Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ayak Serçe Parmak Kırığı Durumunda Ne Yapılmalı?

Ayak serçe parmağında, üzerine bir şey düşmesi ya da bir yere sertçe çarpılması sonucunda kırık meydana gelebilir. Böyle bir durumda ayak serçe parmağı, yanında olan parmağa bantlanıp sabit bir hale getirilir. Ancak kırık ciddi ise alçı ya da cerrahi bir durum gerekir. 4 ile 6 hafta arasında bir iyileşme süreci bulunur. Ayak serçe parmağındaki kırığı bazı belirtilerle anlamak mümkündür. Kırık etrafındaki yumuşak dokularda şişme, parmakta oluşan şekil değişikliği, kırılan bölgede şiddetli ağrı, uyuşma ve morarma bu belirtilerden bazılarıdır. Bu belirtilerle karşılaşmaya sebep olabilecek çarpma, vurma gibi herhangi bir durum yaşanmışsa ve ayakkabı giymenize ve yürümenize engel oluyorsa, bu durum birkaç günden fazla sürüyorsa doktora görünmenizde fayda vardır.

Ayak Parmağı Kırılmasındaki Sebepler Nelerdir?

Ayak serçe parmağının kırılmasındaki en yaygın sebep, ayaklara fazla yüklenme, yanlışlıkla bir yere vurma, üzerine bir ağırlığın düşmesi ve burkulma gibi nedenlerdir. Serçe parmakta kırık riskini artırabilen bazı riskler de vardır. Bunlardan bazıları uygun olmayan ayakkabı kullanmak, aşırı kilolu olmak, diyetlerde oluşabilecek kalsiyum eksikliği, eklem ve kemik rahatsızlığı şeklindedir.
Doktorunuz ilk olarak parmağınızı fiziki olarak muayene edecektir. Parmak etrafında bulunan deriyi inceleyip, sinir iletimi ve kan akışını kontrol edecektir. Ancak fiziki muayene ile emin olamıyorsa, kesin bir teşhis için sizden röntgen isteyecektir. Ayak serçe parmağınızda olan kırık, basit çapta bir kırık ise eczaneden reçete olmadan da alınan bazı ağrı kesicileri ve iltihap önleyici hapları kullanabilmeniz mümkündür.
Ayağınızdaki serçe parmakta ciddi bir kırılma var ise bunun için daha etkili ağrı kesiciler size reçete edilir. Bazı durumlarda ise kırılmış kemiğin tekrardan yerine oturabilmesi için, redüksiyon olarak adlandırılan bir işlem uygulanır. Bu işlem esnasında anestezi yapılarak o deride uyuşukluk sağlanır. Kırık olan yerin iyileşmesi için belli başlı sabitleme yöntemleri kullanılır. Birbirine sabitlenen parmağın arasına tahrişi önleyebilmek için gazlı bez konur. Herhangi bir cerrahi müdahalede bulunulmuş ise doktorunuz size üstü yumuşak, tabanı ise sert bir ayakkabı önerecektir. Bu ayakkabı, parmakta oluşacak herhangi bir şişme durumunda ayağınıza daha geniş bir alan sağlayabilecektir. Parmağınızda oluşan kırık, parmaklarınızı bir arada tutamaz durumda ise alçı yapılması istenilir. Daha da ciddi olan kırık durumlarında ise, iyileşmenin tam olarak sağlanabilmesi için levha ve vida kullanılması gerekir. Sonucunda da ameliyat işlemi uygulanır.

Ayak Serçe Parmağı Kırılmasında Evde Yapılması Gerekenler

Ayak serçe parmağının kırılması durumunda evde dikkat etmeniz ve uygulamanız gereken durumlar bulunur. Ayağınızı yüksekte tutmanız ve buz uygulamanız ağrınızın geçmesinde oldukça etkili olur. Ancak buz uygulandığı zaman, deriyle direkt temas olmaması için bir havluya sarılarak uygulanması daha doğru bir yöntem olacaktır. Tedaviniz tamamlandıktan sonra, günlük yaşamınızda uyguladığınız aktivitelere yavaş yavaş başlamanız gerekir. Aynı zamanda tam iyileşme sağlamadan araba kullanmayın.

Ayak Parmağı Kırığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ayak parmağındaki kırık ciddi durumda değilse eczanelerden alacağınız ilaçlarla ağrıyı azaltabilirsiniz. Kırık kemiği yerine oturtmak için redüksiyon işlemi yapılır. Böyle bir işlem için cerrahi müdahale gerekmez. Enjeksiyon ya da buz ile anestezi yapılabilir. Bölge uyuşturulur. Bu sayede kişi acı hissetmez.
Kırıkların daha hızlı iyileşmesi ve yerine sabitlenmesi için alçıya alma benzeri sabitleme yöntemleri uygulanır. Kırık oluşan parmakta gerekli olan tedavi uygulandıktan sonra yandaki parmakla sabitlenir ve yandaki parmak kırık parmak için atel görevini alır.

Ayak Parmağı Kırığında Gelişebilecek Komplikasyonlar Nelerdir?

  • Ayak parmağınızın kırık bölgesinde cilt açıklığı bulunuyorsa kemikte enfeksiyon oluşabilir.
  • Ayak parmağı kırığına göre oluşan bir yıpranma ya da aşınmaya sebep olan artrit tipi eklemlerde, osteoartrit riski de görülebilir.
  • Ayak parmağındaki kırık geç kaynayabilir.
  • Komşu bağlarda, kan damarlarında, kirişlerde ve hücrelerde yaralanma riski meydana gelebilir.
  • Kırık oluşmuş bölgede bazı kan dolaşımı bozuklukları görülebilir.
  • Kemik boyunda kısalma görülebilir.
  • İyileşme tam olmadan yapılan günlük faaliyetlerdeki zorlama iyileşme sürecini uzatabilir.
  • Tekrarlayan sakatlıklar oluşabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.