Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ayak Tabanı Neden Ağrır, Nasıl Geçer?

Ayak tabanındaki ağrılar birçok insanın sıkıntı duymuş olduğu ağrılardır. Ayakların üzerinde vücut ağırlığının yeterli oranda, eşit dağılmamasından kaynaklanır. Ayaktaki sinirlerin sıkışması, travma kaynaklı olarak meydana gelebilir. Ayak tabanı ağrıları kişinin normal hayatını sekteye uğratır, bu sebeple muhakkak tedavisi yapılmalıdır. Ayak tabanındaki ağrıların nedenleri, basit veya ciddi nedenler olarak gruplandırılabilir. Yazımızda ayak tabanı ağrısının nedenlerinden ve nasıl geçebileceğinden bahsettik.

Ayak Tabanı Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

1. Plantar Fasiit

Topuk dikeni rahatsızlığı ile karıştırılan bu hastalık, ayak tabanındaki kalın bağ dokusunun zedelenmesiyle oluşur. Sabah vakitleri yataktan kalkılınca, ilk iki üç adımda çok ciddi ağrıya sebep olabilir. Genellikle, uzun süre ayakta kalanlar, aşırı kilolular, ayağa bol gelen ve yanlış ayakkabı seçimlerinde, sert zeminde çıplak ayak ile gezenlerde, yüksekten düşmelerde, burkulma yaşayan kişilerde oluşur.

2. Morton Nöroma

Ayak parmaklarından geçen sinirlerin sıkışmasıyla ortaya çıkar. 3. ve 4. parmakların arasında görülür. Ayak tabanındaki ağrılar, yanmalar ve hissizlik sık sık oluşan durumlardandır. İncinme, nasır, stres kırıkları, kemik kırıkları, kireçlenme, burkulma ve gut kaynaklı oluşabilir.

3. Topuk Dikeni

Ayak tabanındaki kasla birleşen tendonda oluşan kısalığın sonucunda oluşan topuk dikenleri, sanılanın aksine kemikle ilgili bir sorun değildir. Aşırı kilo, düztabanlık, yürüme, basma ve duruş bozuklukları, romatizmal rahatsızlıklardan kaynaklanabilir. Sabah kalkınca atılan ilk adımlarda, şiddetli sancılar ve batmalar oluşabilir.

4. Romatizmal Koşullar

Gut, osteoartrit ve romatoid artrit vb. birçok romatizmal durumlarda, ayak parmakları ve ayağın ön kısmında olan eklemlerde bozulmaya yol açıp ağrıya sebep olabilir.

5. Ayakta Deformite

Günümüzde çok yaygın olarak görülen bu durum çekiç parmak veya pençe parmak olarak da bilinebilir. Ayak bölgesinde yürürken veya koşarken yapılan basınç, ayak tabanında ağrıya sebep olabilir.

6. Nasır

Ayak tabanı bölgesindeki deride oluşan basınç ya da sürtünme, herhangi bir artış bu bölgede kalınlaşma ve zorlanmaya sebep olabilir. Bu da ayak tabanındaki sinirlerde basınç ve iltihaplanmayla sonuçlanır. Nasır olarak bilinen bu durumu önlemek amacıyla, tekrarlayan basınç uygulamasından kaçınılması gerekir. Zaman geçtikçe, bu nasırlar daha çok acı verici olabilir.

7. Plantar Fat Pad Atrofi

Zaman geçtikçe ayak pedinde yağ dokusu yıpranır ve ince hale gelir. Bu genelde yaşlanma süreciyle ilişkilidir ve doğal bozulma nedeni ile meydana gelir. Bu durum son derece acı verebilir ve genelde hasta kendisini çakıl taşı üstünde yürürmüş gibi hisseder. Plantar yağ yastıkları geri alınmaz. Ağrıyı dindirmek ve rahat edilmesi için tampon veya destek kullanılabilir.

8. Hafif Nedenler

Kişinin uzun yürüyüşler yapması, ayakta fazlası kalması ve düz taban olması ayak tabanında ağrı ve zonklamalara sebep olabilir. Bunun yanında ilerleyen yaşlarda da ayak bölgesinde oluşan şekil bozuklukları, zayıflıklar ve stres ağrılara ve sızılara sebep olabilir.

Ayak Tabanı Ağrısı Nasıl Geçer?

  • Ayak tabanı ağrısı için tedaviye geçmeden evvel nedenini bulmak ve ona göre tedaviyi planlamak gerekir.
  • Doktora müracaat edip non-steroidal enfeksiyonları gideren ilaçlar alınmalıdır. Ayak belli bir süre darbelerden korunmalıdır.
  • Yüksek topuk ve dar ayakkabılar giyilmemelidir. Ayağa uygun ayakkabılar giyilmelidir.
  • Çalışılmadığı zamanlarda ayağı esnetme ve germe hareketleri yapılmalıdır.
  • Sert zeminde koşmamalı ve egzersiz için yumuşak zemin tercih edilmelidir.
  • Ayaklara masaj yapılmalı ve ılık suda bekletilmelidir, bu gevşemeyi sağlar.
  • Ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. İnatçı durumdaki ağrılarda, fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanlarına görünmek faydalıdır.
  • Mümkün oldukça ortopedik ayakkabılar giymeli, fazla kilomuz varsa vermeli, günde on-yirmi dakika kadar ağrı olan bölgeye buz uygulaması yapmalıyız. Ayak tabanındaki kasları germe ve açma uygulaması yapmak, ayak tabanındaki ağrıyı yavaşlatabilir. Bunlara karşın ağrı hala devam ediyorsa muhakkak bir doktora gidilmelidir. Çok fazla görülmese de hastaya ameliyat dahi gerekebilir.
  • Morton nöroma tedavisi için, özel tabanlı ayakkabıların kullanılması gerekir. Ağrılar buna rağmen düzelmiyorsa, kortikosteroid enjeksiyon yapılabilir. Böylece ayaktaki ödem azalır ve sinirler yakılabilir. Bütün bunlara rağmen düzelme olmaz ise, ağrıyan iki parmağın arasına cerrahi işlem yapılarak, sinirin bir kısmı dışarı alınır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.