Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ayakkabı Seçimi

Ayak sağlığı önemsenmesi gereken bir sağlıktır. Ayak bakımı düzenli olarak yapılmalı ve bir sorun görüldüğünde doktora gidilmelidir. Ayak sağlığı için önemli olan durumlardan birisi ayakkabı seçimidir. Ayakkabı seçimi, çeşitli ölçütler ele alınarak yapıldığında daha sağlıklı seçimler yapılabilmektedir. Ayakkabı seçimi, kişinin günlük hayatındaki ruhsal durumunu da olumlu ya da olumsuz olarak etkileyebilmektedir.

Ayak Tipleri

Genel olarak insanlarda üç çeşit ayak tipi bulunmaktadır. Bunlar düz taban, normal taban ve çukur tabandır. İdeal ayak tipi normal olandır. Bu ayak tipindekiler daha rahat ayakkabı bulabilir. Fakat bazen ayak tipiniz bu üç ayak tipinden birisi olmayabilir. Ortopedik rahatsızlıklardan dolayı kaynaklanan bu durum sırasında ortopedi doktoruna danışabilirsiniz.

Ayakkabının ayağa uygun olup olmamasının değerlendirilmesinde kullanılan 5 çeşit ölçüt bulunmaktadır. Bu ölçütler şu şekildedir:

 • Ayakkabının uzunluğu.
 • Ayakkabının topuk boyu.
 • Ayakkabının ağzı.
 • Ayakkabının yüzü.
 • Topuk kayması.

Ayakkabı seçiminde temel olarak dikkat edilmesi gereken durumlar bulunmaktadır. Bu durumlar da şunlardır:

 • Ayakkabı alacağınız zaman ayakkabının ölçüsünü en uzun parmağınıza göre ayarlayın.
 • Normalden küçük ya da büyük ayakkabılar tercih etmeyin.
 • Ayak ölçünüzün zamanla büyüyebileceğini aklınızdan çıkarmayın.
 • Her iki ayağınızın ölçüsünün aynı olmayabileceğini de göz önünde bulundurun.
 • Günün sonunda, çok yürümeden dolayı ayağınızın şişebileceğini unutmayın.
 • Ayakkabı alırken geniş veya dar kalıplarının bulunup bulunmadığını sorun.
 • Ayakkabınızın ayak parmaklarınız sığacağı şekilde geniş olması gerekmektedir.

Ayakkabı seçimlerini temel olarak dört seçim şekline ayırabiliriz. Bunlar: Klasik, çocuk, spor ve yazlık ayakkabı seçimleridir. Her ayakkabı seçimi için ölçütler farklı olabilir. Bu ölçütlere uyarak seçim yapıldığı takdirde ayak sağlığınız da bu durumdan olumlu etkilenecektir.

1. Klasik Ayakkabı Seçimi

Ayağınızın dış tabanı, ayakkabının zemine temas edilen kısmına denir. Dayanıklı olması için de köseleden yapılmaktadır. Ayakkabının kösele kısmı olabildiğince esnek olmalıdır. İç taban ise, ayakkabının ayak tabanıyla temas etmekte olan kısmıdır ve deriden yapılması daha sağlıklıdır.

Ayakkabının yapısında dış tabanın ve iç tabanın arasında bir astar yer almaktadır. Tabanda meydana gelecek olan deformasyonu önlemek için ve dayanıklılığı artırmak için de tabanlar arasında çelik bar bulunur.

Bir ayakkabının en geniş kısmı tarak kemiklerinin başına gelen yerdir. Ayakkabının bu kısmı ayağı sıkacak kadar dar olmamalıdır.

Klasik ayakkabının uç kısmı ise, taban kısmı yerden yaklaşık 1,5 santimetre yüksekte olacak şekilde tasarlanmış olmalıdır. Topuklu ayakkabı seçimi de önemlidir. Topukların itme gücü daha kolay olduğundan dolayı, hafif topuklu ayakkabılar tamamen düz olan ayakkabılardan daha rahattır ve sağlıklıdır.

Topuk yüksekliği de klasik ayakkabı seçiminde önemlidir. Topuğun yüksekliği küçük çocuklarda 0,5 santimetre, büyük çocuklarda ise 1,5 ya da 2 santimetre arasında olmalıdır. Yetişkin erkeklerde 2,5 santimetre olan topuk yüksekliği, yetişkin kadınlarda 3,5 santimetredir.

Kadınlarda aşırı yüksek olan topuklar, bir süre sonra taraklı ayağa sebep olur, buna dikkat edilmelidir.

2. Çocuk Ayakkabı Seçimi

Çocukların ayak sağlığı için çocuk ayakkabı seçimi doldukça önemlidir. Bebeklerde ve henüz küçük olan çocuklarda topuklu ayakkabılar kullanılmamalıdır. Alçak topuklu ve yumuşak derili ayakkabılar tercih edilmelidir. Ayakkabının şekli bebeklerin ayağına uyumlu seçilmelidir. Seçilen ayakkabı esnek ve rahat olmalıdır.

3. Spor Ayakkabı Seçimi

Genelde spor ya da yürüyüş yaparken kullanılan spor ayakkabılarının seçimi ayak türüne göre değişebilir fakat ortak özellikleri de bulunmaktadır.

Spor ayakkabılarının temel amacı spor yaparken ayak sağlığını korumak ve yaralanmaları engellemektir. Seçeceğiniz spor ayakkabısı, yaptığınız spora da uygun olmalıdır. Spor ayakkabılarının fonksiyonları, tabanı, bileği nasıl sardığı branşlara göre değişiklik gösterebilmektedir. Örnek vermemiz gerekirse, yürüyüşte kullanılan ayakkabılar sert olur, koşularda kullanılanlar ise esnektir.

Spor ayakkabısı giydiğinizde kendinizi rahat hissetmelisiniz. Spor ayakkabısı ayağınıza temas ettiğinde rahatsız bir his vermemelidir. Spor ayakkabı alacağınız zaman ayakkabıyı her iki ayağınıza giyerek yürüyün. Ayakkabının arka kısmı bileğinizi sarmalıdır ve topuk hareket etmemelidir. Ön kısmı da esnek şekilde olmalıdır.

Ayakkabıyı giydiğinizde parmak ucunda boşluk kalmalıdır ve ayak parmakları rahatça hareket etmelidir. Ayakkabının üst kısmı da çok sıkı bir şekilde olmamalıdır.

Ayakların havasız kalmaması da önemlidir. Bunun için uygun olan malzeme deridir.

4. Yazlık Ayakkabı Seçimi

Yazın giyecek olduğumuz ayakkabıların seçimi de önemlidir. Yaz ayları çok sıcak olduğundan dolayı terleme sorunu meydana gelmektedir. Bu yüzden terletmeyecek ayakkabılar seçilmelidir.

Yazlık ayakkabılar seçilirken tabanları çok düz ya da sert olmayan ayakkabılar seçilmelidir. Ayakkabıların parmak arasındaki kısımları deri ve yumuşak olmalıdır. Terlik seçimi de önemlidir. Terliklerin bilekten sarma kısmı olmadığından dolayı topuk yükseklikleri bileğin burkulma oranını artırabilir. Bundan dolayı yüksek topuklu olmayan mantar topuklu terlikler seçilmelidir.

Ayakkabı seçimi, ayak sağlığınız için oldukça önemlidir. Eğer ayağınıza normal ayakkabılar giydiğinizde, aşırı ağrı yapıyorsa bunun için bir ortopedi uzmanına görünebilirsiniz. Doktorunuz ayağınız için uygun olabilecek bir ayakkabı önerecektir. Böylece daha rahat spor yapabilir ve günlük hayatınızda yürüyebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.