Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ayak Başparmak Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Ayak başparmağında oluşan ağrı ayakta durmayı ve yürümeyi zorlaştıran bir rahatsızlıktır. Ayak başparmak ağrısı nedenleri bazen fiziksel bir rahatsızlıktan, bazen de bir hastalık sebebiyle ortaya çıkabilir. Bu rahatsızlığı yaşayan kişiler ayakta durmakta, yürümekte ve ayakkabılarını giymekte oldukça zorlanırlar. Ağrıyan bölgeye basmak ve yürümeye çalışmak bir hayli zorlaştığı için, kişi kendini huzursuz hissedebilir.

Ayak Baş Parmak Ağrısı Neden Olur?

Çıkıntılı ayak

1. Yanlış ayakkabı seçimi

Ayaklar ortopedik olarak rahat etmesi gereken organlardır. Gün boyu yorulan ayaklar için doğru ayakkabı seçmek çok önemlidir. Özellikle kadınlar modaya uymak için topuklu ayakkabılar giymektedirler. Bu ise ayakları sıkar ve rahatsız eder. Ayakkabı içerisinde sıkışan ve hava alamayan ayaklarda, ayak başparmak altı ağrısı görülebilir. Bu durum yanlış ayakkabı seçiminden kaynaklanabileceği gibi, daha farklı sebeplere bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Çünkü birçok hastalık ilk olarak ayaklarla kendini göstermektedir.

2. Fiziksel darbeler

Ayak başparmakları bir yere vurmak ya da sıkıştırmak ayaklarda ağrıya sebep olabilmektedir.

3. Eklem sorunları

Ayak kemiğindeki bir çatlak, kırık ya da zedelenme, genellikle şişmeye ve ağrıya neden olmaktadır.

4. Tırnak batması

Bu duruma özellikle gençlerde rastlanır. Kısa kesilen tırnaklarda batık oluşabilmekte ve oluşan batıklar ayakta şişme ve ağrıya neden olabilmektedir.

5. Hallus Rigidus

Baş parmağın hareketinin azalması durumunda bu hastalık ortaya çıkmaktadır. Kıkırdakta doku aşınması sonucu kemik çıkıntıları oluşur. Çıkan kemikler hareketi kısıtlar ve baş parmakta ağrıya sebep olur. Ayrıca hastada şeker, gut ya da damar tıkanıklığı gibi semptomlar varsa buna bağlı olarak da şişme görülebilir. Tabanlık ve uygun ayakkabı seçimi ise alınabilecek önlemlerin başında yer almaktadır. Bu problem daha ciddi seviyelere ulaştıysa, doktora görünmeli ve doktorun uygun gördüğü tedaviye başlanmalıdır. Doktor gerekli görürse cerrahi müdahale de uygulanabilir.

6. Gut hastalığı

Bu hastalık mikrobik olmayan bir eklem rahatsızlığıdır ve sıklıkla ayak başparmağında başlamaktadır. Bu yüzden gut hastalığı olan birisi bol bol su içmeli, alkolden uzak durmalı, günlük alınması gereken protein miktarını aşmamalıdır. Ayrıca kahve içmek ve C vitamini içeren gıdalar tüketmek gut hastalığına, dolayısıyla da ayak şişliğine iyi gelmektedir.

7. Nasır

Ayak başparmağında sürtünme ya da baskı nedeniyle nasır oluşabilir ve bu nasırlı bölge parmakta ağrıya sebep olabilir.

8. Ayak mantarı

Bulaşıcı olan mantar, başkalarının ayakkabılarını giymekten, havuz ya da sauna gibi ortak kullanım alanlarından kolayca geçebilmektedir. Ayakta görülen bu enfeksiyon soyulma, kaşıntı ve ağrı gibi semptomlarla kendini gösterir.

9. Kireçlenme

Ayak başparmak kireçlenmesi 30-60 yaş arasında görülen bir durumdur. Kireçlenme; incinme, kıkırdağın darbe alması ve farklı ayak anatomisi sonucu oluşur.

10. İltihap

Ayak başparmak iltihabı oldukça sık rastlanan bir rahatsızlıktır. Sebepleri yanlış tırnak kesimi, tırnak batması, ayağın üzerine düşen ağır bir cisim, enfeksiyon, ucuz ayakkabılar ve gerekli hijyenin sağlanamamasıdır.

11. Halluks Valgus

Çoğunlukla kadınlarda ayak başparmağında çıkıntı olarak kendini gösteren semptomdur. Düz tabanlık problemiyle birlikte de görülebilir. Başparmağın aşırı yük alması sonucu oluşur. Zamanla kemiğin çıkıntısı daha belirgin hale gelir.

Ayak Baş Parmak Ağrısı Nasıl Geçer?

Ayaklar

Bu tedaviye başlamadan önce, ağrının nedeni araştırmalı ve buna bağlı olarak bir yöntem geliştirilmelidir. Ağrının sebebi fiziksel bir darbeden değilse ya da sebebi bilinmiyorsa mutlaka doktora gidilmelidir. Ancak ağrının sebebi biliniyorsa evde yapılacak bazı yöntemler vardır.

1. Buz terapisi

Ayak başparmağı şişmesine ne iyi gelir denildiğinde ilk olarak akla buz gelmektedir. Sportif karşılaşma sonucu oluşan zedelenme ya da fiziksel hasarlarda uygulanacak yöntemlerin ilkidir. Ağrıları hafifletme ve morarmaları geçirme konusunda oldukça etkilidir. Dondurucu etkisi dokuları soğutarak uzun süre iyi hissettirmektedir. Ayrıca buz, kan damarlarını büzüştürerek şişliği azaltır. Ayağa uygulanan buz torbası ya da jelli paketler şişliğin inmesinde ve ağrının azaltılmasında çok faydalıdır.

2. Ayağı dinlendirme

Ayak başparmak ağrısı tedavisi için tuzlu su yöntemi de kullanılabilir. Tuzlu su, ayaklardaki şişliğin inmesine ve ağrıların hafiflemesine yardımcı olur. Özellikle yorgunluğa bağlı şişlik ve morarma varsa ayakları tuzlu suda dinlendirmek, bu rahatsızlıkları iyileştirecektir.

3. Doğru ayakkabı seçimi

Özellikle kadınlar, normalde olduklarından uzun görünmek amacıyla topuklu ayakkabılar giyerler. Oysa ayakların olabildiğince rahat tutulması gerekir. Topuklu ya da sıkan bir ayakkabıyla uzun süre durmak ayağı rahatsız edecektir. Bunun yerine rahat ve ortopedik bir ayakkabı giyilmelidir. Uzun süre ayakta kalmamaya dikkat etmeli ve topuklu ayakkabılardan uzak durulmalıdır. Ayrıca ayakkabılar amacına uygun giyilmelidir. Örneğin; koşu yapacaksanız koşu ayakkabısı, yürüyüş yapacaksanız yürüyüş ayakkabısı tercih etmelisiniz. Bu tarz ayakkabıların tabanları amacına uygun olarak üretilmiştir. Hava alır ve yastıklı tabanı sayesinde kişiye konfor sağlar.

4. Kilo kontrolü

Ayaklar vücut ağırlığımızı taşıyan organımızdır. Aşırı kilo almak ayakların zorlanmasına neden olur. Fazla kilolarınız varsa; bir beslenme uzmanına danışabilir ve uzmanın önereceği beslenme programını uygulayabilirsiniz.

5. Gut hastalığına dikkat edilmeli

Bu hastalık mikrobik olmayan bir eklem rahatsızlığıdır. Sıklıkla ayak baş parmağında başlamaktadır. Bu yüzden gut hastalığı olan birisi bol bol su içmeli, alkolden uzak durmalı, günlük alınması gereken protein miktarı aşılmadan yiyecek tüketilmelidir. Ayrıca kahve tüketmek ve C vitamini içerek gıdalar yemek gut hastalığına iyi gelmektedir. Dolayısıyla da ayak şişliği dikkat edildiği sürece inecektir.

6. Temizlik ve hijyene dikkat edilmeli

Ayaklarda hijyen oldukça önemlidir. Hijyen sağlanmazsa ayaklarda mikrobik hastalıklar sonucu şişme meydana gelebilir.

7. Kireçlenme durumunda

Sertlik, şişlik, çıkıntı ve ağrıyla kendini belli eden kireçlenme ameliyatla tedavi edilir. Üç çeşit ameliyat yöntemi vardır. Bunlar; keilektomi, antroplasti ve antrodezdir. Bu ameliyat türleri hasarın seviyesine ve yaşa göre yapılmaktadır. Kireçlenmeyi ameliyat etmeden tedavi etmek de mümkündür. İbuprofen ve antiinflamatuar ilaçlar şişliği azaltır ve ağrıyı hafifletir. Ayrıca bu ilaçların yanında buz kompresi yapmak da kireçlenmenin ilerlemesini durdurmaktadır.

8. İltihap durumunda

Bu durumda derhal bir doktora gidilmeli, doktorun uygun gördüğü ilaçlar ve gerekirse antibiyotik kullanılmalıdır. Eğer ki bu rahatsızlık ilerlerse, tırnak çekme yöntemi uygulanabilir ya da yara kesilebilir. Hastalığın ilerlemesi iltihabın vücuda yayılmasına sebep olabilir. Bu nedenle ciddiye alınması gereken bir durumdur.

9. Halluks Valgus tedavisi

Bu rahatsızlığın tedavisi için medikal yöntemlere başvurulmaktadır. Parmak arası silikon ve gece makaraları kullanmak, ayak başparmak kemik ağrısını azaltmaktadır. Ayakta yanlış basma sorununu düzelterek ayağın fazla yük almasını da engeller ve ayağın eski hale gelmesine yardımcı olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.