Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ayak Mantarı İçin Doğal Tedavi

Ayak derisine ve tırnaklara yerleşen mantar hastalığı, toplumda çok sık rastlanan bir deri hastalığıdır. Kimi zaman kişiye hiçbir rahatsızlık vermeden yerleştiği yerde yaşayıp gider, kimi zaman ise ağrı ve acı verici olabilir. Bu yazımızda, ayak mantarlarından korunmak için alınabilecek önlemlerden ve tedavide uygulanabilecek doğal yöntemlerden bahsedeceğiz.

Mantar Hastalığı Nedir?

Mantarlar da tıpkı virüsler ve bakteriler gibi gözle görülemeyen mikroorganizmalardır. Havada, toprakta, suda ve insan vücudunda doğal olarak bulunurlar ve ekosistem için hayati öneme sahiptirler. Pek çok çeşidi bulunan vücut mantarları, vücut direncinin zayıf düştüğü herhangi bir zamanda enfekte olabilir ve ciltte döküntülere, kaşıntıya, kepeklenmeye, renk değişikliklerine sebep olabilirler. Çoğunlukla yüzeysel enfeksiyonlara sebep olurlar. Nadiren, bağışıklık sistemi herhangi başka bir hastalık nedeniyle baskılanmış kişilerde daha derin dokulara etki ettikleri görülür ama çok ciddi komplikasyonlara neden olmaz. Ancak kaşıntının çok fazla olduğu durumlarda, kaşınmaya bağlı olarak farklı enfeksiyonlar ortaya çıkabilir ve bu enfeksiyonlar daha derin dokulara geçebilir. Bu yüzden mantar hastalığının erken teşhisi ve etkili tedavisi önemlidir.

Nemli bölgeleri tercih eden mantarlar, saçlı deride, kasıklarda, ayaklarda, eklem yerlerinde değişik şekil ve renklerde döküntü ya da lezyonlara sebep olurlar. Zaten vücudumuzda yaşayan mantarlardan başka, hayvanlardan insanlara geçen mantar türleri de vardır. Bunlar daha çok ellerinde açık yara bulunan ve hayvancılıkla ilgilenen kişilerde ve onların çocuklarında görülür. Nadiren de olsa evcil hayvan besleyen ve el hijyenine dikkat etmeyen kişilerde de görülebilir. Mantar hastalığı, hastalığa sebep olan mantar türü ve hastalığın ortaya çıktığı vücut bölgesine göre; kremler, pomatlar, losyonlar şeklinde topikal ilaçlarla ya da ağızdan alınan ilaçlarla tedavi edilir. Bazı mantar türlerinin nüksetme eğilimi yüksektir. Tedaviyi doktorun tavsiye ettiği biçimde ve sürede devam ettirmek önemlidir.

Ayak Mantarı Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Vücut mantarlarının en sık enfekte olduğu vücut bölümü ayaklardır. Öte yandan, ayaklarla ilgili hastalıklar arasında da ayak mantarı en sık rastlanan hastalıktır. Günün büyük bölümünü kapalı geçiren ayaklar, rutubetli ortamları seven mantarlar için çok uygun bir yaşama ve üreme ortamıdır. Ayak tabanında, parmak aralarında ve tırnaklarda yerleşebilir. En tipik belirtisi kaşıntıdır. Kızarıklık, pullanma, soyulma, kabartı, tırnaklarda şekil bozukukları ve kalınlaşma görülebilir.

Toplumda çok sık rastlanan bir hastalık olduğu için çoğu zaman ciddiye alınmaz ve tıbbi tedavi düşünülmez. Esasen ayak mantarı çoğu kişide ciddi sorunlara da sebep olmaz, ilerleyici ya da daha derindeki dokulara zarar verici bir seyir izlemez. Fakat ortak kullanılan havlu, çorap, ayakkabı ve terlik yoluyla başka insanlara bulaşabilir. Bu yüzden sporcularda sık rastlanır hatta bazı çevrelerde hastalık “atlet ayağı” olarak isimlendirilir.

Kaşınma sırasında ellere geçen mantarlar vücudun başka bir yerinde açık bir yara varsa burayı enfekte edebilirler. Başka bir yerden bulaşmadıysa, hastalığa sebep olan mantar, zaten vücudumuzda yaşamakta olan mantarlardır. Herhangi bir şekilde vücut direncinin düştüğü zamanlarda aktif hale gelir. Bazen yanlış ayakkabı seçimi de mantarların enfekte olmasını kolaylaştırır. Çok sıkı ayakkabılar, sağlıksız kumaşlardan imal edilmiş çoraplar, yıkandıktan sonra iyice kurulanmayan ayaklar da mantarların aktif hale gelmesine uygun zemin hazırlar.

Ayak mantarının tıbbi tedavisi medikaldir. Mantarın türüne ve yerleştiği yere göre 1 ila 3 ay arasında sürer ve son derece başarılı sonuçlar verir. Bazı inatçı ve tekrarlamaya meyilli mantarların tedavisi daha uzun sürebilir.

Ayak Mantarı İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Pek çok hastalıkta olduğu gibi, mantar hastalığından korunmak da hastalığa yakalanıp tedavi olmaktan çok daha kolaydır. Ayak mantarından korunmak için ayakkabı ve çorap seçiminde özenli davranmak, el ve ayak temizliğine dikkat etmek dışında alınabilecek önlemlerdendir. Uygulanabilecek doğal tedavi yöntemlerini de aşağıda bulabilirsiniz.

1. Ayak Banyosu

a. Tuzlu Suyla

Ayak bileklerini geçecek kadar sıcak suyun içinde 2 çorba kaşığı kadar tuz eritilir. Ayaklar, dayanabilecek sıcaklığa gelen suyun içinde, su soğuyana kadar bekletilir. Yorgun ve şişmiş ayaklar için de sıkça başvurulan bu yöntemle zararlı mikroorganizmaların tırnak ve parmak aralarında yerleşmeleri engellenir. Banyodan sonra mutlaka ayakları çok iyi kurulamalı ve pamuklu kumaşlardan yapılmış, çok sıkmayan çoraplar giyilmeli.

b. Karbonatlı Suyla

Boğaz, ağız, diş enfeksiyonları ve mide yanmalarını geçirmek için toplumda yaygın olarak kullanılan karbonat, iyi bir antiseptiktir. Bu özelliğiyle ayak mantarlarından korunmak ve tedavi etmek için de güvenle kullanılabilir. Tıpkı tuzlu su banyosu gibi hazırlanır. Haftada 1-2 defa düzenli olarak yapılırsa hem vücuda dirilik verir hem de zararlıların ayakta yerleşip enfekte olmalarına engel olur.

c. Sirkeli Suyla

Sirke yüzyıllardır mikrop öldürücü olarak kullanılagelen gerçek bir doğa mucizesidir. Meyveyi sirke haline getiren yararlı mikroorganizmalar, zararlı mikroorganizmaları yok eder, oluşumlarını engeller. Son yıllarda ev temizliğinde de kullanımının yaygınlaşması, sirkenin bu özelliğinden kaynaklanır. Ayaklar için sirkeli su banyosu da aynı diğer banyo çeşitlerinde olduğu gibi, 1-2 kaşık sirke eklenmiş sıcak suda ayakları bekleterek yapılır.

Ayak banyolarını henüz bir sorunla karşılaşmadan, haftada 1 kez düzenli olarak yapmak, tüm gün vücudun bütün yükünü taşıyan ayaklar için faydalı bir ödül olacaktır. Banyo sırasında ölü derileri temizlemek, sonrasında ayakları ve parmak aralarını iyice kurulamak ve yumuşak, pamuklu bir çorap giymek de ayaklarınıza iyi gelecektir.

2. Aynısafa Çiçeği Kremi

Nergisgillerden hoş kokulu bir bahar çiçeği olan Aynısafa, çok yönlü kullanımıyla pek çok hastalığın tedavisinde ve belirtilerin ortadan kaldırılmasında yaygın olarak kullanılan bir bitkidir. Kaşıntı, leke, sivilce, akne, dudaklarda çatlama, ayak mantarı, sedef, egzama gibi cilt sorunları yanında kas ve eklem ağrılarını geçirmek, yaraları çabuk iyileştirmek gibi pek çok sağlık sorununda kullanılabilir. Calendula ya da marigold olarak da isimlendirilen aynısafa, ayak mantarından kaynaklanan kaşıntı ve yanma hissini hafifleten anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Antifungal özellikleri mantar enfeksiyonlarına karşı etkilidir. Sayılamayacak kadar çok faydası olan aynısafa çiçeği, kurutulmuş olarak ya da krem, yağ, losyon gibi formlarda, hazır şekilde aktarlarda bulunabilir. Taze ya da kurutulmuş çiçeklerle evde kendiniz de aynısafa kremi hazırlayabilirsiniz. Bunun için yapraklarıyla birlikte bir avuç (yaklaşık 15 adet) aynısafa çiçeğini 1 yemek kaşığı ısıtılmış zeytinyağının içine koyun. Sıcak bir yerde (50 derecede 5 dakika çalıştırılıp kapatılmış fırın olabilir) bir gece bekletin. Ertesi sabah karışımı bir tel süzgece alın ve bir kaşığın arkasıyla ezerek çiçek ve yaprakların özünün çıkmasını sağlayın. Hazırladığınız bu karışımı cam bir kavanoza koyarak buzdolabında saklayabilirsiniz. Ayaklarınızda yanma ve kaşıntı hissettiğiniz zamanlarda gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz, herhangi bir yan etkisi yoktur.

3. Karabaş Otu Yağı

Ülkemizde Akdeniz bölgesinde yetişen ve lavantaya çok benzeyen Karabaş Otu, tüm dünyada kozmetik sektöründe de kullanılan faydalı bir bitkidir. Pek çok cilt sorunu yanında, sinir hastalıkları, ağrı tedavisi ve dezenfektan olarak da çok uzun yıllardır kullanılmaktadır. Akne tedavisinde, cilt kızarıklıkları, lekelenmeler, şişlikler ve kaşıntıların giderilmesinde çok iyi sonuçlar verir. Bu özellikleriyle ayak mantarı şikayetlerini azaltırken, antiseptik ve dezenfektan özellikleri sayesinde, mantarların gelişip çoğalmasını önler, bu mantarların enfekte olarak hastalığa yol açmalarının önüne geçer. İspanyol lavantası ve Fransız lavantası olarak da isimlendirilen karabaş otu çay olarak demlenip içilebilir ya da losyon ve krem formlarında, haricen kullanılabilir. Ayak banyosu yapılan suya katılarak da yorgun ayaklar için rahatlama sağlamak mümkündür. Hoş kokusu sayesinde uykusuzluk çekenler için de uygun bir yardımcıdır. Piyasada rahatlıkla bulunabilen karabaş otu yağı, ayak mantarı sebebiyle ortaya çıkan kaşıntı ve yanma olan bölgeye direk olarak sürülerek bu şikayetleri ortadan kaldırır.

4. Sarımsak

Halk arasında çok geniş bir kullanım alanı bulan sarımsak, hakkında yapılan bilimsel araştırmalarla da faydaları ortaya konmuş bir bitkidir. Soğuk algınlığından parazit, tansiyon ve ateş düşürmeye kadar çok çeşitli rahatsızlıklarda kullanılan sarımsağın bitki bilimciler tarafından en çok üstünde durulan özelliği ise antiseptik (mikrop öldürücü) özelliğidir. İşte bu özelliğiyle ayak mantarlarına karşı da etkili bir çözüm olarak karşımıza çıkar. Mantar tedavisinde kullanılacak olan sarımsağın taze ve doğal olmasına dikkat etmek gerekir. Ezilerek suyu çıkarılan sarımsak direk olarak mantarlı bölgeye uygulanabilir. Yine ezilmiş 250 gr. taze sarımsak, 1 litre alkolle ( votka olabilir) karıştırılarak, güneş ışığı almayan bir yerde, ara sıra çalkalanarak 2 hafta kadar bekletilir ve bu şekilde hazırlanan sarımsak tentürü de ayak mantarlarında kullanılabilir.

Ayak Mantarından Korunmak İçin Alınabilecek Önlemler

Gün boyu vücudumuzun bütün ağırlığını oradan oraya taşıyan ayaklarımızın bakımını ne yazık ki çoğu zaman ihmal ediyoruz. Süslü çorapların, şık ayakkabıların içine hapsettiğimiz ve böylece kusurlarını da gizleyebildiğimiz ayaklarımız çok daha iyisini hak ediyorlar aslında. Başta ayak temizliği ve hijyeni olmak üzere, ayakkabı ve çorap seçimi de ayak sağlığı için çok önemlidir. Çoraplar hava dolaşımını engellemeyen pamuklu kumaşlardan yapılmış olmalıdır. Parmakları ve tırnakları sıkarak yaralanmalara sebep olacak ve böylece zararlı mikroorganizmalara uygun yaşam alanı sağlamayacak dar ayakkabı seçiminden kaçınmak gerekir. Dar ayakkabılar kadar bol ayakkabılar da ayaklar için sağlıksız seçimlerdir. Ayaklar her gün yıkanmalı ve mutlaka çok iyi kurulanmalıdır. Tırnakları ayaklar yıkandıktan sonra kesmek hem daha kolay olacak hem de tırnaklar yumuşadığı için yaralanmaların önüne geçecektir. Tırnaklar, batma olmaması için kısa ve düz kesilmelidir. Çok terleyen ayakları pudralamak da doğru bir davranıştır.

Mantar sporlarının yoğun olduğu, pek çok kişinin ortak kullandığı ve özellikle ıslak zeminlerde (hamam, sauna, havuz, spor salonları gibi) çıplak ayakla dolaşmamak gerekir.

Ayaklarınızda kızarıklık, kaşınma, derisinde soyulma, tırnaklarda kalınlaşma ve şekil bozuklukları varsa, buna mantar hastalığı teşhisi koyacak olan kişi mutlaka bir dermatoloji uzmanı olmalıdır. Belirtileri itibariyle başka pek çok deri hastalığıyla karıştırılabilen ayak mantarı, etkin bir tedaviyle kısa süre içinde etkili biçimde tedavi edilebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.