Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ayak Altı Kaşıntısı Neden Olur?

Ayak parmaklarında, ayak bileklerinde ve topuklarda görülebilen ayak altı kaşıntıları, mantar enfeksiyonlarından karaciğer rahatsızlıklarına, diyabet hastalığından uyuz hastalığına kadar birçok sebepten kaynaklanabilir. Ayak bölgesindeki kaşıntının tedavisi de nedenine bağlı olarak değişir. Ayak altı kaşıntılarının en çok karşılaşılan nedenlerini bu yazımızda bulabilirsiniz.

Ayak Altı Kaşıntısının Nedenleri Nelerdir?

1. Çeşitli Enfeksiyonlar

Birçok insanda görülebilen ayak altı kaşıntılarının en büyük nedeni ayak mantarıdır. Çünkü ayaklar gün boyu sıklıkla ayakkabı içinde olduğu için nemlenebilir. Kapalı ve nemli ayaklar da enfeksiyonların gelişmesine ve mantarların üremesine müsait ortamlardır. Mantar enfeksiyonlarında en çok görülen semptom da kaşıntıdır. Diğer enfeksiyonel rahatsızlıklardan ayırt edilmesini sağlayan şey ise kaşıntıyla beraber deri döküntüsü olmasıdır.

2. Şeker Hastalıkları

Şeker hastalığı, kan şekerinin normal sınırından daha yüksek seviyesine çıkmasıyla meydana gelir. Bütün vücutta kan şekeri yükselirse, bu durum çeşitli semptomlara neden olabilir. Kan şekerinin uzun süre, yüksek seviyelerde seyretmesi halinde diyabetik ayak sendromu ortaya çıkabilir.

Diyabetik ayak sendromu rahatsızlığında sık sık ayakta kan şekerinin yüksek olmasına bağlı olarak nöropatik ağrılar gözlenir. Bu ağrılar ayak altlarında kaşıntılar ve yanmalar olarak kendisini gösterir. Şeker hastalarında şeker kontrolünün sağlanamadığı ileri safhalarda gözlenebilen kaşıntı durumunda, kişi mutlaka doktor kontrolünde ilaç kullanmalıdır.

3. Çevresel Faktörler

Ayakların altında kaşıntı oluşumuna kısa vadede sebep olabilecek birçok çevresel faktör vardır. Ayakların altındaki reseptörler hassastır. Bu yüzden bu bölgelere hafif biçimde de olsa temas edecek cisimler ayak altında kaşınmaya yol açar.

Yaz aylarında artan sıcaklar ile ayaklar terler ve kaşıntı olabilir. Kalitesiz ayakkabılar ve ayağın yeterince hava almaması sebebiyle de kaşıntılar oluşabilir. Sadece ayakkabı değil tercih edilen çoraplar da kaşıntıya sebep olabilir. Özellikle de naylon ve yün olan çoraplar dikkat edilmesi gereken çoraplardır.

Bu sebepler dışında ayak altı kaşınmalarına, özellikle kadınlar ve temizlik işçilerinin çok kullandığı çamaşır temizleme tozu ve kalitesiz sabunlar, bazı çeşitli kimyasal boyalar neden olabilir. Başka bir neden kişinin psikolojik durumu yani ruh halidir. Ruhsal bozukluk ve sıkıntılar ayakta kaşınmaya yol açabilir.

Başka bir sebep de alerjik olduğunuz bir gıdanın çok fazla tüketilmesidir. Özellikle yumurta, süt, çilek, istiridye ve soğan gibi yiyeceklerin fazla tüketilmesi ayak kaşıntısı yapabilir. Bunların yanı sıra kabızlık, ishal, egzama, uyuz ve sedef hastalıkları yüzünden kaşıntılar oluşabilir.

Ayak Altı Kaşıntısının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ayak altı kaşıntısında evde kendi imkanlarınız ile yapabilecek pek fazla tedavi yoktur. Kişi kaşıntının nedenini bulup bunun üzerine yoğunlaşmalıdır. Neden ortadan kaldırılıp kaşıntının tedavisi yapılabilir. Aksi taktirde doktora gitmekte yarar vardır. Hangi nedenden olursa olsun, kaşıntının oluştuğu bölgelerin kaşınmaması gerekir.

Ayak altı kaşıntısı, eğer mantar enfeksiyonundan kaynaklanıyorsa kaşıntının giderilmesi için öncelikle kişilerin ayak temizliğine dikkat etmesi ve ayaklarını kuru tutması gereklidir. Gerekirse ayaklar pudralanmalıdır ve sıcak havada açık ayakkabı giyilmesi tercih edilmelidir. Bu önlemlere ilaveten kişilerin harici antifungal ilaçları kullanmaları gerekli olabilir. Doğal tedavi yöntemi uygulanmak istenirse ayaklar tuz serpilmiş olan suda ya da elma sirkesi katılan suda bekletilebilir. Aynı zamanda ayak mantarları bulaşıcı olduğu için ayakkabı ve ayak havlusu gibi eşyalar ortak kullanılmamalıdır.

Egzama ve sedef hastalıkları gibi cilt hastalıklarından dolayı olan kaşıntılar için de doktorun vermiş olduğu kremler ve nemlendiriciler kullanılabilir. Uyuz hastalığı da ayak altında kaşıntılara neden olabilir. Uyuz hastalığında da doktorun verdiği ilaçlar kullanılmalıdır.

Ayakların altında meydana gelebilen kaşıntılar çeşitli çevresel sebepler yüzünden kısa süreli yani akut şeklinde olabilir. Fakat bazı olgularda ise ayak altındaki kaşıntılar bir türlü geçmek bilmez. Hatta ileri safhalarda çeşitli semptomlar da ayak kaşıntılarına eşlik edebilir. Bu durumda ayak altındaki kaşıntı kronik bir hale dönüşür ve mutlaka uzman bir doktordan yardım alınmalıdır. Kişisel ayak temizliğimize dikkat etmemiz her rahatsızlıkta olduğu gibi ayak kaşıntısında da önemli bir faktördür.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.