Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ayak Bileği Neden Şişer, Nasıl Geçer?

Ayak bileğinin şişmesi çoğu insan tarafından sıkça rastlanan bir durumdur ve endişe edilecek bir durum genelde yoktur. Ayak şişmesinin temel sebeplerinden bazıları uzun süre ayakta durma ve yürümedir. Ancak bunlardan oluşacak olan şişkinlikler çok uzun süre devam ediyor veya beraberinde başka belirtilerde ortaya çıkıyorsa mutlaka doktorunuza görünmeniz gerekir. Bu yazımızda ise sizlere ayak bileği şişmesinin nedenlerinden ve nasıl bir tedavi uygulanması gerektiğinden bahsedeceğiz.

Ayak Bileği Şişmesinin Nedenleri Nelerdir?

Ayak bileğinin şişmesinin birçok nedeni vardır ve birçoğu gün içerisinde sıkça yapılır.

 • Uzun süre hareketsiz bir şekilde oturmak, ayak bileklerinde geçici şişmelere yol açar. Bu şişmeler çok şiddetli olmayabilir.
 • Ayak bileğinin veya ayakların yaralanması bu bölgelerde şişmelere sebep olabilir. Buralardaki bağların çekilmesi veya bilek burkulması sebep olabilir.
 • Lenf damarlarının veya lenf düğümlerinin sağlıklı bir şekilde çalışmaması sebep olabilir.
 • Bacaklarda gerçekleşebilecek olan enfeksiyonlar ayak bileklerinde şişmeye sebep olabilir. Bu durum genellikle diyabet hastalarında görülür.
 • Kullanılan ilaçlar ayak bölgesinde şişmeye sebep olabilir. Bu ilaçlar arasında yaygın olarak kullanılan kalsiyum kanal bloker, testesteron, östrojen, şeker hastalığı ilaçlar ve steroid içeren veya içermeyen ilaçlardır. Bu ilaçlardan kaynaklanan şişliklerden bazıları geçici olabilir ve tedavi süreci ilerledikçe zamanla geçer
 • Hamilelik döneminde ayak ve ellerde şişlik sıklıkla gözlemlenir. Bu dönemde alınan kilolarda şişliklerin oluşmasına sebep olabilir. Ancak bu şişlikler gayet doğal olup kaygılanmaya gerek yoktur.
 • Venöz yetmezliği olarak bilinen hastalık ayaklarda şişliğe yol açabilir. Bu hastalık genel olarak bacaklardaki kanın geri akmasını engelleyen yukarı kapakçıkların zarar görmesi ile kanın bacaklardan kalbe akışında verimsizlik oluşmasıdır. Bu hastalık deride veya bacaklarda enfeksiyona sebep olabilir.
 • Bacaklarda oluşabilen kan pıhtıları bu bölgenin üzerinde bulunan deri bölgesinin yakınlarındaki damarlarda kan toplanmasına sebep olur. Böylelikle kan akışı zayıflar ve ayak bölgesinde şişme sebep olur. Bu ayak şişmesi tehlikeli olup beraberinde yüksek ateş ve düşük dereceli ağrı gözlemlenir. Bu durumda mümkün olduğunca erken tedavi görülmelidir.
 • Ayaklarda oluşan şişlik yaşlanma ile sıklaşır. Yaşlanma ile bireyin vücut duruşu değişir ve az egzersiz yapması ile durum kötüye gidebilir. Daha sonrasında bütün baskı ayaklarda ve bacaklarda toplanır, şişlik artar.

Ayak Bileği Şişmesi Nasıl Geçer?

Ayak bileğindeki şişliklerin şiddetine göre uygulanan tedavi değişiklik gösterir. Bu tedaviler doktor tarafından uygulanabilir veya evde kendiniz de uygulayabilirsiniz. Aşağıda bu tedavilerden bazılarına yer verilmiştir.

 • Geçici şişlik durumunda ayakları yukarı kaldırarak kan akışını iyileştirebilirsiniz. Böylelikle şişlik daha hızlı geçecektir.
 • Burkulma gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkan şişliklerde buz tedavisini uygulamak oldukça önemlidir. İnce bir havlu içerisine yerleştirilen buzlar şişmiş bölge üzerinde bekletilmelidir. Böylelikle hem şişlik inecek hem de bu bölgede oluşabilecek olan iltihaplanma riski azaltılacaktır.
 • Geçici şişlik durumlarında bacak egzersizleri yapmak şişliğin olduğu alana doğru gerçekleşen kan akışının normale dönmesini sağlar. Özellikle uzun süreli oturmalardan dolayı oluşan şişliklerde ara ara ayağa kalkarak dolaşılması gerekir.
 • Sık sık ayak bileği şişmesi ile karşılaşan kişilerin beslenmelerine dikkat etmeleri gerekir. Çünkü vücutta fazla sıvı birikmesi ayaklarda şişme meydana getirir. Bu sebeple tuz tüketiminin azaltılması ile sıvı birikimi azaltılması gerekir. Bunun dışında ayak ve ayak bileklerine doğru gerçekleşen kan akışını kısıtlayacak dar kıyafetlerin giyilmesinden kaçınılması gerekir. Ayrıca doktorlarında tavsiye ettiği bir durum olan kilo vermeyi de mutlaka dikkate almanız gerekir. Aksi taktirde aşırı kilo ayak bileklerine baskı yaparak şişliğe sebep olacaktır.
 • Herhangi bir yaralanmadan dolayı ayak bileklerinde şişlik oluşuyor ise ayak bileklerinin sarılması gerekir. Bunun yerine şişlik geçene kadar ayaklara baskı yapan çoraplardan da giyilebilir. Bu yardımcı eşyalar çok sıkı olmamalıdır. Aksi takdirde kan akışını engelleyerek bu bölgelerin daha kötü bir hale gitmesine sebep olur.
 • Ayak bileği şişmesinin sebebi bakteri temelli bir enfeksiyon ise buna uygun bir antibiyotik kullanılmalıdır. Kullanılacak olan bu antibiyotik doktor tarafından önerilmelidir. İlaç tedavisinden sonra şişliğin olduğu bölge normal haline dönecektir.
 • Ayak şişliği ile beraber göğüs bölgesinde ağrı, nefes darlığı veya vücudun herhangi bir başka kısmında ateşle beraber şişme oluşuyor ise en kısa zamanda doktora gidilmesi gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.