Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ayağa Kalkınca Göz Kararması ve Baş Dönmesi Neden Olur?

Ayağa kalkınca başım dönüyor, gözlerim kararıyor diyorsanız bu yazıyı okuyarak bu durumun nedenleri hakkında bilgi sahibi olabilir ve nasıl çözüm bulabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Günlük hayatta sık sık karşılaştığımız bir problem olan baş dönmesi ve göz kararması özellikle oturduğumuz yerden ayağa kalktığımızda yaşanır. Birçok insan bu konu ile ilgili endişe duyabilir. Fakat çok ciddi bir hastalığın habercisi olmadığını söyleyebiliriz. Yine de dilerseniz doktor tarafından durumunuzun değerlendirilmesini isteyebilirsiniz. Son zamanlarda çok sık olarak bu problemle ilgili araştırmalar yapılıyor. Tespit edilmiş çok ciddi bir hastalık olduğu söylenemez. Özellikle yaz aylarında baş dönmesi ve göz kararması şikayetini çok fazla yaşıyorsanız bunun nedeninin terleme ile birlikte çok sıvı kaybı yaşanması olduğunu söyleyebiliriz. Çok sık rastlanan bu durumun genel olarak tespit edilmiş diğer nedenlerinden bahsedelim.

Ortostatik Hipotansiyon Nedir?

Oturduğunuz yerden ani bir şekilde kalktınız ve birden başınız dönmeye, gözlerinizin önüne sanki bir perde inmiş gibi hissetmeye başladınız. Hatta sanki bayılacak gibi hissettiniz ve yaklaşık 10 saniye sonra her şey normale döndü. Bu durumun genel olarak tespit edilmiş bir nedeni bulunur. Ortostatik hipotansiyon dediğimiz tansiyon çeşidinin belirtilerini yaşıyor olabilirsiniz. Ortostatik hipotansiyon, ani hareketlerde yani birden ayağa kalktığınızda hızla düşer. Beyninize kısa süreli kan gitmez ve gözleriniz kararmaya başlar. Bu da beraberinde baş dönmesi şeklinde size bayıltıcı bir etki verir. Ortostatik hipotansiyonun düşmesi tek başına çok ciddi sağlık sorunlarına neden olmaz. Sadece baş dönmesi ve göz kararması, bazen beraberinde bayılma gibi şikayetleriniz olabilir. Eğer ani ayağa kalkışlarda göz kararması ve baş dönmesi sorununuz uzun süredir devam ediyor ve çözüm bulamıyorsanız bunun tek nedeni ortostatik hipotansiyonun düşmesi olmayabilir. Şikayetinizin bilinen diğer nedenleri şunlardır;

 • Terleme ile birlikte su kaybı,
 • Uzun süre ayakta kalınması,
 • Kansızlık,
 • Kalp ve damar hastalıkları,
 • Beyin tümörü ya da bazı beyin hastalıkları,
 • Migren,
 • Uzun süre aç kalınması,
 • Kan şekerinin yükselmesi,
 • Kan şekerinin düşmesi,
 • Tansiyonun düşmesi,
 • Tansiyonun yükselmesi,
 • Göz sağlığındaki problemler,
 • Sürekli olarak kullanılan ilaçlar,
 • Tiroit ile ilgili sorunlar,
 • Vertigo hastalığı.

Ayağa kalkınca göz kararması ve baş dönmesi yaşıyorsanız yukarıda bahsettiğimiz konularda dikkatli olmalısınız. Örneğin, tansiyon hastası olabilirsiniz ya da diyabet hastalığınız olabilir. Bu nedenle baş dönmesi ve göz kararması yaşıyor olabilirsiniz. Uzun süredir aynı şikayetlerden muzdaripseniz doktora giderek bahsettiğimiz hastalıklarınızın olup olmadığını kontrol etmesini isteyebilirsiniz. Ayağa kalkınca baş dönmesi ve göz kararması, genellikle yaz aylarında yaşanan bir durumdur. Yaz aylarında terleme sonucu sıvı kaybı ile birlikte vücudun sıvı isteği artar ve bu tarz geri bildirimleri olabilir. Yaz aylarında özellikle su tüketiminizi artırırsanız iyileşme görebilirsiniz. Eğer sorunlarınız ciddi bir şekilde artarak devam ediyorsa farklı bir hastalığın yan etkisi de olabilir. Böyle bir durumda doktorunuza danışmanız daha iyi olur.

Vertigo Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Vertigo hastalığının nedeni iç kulaktaki denge bozuklukları olarak bilinir. Eğer vertigo hastalığınızın olup olmadığını tespit etmek istiyorsanız sizinle basit bir yöntemi paylaşacağız. Öncelikle ayağa kalkınız ve kendi etrafınızda 2-3 defa dönerek belinizden eğilip sanki kafanızla bir yuvarlak çiziyormuş gibi yapınız. Eğer vertigo hastalığınız varsa bu hareketi yaptıktan sonra çevrenize baktığınızda her şeyin döndüğünü göreceksiniz. Eğer bir kez tam vertigo yaşarsanız yaklaşık 2-3 saat normale dönmek için bekleyebilirsiniz. Vertigo hastalığınız için doktora gitmeniz en iyi çözüm olmalıdır.

Göz Kararması ve Baş Dönmesine Mide Bulantısı da Eklenirse Ne Yapmalıyım?

Ayağa kalkınca göz kararması ve baş dönmesi şikayetinize bir de mide bulantısı ekleniyorsa mideniz ile ilgili ciddi bir sorununuz olabilir. Tabi ki her mide bulantısı yaşadığınızda ciddi bir hastalığınız olduğunu düşünmek doğru değil, çünkü migren tipinde yaşanan baş dönmelerinde ve ağrılarında da mide bulantısı sorunu olabiliyor. Siz yine de mide bulantısı için herhangi bir mide hastalığınızın olup olmadığını kontrol ettirmelisiniz.

Ayağa Kalkınca Oluşan Baş Dönmesi ve Göz Kararması Nasıl Geçer?

 • Öncelikle bol bol su içmelisiniz.
 • Sağlıklı beslenmeye özen göstermelisiniz. Bol bol sebze ve protein içerikli yemekler yemelisiniz. Özellikle yeşil yapraklı sebzeler tüketmeniz sizin için iyi olur.
 • Eğer düzenli olarak egzersiz yaparsanız vücudunuzdaki hormonların çalışmasını da düzenlemiş olursunuz. Böylece baş dönmesi ve göz kararması sorunlarını yaşamanız zorlaşır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.