Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ayak Şişmesine Ne İyi Gelir?

Ayaklarımız gün boyu tüm vücudumuzu taşıdığı için oldukça önemlidir. Her ne kadar dikkat etsek de bazen ayağımızla ilgili bazı sorunlar yaşarız. Ayak ile ilgili problemlerden birisi de ayak şişmesidir. Ayak şişmesi çeşitli sebeplerle meydana gelir. Bu sebepler bilinirse ayak şişmesi daha kolay giderilebilir. Biz de bu yazımızda ayak şişmesine ne iyi gelir sorusuna cevap vereceğiz.

Ayak Şişmesi Nedir ve Kimlerde Görülür?

Ayak şişmesi, ayağın fiziki şeklinin değişmesidir. Başlarda olumsuz bir duruma neden olmasa da bir süre sonra kişinin bu şişlikten rahatsız olmasına neden olabilir. Yürümede zorluklar görülebilir ve yere bastığınızda ayağınızda ağrılar oluşabilir. Bu durumda da doktora gidilmesi gerekmektedir. Ayak şişmesi en çok şu kişilerde görülmektedir:

 • Hamileliğin ilk üç ayında.
 • 45 yaşından büyük kişilerde.
 • Aşırı kilolu insanlarda.
 • Yetersiz beslenen kişilerde.

Ayak Şişmesinin Nedenleri ve Belirtileri

Ayak şişmesinin nedenleri ve belirtileri de önemlidir. Bu nedenleri öğrendiğiniz takdirde ayak şişmesine neden olmayacak şekilde bunlardan uzak durabilirsiniz. Başlıca nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Uzun süre ayakta kalmak. Uzun süre ayakta aynı pozisyonda kalmak ayak şişmesine neden olabilmektedir.
 • Sportif Faaliyetler. Çok fazla güç sarf edilen spor aktivitelerinin soncunda ayaklarda şişme görülebilir.
 • Yaralanmalar. Ayakta, ayak bileğinde ve bacaklarda meydana gelen yaralanmalar da bir süre sonra ayak şişmesine neden olabilir.
 • Obezite. Aşırı kilo, ayaklarda oluşacak olan basıncı artıracağından dolayı ayak şişmesine sebep olabilir.
 • Aşırı alkol ve tuz tüketimi. Tuz ve alkol, vücutta su birikmesine neden olduğundan dolayı ödem oluşturur ve bu da ayak şişmesine neden olabilir.
 • İlaç kullanımı. Doğum kontrol hapı, diyabet ve depresyon hapları ayak şişmesine neden olabilir.
 • Kan pıhtılaşması. Damarların tıkanması ile ayaklarda şişlikler oluşabilir.

Ayak şişmesinin sebepleri genel olarak bu şekildedir. Şimdi de ayak şişmesinin belirtilerine ve sonucunda ne olduğuna bakalım:

 • Deri üzerinde renk değişimi meydana gelebilir.
 • Ayak parmaklarının hareketi zorlaşır.
 • Ayak şişmesi zehirlenmeden dolayı meydana geliyorsa derinin bir kısmı siyah renge dönüşebilir.
 • Enfeksiyondan dolayı meydana gelen şişkinliklerde deride koyu sarı renk meydana gelir.

Ayak Şişmesinde Uygulanabilecek Doğal Yöntemler

1. Maydanoz İle Ayak Şişmesi Tedavisi

maydanoz ve limon kürü

Maydanoz, idrar söktürücü bir bitkilerden bir tanesidir. İdrar söktürücü olmasının yanında mineral ve vitamin deposudur. Ayak şişmesine karşı maydanoz tüketebilirsiniz. Bu sayede vücudunuzdaki toksin maddeleri atabilirsiniz.

2. Karahindiba İle Ayak Şişmesi Tedavisi

2. Karahindiba

Karahindiba bitkisi de ayak şişmesine iyi gelen bitkilerden birisidir. Karahindiba bitkisi de etkili bir idrar söktürücü bitkidir ve vücutta su toplanmasını önler. Karahindibayı çay olarak tüketebilirsiniz. Bu sayede su toplanmasını engelleyerek ayak şişmesinin de geçmesini sağlar.

3. Nane İle Ayak Şişmesi Tedavisi

Nane, doğal tedavilerde kullanılan en bilinen yöntemlerden birisidir. Nanenin ferahlatıcı etkisi ve kokusu, ayak şişmesinin inmesini sağlar ve ayağı rahatlatır. Bunun için kurumuş naneyi bir miktar su içerisine koyarak kaynatın. Yaptığınız karışım ile ayaklarınızı yıkayın ve sonrasında da temiz su ile temizleyin. Nane yapısındakiler sayesinde ödem oluşmasını engelleyecek ve ayaklarınızı ferahlatacaktır.

4. Ginkgo Biloba İle Ayak Şişmesi Tedavisi

Çin tıbbından çok fazla kullanılan yöntemlerden birisi Ginkgo Bilobadır. Bacaklarda ve ayaklarda meydana gelen şişliklerin geçirilmesinde kullanılmaktadır. Bingko biloba, şişliklerin altındaki dolaşım sorununu ortadan kaldırır.

5. Magnezyum Tedavisi İle Ayak Şişmesi Tedavisi

Ayak şişinin ve ayaklarda meydana gelen ağrıların en önemli nedenlerinden birisi vücuttaki magnezyum eksikliğidir. Bunun için magnezyum içeren besinleri tüketmelisiniz. Bu sayede ayak şişmeniz de geçer. Magnezyum tedavisini uygulamadan önce doktorunuzla konuşmanız gerekmektedir.

6. Tuzlu Su İle Ayak Şişmesi Tedavisi

Şişmiş ve yorgun ayaklar için tuzlu su en etkili yöntemlerden birisidir. Tuzun içeriğindeki sülfat, kaslarınızın rahatlamasını sağlar. Bunun için yarım kova su içerisine bir fincan tuz ekleyin ve eriyene kadar karıştırın. Şişmiş olan ayağınızı bu suyun içinde 15 dakika bekletin. Bu uygulamayı her gün yatmadan önce yapabilirsiniz, bu sayede ayak şişmeleriniz bir süre sonra geçecektir.

7. Karbonat İle Ayak Şişmesi Tedavisi

Karbonat, vücut için kullanılan doğal tedavi yöntemlerinden birisidir. Bunun için karbonatı ve pirinç suyunu karıştırın ve hamur haline getirin. Bu hamuru şişmiş olan ayağınıza sürün ve bir süre bekletin. Sonrasında da temiz su ile durulayın. Bu uygulamayı her gün tekrarlayabilirsiniz.

8. Uçucu Yağlar İle Ayak Şişmesi Tedavisi

Doğal yağlar ile ayak bakımı en çok uygulanan yöntemlerden birisidir. Bu yöntemde, nane ya da okaliptüs yağını limon suyu ile karıştırın. Yaptığınız karışımı şişmiş olan ayağınıza sürün ve 15 dakika boyunca karışımın etki etmesine izin verin. Bu karışım kasların gevşemesini sağlar ve ayağın şişmesinden dolayı da meydana gelen ağrıyı azaltır.

9. Kontrast Banyosu İle Ayak Şişmesi Tedavisi

Ayak şişmesi için uygulanan tedavi yöntemlerden bir diğeri de kontrast banyosudur. Kontrast banyosu, şişlikleri azalttığı gibi şişliklerden dolayı oluşan ağrıyı da hafifletir. Bunun için ayağınızı ilk olarak sıcak suda 15 dakika boyunca bekletin. Hemen ardından da soğuk suyun içerisinde 5 dakika bekletin. Bu sıcaklık değişimi sayesinde kan dolaşımınız rahatlayacaktır ve ağrınız hafifleyecektir.

10. Lahana Yaprakları İle Ayak Şişmesi Tedavisi

Lahana sağlıklı sebzelerden birisidir ve ayak şişlerinin tedavisinde kullanılır. Bunun için birkaç adet lahana yaprağını iyice temizleyin. Temizlediğiniz lahana yapraklarını buzdolabından bekletin. Sonrasında da lahana yapraklarını şişmiş olan ayağınız üzerine yerleştirin ve bandaj ile sarın. Yaklaşık 5 dakika sonra bandajı çıkarabilirsiniz.

11. Arpa Suyu İle Ayak Şişmesi Tedavisi

Arpa suyu da ayak şişlerinin tedavisinde kullanılan doğal yöntemlerden birisidir. Bunun için bir avuç arpayı suya katarak kahverengi olana kadar kaynatın. Yaptığınız karışımı süzün ve günde 2 bardak tüketin. Bu karışımı soğuk içmeniz önerilmektedir. Arpa suyu, idrar söktürücü olarak da tüketilmektedir. Bu sayede vücuttaki toksinlerin ayılmasını sağlar.

Ayak sağlığı için en önemli durumlardan birisi de ayağınıza uygun olarak ayakkabı seçmenizdir. Ayakkabınızı rahat ve tam olacak şekilde seçerseniz, ayağınızda büyüme ya da sıkışma meydana gelmez ve ayak şişmesi de oluşmaz. Ayrıca sağlıklı beslenme, düzenli spor ve masaj da ayak şişmesini engelleyen yöntemlerdendir. Çok abartmayacak şekilde sporunuzu yapmalısınız. Beslenmeniz de düzenli olmalıdır. Vücudunuz için gerekli olan vitaminleri ve mineralleri almaya dikkat etmelisiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.