Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ayak Estetiği

Vücudumuzu tüm yükünü taşıyan ayakların görevi oldukça zordur. Ayaktaki şekil bozuklukları ağrıları da beraberinde getirir. Genelde yaz aylarında özgürleşen ayakların görünümüne her zaman önem vermeliyiz. Sağlık ve güzel görünümü için ayaklarımızın estetiğe ihtiyacı olabilir.

Ayak Estetiği Nedir?

Ayaktaki şekil bozuklukları sadece görünümü ile alakalı değildir. Sağlık açısından ciddi problemlere yol açabilir. Şeker hastaları da ayaklarda ki ağrıyı hissetmedikleri için ciddi sıkıntılar ortaya çıkabilir. Ayaklarda şişme, yara gibi durumlar meydana gelir. Bu gibi sebeplerden dolayı ayak estetiği bazı hastalarımız için zorunlu bazıları içinse kendilerinin tercih ettiği bir durumdur.

Ayak Estetiğinin Amacı Nedir?

Ayaklar vücudumuzun en önemli bir parçasıdır. Güzel görünmesi için ayaklarımıza sıklıkla bakım yapılır. Ayaklara yapılan bakımlar görünümünü güzelleştirir ancak ayaklarda ki kalıcı bozuklukları kaybetmez. Şekil bozukluğu, parmakların uzun olması, düz tabanlık gibi hastalıklara çözüm bulmaz. Bu gibi rahatsızlıklar için ayak estetiği kesin çözümdür. Ayak estetiği yapılmasında ki amaç hem görünümü düzeltmek hem de ayaklardaki ağrıları gidermektir. Bunların yanı sıra fonksiyonel bozuklukları da düzeltir.

Ayakta Şekil Bozukluğuna Yol Açan Nedenler

 • Normal ayaklardan farklı olarak düz tabanlık hastalığı denilen ayaktaki şekil bozukluğu
 • Baş parmaktaki şekil bozukluğu
 • Parmakların dış yüzeylerinde nasırlaşma
 • Parmakların normale göre daha uzun olmaları
 • Kemik çıkıntıları
 • Ayak kırılması gibi nedenlerden dolayı oluşan şekil bozuklukları
 • Kemiklerin kısa olmasından dolayı oluşan şekil bozuklukları
 • Ayak topuğunda oluşan çatlaklar
 • Kas uzunluğuna bağlı olarak oluşan şekil bozuklukları
 • Sinirsel hastalıklardan dolayı ortaya çıkan şekil bozuklukları

Ayak Estetiği Nasıl Yapılır?

Ağrılardan kurtulmak için ve ayakların daha güzel bir görünüme kavuşması için ayak estetiği ameliyatında karar kılınmıştır. Bu ameliyat ayaktaki şekil bozukluğuna neden olan kemikler kesilerek yapılır. Bu işlem sonunda hem ayaklarınız güzel bir görünüme kavuşur hem de şekil bozukluğundan kaynaklanan ağrılardan kurtulmuş olursunuz.

Ayaklarda Sindirella Estetiği

Giyilen topuklu ayakkabılar ayakların üçgen bir şekil almasına neden olur. Bu ayakkabıları rahatça giymek isteyen kadınlar sindirella estetiği yaptırmak için son zamanlarda sıkça doktorların kapısını çalar. Sindirella estetiği denilen tedavi ayak parmakların uzatılıp kısaltılması, kıvrık olan parmağın düzeltilmesi, dar ayakkabı giyebilmek için parmağın alınması, boyu daha uzun gösterebilmek için ayağın ön tabanına yağ enjeksiyonu uygulamalarını kapsar.

Nasır Tedavisi

Cildimiz aşırı sürtünme ve basınca maruz kalınca, o bölge dairesel şekilde kalınlaşır ve sertleşir. Bu duruma nasır denir. Nasır genelde ayak üstünde, parmak kenarlarında ve ayak topuğunda meydana gelir. Nasırın genelde ayakların üstünde oluşmasının başlıca nedeni kişinin kendi ayağına göre ayakkabıları tercih etmemesinden kaynaklanır. Dar ayakkabı giymekten, yüksek topuklu ayakkabı tercih etmekten dolayı ayaklara doğru artan basınç nasır oluşmasına neden olur. Ayaklara uygulanan aşırı basınç ortadan kalktığında nasır da iyileşir. İlaç veya losyonlarla da tedavi etmeniz mümkündür. Estetik yaptırarak da ayağınızda ki nasırı iz kalmadan aldırabilirsiniz.

Ayak Estetiği Ameliyatı Neden Gerekli?

 • Ayaklar da oluşan şekil bozuklukları ağrılara neden olur. Ağrılardan kurtulmak için estetiğe başvurabilirsiniz.
 • Güzel görünmek için tercih ettiğiniz ayakkabıları acı çekmeden giymek için ayak estetiği ameliyatını yaptırabilirsiniz.
 • Estetik görünümlü bir ayağa sahip olmak çoğu kişinin istediği bir durumdur. Bunun için ayak estetiğini tercih edebilirsiniz.
 • Şeker hastalarının ayak sorunu var ise kesinlikle düzeltilmelidir. Çünkü diyabet hastaları ağrıyı hissetmezler. Bu nedenle ayaklarda şişlik olur ve ilerleyerek nasır gibi ayak problemlerine yol açar.
 • Ayakta oluşan fizyolojik bozuklukları düzeltmek için ayak estetiği yaptırılabilir.

Ayak Estetiği Riskleri

Ayak estetiği ameliyatının riskleri ameliyatının türüne göre değişir. Doktorlar ayakta şekil bozukluğu gibi ciddi sorunu olmayan hastalara ayak estetiğini pek önermiyor. Çünkü topuklu ayakkabıları daha rahat giyebilmek için alınan parmak ameliyatı gibi risk içeren ameliyatlar ağrıları daha da artırabilir. Şekil bozukluğu, kemik çıkması gibi rahatsızlık veren durumlardan kurtulmak için ayak estetiği ameliyatını tercih etmeniz daha uygun olacaktır. Ayrıca sigara içen hastaların ameliyat sonrası komplikasyon gelişme ihtimali normal hastalara göre daha fazladır. Sigara içen hastalar ameliyat olmadan bir süre önce sigarayı bırakmalarını tavsiye edilen durumlar arasındadır. Ameliyatın içeriğine göre hastaların günlük yaşamlarına dönmeleri zaman açısından değişiklik gösterir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.