Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ayak Altı Deri İçinde Kitle Oluşumu Neden Olur?

Ayaklar, tüm gün boyunca vücut ağırlığını taşıyan ve neredeyse en çok kullanılan uzuvlardan. Ortalama bir insanın 70 kilogram olduğunu varsayıldığında her bir ayağa ortalama 35 kilogram ağırlık düşüyor anlamına gelir. Ayak tabanlarımız ise hem zeminle temas halinde olduğundan hem de tüm basıncı iletme görevini üstlendiğinden, ayaklarımızın en çok hasar gören parçasıdır. Birçok problem hayatımız boyunca ayakta tabanlarımızda cereyan edebilir.

Ayak Altı Deri İçinde Kitle Oluşumu Nedir?

Ayak tabanının iç kısmında gözle açıkça belli olmayan ya da dışarıdan gözle görülür biçimde kırmızı veya mor olarak çıkıntı yapmış birikmelere kitle denir. Hastalar bu kitleler yüzünden genelde ayak tabanlarını yere basma konusunda sıkıntı yaşayabilir veya uzun süre ayakta kaldıklarında ağrı hissedebilir. El ile muayene edildiğinde ise deriden daha sert ancak kemikten yumuşak bir doku hissi fark edebilirler. Genel olarak yumuşak dokuda görülür ve içi sıvı dolu değildir.

Ayak Altı Deri İçinde Kitle Oluşumunun Sebepleri Nelerdir?

1. Uzun Süre Ayakta Kalmak

Ayaklarımız, kalbimize göre çok aşağıda kalmaktadır. Bu durum kalpten ayaklara ulaşan kanın toplardamarlar aracılığıyla geri kalbe dönmesini zorlaştırır. Bunun çözümü olarak bacaklardaki çizgili kasların hareket ettirilerek kanın dolaşımına yardımcı olmasını sağlamak gösterilebilir. Daha özet bir ifadeyle ayakta durulan süre boyunca hareket etmek gerekir. Bu hareket yapılmadığında kan, ayak bölgesindeki dokularda daha çok kalacaktır ve bu durum beraberinde kist ve kitleleri getirecektir. Özellikle gün içerisinde uzun süreler ayakta kalmak zorunda olunan polislik ve öğretmenlik gibi mesleklerde bu durum sıkça ortaya çıkmaktadır.

2. Yanlış Ayakkabı Kullanımı

Ayakkabılar, günlük hayatımızın vazgeçilmezlerindendir. Tüm gün boyunca ayaklarımızı dış etkilere karşı koruyup zarar görmesini engeller. Aynı zamanda konforlu bir taban sağlayarak ayakların yükünü azaltır. Öte yandan yanlış ve kalitesiz malzemelerden üretilmiş ayakkabı kullanmak ayaklara pranga bağlanması ile eşdeğerdir. Yumuşak olmayan tabana sahip, hava almayan malzemeden imal edilmiş ya da ayakları sıkarak kan dolaşımını yavaşlatan ayakkabılar, ayak altı deri içinde kitle oluşumuna sebep olabilir.

3. Ayağa Çok Fazla Yük Binmesi

Ayakların gün boyunca taşıdığı yük miktarı zedelenme ile doğru orantılıdır. Yük bindikçe kist ve kitle oluşum riski de artabilir. Ağır yük taşıyan işçilerde ve fazla kilolu insanlarda bu durum sık sık gözlenebilir.

4. Yağ Dokusunda Bozulma

Fazla kilolara sahip kişilerin bu sorundan etkilenme olasılığı daha yüksektir. Ayağın taban kısmında normalde çok fazla yağ dokusu birikimi olmaz ancak fazla kiloları olan kişilerde yağ birikimi artıp yağ dokusu içinde kitle oluşumunu tetikleyebilir.

5. Travmalar

Özellikle spor yapan insanlarda koşma veya zıplamaya bağlı olarak ayak tabanında travma gerçekleşebilir. Bu ani gelişen durum ayak tabanındaki deri hücrelerinde ya da alt kısımdaki yağ hücrelerinde kitle veya kist oluşumunu tetikleyebilir.

6. Genetik Yapı

Ayak tabanında oluşan kitlelerin bir türü de ‘plantar fibromotasis’ ismiyle anılan rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık yine aynı şekilde ayak tabanında kitle oluşumu şeklinde ortaya çıkar. Son yıllarda yapılan araştırmalar bu hastalığın genetik dağılımını ortaya koymuştur. Bu araştırmaya göre hastalık daha çok Avrupa kökenli hastalarda ortaya çıkarken, Asya kökenli hasta sayısı yok denecek kadar azdır.

7. İlaç Kullanımı

‘Plantar fibromotasis’ ayaklardaki fibroz ve kalojen yapısının bozulmasıyla ortaya çıkar. Bu iki madde ayakta fazlalaştığında birikir ve kitle şeklinde kendini gösterir. Bu hastalığa sebep olan bir diğer faktör ise alınan besin ve ilaçlardır. Yüksek tansiyon şikayetlerinde tüketilen ‘beta blokerlar’ fibroz üretimini tetikleyebilmektedir. Bunun yanında yüksek dozda alınan C vitamini de kalojen üretimini arttırarak bu duruma yol açabilir.

Ayak Altı Deri İçinde Kitle Oluşumu Nasıl Engellenir?

Yukarda saydığımız nedenler ışığında aşağıdaki maddeler sıralanabilir;

  • Gün boyu ayakta duran insanlar ufak egzersizler ve yürüyüşlerle bu durumun önüne geçebilir.
  • Ayak tabanı yumuşak olan kaliteli ayakkabılar giyilebilir.
  • Ayaklar ani darbelere karşı korunabilir.
  • Kullanılan ilaçların etkilerine dikkat edilerek önlem alınabilir.
  • Fazla kiloları vererek ayaklara yapılan baskı azaltılabilir.

Bunlara ek olarak ayak altı deride oluşan kitle hafife alınmamalıdır. Bazı durumlar da ayakta tümör oluşumunun habercisi olabilir. Alanında uzman bir hekimden destek alınması gerekebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.