Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ayak Kararması Nasıl Geçer?

Gün boyu bizi taşıyan ayaklarımızda bazen sorunlar oluşabilir. Ayak kararması da bu sorunlardan birisidir. Kışın eğer ayağınıza nemlendirici sürüp bakımını yapmazsanız yaza doğru kararmaya başlar. Bu yazımızda ayak kararması nasıl geçer konusunu detaylı bir şekilde bulabilirsiniz.

Ayak kararması nasıl geçer konusuna geçmeden önce ayak kararmasının ne olduğuna ve neden meydana geldiğine bakalım.

Ayak Kararması Nedir?

Ayakların nemsiz kalmasından dolayı ayaklarda ayak kararması meydana gelir. Ayak kararması sadece nemsizlikten değil bazı giydiğiniz ayakkabılardan ya da çevresel faktörlerden dolayı da oluşabilir.

Eğer bir hastalığınız yoksa ayak kararmanızın temel sebebi nemsizliktir. Yaz aylarında açık ayakkabı giydiğiniz zaman ayak kararması meydana gelebilir. Güneş ışınları, ayağınızın açıkta kalan kısımlarını bronzlaştırır, kapalı kalan yerler ise eski ten renginizde kalır. Çeşitli nemlendiricilerle ayak kararmasını giderebilirsiniz. Sadece nemlendiricilerle değil doğal yöntemler kullanarak da ayak kararmalarını geçirebilirsiniz.

Ayak Kararmasını Geçirme Yöntemleri

1. Limon İle Ayak Kararmasını Geçirme

Limon suyu ayak kararmasını geçirme yöntemlerinden birisidir. Bunun için bir adet limonu ikiye bölün ve böldüğünüz limon ile ayaklarınızın kararmış kısımlarına bir süre masaj yapın. Sonra ayağınızı bu şekilde 5 dakika bekletin ve temiz su ile yıkayın. Peşinden de nemlendirici kreminizi sürün. Limonun yapısı sayesinde ölü hücreler giderilir ve ten rengi açılır. Limon ile ayak kararmasını geçirme yönteminde özellikle yeşil limon kullanılmalıdır.

2. Zerdeçal ve Mısır İle Ayak Kararmasını Geçirme

Bazı karışımlar sayesinde de ayak kararmanızı geçirebilirsiniz. Bunun için gerekli olan malzemeler şu şekildedir:

  • 1 tatlı kaşığı mısır unu.
  • 1 tatlı kaşığı zerdeçal sarısı.
  • 1 yemek kaşığı yoğurt.
  • 1 tatlı kaşığı limon suyu.

Tüm malzemeleri bir kabın içine koyduktan sonra bir süre karıştırın. Bu karışımı ayağınızdaki kararmış yerlere sürün ve 15 dakika boyunca bekletin. 15 dakika sonra sıcak su ile temizleyin ve nemlendiricinizi sürün.

3. Susam Tohumu Yağı İle Ayak Kararmasını Geçirme

Ayağınıza gereken bakımı yapmadığınızda ya kötü kokular oluşur ya da ayağınız kararabilir. Susam tohumunun yağı da ayak kararmasını geçirme yöntemlerinden birisidir. Ayaklarınız çok fazla nemsiz kaldığında susam tohumu yağı kullanabilirsiniz. Bunun için susam tohumunun yağını eritip ayaklarınıza masaj yapın. Bu sayede hem ölü deri atılacak hem de ayak kararmanız geçecektir.

4. Hindistan Cevizi İle Ayak Kararmasını Geçirme

Ayak kararmasını geçirme yöntemlerinden bir diğeri de Hindistan cevizi yağı kullanımıdır. Her gün Hindistan cevizi yağı ile kararmış olan ayaklarınıza 10’ar dakika mesaj yapın. Bu sayede ayağınızdaki kararmalar zamanla geçecektir.

Banyodan önce Hindistan cevizi yağı kullanımı ile büyük ölçüde ayak kararmasını giderebilirsiniz.

5. Beyaz Sirke İle Ayak Kararmasını Geçirme

Sirke, birçok cilt sorununda kullanılan bir yöntemdir. Ayak kararmasını geçirmek için de kullanılır. Bunun için pedikür losyonunun içine birkaç damla beyaz sirke koyun. Eğer pedikür losyonunuz yoksa bu losyonu evinizde de rahatça yapabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan malzemeler şu şekildedir:

  • Sıcak su,
  • Limon suyu,
  • Gliserin,
  • Tuz,
  • Sirke.

Yaptığınız bu karışımı ayağınızdaki kararmış olan yerlere sürün. Bu sayede hem ayağınız yumuşayacak hem de ayağınızdaki kararmalar zamanla beyazlaşacaktır. Losyonun içeriğindeki gliserin ayağınızın yumuşamasını sağlar ve nemli tutar. Tuz ve limon ise peeling etkisi ile ölü derinin temizlenmesine neden olur.

6. Nane Kürü İle Ayak Kararmasını Geçirme

Ayak kararmalarını geçirme yöntemlerinden bir diğeri de nane kürüdür. Nane kürü yapabilmek için bir fincan suyu kaynatın. Kaynadıktan sonra içine bir miktar nane yaprağı atın ve biraz daha kaynamasını sağlayın. Nane koyduktan sonra da kaynamış olan suyun içine yarın limon suyu ekleyin ve ardından altını kapatın. Nane kürünü soğumaya bırakın.

Nane kürünü bir pamuk yardımı ile kararmış olan ayağınıza uygulayabilirsiniz. Nane kürünü ayağınıza sürdükten sonra 15 dakika boyunca böyle beklemesini sağlayın. Sonrasında ise temiz ılık su ile ayağınızı yıkayabilirsiniz. Bu uygulamayı her gün uygulamalısınız.

7. Yoğurt – Badem İle Ayak Kararmasını Geçirme

Yoğurt ve badem karışımı cilt rengini açmada kullanılan yöntemlerden birisidir. Ayak kararmalarının tedavisinde de kullanılmaktadır. Bunun için 10 adet bademi ezerek toz haline getirin ve 2 yemek kaşığı yoğurt ile iyice karıştırın. Yaptığınız yoğurt – badem karışımı ayağınızdaki kararmış bölgelere sürün ve ıslatılmış parmağınız ile 15 dakika bölgeye masaj olarak uygulayın. Sonrasında ise ılık su ile karışımı cildinizden temizleyin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.