Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ayak Bileği Çatlağı Nasıl Tedavi Edilir?

Vücudumuzun birçok bölgesinde meydana gelebilen çatlak çok sık görülen rahatsızlıklardan biridir. Çatlak, kemik bütünlüğünde oluşan çatlamalara denir. Genellikle burkma, düşme ya da spor yapma esnasında oluşur. Bu yazıda sizlere ayak bileğinde çatlağın neden olduğunu, belirtilerini, tedavinin nasıl olduğunu ve iyileşme sürecini anlatacağız. Eğer sizde bu yazıdaki belirtilerden şüpheleniyorsanız bir an önce bir doktora muayene olmalısınız.

Çatlakların Oluşma Nedeni Nedir?

ayak bileğinde çatlak

Kemiklerin üzerinde çatlaklar; dışarıdan bir müdahale, zorlama, ani ve ters bir harekette bulunma ya da alınan bir darbe sonucu oluşur. Kemikte oluşan çatlakların doktora gitmeden anlaşılması zordur. Çatlağın kırıktan farkı kemiklerin birbirinden ayrılmamış olmasıdır. Kırık dışarıdan anlaşılabilir durumdadır. Fakat kemikte oluşan bu iki rahatsızlıkta kişiye aşırı derecede ağrı ve sancı verir. Ayakta meydana gelen çatlaklar iyileşmesi ve günlük yaşamı olumsuz etkilemesi açısından daha zor geçer. Ayak bütün vücudu taşıyan bölge olduğu için çatlak oluşumunda hareket etmede zorluklar yaşanır.

Ayak Bileğindeki Çatlakların Belirtileri Nelerdir?

 • Ayağın üzerine basmada zorluk çekmek.
 • Şiddetli ağrılar ve ağrıların gittikçe artması; çatlak olduğunu düşünülen bölgede ağrıların olmasıdır. Bu ağrılar çatlağın büyüklüğüne ve olduğu bölgeye göre değişir.
 • Ayağa dokunmakta güçlük çekmek.
 • Morarma ve kızarma; çatlağın olduğu bölge yanma hissiyle beraber kızarma ve morarma oluşur.
 • Şişme; ayakta çatlamanın olduğu zaman ilk olarak şişlik dikkat çekmez. Ayağı çatlayan herkeste şişme belirtisi gözlenmez. Ancak bazı kişilerde şişme belirtileri kaçınılmaz olur. Uzun süre ayakta duranlarda, hamile olanlarda, metabolik rahatsızlığı olanlarda, diyabeti olanlarda, dolaşım sistemi yeterli çalışmadığında, fazla tuz tüketilmesinde şişlik belirtisi görülür.

Ayak Bileğinde Çatlak Tedavisi Nasıl Yapılır?

ayak bileğinde çatlak

Bir ortopedi uzmanına başvurarak istenilen testler sonucu ayakta çatlak olup olmadığı anlaşılır. Kimi insanlar bu belirtileri taşıdığında genelde kırıkçı-çıkıkçı gibi kişilere başvurur. Alanında uzman olmayan kişilerin yaptıkları bu tedavi bazen kötü sonuçlar doğurabilir. İşin uzmanına başvurmak her zaman en doğru seçimdir. Çatlak olduğu anlaşıldıktan sonra tedavi için iki yol bulunur.

Bunlardan birincisi, alçı veya atel ile kırılmış ya da çatlamış olan kemiklerin bir bütün olarak sabit tutulmaya çalışılır. Bu sayede çatlayan kemikler kaynamaya başlar. Bu yol çatlakların tedavisinde daha sağlıklı sonuçlar verir. Doktorun durmasını söylediği zamana kadar ayak bileği alçıda durur. İkinci yol ise ameliyatla çatlak olan bölgenin iki tarafının tel ve platin ile birleştirilmesidir. İkinci yol çatlak tedavisi için nadir olarak kullanılır.

Çatlakta İstenen Testler Nelerdir?

Ayak bileğindeki çatlaktan şüpheleniyorsanız önce doktorun sizde bazı testler yapması gerekir. Çatlağın ne zaman oluştuğu ve neden olduğu hakkında sorular sorar ve fiziksel muayene de bulunur. Doktorun çatlak oluşumunu kesinleştirmesi için sizden isteyeceği testler;

Röntgen: Çatlak ve kırık gibi kemik rahatsızlıklarında doktorun röntgen istemesi kaçınılmaz bir testtir. Kemikte çatlak olup olmadığını anlaması için X-Ray cihazlarına ihtiyaç vardır. Çıkan film sonucuna göre ayakta çatlağın varlığı tespit edilir.

Kemik Taraması: Çatlağın anlaşılabilmesi için diğer bir yöntem ise kemik taraması yapmaktan geçer.

Manyetik Rezonans Görüntüleme: MR radyo dalgalarının kullanıldığı bu güçlü bir manyetik alanda kemikler iç yapılarına kadar görüntülenir.

Çatlakta Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

ayak bileğinde çatlak

 • İlk çatlak oluşumunda acil müdahale için buz koyarak şişme ve ağrının önüne geçebilirsiniz.
 • Hasta uzun süre ayakta kalmamalı ve bu süre boyunca istirahat etmelidir.
 • Ayağı zorlayıcı hareketlerden sakınılmalıdır.
 • Doktorun verdiği egzersiz hareketlerini düzenli olarak uygulamalısınız.
 • Ayak bileğini yüksek bir yerde tutmak gerekir. Bu ayakta şişmeyi önleyecektir.
 • Ayak parmakları sürekli hareket halinde olmalıdır. Hareketsiz kalma sonucu ayakta uyuşma ve şişme meydana gelebilir.
 • Alçı bazı durumlar aşınabilir veya düşebilir. Bunu önlemek için alçının üzerine yün çorap giyilebilir ya da altına ayakkabı tabanlığı yapıştırılabilir.
 • Alçının su ile temasından kaçınılmalıdır. Bu ayakta kaşıntıya neden olabilir.
 • Ortopedik ayakkabılar kullanın.
 • Çatlağı önlemek için spor yapmaya özen gösterin ve düzenli, sağlıklı beslenerek kemikler için gerekli olan vitamin ve mineralleri alın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.