Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ayak Bileği ve Diz Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

En aktif kullandığımız organlarımız olan ayaklarımız üzerinde durarak bir şeyler üretmeye, hayatımızı ilerletmeye ve dünyayı değiştirmeye çalışırız. Özellikle de diz bölgesi ve ayak bileği neredeyse her harekette aktif rol oynar. Tabi zamanla da vücudumuzdaki en karmaşık eklemler olan ayak bileği ve diz bölgelerinde ağrı meydana gelebilir. Bu ağrı çok şiddetli olabileceği gibi altında yatan nedene bağlı olarak hafif de olabilir.

Ayak Bileği ve Diz Ağrısı Neden Olur?

diz ağrısı

Ayak bileği ve diz ağrıları genellikle travma etkenlerinden kaynaklansa da, kireçlenme, iltihaplı eklem hastalıkları gibi çok ciddi sağlık sorunlarının habercisi de olabilir. Ayrıca kemik ve yumuşak doku tümörleri, vasküler nedenlerle ve gut hastalığı ile de görülebilir. Bunların dışında kişisel özelliklerden, yapılan kişisel hatalardan kaynaklı olarak da bu ağrılar oluşabilir.

1. Travma Etkenleri

Vücudun herhangi bir yerindeki ağrı gibi ayaktaki ağrının da başlıca nedeni travma etkenleridir. Bağ, tendon, kemik ve kas yapılarından herhangi birinde oluşabilecek zedelenme şikayetlere yol açabilir. Bu etkenler de;

  • Menisküs Yırtığı: Uyluk kemiği ile kaval kemiği arasında yer alan menisküs, diz ağrısının başlıca sebeplerinden biridir. Dizde çok fazla ağırlık söz konusu olduğu durumda ani şekilde dizin hareket ettirilmesinin ardından görülebilir. Çoğunlukla da sporla uğraşan kişilerde rastlanır.
  • Ayak Bileği Burkulması: Günlük hayatta hemen hemen herkesin karşılaştığı bir sorundur. Burkulmayla birlikte bilekteki bağ dokular zedelenebilir ve ağrı şikayeti oluşur.
  • Ayaklara Çok Şiddetli Hasar Alınması: Yüksekten düşme, sehpaya çarpma vs. gibi ayaklara çok sert darbe alınması halinde diz ve ayak bileğinde ağrı hissi oluşabilir.

2. Aşırı Kilo

Ayaklar bütün gün boyunca vücut ağırlığının büyük bir kısmını üstlenir. Bu ağırlığın normalden fazla olması yani aşırı kilo olması halinde de ayaklara binen yük artar ve ağrılara neden olur.

3. Kireçlenme (Osteoartrit)

Halk arasında kireçlenme olarak bilinen osteoartrit, kemiklerin ucunda yer kıkırdak yapının bozulmasına bağlı olarak meydana gelir. Bozulan bu kıkırdak yapıdan dolayı kemikler birbirine sürtünür ve kişide hareket kısıtlılıkları oluşturabilir. Diz, ayak, kalça ve bel bölgesinde hissedilen tutulma ve ağrılar bunun başlıca belirtileridir. Kireçlenmenin nedenleri de şunlardır;

  • Yapılan yanlış hareket veya egzersizler
  • Yaşlılık (Kireçlenmenin en bariz nedenidir.)
  • Obezite

4. İltihaplı Romatizmal Hastalıklar

İltihapsız romatizma hastalığı olan kireçlenme, aşınma ve eklemlerde yıpranmaya bağlı ortaya çıkarken iltihaplı romatizma daha farklı nedenlerden oluşur. Eklemlerde ağrı ve şişlikle kendini belli eder. İlk olarak el ve ayak parmaklarındaki eklemler gibi küçük eklemlerde ağrıya sebep olurken ilerleyen süreçte diz, ayak bileği ve kalça bölgelerinde de ağrıya yol açar. Eklem ağrıları dışında iltihaplı romatizmanın diğer belirtileri de şunlardır;

  • Halsizlik ve bitkinlik durumu
  • Eklemlerde hassasiyet, şişlik
  • Ateş
  • Kol ve bacaklarda sık sık tutulma

Ayak Bileği ve Diz Ağrısı Nasıl Geçer, Tedavisi Nedir?

Ayak bileğinde ve dizde meydana gelen ağrının kaynağını bulduktan sonra tedavi yöntemi kolaylıkla seçilebilir. Genellikle ağrıyı ortadan kaldırmak için ilaçla tedavi yöntemi tercih edilir. Bazı durumlarda da cerrahi müdahale veya fiziksel tedavinin düzenli yapılması yeterli olur.

Ağrıyı ortadan kaldırmak için ilaç kullanımı ya da kremler dışında doğal yöntemlerden de faydalanılabilir. Ayak bileği ağrısında yapılacak ilk şey bilekleri dinlendirmektir. Fazla yük binmesi ağrının artmasına neden olacağı için genellikle ayakları uzatarak sık sık dinlendirilmelidir. Yükü azaltmak için de obez veya fazla kilolu hastaların normal kilolarına gelmesi sağlanmalıdır.

Ayak bileğine basınç uygulamak gerektiğinde bilek bandaj veya sargı bezi ile orta sıkılıkta sarılır. Bilek ağrısına neden olan hastalıklara göre sıcak ya da soğuk kompres uygulanabilir. Ayak bileğinde giderek artan şişlik, kızarıklık, şiddetli ağrı, üzerine basmakla artan ağrı durumunda ise uzman bir doktora başvurmak gereklidir.

Egzersiz, ağrıyı tedavi etmeye yardımcı olan bir başka yöntemdir. Eklemlerin çalışması için yürüyüş egzersizleri, açma germe egzersizleri de yapılabilir.

Diz ağrılarına karşı bitkisel çözümlerden bahsetmek gerekirse de; papatya yağı, zeytin yağı, kişniş ya da Asya’nın ‘kaplan kremi’ uygulaması mucizevi etkiler yaratır. Ayrıca aktarda bulabileceğiniz taze zencefil kökünü tek parça halinde kesip rendeleyin ve zaman kaybetmeden dizinizdeki ağrıyan bölgeye ovalayarak kullanın. Bir süre bekletin ve ılık suyla durulayın. Tabii ki bunu doktorunuza danışarak kullanın ve alerjik reaksiyon olması halinde hemen bırakın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.