Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ayak Parmağında Çıkan Yara İçin Ne Yapılmalı?

Ayaklar vücudun tüm yükünü taşıyan, en çok bakıma ihtiyacı olan ve en çok yıpranan kısımlardan birisidir. Ayak temizliğinin yeterince yapılmaması, çeşitli ayak rahatsızlıklarının sıklıkla görülmesine sebep olabilir. Ayak parmağında meydana gelen yaraların birçok nedeni olabilir. Bu problemler genetik faktörlerden meydana gelebileceği gibi çeşitli çevresel faktörlerden ötürü de oluşabilir.

Ayak Parmağında Neden Yara Çıkar?

Ayağın üzerinde ya da parmaklarda meydana gelen yaralar, daha çok travma etkenleri ile ilgilidir. Ayaklara doğru sert ve ağır cisimlerin düşmesi, ayak parmaklarının sert zemine çarpması gibi durumlarda ayak parmağında yara şikayeti oluşabilir. Alınan bu şekildeki fiziksel darbelerin dışında ayakta oluşan yaraların birçok sebebi olabilir. Travma etkenlerinin yanında diyabet yani şeker hastalığı da, ayakta yara durumuna yol açabilir. Bu sebeple ayak yarası sorununu gözardı etmemek ve en kısa sürede uzman bir doktora gitmek gerekir.

1. Mantar Enfeksiyonları

Ayaklarda meydana gelen yaraların en büyük kaynağı mantar enfeksiyonları olabilir. Mantar gibi zararlı olan mikroorganizmaların, ciltte sıcak, nemli ve karanlık ortamlara yerleşip çoğalması durumunda mantar enfeksiyonları ortaya çıkar. Ayaklar yeterince temizlenmezse ve bakımı yapılmazsa bu durum gözlenir. Özellikle ayaklar nemli olduğu zaman daha sık oluşur.

Mantardan kaynaklanan enfeksiyonlarda ayaklarda kaşıntı, kızarıklık ve yaralara rastlanır. Bu sorunun yanı sıra tırnaklarda mantardan kaynaklanan değişimler de oluşur. En sık görülen değişimler tırnak sararmaları ve uzamalarıdır. Mantar hastalığı bulaşıcı olduğu için tedaviye bir an önce başlanmalıdır.

2. Travmatik Etkenler

Vücutta travma etkenleri genellikle şişlik morarma, kızarıklık, yara gibi fizyolojik sonuçlar doğurur. Bunlardan bir diğeri de ayaktaki yaralardır. Ayak parmaklarına alınan darbe ya da hasarlardan dolayı yara sorunu meydana gelebilir. Ayakkabıların fazla sıkması, giyilen sandalet ya da ayakkabıdan dolayı ayak parmaklarına baskı uygulanması, parmaklarda yara oluşmasına neden olabilir. Bu yüzden oluşabilecek yaralar genelde kısa süreli olur ve kendi kendine geçer. Lakin bu durum alınan darbenin şiddetiyle alakalıdır. Kişi her ihtimale karşı doğru tedavi için uzman bir doktora gitmelidir.

3. Nasır Oluşumu

Nasır hemen hemen herkeste gözlenebilen bir durumdur. Genelde sıkı ayakkabı giyilmesinden dolayı görülür. Nasır ilk başta deri kalınlaşması olarak kendisini gösterir fakat ilerleyen safhalarda yara oluşması gözlenebilir. Bu durum genelde nasırların iyi temizlenmediği zamanlarda görülür. Nasır iltihap kaparsa, kapanması zor olan yaralar meydana gelebilir.

4. Egzama Gözlenmesi

Egzama, yoğun olarak el parmakları ve el ayasında gözlenebilen bir çeşit deri hastalığıdır. Fakat literatürde yapılan taramalara göre egzama ayak parmakları ve ayak tabanında daha çok gözlenir.

5. Şeker Hastalığı

Şeker hastalarında, ayakta yara oluşması sorununa sık sık rastlanır. Bunun sebebi; şeker hastalığına bağlı sinir hasarlarıdır. Sinir hasarından dolayı ayakta yara problemi baş gösterebilir. Eğer ayakta kızarıklık, şişme ya da yara söz konusu ise diyabetten kaynaklanabileceği için bir an evvel uzman bir doktora gidilmelidir. Doktor tarafından kan şekeri seviyesi kontrol altında tutulduktan sonra yara oluşan dokuların tedavisine geçilebilir.

Ayak Parmağında Çıkan Yara Nasıl Geçer?

  • Mantar enfeksiyonlarından kaynaklanan yaraların tedavisi için, öncelikle uzman bir doktor tarafından kişinin antifungal ilaçlar kullanması gerekli görülebilir. İlk aşamada topikal krem şeklinde olan antifungal ilaçlar kullanılır. Eğer etkili olmaz ise oral yol ile antifungal kullanılabilir. Hiçbir şekilde doktor tavsiyesi ve kontrolü olmadan, herhangi bir ilaç kullanılmamalıdır.
  • Nasır tedavisinde öncelikli olarak nasır oluşması önlenmelidir. Her zaman rahat ve sıkmayan ayakkabılar kullanılmalıdır. İkinci olarak oluşan nasırların azalması için eczaneden alınan nasır yakıları uygulanabilir. Son olarak yara haline gelmiş nasırlar mutlaka tedavi edilmeli ve asla göz ardı edilmemelidir.
  • Egzama sorunu ise genelde metal veya metal benzeri yüzeylere alerjisi olan eller ve ayaklarda görülebilir. Bu şekildeki bir durumda kişiler acilen temas ettikleri materyallerden uzaklaşmalıdır. Egzamalı ayaklar hiç zaman kaybetmeden tedavi edilmelidir. Egzama yayılımının önlenmesi gerekir. Bundan dolayı şikayet kesinlikle ihmal edilmemeli ve uzman bir doktora muayene olunmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.