Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ayak Kokusundan Kurtulmak

Ayak kokusu, günümüzde sürekli ayakkabı giyen insanların karşılaştığı bir durumdur. Yetersiz temizlik ve bakım sonunda meydana gelen ayak kokusu, sizi günlük hayatınızda da kötü etkiler. Ayak kokusu geçebilen bir sağlık sorunudur. Bu yazımızda ayak kokusundan kurtulma yöntemlerini ele alacağız.

Ayak kokusunun genel sebepleri, stres, yetersiz ayak bakımı ve temizlik yapılmasıdır. Gün boyu ayakkabı giyinen insanlarda ayak kokusunun oluşma ihtimali daha fazladır. O yüzden bu kişilerin ayak kokusundan kurtulma yöntemlerini bilmeleri daha önemlidir.

Ayaklarımız sürekli çorap ya da ayakkabı giymeden dolayı terler. Bu terler de ayağın kötü koku yaymasına sebep olur. Kötü kokuyu meydana getiren bakteriler, ter ve ölü deri ile beslenerek kokunun daha da artmasına neden olur.

Ayak kokusundan kurtulma yöntemlerini evde rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Çünkü kullanılan malzemeler basit ve kolay bulunabilen malzemelerdir. Ayak kokusundan tamamen kurtulmak için doğal yöntemleri düzenli olarak uygulamalısınız. Aksi takdirde ayağınız eski haline geri dönecektir.

1. Elma Sirkesi İle Ayak Kokusundan Kurtulmak

Elma sirkesi vücut sorunlarında kullanılan doğal yöntemlerden birisidir. Bunun için 1 bardak elma sirkesini 3 bardak su ile iyice karıştırın. Ayaklarınızı yapmış olduğunuz bu karışıma sokun ve bir süre bekletin. Sirke, asidik özellikte olduğu için ayak kokusunun çıkmasını sağlar. Ayrıca elma sirkesi sayesinde ayak kokusuna neden olan bakterilerin de oluşumu en aza indirilecektir.

2. Karbonat İle Ayak Kokusundan Kurtulmak

Karbonat da ayak kokusundan kurtulmak için kullanılan doğal yöntemlerden bir tanesidir. Bunun için bir miktar sıcak su ve bir tatlı kaşığı karbonat yeterli olacaktır. Hazırlamış olduğunuz sıcak suyun içerisine bir tatlı kaşığı karbonatı atın ve iyice karıştırın. Ayaklarınızı yaptığınız karışımın içinde 15 dakika boyunca bekletin ve sonrasında ayağınızı temiz su ile yıkayın.

3. Limon İle Ayak Kokusundan Kurtulmak

Ayak kokusundan kurtulmanın en etkili yollardan birisi de limon kullanımıdır. Limon yapısındaki asidik özellikten dolayı ayaklardaki ölü derilerin atılmasını ve doğal bir görünüme sahip olmasını sağlar. Bunun için ılık suyun içerisine limon sıkın ve ayaklarınızı bu suyun içerisinde bir süre bekletin. Sonrasında ise ayaklarınızı temiz su ile durulayın.

4. Poşet Çay İle Ayak Kokusundan Kurtulmak

Poşet çay kullanarak da ayak kokusundan kurtulmanız mümkündür. Bunun için bir miktar suyun içerisine 3 paket poşet çay atın ve çayın tamamen yayılmasını bekleyin. Ayaklarınızı bu karışımın içerisine sokun ve bir süre bekletin. Çay yapısındaki tanik asit sayesinde ayak kokusunun giderilmesini sağlayacaktır. Bu yönteme ayak kokusundan kurtulana kadar devam etmelisiniz.

5. Zencefil İle Ayak Kokusundan Kurtulmak

zencefil

Zencefil, ayak kokusundan kurtulmanın doğal yöntemlerinden birisidir. Bunun için bir zencefili rendeledikten sonra püre haline getirin. Zencefil püresini, 15 dakika boyunca bir bardak suda bekletin ve ardından suyu süzün. 15 gün boyunca her gece bu su ile ayağınıza masaj yapın. Zencefilin yapısındakilerden ve anti bakteriyel özelliğinden dolayı ayağınızdaki bakteri oluşumunu engelleyecek ve ayak kokusunu giderecektir.

6. Epsom Tuzu İle Ayak Kokusundan Kurtulmak

Ayak kokusunu giderme yöntemlerinden bir diğeri de İngiliz tuzu da denilen Epsom tuzunun kullanmaktır. Bunun için bir miktar su içerisine epsom tuzu atın. Her gün ayaklarınızı bir süre boyunca bu karışımın içinde tutun. Epsom tuzu sayesinde ayak kokusundan kurtulacaksınız.

7. Ayak Pudrası İle Ayak Kokusundan Kurtulmak

bebek pudrası

Ayak pudrasını kullanarak da ayak kokusundan kurtulabilirsiniz. Ayak pudrası, ayak kokusuna neden olan bakterilerden ayağınızı temizler ve koku oluşumunu engeller. Ayakkabı giymeden önce ayakkabının içine bir miktar ayak pudrası dökerek koku oluşumunu engelleyebilirsiniz.

8. Kabartma Tozu İle Ayak Kokusundan Kurtulmak

Sodyum bikarbonat ya da günlük adı ile kabartma tozu ayak kokusunu ortadan kaldırmak için etkili çözümlerden birisidir. Kabartma tozu, derideki pH’ı nötrleştirir ve böylece ayak kokusuna neden olan bakterilerin azalmasını sağlar.

Bunun için ılık su içerisine kabartma tozu ekleyin ve karıştırın. 15 gün boyunca ayaklarınızı bu karışımın içinde dinlendirin. Bir süre sonra ayak kokusunda azalma olduğunu fark edeceksiniz.

9. Lavanta Yağı İle Ayak Kokusundan Kurtulmak

Lavanta yağı, güzel kokusundan ve bakterileri öldürme özelliğinden dolayı ayak kokusundan kurtulma yöntemlerinde kullanılmaktadır. Bunun için bir miktar sıcak su içerisine birkaç damla lavanta yağı dökün ve karıştırın. Her gün ayaklarınızı bu karışımın içerisinde 15 dakika boyunca bekletin.

10. Boraks İle Ayak Kokusundan Kurtulmak

Bilinen ismi Sodyum Borat olan Boraks da ayak kokusundan kurtulmak için uygulanan doğal yöntemlerden bir tanesidir. Boraks, ayak kokusuna neden olan bakterileri yok etmeye yarar, böylece ayak kokusu da giderilmiş olur. Bunun için iki bardak suyun içerisine yarım bardak boraks ve bir miktar da sirke katarak iyice karıştırın. Karışımı her gün ayağınıza püskürtün. Ayrıca ayakkabınızı giymeden önce de ayakkabınızın içerisine boraks tuzu koyabilirsiniz.

11. Adaçayı İle Ayak Kokusundan Kurtulmak

Ada çayı, ayak kokusuna neden olan teri azaltan tonik asit içermektedir. Ayrıca ada çayı bitkisi anti bakteriyel özelliğe sahiptir. Bu yöntemi uygulamak için ayakkabınızın içine ya da çorabınızın altına kurutulmuş ada çayı koyun. Bu sayede koku absorbe edilir ve kötü koku yerini ada çayı kokusuna bırakır. Bu yönteme ek olarak ayaklarınızı her gün ada çayı ile karıştırılmış su içerisinde bekletebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.