Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ayağınızdaki Bu 15 Noktaya Dikkat!

Vücudumuzda milyonlarca sinir hücresi bulunmaktadır. Bu sinir hücreleri belli başlı bölgelerde, vücudumuzun diğer yerlerine göre daha yoğundur. Bu noktalara temas ederek vücudunuzda birçok şeyi değiştirebileceğinizi biliyor musunuz? Refleksoloji, sinir noktalarını belirli tekniklerle uyararak ortaya elektrokimyasal mesajlar çıkarmayı ve bu mesajların nöronlar yardımı ile ilgili organları uyarmasını sağlayan, yüzyıllardır uygulanan destekleyici ya da tamamlayıcı bir tedavi yöntemidir. Ayaklarınızda belli bölgelere belli basınçlarda masaj yaparak ne gibi faydalar sağlayabilirsiniz gelin hep beraber inceleyelim.

1. Daha İyi Bir Uyku Çekin

Ayaklarınıza yapacağınız genel bir masaj ile daha iyi bir uyku uyuyabilir, rahatlayabilir, günün yorgunluğunu atabilir ve kafanızın boşalmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için ayaklarınızı kendinize doğru çekin ve dik bir pozisyonda oturmaya çalışın. Ayak baş parmağınızın etrafına el baş parmağınızı kullanarak masaj yapın. İki ayak içinde bu işlemi birer dakika olacak şekilde tekrarlayın. Daha sonrasında hindistan cevizi ya da zeytinyağı gibi bir yağ ile ayaklarınızı ovuşturun. Çok daha huzurlu bir uyku çektiğinizi fark edeceksiniz.

2. İştahınızı Frenleyin

Sadece ayak baş parmağınıza masaj yaparak iştahınızı kontrol edebileceğiniz söylesek? Mucize gibi ama gerçek. Ayak baş parmağınıza kısa masajlar yapmak gün içerisindeki ani acıkmalarınıza çözüm olabilir. Ayrıca hormon dengesizliği yaşıyorsanız ayak baş parmağınızın ortasına masaj yaparak hipofiz bezinizi uyarabilirsiniz.

3. Boyun Ağrılarına Ayak Masajı İle Son Verin

Boyun ağrılarından şikayetçi olanlar ise ayaklarındaki eklemlere masaj yapmayı deneyebilirler. Eklem yerlerine yapılan masajın boyun ağrısını 5 dakikada dindirdiği iddia ediliyor.

4. Migrenin Çözümü Ayaklarda

Migren ya da baş ağrısı yaşıyorsanız masaja bir şans verin. Ayak bileğinize yapacağınız hafif masajlarla migren ve baş ağrınızı geçirebilirsiniz.

5. Bel Ağrınızı Geçirin

Bel ve uyruk ağrısı için ayak bileklerinizin dışında kalan kemiğine baş parmağınızla hafifçe masaj yapmayı deneyebilirsiniz. Bu işlemi birkaç dakika sürdürdüğünüzde ağrılarınızın aldığını fark edeceksiniz.

6. Sırt Ağrıları İçin Ayak Kemeri Masajını Deneyin

Ayağınızın üst bölümündeki kemiğin denk geldiği kemere, baş parmağınızla dairesel hareketler uygulayarak masaj yapmak üst sırt ve omuz ağrılarınıza iyi gelebilir.

7. Enerjinizi Yükseltin

Ayak tabanınızın orta bölümü adrenalin salgılanması ile ilişkilidir. Bu nedenle ayağınızın tabanındaki orta bölüme yapacağınız birkaç dakikalık masaj, gün içinde düşen enerjinizi yükseltmenizi sağlar.

8. Tansiyonunuzu Düşürün

Yüksek tansiyon problemi yaşayan bireyler ayak baş parmaklarının tabanına masaj yapmayı deneyebilirler. Tiroit bezi ile ilişkilendirilen bu bölgeye yapılan masajlar tansiyonu düzenler ve stresi azaltır.

9. PMS Etkilerini Azaltın

Adet öncesi sendrom olarak adlandırılan PMS, bazen çekilmez bir dert olabiliyor. Bu durumun etkilerini en aza indirmek için ayak masajından yardım alabilirsiniz. İster kendiniz yapın ister partnerinizden rica edin ve ayak başparmağı ile iç ayak üzerinde yer alan bölüme bir masaj yağı ile masaj yapın. Çok baskı uygulamadan her gün birkaç dakika süreyle yapılan ayak masajı hem PMS hem menopoz belirtilerine iyi gelecektir.

10. Depresyonun Etkilerinden Uzaklaşın

Ayak masajı ruh sağlınızı korumada da yanınızda. Kötü ruh halinizi değiştirmek istiyor, depresyonun üzerinize çökerttiği yükü hafifletmek istiyorsanız ayak başparmağının merkez noktasına ve ayak topuğunda bulunan merkez noktaya masaj yapmayı deneyebilirsiniz. Kendinizi her kötü hissettiğinizde birinden ayak masajı yapmasını rica etmek ya da kendiniz yapmak son derece sakinleştirici ve huzur verici bir etki ortaya çıkarabilir.

11. Boşaltım Sisteminizi Harekete Geçirin

Her gün düzenli bir şekilde ayak masajı yaparsanız boşaltım sistemi ile ilgili problemlerinizin azaldığını fark edebilirsiniz. Ayağınızın topuk bölgesine yoğunlaşarak yapacağınız masajlar boşaltım sisteminizi hızlandırır ve toksinlerin vücudunuzdan atılmasına yardımcı olur.

12. Mide Problemlerinizi Azaltın

Reflü, gastrit ya da ülser gibi midenizi yakan, hayatınızı zorlaştıran bir hastalığınız varsa ayak masajı ile kötü etkileri minimuma indirmeyi deneyebilirsiniz. Baş parmağı kemiğinizin hemen altındaki bölüme çok basınç uygulamadan yapacağınız hafif masajlar mide yanması, gaz, hazımsızlık gibi sorunlarınıza çözüm olabilir.

13. Karaciğerinizi Rahatlatın

Karaciğer problemleri yaşıyorsanız ayak masajına bir şans vermenizi tavsiye ederiz. Ayağınızın dış bölgelerine, yani en küçük parmağınızın altında kalan uzun bölüme masaj yaparak karaciğerinizin rahatlamasını sağlamanız olası.

14. Vücudunuzda Birikmiş Ödemden Kurtulun

Birçok kişinin ayakları uzun süre ayakta kalma, hamilelik, yanlış ayakkabı tercihi gibi sebeplerden şişer yani ödem toplar. Günlük bazı sıcak yağları kullanarak ayak masajı yapmak sizi rahatlamış ve ödemden kurtulmuş hissettirecektir.

15. İster Kendiniz Yapın, İsterseniz Bir Uzmandan Yardım Alın

Yukarıda gördüğünüz gibi bir ayak haritasını kullanarak günlük ihtiyacınız olan bölgelere masaj yapabilirsiniz. Yalnız kendi başınıza yapacağınız masaj her ne kadar faydalı olsa da bir başkasının yaptığı masaj kadar rahatlatıcı olmayacaktır. Bu nedenle ailenizden ya da bir arkadaşınızdan bu konuda yardım isteyebilir, ayak masajının etkilerini arttırabilirsiniz. Bu seçeneklerin hiçbiri sizin için uygun değilse bu konuda bir uzmandan yardım isteyebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.