Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ayak Bileklerinde Kaşıntı Neden Olur?

Ayak bileklerindeki kaşıntı, kimi zaman birçok kişinin ortak sorunu haline gelebilir. Ayak bileklerinde kaşıntı sorunu, daha çok çevresel faktörler ve alerjik reaksiyonların sonucunda görülebilir. Alerjiye yol açan maddeler alerjen olarak ifade edilir. Cildin alerjen maddeyle teması alerjik reaksiyon olarak adlandırılır. Alerjik durumlara sebep olan etken maddeler, kişiden kişiye değişiklik gösterebilir fakat alerjik reaksiyon sonucu neredeyse herkes için aynı olur. Bu durumun en bilinen belirtilerinden birisi; kaşıntıdır. Alerjiden kaynaklanan ayak bileği kaşıntısı sorunu genelde kısa sürer ve kendi kendine birkaç gün içerisinde geçebilir. Şayet kaşıntı problemi birkaç günden daha uzun süreli devam ediyor ise, uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Ayak bileğinde görülen kaşıntılar, alerjik bir durum dışında herhangi bir cilt hastalığının habercisi de olabilir. Kaşıntıyla beraber deride döküntü, kızarıklık ve pullanma problemlerinin görülüp görülmediği gibi bilgiler, problemin altında yatan sebebin saptanmasında çok faydalıdır.

Ayak Bileklerinde Kaşıntının Nedenleri Nelerdir?

1. Alerjik Reaksiyonlar

Ciltte oluşan ve alerjiyi tetikleyen maddelere karşın cildin verdiği tepki, alerjik reaksiyon olarak adlandırılır. Alerjiyi tetikleyen maddelere ise alerjen madde ismi verilir. Herhangi bir deterjan, şampuan, sabun, kullanılan çeşitli temizlik ürünleri, giyilen elbiseler ya da yünlü çoraplar alerjen maddeler arasında yer alır. Alerjiden kaynaklanan kaşıntılara daha çok kızarıklıklar eşlik edebilir. Alerjiden kaynaklanan kaşıntı ve kızarıklık sorunları genelde kısa sürer ve kendiliğinden geçebilir. Bu durumdan kaynaklı oluşacak kaşıntı problemini gidermenin en etkili yollarından birisi; alerjiye neden olabilecek maddeyi belirleyip, bundan uzak durmaktır.

2. Cilt Hastalıkları

Egzama ve benzeri çeşitli cilt hastalıkları deri üzerinde kaşıntıya, kızarıklığa ve kuruluğa sebep olabilir. Vücutta kaşıntı hissi, cilt hastalıklarının belirtisi olabileceği için ihmal edilmemeli ve muhakkak bir cilt doktoruna gidilmelidir.

3. Sivrisinek ve Böcek Isırıkları

Özellikle sıcak yaz günlerinde sıklıkla görülen sivrisinek ve çeşitli böcek ısırıkları durumunda, ısırılan bölgede kaşıntılar ve kızarıklıklar meydana gelir. Sivrisinek ısırıkları sağlık açısından tehlikeli değildir. Ayak bileğindeki kaşıntı probleminin sebebi sivrisinek ısırıkları olabilir.

Ayak bileklerinde görülen kaşıntı problemi; alerjik reaksiyonlar veya sivrisinek ısırığı gibi basit nedenlerden kaynaklanabileceği gibi çeşitli cilt hastalıklarından da kaynaklı olabilir. Kaşıntının altında yatan sebebin doğru tespit edilmesi ve sebebe yönelik tedavisinin uygulanması için uzman bir doktora gidilmesinde yarar vardır.

Ayak Bileklerindeki Kaşıntı Nasıl Geçer?

Ayak bileğinde meydana gelen kaşıntıların sebeplerine bakılarak çözümü de bulunabilir.

  • Ayak bileklerinde kontakt dermatit sebebiyle meydana gelen alerjik kaşıntılar genelde bir müdahaleye gerek kalmadan iki-üç hafta gibi bir sürede kendiliğinden geçebilir. Fakat bu süre zarfında kaşıntının hafifletilmesi ve kişinin kendi kendine ayak bileklerini tahriş etmemesi için bazı merhemler kullanılabilir.
  • Şayet evde merhem yoksa soğuk bir havlu yardımıyla bileklere kompres yapılması ya da ayakların bileklere kadar soğuk su dolu bir leğene sokulması ayaklardaki kaşıntıyı hafifletip rahatlatabilir.
  • Alerjik reaksiyonlardan korunmanın bir diğer yolu da alerjen maddeleri bilip onlar ile temastan kaçınılmasıdır. Temas edildiği taktirde hemen ılık su ve bol sabun yardımıyla bölge iyice yıkanmalıdır.
  • Çamaşır yıkarken kullanılan deterjan ve el sabunu gibi temizlik ürünler ağır kimyasal içermemelidir. Buna dikkat ederek satın almalıyız. İki ila dört haftalık uzun sürelerde devam eden ve zamanla azalmayan kaşıntılar için muhakkak doktora başvurmak gerekir.
  • Eğer kaşıntı böcek ya da sivrisinek ısırmaları gibi nedenlerden kaynaklanıyorsa, uygun merhemler sürülmesi kaşıntının hafiflemesini sağlayabilir.
  • Egzama gibi cilt rahatsızlıklarından kaynaklanan kaşıntılarda doktorumuzun reçete ettiği ilaçları düzenli olarak kullanmamız gerekir.
  • Her sorunun bir tedavisi bulunabilir. Önemli olan şey görülen semptomların altında yatan rahatsızlığın anlaşılmasıdır. Bunun için de, ayak bileğinizde bir türlü geçmek bilmeyen kaşıntılarınız varsa ve hayatınızı olumsuz yönde etkiliyorsa, vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna gitmelisiniz. Erken teşhis hayat kurtarabilir. Hiçbir sağlık sorununuzu hafife almamalı ve nedenini öğrenmeye çaba göstermelisiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.