Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ayak Bileğinde Şişme Kızarma ve Ağrı Nasıl Geçer?

Ayak bileğindeki şişmeler, kızarmalar ve ağrılar daha çok travmatik etkenler sonucunda görülse de, bazı zamanlarda ciddi sağlık sorunlarının habercisi olarak görülebilir. Ayak bileğindeki şişme, kızarma ve ağrıların sonucunda kişiler günlük hayattaki işlerini yerine getirirken zorluklar yaşayabilir. Görülen bu durum kısa vadeli olabilir ve kişilerin istirahat etmesiyle iyileşebilir veya uzun vadeli olur ve kişilerin mutlaka uzman bir doktor tarafından kontrolünün yapılması gerekir. Yazımızda ayak bileğinde şişme, kızarma ve ağrı nasıl geçer inceleyeceğiz.

Ayak Bileğindeki Şişme Kızarma ve Ağrı Neden Olur?

Ayak bileklerinde şişme, kızarma ve ağrıların görülmesi, oldukça sık rastlanılan bir durumdur. Özellikle de uzun süreli ayakta duran veya çok yürüyen kişilerde bu semptomların görülmesi normaldir. Bu yüzden genellikle endişe etmeye gerek yoktur. Lakin bu şişlik, kızarma ve ağrılar çok uzun süreli olarak devam ediyor ya da başka belirtiler ile birlikte ortaya çıkabiliyorsa, bu durum ciddi sağlık sorunlarının belirtisi olabilir. 

Son derece yaygın olan bu semptomlar birçok nedene dayanabilen ve son derece yaygın görülen şikayetlerdir. Potansiyel hastalıklar, ilaçlar ve yaralanmalar gibi daha birçok nedeni olabilir. Uygun tedavi yöntemlerinin bulunabilmesi için, altında yatan rahatsızlıkların tam olarak teşhis edilmesi gerekir. Ayak bileklerinde görülen bu semptomların en çok bilinen nedenlerini aşağıda detaylı olarak belirttik. 

1. Travmatik Durumlar

Kişiler dikkatsizlik ya da kaza sonucunda ayaklarını bir yere çarpabilir veya ayaklarının üzerine zarar verebilecek cisimler düşürebilirler. Bu tür yaralanmalar sonucunda dokuda meydana gelebilecek hasarın boyutuna bağlı olarak ayak bileklerinde şişme, kızarma ve ağrı gözlenebilir. Bu durumların yanı sıra bir lezyon ya da yanlış bir adım atarak ayak bileğinin burkulması da bileği tutan bağ dokunun fazla gerilip, zarar görmesine sebep olabilir. Görülecek ağrı, şişme ve kızarıklıkların şiddeti, meydana gelen yaralanmaların ciddiyeti ve özelliğine bağlı olarak değişir.

2. Enfeksiyonel Rahatsızlıklar

Kişinin derisinde meydana gelen çeşitli virüs, bakteri ya da mantarlardan kaynaklanan enfeksiyonlarda; ayak bileklerinde şişme, kızarma ve ağrılar gözlenebilir. Bacakta meydana gelen başka enfeksiyonlar da ayak bileğinde şişme, kızarma ve ağrılarına neden olabilir. Bu durum diyabet hastalarında sık görülür. Enfeksiyon kaynaklı şişmeler kontrol edilmez ise sinir hasarlarına neden olan kabarcık ve yaralarla beraber ele alınır.

Diğer bir faktör de tendon iltihabıdır. Bu iltihap eklem etrafındaki herhangi bir tendonun yani sinirin etrafında oluşur ve ayak bileğinde bu semptomların görülmesine yol açabilir. Tendon iltihabı, tendonların ve kasların kemiğe bağlantılarının tahriş olup iltihaplanmasıyla oluşur. Bu tür faktörler, ayak bileğinde bu semptomların görülmesine sebep olabilir. Fakat biz yine de kesin tanı konulabilmesi ve hastalığın kaynağını bulmak için uzman bir doktora görünmeliyiz.

3. İlaçların Yan Etkileri

Ayak bileklerindeki şişme, kızarma ve ağrılar çoğu ilacın yan etkisi olarak meydana gelebilir. Özellikle kronik rahatsızlıklarda kullanılan, ödem oluşmasına neden olan ilaçlar ayaktaki şişme ve kızarmalara neden olabilir. Testesteron, östrojen, steroid içermeyen iltihap sökücü ilaçlar, şeker hastalığı ilaçları ya da steroidler ayak bileğinde ya da vücudun başka bölümlerinde şişmelere sebep oluyor.

İlaçlardan kaynaklı bazı şişme ve ağrılar geçici olabilir. Vücut tedaviye alıştıkça bu tür şişkinlik ve ağrılar zamanla geçebilir. Bazen kullanılan ilaçların yararları, şişme ve ağrılara katlanmaya değebilir. Şayet bu ağrı ve şişmeler çok ciddi boyutlardaysa ve geçmiyorsa, doktora danışmalıyız. Onun kontrolünde ya ilaçların dozunu değiştirmeli ya da kullanmayı bırakmalıyız.

4. Kalp, Karaciğer ve Böbrek Rahatsızlıkları

Ayak bileğindeki şişkinlik ve ağrılar bazen de kalp, karaciğer ya da böbrek hastalıklarının işareti olabilir. Gece şişen ayak bilekleri, kalbin sağ tarafında olan yetmezliğe bağlı olarak tuz ve su tutmasının belirtisi olabilir. Böbrek hastalıkları da ayak bileklerinde şişmelere sebep olabilir. Böbrekler düzgün çalışmadığı zaman vücutta sıvı birikebilir. Karaciğer kanın damarlardan dokuya geçmesini engelleyen albümin adı verilen protein üretimini etkileyebilir. Yetersiz olduğunda ayak bileklerinde sıvı birikir. Sıvı birikmesi de ayak bileklerinde şişme ve ağrıya neden olur.

Ayak Bileğindeki Şişme Kızarma ve Ağrı Nasıl Tedavi Edilir?

Ayak bileğinde şişme, kızarık ve ağrıların tedavisi, kişinin durumunun ciddiyetine bağlı olarak ya evde ya da tıbbi tedaviyle yapılabilir. Tedaviye başlamadan evvel semptomların nedenini anlamak önemlidir. Bunu anlayamıyorsak bir doktorun tavsiyesini alabiliriz. Aşağıda bu şişlik, kızarık ve ağrılarla baş etmenin bazı yollarını sizlerle paylaştık.

  • Şişliğe buz koymak,
  • Dinlenmek ve ayakları yukarı kaldırmak,
  • Beslenme alışkanlıklarını değiştirmek,
  • Yüksek topuklu ayakkabı giyilmemek,
  • Doktorun verdiği antibiyotik tedavisi,
  • Çok şiddetli vakalarda tıbbi müdahale,
  • Destek için baskı çorabı gibi yardımcı aletlerin kullanılması,
  • Fizik tedavi.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.