Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ayakkabı Lekesi Nasıl Çıkar?

Herkesi korkutan ve zor çıkacağını düşündüğü lekeler bulunur. Bu korkulan lekeler bir yere bulaştığı zaman paniklemeye başlarız. Bazı lekeler ne kadar dikkatli davranırsanız davranın mutlak bir şekilde koltuğa, halıya ve daha kötüsü kıyafetinize bulaşır. Korkulan ve herhangi bir yüzeye bulaşmasından tedirgin olunan lekelerden biri ayakkabı lekesidir. Ayakkabının altına ya da yan tarafına bulaşan lekelerin içeriği çok farklı olduğu için çıkarılması da zordur.

Halıdan Ayakkabı Lekesi Nasıl Çıkar?

Ayakkabıyla eve girilen bazı evlerde, ayakkabı lekesi çok büyük sorun oluşturur. Sadece ayakkabıyla girilen evlerde değil, her ev için ayakkabı lekesi bir şekilde halıya bulaşabilir. Halının ayakkabı lekesi ile kirlenmesi artık korkulan bir şey değildir. Çünkü ayakkabı lekesinin çıkarmak için farklı yöntemler bulunur. Halınıza bulaşan ayakkabı lekesinin ilk olarak nasıl bir içeriğe sahip olduğunu bilmek gerekiyor. Çünkü her farklı leke için farklı ürünler kullanılır. Örneğin toz ya da toprak lekesi halınıza ayakkabınızla bulaştıysa, temiz bir bez ve ılık bir su ile silebilirsiniz. Eğer ayakkabınıza bir sakız yapıştıysa ve bu da halıya bulaştıysa bunun için daha farklı bir yöntem uygulamak gerekir. Genel olarak ayakkabı lekesini halıdan çıkarmak için ılık bir su ve temiz bir bez ile halıyı silin. Eğer halıda bulunan leke çok fazla ve çıkması daha zorsa, halı fırçası ve leke giderici deterjan kullanabilirsiniz. Günümüzde deterjanların içeriğinde ve özellikleri çok genişletildiği için çıkaramayacağı herhangi bir leke bulunmaz. Dikkat etmeniz gereken nokta deterjanın halıya zarar verip, vermeyeceğidir. Bu konuda endişe ediyorsanız halınıza limon suyu sıkıp, silebilirsiniz. Limon suyu birçok leke için kullanılan ideal bir besin maddesidir.

Kumaştan Ayakkabı Lekesi Nasıl Çıkar?

Ayakkabı lekesi bir şekilde kumaşa bulaşabilir. Ayakkabı lekesini kumaştan çıkarmak için uygulayabileceğiniz birtakım yöntemler bulunur. Ayakkabı lekesinin üzerine ilk olarak kurumadan müdahale etmeniz gerekir. Kumaştaki leke kurumamışsa, çıkarılma şansı daha yüksektir. Kumaşın yapısı da aynı şekilde ayakkabı lekesinin çıkmasında belirleyici bir rol oynamaktadır. Eğer leke çıkarılması zor bir kumaş yapısına sahipse lekeyi çıkarmak için birkaç işlem yapmanız gerekebilir. Kumaşın üzerindeki ayakkabı lekesi için ilk olarak ılık su ve sıvı deterjanla kumaşı silmeye başlayın. Lekenin çıkmaması durumunda bir bezle ve leke giderici daha güçlü deterjanlarla tekrar deneyin. Biraz uğraştıktan sonra ayakkabı lekesi yumuşayarak, çıkacaktır ve kumaşın yüzeyinde herhangi bir iz kalmayacaktır.

Kıyafetten Ayakkabı Lekesi Nasıl Çıkar?

Kıyafetinize herhangi bir şekilde ayakkabı lekesi bulaşabilir. Özellikle yağmurun çok yağdığı ve yerlerin çamur olduğu zamanlarda pantolonunuzun paçası ya da arka kısmı ayakkabı lekesi olabilir. Ayakkabı lekesi olan kıyafetinizi temizlemek için ılık bir suyun içerisine bir ölçü kadar saf alkol koyun. Ayakkabı lekesi olan kıyafetinizin kumaşı eğer açık renk ise renk üzerinde herhangi bir solma işlemi yapmayan, temiz bir bezi alkole batırarak bu bez ile silebilirsiniz. Eğer ayakkabı lekesi kurumuşsa, kıyafetinizi leke yumuşayıncaya kadar ılık suda bekletin. Ayakkabı lekesi yumuşadıktan sonra, leke çıkarıcı bir deterjan ve bez yardımıyla kıyafetinizi silebilirsiniz. Leke çıkarıcı deterjanı lekenin yer aldığı yüzeye yedirmek için küçük dairesel hareketlerle silin. Bu dairesel hareketle silme işlemi, ayakkabı lekesinin daha fazla yayılmamasını sağlar. Ayakkabı lekesini aynı zamanda dışarıdan içeri doğru hareketlerle silin. Bu işlemden sonra kıyafetinizin leke olan kısmını yıkayıp, kurutabilirsiniz. Ayakkabı lekesi olan kıyafetinizi yıkadıktan sonra herhangi bir leke ya da izin kalmadığını fark edeceksiniz.

Fayanstan Ayakkabı Lekesi Nasıl Çıkar?

Yağmurun çok fazla yağdığı günlerde farklı yüzeylerde ayakkabı lekesi olabilir. Özellikle ayakkabıyla eve girilen evlerde bu sorun daha fazladır. Ayakkabı lekesi fayanslara, halılara ya da diğer yüzeylere çok kolay bir şekilde bulaşabilir. Eğer fayanslarınızın yüzeyinde ayakkabı lekesi oluşursa, bu lekeyi çok kolay bir şekilde çıkarabilirsiniz. Bir ölçek suyun içerisine bir miktar yüzey temizleyici ve leke giderici, beyazlatıcı özelliği olan deterjandan bir miktar ilave edin. Eğer fayanslarınız renkli ise, beyazlatıcı özelliği olan deterjan renginin solmasına ya da farklılaşmasına neden olabilir. Bu nedenle fayanslarınız beyaz renge sahip ise, beyazlatıcı bir temizlik ürünü kullanın. Temiz bir bezi deterjanlı suya batırarak fayansın yüzeyini silebilirsiniz. Eğer ayakkabı lekesi kurumuşsa, leke yumuşadığı zaman daha kolay çıkacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.