Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ayak Terlemesine Doğal Çözümler

Ayak bakımı aksatılmaması gereken bakımlardan birisidir. Günlük olarak ayak bakımının yapılması ayak kokusu ve ayak terlemesi gibi sorunların meydana gelmemesini sağlar.

Ayak terlemesi de ayaklarda meydana gelen olumsuz durumlardan birisidir. Çeşitli yöntemler ile ayak terlemesini giderebilir ve ayağınızın eski sağlığına kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Biz de bu yazımızda ayak terlemesine doğal çözümleri ele alacağız.

Ayak terlemesine doğal çözümlere geçmeden önce ayak terlemesinin neden olduğuna değinelim.

Ayak Terlemesi Neden Olur?

Ayak terlemesi istemeden meydana gelen bir durumdur. Ayak terlemesi, bir süre sonra ayak kokusu ile birlikte ayaklarda bakterilerin oluşmasına neden olabilir. Ayak terlemesi, sinir sistemini aşırı çalışması ile meydana gelmektedir. Bunun sonucunda ter bezleri de aşırı çalışır ve bu da olumsuz durumlar ortaya çıkarır. Ayakların terlemesinden dolayı ayak bakımına daha fazla özen gösterilmelidir ve çorap, ayakkabı gibi temizliklere de ekstra önem verilmelidir.

Ayak terlemesi genelde yaz aylarında görülse de diğer aylarda da görülmektedir. Genel olarak ayak terlemesinin nedenlerini şöyle sıralayabiliriz:

 • Aşırı kilo.
 • Hormonal dengesizlik.
 • Şeker hastalığı.
 • Sinirli olma durumu.
 • Akciğer ve kalp hastalıkları.
 • Parkinson hastalığı.
 • Bazı ilaçlar.
 • Aşırı alkol ve sigara tüketimi.
 • Solunum yollarındaki sorunlar.
 • Gut hastalığı.
 • Hamilelik.
 • Menopoz.

Ayak terlemesi için ayak bakımını bitkisel yöntemlerle de yapabilirsiniz. Şimdi ayak terlemesine doğal çözümleri inceleyelim.

1. Sirke İle Ayak Terlemesini Önleme

Sirke, ayak terlemesinde kullanılan en etkili çözümlerden birisidir. Sirke ayağın derisindeki gözenekleri sıkılaştırır. Aynı zamanda, ciltte bulunan zararlı maddelerin de atılmasını sağlar. Bunun için bir bardak suya iki çay kaşığı kadar sirke ekleyin ve bu karışımı her gün tüketin. Ayrıca, bir kova suyun içerisine bir miktar sirke ekleyerek her gün ayaklarınızı yarım saat bu suyun içerisinde bekletin.

2. Domates Suyu İle Ayak Terlemesini Önleme

Domates suyu çok yararlı bir karışımdır. Ayak terlemesini azaltmada ve etkisini geçirmede kullanılan doğal çözümlerdendir. Bunun için iki adet domatesi ezin ve suyunu çıkarın ve ayağınıza masaj olarak uygulayın. Karışımın ayağınızda kurumasını bekleyin. Bir süre sonra ayağınızı ılık su ile temizleyin. Bu uygulamayı her gece yatmadan önce yapabilirsiniz.

3. Yeşil Çay ya da Ada Çayı İle Ayak Terlemesini Önleme

Yeşil çay ya da ada çayı gibi bitkiler verdikleri hoş koku sayesinde ayak terlemesine doğal çözümlerdendir. Bunun için bir litre suyun içerisine ada çayı ekleyin ve bir süre kaynatın. Karışımı süzerek soğumasını bekleyin ve ardından da ayağınıza pamuk yardımı ile uygulayın. 15 dakika kadar cildinizde durdurduktan sonra ılık su ile ayağınızı temizleyin. Ada çayı gibi yeşil çayı da bu yöntemle ayak terlemesi için kullanabilirsiniz. Bu uygulamayı her gün düzenli olarak yaparak daha etkili sonuçlar alabilirsiniz.

4. Patates İle Ayak Terlemesini Önleme

Patates yapısındaki enzimlerden dolayı cildin güçlenmesini ve beslenmesini sağlar. Bunun yanında cildin beyazlatılması için ve terlemeye çözüm olarak da kullanılır. Bunun için çiğ patates ezerek suyunu çıkarın. Ardından ayağınıza bu suyu uygulayın ve kurumasını bekleyin. Bir süre sonra da temiz su ile durulayın.

5. Cadı Fındığı Yağı İle Ayak Terlemesini Önleme

Ayağın terlemesini azaltmak için kullanılan doğal çözümlerden bir diğeri de cadı fındığı yağı kullanılmasıdır. Cadı fındığı yağının büzücü özelliği vardır. Bunun için bir leğendeki suyun içine cadı fındığı yağı dökün ve karıştırın. Ayağınızı bu karışımın içerisinde yarım saat bekletin ve sonrasında da ayağınızı ılık su ile durulayın.

6. Mısır Nişastası ve Karbonat İle Ayak Terlemesini Önleme

Ayaklardaki terlemeyi azaltan yöntemlerden birisi de mısır nişastası ve karbonat kullanımıdır. Bunun için ilk olarak ayağınızı ılık su ile temizleyin ve kurulayın. Sonra karbonatı ve mısır nişastasını karıştırarak ayağınıza masaj yaparak sürün. Karışımı 1 saat ayağınızda beklettikten sonra ılık su ile temizleyin.

7. Buğday Çimi Suyu İle Ayak Terlemesini Önleme

Buğday çimi suyu çeşitli sağlık sorunları için kullanılmaktadır. Buğday çimi suyu tüketildiğinde vücuttaki fazla asit öldürülür Ayrıca yapısında protein, B6 vitamini, C vitamini ve folik asit bulunmaktadır. Bu tedavi için her gün buğday çimi suyu tüketebilirsiniz ya da pamuk yardımı ile bu karışımı ayağınıza sürebilirsiniz.

8. Hindistan Cevizi Yağı İle Ayak Terlemesini Önleme

Hindistan cevizi yağı yapısındakiler sayesinde terlemeyi meydana getiren bakterileri öldürür ve bakterinin azalmasını sağlar. Bunun için her gün ayağınıza Hindistan cevizi yağı ile masaj yapmalısınız.

9. Meşe Kabuğu İle Ayak Terlemesini Önleme

Meşe kabuğu tedavisi ile de ayak terlemesinden kurtulabilirsiniz. Bunun için bir tencerenin içerisine 4 bardak su ve 1 avuç meşe kabuğu koyun ve kaynamaya bırakın. Kaynattığınız karışımı soğuttuktan sonra ayaklarınızı bu karışımın içinde yarım saat bekletin.

10. Poşet Çay İle Ayak Terlemesini Önleme

Ayak terlemesine doğal çözümlerden bir diğeri de poşet çay ile yapılan karışımdır. Bunun için bir tencerenin içerisine 5 tane poşet çay atın ve iyice yayılmasını bekleyin. Sonrasında da ayağınızı bu karışımda 20 dakika boyunca durdurun. Çay yapısındaki tanin maddesinden dolayı terlemeye neden olan bakterileri öldürür ve kötü kokuyu da önler. Ayrıca ayaklardaki gözeneklerin küçülmesini de sağlayarak terlemenin önüne geçer.

Her akşam yatmadan önce ayağınızı yıkamanız ve nemlendirici sürmeniz de ayak terlemesini engellemeye yardımcı olacaktır. Eğer bütün yaptıklarınıza rağmen ayak terlemesine engel olamıyorsanız doktora görünmelisiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.