaki ile paylaşabilir veya vermek istemez. İkinci durumda birlikte oynamanın güzelliğini anlatmalı ve paylaşması için destek olmalısınız. Okuduğunuz kitabı dinlemekten resimlerini izlemekten hoşlanan bebekler olduğu gibi sıkılabilen bebekler de vardır, sabırla kitabınızı okumaya devam edin. Zamanla sevecek hatta beğendiği hikayeyi defalarca okumanızı isteyecektir. Yanlış davranışlarında kesin ve kararlı tavrınız, yaptığı yanlışı düzeltmesine yardımcı olacaktır. Bebeğinizin kendisinin yemek yemesine izin verin, geçtiği ay her yerine bulaştırdığı yemeğini on birinci ayında daha dikkatli yiyecektir. Bebeğiniz bardak (kırılmayan) ile su içebilir.

Akşam yatmadan önce yaptıracağınız banyo, bebeğinizin sabaha kadar uyumasına yardımcı olacaktır. Bebeğinizin ayak kaslarının gelişmesi, güçlenmesi için evin içinde yalın ayak gezmesine izin verin. Tutunarak yürümeye çalışan bebeğiniz artık tutunduğu yeri bırakıp ayakta durmayı başaracaktır.

11 Aylık Bebek Gelişimi Detayları İçin TIKLAYINIZ!

12 Aylık Bebeğin Gelişimi

12 aylık bebek

On ikinci ayına giren bebeğiniz artık bebeklikten çıkıp çocuk olma yolunda adım atmaya başladı. Emir ve yasak cümlelerini artık iyice öğrendi. Sizler anne baba olmanın ilk yılını kutluyorsunuz. Kendine güveni artan çocuğunuz, kendi başına bir şeyleri yapmaya çalışacaktır, çocuğunuz artık kucak bebeği olmaktan çıktığı için kucağınızı fazla tercih etmese de arada isteyecektir. İstediği her şeyin istediği anda olamayacağını öğrenmesi bakımından her isteğini yerine getirmeyin. Beklemeyi öğrenmesi gerekir. Uykusunda farklılıklarda gözleyebilirsiniz, örneğin gündüz uykuların süresi uzayabilir, normaldir bu. Eğer gündüz kısa süreli uyuyorsa, sabahları erken kaldırmanız gerekmektedir. Zorlansanız da zamanla alışacaktır. Sizin ile oynamaktan hoşnut olan çocuğunuz bundan böyle yaşıtları ile de oynamaktan keyif alacaktır. Bu aydaki çocuğunuzun en çok hoşlandığı oyuncaklar hayvanlardır. Her çocuk farklı bir hayvana ihtiyaç duyduğu için çocuğunuz en çok ilgisini çeken hayvanı belki de yatarken bile yanından ayırmayacaktır.

Fiziksel yapısını fazla dert etmeyin. Yürüyen çocuklar koşmaya başlayabilir hatta parmak uçlarında koşan çocuk sizin çocuğunuz olabilir engel olmayın, size göz kırpmaya başlayan çocuğunuz çok sevimli görünüyor değil mi? Yaptığı şirinlikler de öyle. Yeme alışkanlığı değişecektir. Çocuğunuz; çok sevdiği bir yemeği yemek istemeyebilir bunun yerine pek hoşlanmadığı bir yemeğe ilgi duyabilir. Bu da normal olan bir gelişmedir. Unutmayın artık bebek değil çocuğunuz var. Buna rağmen çocuğunuz hala emekliyorsa endişelenmeyin, daha zamanı var demek ki. Çocuğunuzun nasıl yetişmesini istiyorsanız çocuğunuzun yanında o şekilde davranın. Yaptığı bir davranışa gülüyor iseniz, bu davranışı sürekli yapabilir.

Bu aydaki bebeğinizin aşıları; kızamık, kızamıkçık ve kabakulaktır.

12 Aylık Bebek Gelişimi Detayları İçin TIKLAYINIZ!

13 Aylık Bebek Gelişimi

13 aylık bebek

Yaşından gün almaya başlayan çocuğunuzun gece uykuları bölünmeye başlayabilir, çünkü artık rüya görmeye başlamış, gördüğü bu rüyalardan etkilenir olmuştur. Şimdiye kadarki her döneminde olduğu gibi bu ayında da keşfe oldukça meraklı olan çocuğunuz için keşfe değer ve merak konusu olan o kadar çok şey vardır ki. Şuraya gitsem, Şunu kaldırsam, Buraya çıksam, Şuna dokunsam ne olur? sorularıyla cebelleşir durur. Pek çok düşüncesini de uygular çünkü çocuğunuzun korku duygusu henüz yok gibidir. Sizin için çocuğunuzun yaptığı hareketler oldukça basittir ama onun için oldukça heyecan vericidir. Çocuğunuz size her dönem bağımlıdır bu bağımlılık bir süre daha devam edecektir. Zaman ilerledikçe aylar geçtikçe bu bağımlılık azalacaktır.

Fiziksel değişimlerine şahit olacaksınız, biraz daha toparlanan vücudunu kendisi de tanımak için incelemeye başlayacaktır. Kilo alması ve ya boy konusunda takıntı yapmayın ancak normalin altında ve ya üstünde seyir hali varsa çocuk doktorunuza danışabilirsiniz. Dışarıya çıkarken veya seyahat ederken küçük bir insanla gezdiğinizi unutmayarak yanınıza alacağınız oyuncak, ıslak mendil, kıyafet, bezi, suyu, yiyeceklerini de bebek çantanızda taşımanız gerekiyor. Seyahatlerinizde bunlara ilave olarak battaniyesi ve yastığını da eklemeniz gerekecektir.

Çocuğunuz ile oyun oynarken alıp verme oyunu da ekleyebilirsiniz oyunlarınıza. Mesela oyuncağını isteyip verdiğinde teşekkür edebilir, sonra geriye verebilirsiniz. Bu şekilde farklı eşyaları isteyerek o eşyaların da ismini öğrenmesine oyun oynayarak yardım etmiş olursunuz. Çocuğunuzun büyüme gelişimi yavaşladığı için yeme isteğinde de azalma olacaktır. Endişe etmenize gerek yok bu yüzden. Diş çıkarması da artabilir bu dönem onun için de iştahı azalmış olabilir. Konuşma düzgünlüğü konusunda en etkili olan işlem kitap okumanız ve onun söyleyebileceği kelimeleri tekrar etmenizdir.

13 Aylık Bebek Aşı Takvimi

Suçiçeği aşısını geçen ay yaptırdıysanız, bu ay herhangi bir aşı bulunmuyor. (Not: Bazı hekimler suçiçeğini kızamık karmasından 1-1,5 ay sonra yapabilir.)
(9. ayda erken Meningokok aşısı olanlar 12-13. ayda 2. dozu olmalıdır.)

13 Aylık Bebek Gelişimi Detayları İçin TIKLAYINIZ!

14 Aylık Bebek Gelişimi

14 aylık bebek

Bu ayında çocuğunuzun boyunda biraz büyüme olacağından siz çocuğunuzu zayıflamış olarak hissedebilirsiniz, giden birinin arkasından bay bay yapmayı öğrenmiştir, daha önce rahatsız olmadığı şeyler artık çocuğunuzu korkmasından dolayı rahatsız edebilir. Elektrik süpürgesi örnek olarak verebiliriz. Çocuğunuzun korku duyguları da gelişmeye başlamıştır bu ayda. Çocuğunuzun diğer huzursuzluk nedeni çıkarmakta olduğu azı dişleri olabilir. Çocuğunuzun yapabileceği basit işleri ona yaptırabilirsiniz, hem değişik bir şeylerle uğraşırken canı sıkılmaz hem de öğrenme süreci kolaylaşır. Hayır ve evet kelimelerini öğrenebilmesi için sorularınızın cevapları evet veya hayır olabilecek şekilde sorabilirsiniz. Açık ve çocuğunuzun anlaması kolay olacak şekilde sorabilirseniz cevap vermekte zorlanmayacaktır.

14 Aylık Bebek Gelişimi Detayları İçin TIKLAYINIZ!

15 Aylık Bebek Gelişimi

15 aylık bebek

Çok fazla ilgi bekleyen bebeğiniz bu isteğini ağlayarak, bağırarak, gülerek, değişik sesler çıkararak belli eder. İnatçılığı öğrenen bebeğiniz dışarıdan eve gelmemek için her türlü çabayı gösterecektir. Yasaklardan hoşlanmayacaktır. Çocuğunuz bu ayında da yeni yeni hoş olmayan huylar edinebilir. Yanında bulunan birine özellikle de arkadaşlarına vurmak, ısırmak gibi. Siz sabır ve sakinliğinizi koruyarak öncelikle zarar verdiği çocuk ile ilgilenip zarar verdiğini anlamasına yardımcı olun, bunun onun için ne kadar zarar verici olduğunu anlatın onun anlayacağı şekilde. Bir daha ısırmak yok sözü ile de sözünüzü bitirin. Çocuğunuz bu ayında bir şeyler çizme isteğinde olabilir. Rastgele çizgiler çizse de bu onun hoşuna gidebilir.

On beşinci ayına giren çocuğunuzun, bu dönem itibarıyla ile dişlerini fırçalamaya başlaması, diş fırçalamayı öğrenmesinin zamanı gelmiş demektir. Dişlerini fırçalama isteğindeyse tükürmeyi öğrenene kadar diş macunu kullanmayın. Fırçalamayı ısrarla istemiyorsa diş etlerini gazlı veya temiz bir bezle silebilirsiniz ki dişlerinin ileride oluşacak çürümesini önleyebilesiniz. Müzikli diş fırçalarından alarak diş fırçalamayı eğlenceli hale de getirebilirsiniz.

Televizyon veya laptop izlemek çocuğunuzun kas egzersizleri yapmasına engel olacağı ve sürekli oturmasına sebebiyet verdiği için bu yaşlarda kesinlikle önerilmez. Gözlerinin bozulmasına da davetiye çıkarmış olursunuz. Her şeye meraklı ve her şeyi ağızlarına almaya istekli olan çocukların zehirlenme olayları da bu yaşlarda olabilir. Ev bitkilerinden yiyebilir, deterjan gibi temizlik maddelerinden içebilir; yaprak, toprak yiyebilir; ilaç içebilir. Bunun için elinizin altında her zaman acil yardım numaraları mutlaka görünen bir yerde bulunsun, bir anda her şeyi yapabildikleri için gözünüzün önünden ayırmamak en uygun olanıdır.

15 Aylık Bebek Gelişimi Detayları İçin TIKLAYINIZ!

16 Aylık Bebek Gelişimi

16 aylık bebek

Çocuğunuz sürekli gün içinde anne ile beraber olduğu için daha çok söyleyeceği kelime annedir. Babalar bazen buna alınsa da merak etmeyin babalar size daha çok sesleneceği günler de gelecektir. Yine de babalar ve çocukların arasındaki iletişimi sağlamak için babalardan da yardım isteyebilir, bir süre çocuğunuz ile ilgilenmesini sağlayabilirsiniz. Baba ve çocuk için güzel ve eğlenceli zaman geçirmeleri her ikisi için de birbirlerini anlamalarına yardımcı olacak, çocuğunuz anne ve baba arasındaki farkı da keşfedecektir.

Çocuğunuzun disiplinli bir birey olarak yetişmesi zordur. Çocuğunuzu yaptığı bir yanlış veya hatadan dolayı eleştirmek, cezalandırmak yerine öğretici ve yönlendirici olun. Kurallar koyun ve uygulanmasını sağlayın. Sizin sabrınızla zamanla daha kolay öğrenecektir. Geçen ay seslerden korkmayı öğrenen çocuğumuz bu ayında da bu korkulardan kulaklarını kapatarak korunmak isteyecektir. Sınırlarınızın zorlandığı bir aydasınız. Yaptığı yanlışlar için gülerseniz, sizin kararlı tutumunuz ve sınırlarınızı siz ihlal etmiş olur, çocuğunuzun kafasını da karıştırmış olursunuz. Kuralları çiğnediğinde bağırmak yerine hayır kelimesini kesin bir şekilde kullanın. Kuralları tekrar edin ve bu kuralların niçin gerekli olduğunu onun anlayacağı bir dille bir kez daha anlatın. Uğraşmaktan sıkılmayın aksi halde koyduğu kuralların hiçbir anlamı kalmaz. Algılamalarının arttığı on altıncı ayında kalemlerin, boyaların yenmeyeceğini, bunlarla resim çizilebileceğini, boyama yapılabileceğini anlarlar.

16 Aylık Bebek Gelişimi Detayları İçin TIKLAYINIZ!

17 Aylık Bebeğin Gelişimi

17 aylık bebek

On yedinci ayında olan çocuğunuzun korkuları sizin korkularınızdan farklıdır. Bu korkularını kısa sürede atlatabilirler, çünkü korkmalarının nedeni tecrübelerinin olmamasından kaynaklanır. Yabancı kişilerden korkarlar, yüzmekten korkabilirler, hayvanlardan korkabilirler, canlı gibi duran oyuncaklardan bile korkabilirler. Bunu alay konusu yapmayın veya gülmeyin, bunun doğal bir durum olduğunu neden korkmamaları gerektiğini anlatabilirsiniz. Merak etmeyin yaşları büyüdüğünde keşke biraz korktukları bir şeyler olsaydı diyeceğiniz günler de gelecektir.

Çocuğunuza beslenme alışkanlığını adapte edebilmek için yemek saatlerini aynı saate alabilir, ara öğünler içinde belirli zaman dilimleri kullanabilirsiniz. Yaptığınız yemeği beğenmiyor, yemek istemiyorsa, sağlık olarak herhangi bir problem yoksa asla kalkıp da çocuğunuzun sevdiği bir yemeği hazırlamayın. Israrla yemek istemiyorsa tabağını önünden kaldırabilirsiniz. Ayrıca düzenli yemek yeme alışkanlığı sağlık açısından da önemli bir alışkanlık şeklidir. Dikkat etmeniz gereken bir husus da şudur ki kesinlikle çocuğunuzun yanında çocuğum bu yemeyi sevmiyor kelimesini kullanmayın. Çünkü çocuğunuz henüz neyi sevip neyi sevemeyeceği konusunda yetersiz durumdadır.

Farklı bir ortamda bulunuyorsanız, yapmasına izin vermediğiniz bir şeyde öfkelenip hırçınlaşabilir. Uykusuz olması da bu hali tetikleyebilir. Müdahale etmez, görmezden gelirseniz bu hali çabuk geçecektir. Ancak öfke hali geçince de istediğini vermek gibi bir hata da bulunmayın. Yemeğinde sınır koymayın, bırakın dilediği kadar yesin. Ama peşinden koşmayın yemek yedirmek için, acıkınca yiyecektir. Tuvalet eğitimine başlamadıysanız bu ay başlama zamanı gelmiş demektir, ne kadar geç başlarsanız, o kadar sıkıntı yaşarsınız. Büyük veya küçük tuvaletini yaptığında çocuğunuza ne yaptığını söyleyin. Dişlerini de fırçalamaya başlayan çocuğunuz hala macun kullanmayabilir, diş fırçalarken sizi taklit etmesi ise bağımsız birey olma yoluna adım attığının göstergesidir. Çocuğunuzun kendi kıyafetlerini kendisinin çıkarmasına izin verin, yardım gerekiyorsa yardımcı olun. Kendi çekmecelerini karıştırıp kıyafetlerinden kendisinin beğendiklerini defalarca giyip deneyebilir. Çığlık atmaktan hala büyük bir haz alan çocuğunuz belki de isteklerini çığlık atarak yapmayı deneyecektir, buna izin vermeyin, çığlık atmadan isterse yapacağınızın bilincinde olmalı.

17 Aylık Bebek Gelişimi Detayları İçin TIKLAYINIZ!

18 Aylık Çocuk Gelişimi

18 aylık bebek

Çocuğunuz artık bir buçuk yaşına girdi. Zaman ne kadar hızlı ilerliyor değil mi sevgili anne babalar. Şimdiye kadar gözlemlerinizden bu ay çocuğunuzun çok çabuk duygu değişimi olduğunu göreceksiniz. Heyecanlı olduğu bir andan birden mutlu olduğuna, kızdığına veya korktuğuna şahit olacaksınız. Çocuğunuza yaşadığı duyguların her seferinde adını söyleyerek bu duyguların neyi ifade ettiğini bilmelerine yardımcı olabilirsiniz. Duygularıyla nasıl başa çıkabileceğini gösterebilirsiniz. Örneğin, oyuncağı çalışmıyor diye kızıyorsa, oyuncağın nasıl çalıştığını gösterin veya oyuncağı değiştirin. Duygu kontrolü hemen olacak bir şey değildir, yıllar alabilir, sizden ne görüyorsa onu yapacaktır. Unutmayın çocuğunuz için en güzel örnek ve model sizsiniz.

Çocuğunuz başkalarına olan tutumunuzla kendi değer ve önemini anlamaya çalışır. Çocuğunuza sizin için ne kadar önemli ve özel olduğunu anlatırken davranışlarınızla bu konuşmalarınıza destek olabilirsiniz. Oyun oynamak ve öğrenmek önemli olduğu için oyunlarına bazı yenilikler, değişiklikler ekleyerek hem zihinsel, hem görsel duygularını geliştirebilirsiniz. Hem de oyunu daha zevkli hale getirmiş olursunuz. Desteğinizi gördükçe size saygı duymaya devam edecektir. Bir buçuk yaşına giren bebeğinizin en önemli algılarından biri de benim ve ben kavramlarıdır. Yapmak istediği her aktivitede çocuğunuza sunacağız seçenekler, konuşma becerisini de geliştirir. Oyun oynarken hangi oyun, yemek yerken hangi yemek, giyinirken hangi kıyafet sorularını sorun mesela. Konuşma becerisi kazanırken aynı zaman da itiraz etme riskini ortadan kaldırmış olursunuz.

Yeni bir şeyler deneyip başaramamak çocuğunuzun cesaretinin kırılmasına sebep olabilir. Çocuğunuza başardığı şeylerden nasıl mutlu oluyorsa, her şeyi başaramayacağını da anlatıp üzülmemesini anlatın. Sevginizi hissettirin, başarılarını takdir edin. Bu ayında hızlı bir atak sergileyebilir çocuğunuz; daha hızlı koşabilir, oyuncağı elindeyken düşmeden koşabilir, bu onun için büyük bir başarıdır. Oturmak istemese de bazen yorgunluktan veya sizi hissetmek için birden kucağınıza oturmak isteyebilir. Saklambaç ve kovalamaca oyunlarına devam edin. Yakaladığınızda öpebilir, gıdıklayabilirsiniz bu onun çok hoşuna gidecektir. Sizi yakalamasına da izin verin. İkinci bebeğiniz olacak ise birinci çocuğunuza kardeşi doğmadan önce doğacak kardeşinden bahsedebilir, kardeşi olacağına alışmasını sağlayabilirsiniz.

Artık çocuğunuz altına tuvaletini yaptığında bundan rahatsız olup kendi diliyle bunu anlatmaya çalışacaktır.

  • DaBT-IPV-Hib / 5’li Karma Aşı Rapel Dozu
  • OPV / Çocuk Felci Damlası 2. Doz
  • Hepatit A Aşısı 1.Dozu

Bu ayında aşıları bitmişse iki yaşına kadar başka aşısı yoktur.

18 Aylık Çocuk Gelişimi Detayları İçin TIKLAYINIZ!

19 Aylık Çocuk Gelişimi

19 aylık çocuk

Çocuğunuz yürüyorsa bu ayında ayakkabılarını kendisi giyme isteği onlar için çok önemlidir. Uzun zaman alsa da bunu kendileri yapmak isteyecek yardım kabul etmeyeceklerdir. Renk konularında bilinçlenen çocuğunuza hangi renk giysiyi giymek istediğini sorabilirsiniz, söyleyecek ve gösterecektir. On dokuzuncu ayındaki çocuğunuzun su ile oynaması ve top oyunları daha fazla ilgisini çekebilir. Hafif ve renkli toplar ile bunu sağlayabilirsiniz. Ebeveynlerin en çok zorlandığı konu çocuklarındaki öfke nöbetleridir. Bağırarak ya da ceza vererek çocuğunuzu sakinleştirmeniz mümkün değildir. Onun için çocuğunuzun öfkelendiği konuyu değiştirin veya ortamı değiştirin, öfkelendiğinde kendine zarar verecek boyutlara ulaşıyorsa bu öfkesi sakinleşene kadar çocuğunuzu yalnız bırakmayın.

Isırma ve vurma olayları da artabilir ama siz bunun ne kadar zararlı bir davranış olduğunu geçen aylarda açıklamaya çalıştınız, yine anlatmaya çalışınız, sabırlı olmak zorundasınız. Birey yetiştirmek hiç de kolay bir şey değildir. Model siz olduğunuza göre biraz da görev size kalıyor. Kitap okumaya devam edin, oyunlar oynamaya devam edin, eline renkli kalemler vererek bir şeyler çizmesine olanak verin. Kendi resimlerini görebileceği aile bireyleriyle olan bir fotoğraf köşesi hazırlayın. Kim olduklarını sorduğunuzda vereceği cevaplarla hafızasının güçlenmesine yardımcı olun. Güvenlik olarak da çok hareketli olan çocuğunuz tırmanmaktan çok hoşlanacağı için yasakladığınız yerlerden uzak durması konusunda kesin tavrınızı koyun.

Gecikmiş bir aşınız yoksa 2 yaşına kadar herhangi bir aşınız yok.

19 Aylık Çocuk Gelişimi Detayları İçin TIKLAYINIZ!

20 Aylık Çocuk Gelişimi

20 aylık bebek

Bir buçuk yaşını geçen iki yaşına gelmekte olan çocuğunuz bu ayında paylaşmanın önemini bilmeli ve kavrayabilmelidir. Uzun zaman alsa da bunu başarmak zorundadır. Sahiplenmesi fazla olduğundan sürekli benim benim sözlerini duyacaksınız. Hangi eşyanın kimin olduğunu hem gösterip hem sorarak o eşyaların kime ait olduğunu bilmesini sağlayabilirsiniz. Evinizde yaşayan başka bireyler de varsa bu sorunu daha kolay aşabilirsiniz. Kolay olmayacak ama siz sabırlı olacaksınız, bu zaman alabilir.

Eğer çocuğunuz sürekli bir istekler zinciri içindeyse şımarma eğilimindedir, işte sizler çocuğunuzun bu aya kadar anlatılmış olan hayır kelimelerini düzene oturtabildiyseniz böyle bir durum yani şımarıklık durumunu biraz olsun engellemiş olursunuz. Çocuğunuzun gereksiz isteklerini yerine getirmeyin bu yüzden. Sınırlarınız yoksa, kararlarınızı kıyamamaktan dolayı uygulayamıyorsanız, hayır kelimesini kullanamıyorsanız, ilerleyen yaşlardaki çocuğunuz hem size hem de etrafında şımarıklığı yüzünden zor durumlarda kalabilirsiniz.

Basit görevler verebilirsiniz çocuğunuza. Mesela kirli sepetinden kirli çamaşır verebilir size ancak makinaya basma görevinin sizin olduğunu bilmeli. Anlayacak ve size itiraz etmeyecektir. Bir eşyaya baktığında bir isim söylüyorsa o eşyanın ismini söylediği kişiye ait olduğunu anlatmaya çalışıyordur. Artık çocuğunuz, ben ve o kavramlarını anlamıştır. Yine de kardeşi varsa kardeşler arası kıskançlık olabilir, bu kıskançlığı önlemek ya da en aza indirmek için kardeşi doğmadan önce kardeşi olacağını, onunla ne kadar güzel bir arkadaş olacağını, her şeyi birlikte yapacaklarını anlatırsanız, kıskanma olayı bitmese de en aza inmiş olacaktır. Bu ayında çocuğunuzu parmak boyası adı verilen boyalarla tanıştırabilirsiniz, bu boyalarla kendine göre resimler yapmak onun için oldukça ilginç olacaktır.

Bu ayda bebeğinizin aşısı yoktur.

20 Aylık Çocuk Gelişimi Detayları İçin TIKLAYINIZ!

21 Aylık Çocuk Gelişimi

21 aylık çocuk

Çocukların kendilerini ve dünyayı tanımanın en iyi yolu oyunlardır. Bu yüzden çocuğunuzla iletişimizde oynayacağınız oyunlar onun için oldukça önemlidir. Çocuğunuz hayatı ve kendisini öğrenirken siz de çocuğunuzu keşfedeceksiniz. Çocuğunuz büyüyor ve her zaman ondan iyi güzel davranışlar sergilemesini bekleyemezsiniz. Özellikle başkalarının yanın da sizi utandıracak davranışlarda bulunabilirler. Bu tarz davranışlarında asla başkalarının önünde çocuğunuzu azarlamayın, küçük düşürmeyin, başkalarının yanında terbiye etmeye çalışmayın. Mümkünse onu bir kenara çekip onun anlayacağı şekildeki kelimelerle nasıl davranması gerektiğini anlatın. Bu konuyu evde yalnız kaldığınızda bir daha konuşabilirsiniz, sizi anlayacak ve yaptığının yanlış olduğu sonucuna varacaktır.

Oynadığınız oyunları geliştirin ve algısını geliştirecek oyunlara önem verin. Basit görevler verin, mesela dolaptan getirebileceği bir şey isteyin. Sizi anlayıp isteğinizi yerine getirecektir. Yaptığı yanlış bir hareketten dolayı ona bu yaşında hayır kelimesi pek de bir işe yaramayacaktır. Dışarıya çıkacağınız zaman, çocuğunuza, dışarıya niçin çıktığınızı, nereye gideceğinizi, çok ya da az duracağınızı basit kelimelerle anlatın. Çünkü bazen dışarıyı, ya da gittiğiniz yerden ne kadar hoşlansa da canı sıkılabilir, huzursuzluk çıkartabilir. Bu ayında da çocuğunuz kabuslar görüp ağlayarak uyanabilir, sırtını okşarayarak sakinleştirebilirsiniz. Bu gece kabusları sık sık oluyorsa çocuk doktorunuza başvurmakta fayda vardır. Akranlarıyla olan problemlerine bir süre müdahale etmeyin, kavga boyutuna geleceğini hissederseniz müdahalede bulunun.

Bu ay çocuğunuzun aşısı yok.

21 Aylık Çocuk Gelişimi Detayları İçin TIKLAYINIZ!

22 Aylık Çocuk Gelişimi

22 aylık çocuk

Çocuğunuzun her an artan istek ve beklentileri, denediği yeni şeyler, başaramadığı zamanki kızgınlığı, kendini iyice belli etmeye başladı bu ayında. Müdahale etmekten ziyade sabırlı olun ve yardım etmeyi deneyin. Sizleri örnek alan çocuğunuz artık sizler gibi taklit anlamında uzun telefon konuşmaları yapar bu da yetmez belki sizin olmadığınız bir yerde konuşuyor gibi yapar, yürürken konuşabilir. Çocuğunuz için izleyerek öğrenmek olumlu bir davranış. Böylece bildiklerine ilave yapmak, bazen değiştirme yapmak, yani seçenekleri öğrenmeye başlamıştır, o yüzden yaptığı şeyi tarif ederek, anlatarak fikrini destekleyin. Oyuncağını aldın ve kendin oynuyorsun, sen benim bir tanemsin, süpürgeyi aldın ve süpürüyorsun sen benim en büyük destekçimsin gibi sözler ile çocuğunuzu motive edin ki kendi başına iş yapmanın mutluluğunu, hazzını yaşasın.

Büyüklerin yaptıklarını taklit etmek, onlara kendilerinin de büyükmüş hissini yaşamalarını sağlar. Çocuğunuzun iki yaşına girmesine az kaldı, bebek yatağının küçük geldiğini görebiliyorsunuz, biraz daha büyük bir yatak iyi olacaktır. Bazı çocuklar yataklarının değişimine rahatlıkla alışırken bazı çocuklar zorlanabilir, çünkü bırakacakları yatakları onlar için emniyetli ve güvenlidir. Ancak endişe etmeyin insanlar rahata çok kolay alıştıkları için çocuğunuzun da büyük yatağa alışması uzun zaman almayacaktır. Yine de yeni yatağına alışana kadar düşmelere karşı önlemler alın. Yere yumuşak minderler koyabilirsiniz. Önceki aylarda tuvalet eğitimini verdiyseniz çocuğunuz bu ayında tuvalete kendisi gitmeye başlayacaktır, yine de çocuğunuzu yalnız bırakmamanızda fayda vardır. İşlerinizi yaparken çocuğunuzla konuşmanız yeni kelimeler öğrenmesini sağlayacaktır, çamaşır yıkarken, ütü yaparken, çamaşır katlarken, yemek yaparken neler yaptığınızı anlatmanız çocuğunuz için hem ilginç hem de öğrenmesi açısından faydalı olacaktır.

Çocuğunuz adı üzerinde daha çocuk daha iki yaşına bile gelemeyen bir birey. Ondan büyük beklentileriniz olmamalı, yanlışı çok olacaktır, öğrettiklerinizin dışında hiçbir şey bilmiyor, ama öğrenme gayretinde, yapamadığı başaramadığı bir konuda çocuğunuza asla ve asla beceriksiz, aptal, geri zekalı gibi veya benzer kelimeleri kullanmayın. Onlar küçük ama sizin ne söylediğinizi inanın çok iyi biliyorlar. Savunmasız oldukları için ellerinden bir şey gelmiyor. Unutmayın ki onlar her an büyüyor, siz her an küçülüyorsunuz (yaşlanma anlamında). Başaramasa bile çaba gösterdiği için çocuğunuzu övün, takdir edin. Yapmak istediği olumlu işler için cesaret verin alkışlayın ödüllendirin siz de çocuğunuz da mutluluğun tadını çıkarın.

Kas gücünün artması için oyun hamurları ve parmak boyama ile oynamaya devam edebilirsiniz. Kağıda kalemle çizeceği çizgiler sert olacaktır, zaman ilerledikçe daha sakin ve yumuşak çizgilere doğru ilerleyecektir. Neler yaptığını anlatarak destekleyebilir, hayal gücünü de arttırmayı başarabilirsiniz. Sevdiği, yiyemediği gıdaları başka bir şekilde hazırlayabilir veya başka bir gıdayla karıştırıp tekrar verebilirsiniz. Mesela peyniri sevmiyorsa çorbasına katarak verebilirsiniz. Damak tadı, farklı tatlara açık olduğundan anlamayacak veya anlasa da beğenerek yiyecektir. Çocuğunuzu tanıyorsunuz alternatifleri üretebilirsiniz. Farklı oyuncaklara yönelme zamanınız da gelmiştir, mesela araba ya da bebekler yerine, bir tamir seti oyuncağı, kızlar içinde kahvaltı seti oyuncağı alarak onun farklı hobilerine yardım edebilirsiniz. Ya da doktor seti. Çocuğunuzun ihtiyaçları artacağından onun soru ve konuşmalarına mutlaka iyi bir dinleyici ve sorularını yanıtlayıcı olun.

Bu ayda çocuğunuzun aşısı yoktur

22 Aylık Çocuk Gelişimi Detayları İçin TIKLAYINIZ!

23 Aylık Çocuk Gelişimi

23 aylık çocuk

Çocuğunuzun bu ayda kendini değerli hissetmesi adına, her yeri dağıtmandan bıktım yerine oyuncaklarını toplamak için yardımına ihtiyacım var; bağırıyorsun ve ya düzgün konuşmuyorsun yerine bu gürültüde seni duyamıyorum; seninle uğraşamam çok yorgunum yerine çok yorgunum ve kitap okumayı istemiyorum gibi cümleler kullanmalısınız. Çocuğunuzun davranışları konusunda etkili olan olumlu kelimeleri kullanmanız olumlu sonuçların yaşanmasına olanak sağlayacaktır. Yoksa her yeri dağıtıyorsun bıktım artık, bu yaptığından utan nasıl bir çocuksun sen, kes sesini gibi kelimeler kullanılmaması gereken kelime ve cümlelerdir. Yaşayarak, görerek anlatarak öğretebileceğiniz davranışlarda bulunmanız çocuğunuz ve sizin için sağlıklı bir birey olmasında oldukça fazla önem taşır. Güzel kelimeler her zaman olumlu ve güzel sonuçlar meydana getirir. Çocuğunuz sizi izlerken gözlerini, sözcükleri söyleyebilmek için ağzı ve dilini, hareketlerinizi taklit etmek için ise kaslarını kullanır.

Her şey hakkındaki merakı giderek artan çocuğunuz, daha dikkatli olmaya başlamıştır. Hareketleri daha uyumlu ve seridir. Ufak aksaklıklar olsa da yürümeyi, koşmayı, tırmanmayı düşmeden yapacaktır. Oyuncaklarına ek olarak bu ayında üç tekerlekli bisiklet alabilirsiniz. İyice hareketlenen çocuğunuzun nefes borusuna kaçabilecek gıdalara dikkat etmekte fayda vardır. Çiklet, şeker, taneli meyveleri örnek olarak verebiliriz. Kız çocuklarınıza oyuncak bebeğine yemek yedirmeyi öğretebilirsiniz, hem oyun oynamış olacak hem de sofra adabını öğrenecek, kaşık çatal tutmasına yardımcı olacaktır. Diş fırçalama konusunda yol katetmiş olmalısınız.

Çocuğunuza bu ayında uygulanacak aşısı yoktur.

23 Aylık Çocuk Gelişimi Detayları İçin TIKLAYINIZ!

24 Aylık Çocuk Gelişimi

24 aylık çocuk

Zaman ne çabuk geçti değil mi? Çocuğunuz iki yaşına girdi. İki yıl uzun bir zamandı, sizler de bebeğiniz sayesinde çok şey öğrenmiş oldunuz, belki de anne baba olmanın verdiği bir sorumluluk ile kendinizin bile hoşlanmadığı ama bırakmak istemeyip de bırakamadığınız pek çok şey yeni daha güzel duygular olarak yerini aldı. Bir şekilde çocuğunuzun vesilesiyle hayatta tecrübe edindiniz. Her şeye rağmen tebrik ediyoruz sizi çocuğunuz iki yaşında. O artık küçük bir adam, kız ise küçük bir bayandır.

Bu yıl fiziksel olarak da elleri, kolları, bacakları büyüyecek, bebeklikten kalma göbeği düzleşecek, vücudu orantılanmaya başlayacak. Bu da onun düzgün bir sırta sahip olmasına neden olacağı için bazen ana sınıf öğrencisi gibi görülecektir. Güzellikleri gördükçe çektiğiniz sıkıntıları hatırlamayacaksınız bile emin olun. Yapmamanız gereken en önemli şey çocuğunuzu başka çocuklarla kıyaslamaktır, eğer bunu yapıyorsanız da bunu çocuğunuza asla belli etmeyin. Artık çocuğunuz heceleri birleştirip kelimeler türetme başlayacak. Bu eğlenceli bir durumdur, bazen de karmaşık gelen kelimeleri yarım konuşacak, bu güzelliğin tadını çıkarın. Konuşmasının ve kelime hazinesinin artması için ve de dinlemeyi öğrenmesi bakımından kitap okumaya devam edin lütfen.

Çocuğunuzu daha iyi tanımak istiyorsanız oyunlarını izleyin, kullandığı kelimeler size yardımcı olacaktır. Onu anladığınızı bilmek onu rahatlatacaktır, bunu en iyi banyo olayında görebilirsiniz. Banyoya girmek istemeyecek, girdiğindeyse çıkmak istemeyecek. Ona söyleyeceğiniz banyo yapmak istemediğini biliyorum ama temiz olmak hoşuna gidiyor cümlesi onu anladığınızı anlatacak kelimedir. Zekice hareketleri de başlamıştır çocuğunuzun. Sizi dinler, anlar, yanıtlar, ancak hoşuna gitmeyen şeyleri duymamazlıktan gelebilir, konuyu değiştirebilir. Öğrettiyseniz bütün vücut organlarını sayabilir. Çocukların karakter yapıları aynı olamadığı için çocuğunuz hala paylaşma konusunda sıkıntılar yaşıyor olabilir. Zorlanacaksınız ama anlatacaksınız. Paylaşmayı seven bir çocuğunuz varsa işiniz kolay demektir. Birçok şeyi öğrenmiş olsa da sizin onu izlediğinizi bildiği için aynı şeyleri tekrar etmekten zevk alacaktır. Bu ayında çocuğunuzun kullanacağı el muhtemelen ileride kullanacağı elidir. Sağlak ve ya solak olarak. Çocuğunuz ellerini ve yüzünü de yıkamayı kendi başına başarabilir.

Bebeğinizin bu ayında hepatit aşısının ikinci dozu var.

24 Aylık Çocuk Gelişimi Detayları İçin TIKLAYINIZ!

25-26-27 Aylık Çocuk Gelişimi

25-26-27 aylık çocuk gelişimi

Çocuğunuz ikinci yaşından sonra boy olarak büyümeye başladığı için size zayıflıyor gibi gelebilir. Strese girip çocuğunuzu aşırı bir şekilde beslemeyin. Bu aylarda artık çocuğunuz kasları daha da güçlendiği için daha rahat yürüyebilecek hatta koşma eylemlerinde bulunacaktır. Zıplamaya başlayacak, top oynayacaktır. Çocuğunuzun motor becerilerini arttırmak, zihinsel faaliyetlerini geliştirmek için yapbozlardan alabilirsiniz. Aynı zamanda yapboz oyunları el ve göz koordinasyonunu sağlar. Sizden yardım almadan yapacağı eylemler de vardır, mesela dişlerini fırçalamak, ellerini yıkamak ayakkabılarını çıkarmak gibi. Küp oyunlarında kuleler yapabilir, bardağını tek eliyle tutabilir. Basit kelimeler birleştirerek basit cümleler kurarak konuşabilen çocuğunuz, böylece derdini de anlatmaya başlamıştır. Konuşmasının gelişmesi için kitap okumaya ve konuşmaya devam edin. Sıklık ile soracağı soru niye sorusudur. İstedikleri yanıt ise kendilerini tatmin edecek uzun bir cevaptır. Sorular bu dönemin vazgeçilmezidir. Bazı zamanlarda ilgi çekmek için de soru sorabilir. Sıkılmayın. Siz yine de açıklayıcı ve mantıklı cevaplar vermeye devam edin.

Doğru bir şeyler yaptığında teşvik edin ve arada sırada da olsa ödüllendirin. Odaklanma konusunda o kadar başarılıdırlar ki bazen adeta dünyadan kopuk bir şekilde oyunlarını oynayabilir, Bir şeyler izleyebilir ve araya girmenizden hoşlanmazlar, bu gibi durumlarda onu uyarabilir biraz daha oynadıktan sonra uyuyabilirsin veya biraz daha oynadıktan sonra banyo yapacaksın gibi. Bebeğiniz dört yaşına kadar tam anlamıyla konuşmayabilir. Normaldir. Kız mı erkek mi olduğu bu yaşlarda belirginleşmeye başlayan çocuğunuz, kendini de cinsiyeti olarak tanımaya başlamıştır.

Bu aylarda çocuğunuz gündüz çok az veya hiç uyumayabilir, gece ise tam bir uyku süresi olmamasına rağmen dokuz ila on üç saat uyuyabilirler. Gelişme sürecinde olan çocuğunuz tam bir enerji deposudur, bu yüzden sürekli koşmak isteyecek, sürekli hareket edecektir, sizin için de yorucu bir dönem ancak hareket; çocuğunuzun fiziksel gelişimi açısından önemlidir. Kişisel temizlik alışkanlıklarına da başlayabilirsiniz bu aylarda. Tuvalete girerken ve çıkışta, yemekten önce ve sonra ellerini yıkamak sağlık açısından da önemlidir.

2 yaşta Hepatit A aşısı son dozu yapıldıysa bu aylarda aşı yok

25-26-27 Aylık Çocuk Gelişimi Detayları İçin TIKLAYINIZ!

28-29-30 Aylık Çocuk Gelişimi

23-29-30 aylık çocuk gelişimi

Bu aylardaki çocuklar, vücut organlarının bir kısmını tanıyabilir, bazı renkleri söyleyebilir, zihninde canlandırdığı bir arkadaş edinebilir, bu normaldir. Onunla konuşur, oynar endişelenecek bir durum yok. Yaşı ilerleyip arkadaşları ile oynamaya başladıklarında bu hayali arkadaş ortadan kalkar. Çocuğunuz oyun oynarken, resim veya boyama yaparken, oyun hamurlarıyla oynarken etrafı kirletebilir. Oyunu veya diğer yaptıkları bittiğinde temizliğin de oyunun bir parçası olduğunu öğretin. Çocuğunuz kendi işlerini kendi yapmak isteyecektir, başaramadığı durumlarda hemen düzeltmeye koşmayın, bırakın çabalasın. Başaracaktır. Plastik sandalyeleri taşımayı isteyecektir. Adını ve soyadını düzgün söyleyebilir. Kendisi tuvalete gidip üzerini giymeye başlayabilir. Kendi işlerini kendinin yapmaya çalışması çocuğunuzun kişisel ve sosyal gelişiminin parçasıdır. Sizin yapmanız gereken sadece çocuğunuzu cesaretlendirmek ve teşvik etmek.

Sosyal olma yolunda adımlar atan çocuğunuza teşekkür etmeyi ve lütfen demeyi öğretin. Sizi örnek aldığı için siz kullanıyorsanız, öğretmeye bile gerek kalmadan sizi taklit ettiği için uygulayacaktır. Diğer çocukları tanımaya başladıkça konuşmalarının da nasıl değiştiğine şahit olacaksınız. Akranlarıyla veya anne babasıyla konuşurken, farklı ses tonları kullanırken, kendinden küçükler için daha sakin ve daha basit kelimeler kullandığını göreceksiniz. Çocuğunuz büyüdükçe etraflarıyla daha ilgili olur, oyun arkadaşlarını oyun arkadaşı olarak gördükleri için paylaşmanın da arkadaşlığın bir gereği olduğunu öğrenirler. Çocuğunuzun paylaşımı öğrenmesinin en kolay yolu bir spora gitmesidir.

Aşıları

24.ayda Hepatit A aşısının 1. dozu yapılmışsa, 30. ayda 2. dozun yapılması gerekir. Bu aşının 2 dozu arasında minimum 6 ay, maksimum 12-18 ay olabilir.

28-29-30 Aylık Çocuk Gelişimi Detayları İçin TIKLAYINIZ!

31-32-33 aylık çocuk gelişimi

31-32-33 aylık çocuk gelişimi

Çocuğunuz artık gün içinde sürekli yapılan işleri anlamaya başlamıştır. Davranış şekillerini sizden öğrenen çocuğunuz size yardım etmekte isteyecektir. Duygusal olan hisleri de anlamaya başlayan çocuğunuz sizin kızgınlık ya da öfkenizi, babanın da aynı şekilde neden kızgın ya da üzgün olduğunu merak eder. Bunun doğal olduğunu herkesin yaşadığı duygular olabileceğini en güzel şekilde bir arkadaşının kızgınlığı ile anlatmanız daha kolay olacaktır. Mesela arkadaşın üzgün çünkü oyuncağı bozulmuş, baba üzgün çünkü çok yorulmuş senin ile oynayamıyor gibi.

Size güven duymasını sağlayın, teşekkür etmeyi lütfen demeyi birilerine yardım etmeyi sizden öğrenecek. Çünkü sizi hala taklit eden bir çocuğunuz var. Pek çok sözcükleri kullanarak cümleler kurmaya başlayan çocuğunuz, az çok derdini anlatabilir ve artık çocuğunuz cinsiyetini biliyor. Oyunlarını oynarken başka biri de olmak isteyebilir. Sizin eşyalarınızı kullanmak isteyecektir. Kızlar özellikle annelerinin topuklu ayakkabılarını giymeye bayılır. Bunu gerçekleştirmesine izin verin; sizin eski bir çantanızı, gözlüğünüzü ya da şapkanızı verebilirsiniz. Çocuğunuzun gözünde, gözlük veya çanta yetişkin olmanın simgesidir. Çocuğunuz sizi taklit ederken sizin sevecen yanınız dışında, zorlayan taraflarınızı da taklit edecektir, çünkü kendini sizin yerinize koyuyor. Aslında çocuğunuz televizyon ile ne kadar uzun zaman sonra tanışırsa o kadar iyidir. Çünkü televizyona alışan bir çocuk, dış dünya ile ilişkilerini kesebilir. Etraf çok ilgisini çekmez. Çocuğunuzun gelişimi için risklidir.

Bu aylarda çocukların en sevdiği işlerden biri de boyalar ile oynama, çamur ve toprakla oynamadır. Bahçe olarak imkanınız varsa bahçede toprak ile oynamasına izin verin. Boyamalar içinse, yere bir bez sererek ortam hazırlayabilirsiniz. Her yeni yapmak istediği olumlu girişimde, size çocuğunuzu cesaretlendirmek, teşvik etmek ve ihtiyaçlarını karşılamak kalıyor. Yazma ve çizme konusunda oldukça istekli olan çocuğunuz için normal kalemler yerine pastel boyalar alabilirsiniz, boyama alanının ona vereceğiniz kağıt ile sınırlı olduğunu söyleyiniz. Çünkü arada sırada duvarlara ya da yerlere resim yapacağı için temizlik için hazırlıklı olun. Çocuğunuzun hayal gücü sınırsız, her ne kadar siz onun yaptığı çizimlerden bir şey anlamasanız da, o dünyasındakileri çizgi ile de olsa resmediyor. Bu aylarda görülen, çocuğunuzun bir arkadaş edinmesidir. Oyun arkadaşı da olabilir, oyuncaklarını paylaşabilir ama kıskançlık duyguları da olabilir. Konuşmalarınızla ilerleyen zamanlarda kıskançlık duygusunu gerektiği yerlerde kullanmayı öğrenecektir.

31-32-33 Aylık Çocuk Gelişimi Detayları İçin TIKLAYINIZ!

34-35-36 Aylık Çocuk Gelişimi

34-35-36 Aylık Çocuk Gelişimi

Çocuğunuzun zihinsel faaliyetini arttırmak için okuduğunuz hikaye ile ilgili sorular sorun. Bu sorular üzerine sohbet edin. Renkleri anlatın, kesme yapıştırma oyunları oynayın meraklı olduğu ve öğrenme hevesi olduğu için çok çabuk öğrenecektir. Bu aylarda saymayı öğrenebilirler, bazen doğru sayamasalar da rakam kavramlarının ne olduğunun bilincindedirler. Çocuğunuz hala yarım konuşuyor değil mi; merak etmeyin dört beş yaşına kadar konuşmasını oturtabilir. Yarım konuşmasına rağmen şaka yapma eğilimi vardır ve sizi kızdırmaktan hoşlanacaktır. Kelime hazinesi geliştikçe, öğrendikleri arttıkça sizden farklı şeyler de istemeye başlayacaktır.

Yalnız oynama isteği bağımsızlık iç güdüsünü arttıracaktır bu yüzden yalnız oynamaya teşvik edebilirsiniz. Çocuğunuz büyüyor; bazı zamanlar, kendi kendine yapabileceği hareketler artıyor diye ondan çok fazla şey beklemek doğru olmaz. Yine ağlayacak, kızacak, hırçınlaşacak. O yaşlı biri değil daha çocuk. Özellikle yatağını yadırgadıysa sizin yanınızda yatmak isteyecektir, kararlı tutumunuz devam etmeli. Siz yine sabırlı ve sakin olup konuşacaksınız. Büyük bir birey gibi ondan anlayışlı olmasını bekleyip kızmayın. Koyduğunuz kurallarda kararlı olduğunuz gibi; zaman zaman bu kural, kısıtlama ve sınırlandırmaları hatırlatmanız yapacağı davranışlarda etkili olacaktır.

Çocuğunuz bu aylarda kıyafetlerini giyip çıkarabilir, ayakkabı ve çoraplarını da çıkarıp giyebilir. Çocuğunuz hareketli olduğu için ve itiraz döneminde bulunduğundan, uyku zamanında uyumak istemeyebilir, sabır ve anlayışınız ile kısa zamanda uyku vakti itirazsız olarak zamanında yatmaya dönüşür. İkinci yaşından sonra fark edilir bir şekilde fiziksel olarak büyümeye başlayan çocuğunuz, kilo kaybı yaşayabilir, bunun beslenmeyle ilgisi yoktur, boyu uzadığı için size zayıflamış görünebilir. Bu aylarda gerçekleri taklit etmesi adına evcilik setleri, doktor setleri, tamir setleri oyuncaklarından alabilirsiniz. Yapbozlar sevdiği oyuncakların arasındadır. Çocuğunuz eğer kendi kendine uyuyorsa, size ihtiyaç duymadan uykusu geldiğinde yatağına yatacaktır. Kesintisiz bir gece uykusu vardır ve genellikle sabah altı ila sekiz arasında uyanırlar. Bazen de karanlıktan korkarlar, bu pek çok çocuğun yaşadığı bir durumdur, endişelenmenize gerek yoktur, çünkü korkular çocuğunuzun normal gelişimi için gereklidir.

Bu aylarında çocuğunuzun aşısı yoktur.

34-35-36 Aylık Çocuk Gelişimi Detayları İçin TIKLAYINIZ!

3-4 Yaş Arası Çocuk Gelişimi

3-4 yaşında çocuk

Bu yaştaki çocuğunuz daha sakin ve uyumludur. Oyun arkadaşları kendi yaşıtları ve kendi cinsleridir. Beden olarak yapılan tüm hareketler kendini bağımsız hissettiği için daha güzeldir. Bu yaşta çocukların yarım kalan işlerle pek alakası olmaz yani yarım kalan şeylerin tamamlanması pek önemli değildir. Hayal güçleri çok iyi olduğundan rol yapma yetenekleri de vardır. Bu yaşta da kurallar konusun da karalı olun ve istenmeyen şeylerin neden yapılmaması gerektiğini açıklayarak anlatın. Asla, ben öyle istiyorum gibi cümleler kurmayın. Sizi anlayacak ve istediği şeylerin hemen olamayacağını anlayacaktır.

Çocuğunuz dikkatli bir dinleyicidir, çok fazla zoru soracaktır, sorularına sabırla cevap vermelisiniz. Sorduğu sorularda genellikle ne, neden, ne zaman, niye sorularını kullanır ve tekrarlar. Küfür de öğrenebilir. Bunun yanlışlığını anlatın. Kaba, argo ve küfürlü konuştuğunda gülerseniz bu konuşmasının sizin tarafınızdan onaylandığı, güldüğünüz içinde hoşunuza gittiğini düşünecek, sizi güldürmek adına sürekli böyle konuşmaya çalışacaktır. Çocuğunuzun oyuncaklarına parmak boyası ve oyun hamurunun yanına, bu yaşında yapbozlar da ekleyebilirsiniz. Masa hazırlamanıza yardım etmesini, boş çamaşır sepetini getirmesini isteyebilirsiniz. Çocuğunuzun her yaptığı olumlu davranışında memnuniyetinizi söyleyiniz ve gösteriniz.

Aşılar

Çocuğunuzun bu yaştaki aşıları, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, çocuk felci, tetanos, boğmaca, difteridir. Bu aşıları ilkokul zamanına da bırakılabilirsiniz ama doktorunuz ile görüşmekte fayda vardır.

3-4 Yaş Arası Çocuk Gelişimi Detayları İçin TIKLAYINIZ!

4-5 Yaş Arası Çocuk Gelişimi

4-5 Yaş arası çocuk gelişimi

Çocuğunuz dört ila beş yaş arası, yarım kalan bir olaya duyarsızken zamanla başladığı şeyi bitirmeyi sever. Yönleri yani sağını, solunu, önünü, arkasını; yarının, dünün, bugünün ne anlama geldiğini bilir. Bu yaşlardaki çocuğunuz, konuşmayı öğrenmiştir ve kısa kısa hikayeler bile anlatabilir. Rakamları öğrenebilir, sayabilir. Toplum içindeki davranışları seviyeli, konuşmaları ortama göre ayarlayabilir. Arkadaşlarıyla olan iletişimi normale dönmeye başlamıştır. Arada problemler olsa da o daha çocuk. Bu yaştaki çocuklar ödül almaktan hoşlanır, başarılarının ödüllendirilmesi onlar için çok önemlidir. Bu yaştaki çocuğunuza yabancılarla çok fazla konuşmamaları gereği nedenleri ile birlikte anlatın. Mümkünse telefon numaranızı ezberletin. Çocuğunuz beş yaş ana okuluna gidebilir, etkinliklere katılımı onun kendini tanımasına kolaylık sağlayacaktır. Okuldan geldiğinde günün nasıl geçtiğini anlatmasını isteyin.

Büyümesinde önemli olmayan gıdaları vermekten kaçınabilirsiniz. Mutfakta size yardım etmesi hoşuna gideceğinden çocuğunuzdan yapabileceği işlerde yardım isteyin. Televizyon izlemek, bilgisayar, tablet veya telefon kullanmasına izin vermek için henüz çok erken. Bunların yerine bisiklete binmeyi öğretin veya spor aktiviteli kurslara gönderin, hem disiplin kazanacak, hem de fiziksel, ruhsal ve duygusal gelişimine yardımcı olacaktır.

3-4 Yaş Arası Çocuk Gelişimi Detayları İçin TIKLAYINIZ!

Aşılar

Çocuğunuzun bu yaştaki aşıları, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, çocuk felci, tetanos, boğmaca, difteridir. Bu aşıları ilkokul zamanına da bırakılabilirsiniz ama doktorunuz ile görüşmekte fayda vardır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.