Ayakkabı vurması 7’den 70’e herkesi etkileyen bir durumdur. Çoğu kişi yeni ayakkabı almanın keyfini süremeden bu tarz sorunlarla karşılaşmaktadır. Bu durum çoğunlukla kadınlarda meydana gelmektedir. Kadınların yüzde 90’ı kendi ayaklarına uygun ayakkabı giymektedirler. Yapılan araştırmalar sonucunda kadınların yüzde 80’i ayakkabı vurması sorunu yaşadığını belirtmiştir.

Ayakkabı vurması sonucunda, özellikle ayak bileklerinizin arkasında kötü bir görüntü oluşur. Sıkı ayakkabılar aynı zamanda, ayaklarınızda şişkinliklere, ağrılara ve çeşitli inflamasyonlara neden olmaktadır. Kimi zaman bu ayakkabı yaraları kişilerin yürümelerini etkilemektedir. 

Ayakkabı vurmaları kimi zaman ayakkabıyı giymeniz ile birlikte yok olmaktadır. Kimi zamanda ayakkabı vurmaları kendini tekrarlayarak yine yaralara neden olmaktadır. Ayakkabı vurmasını engellemek ve oluşan yaraları önlemek için de kremler kullanabilirsiniz. Kullanacak olduğunuz bu kremlerin yanı sıra aynı zamanda ev ilaçlarınız ile de yine ayakkabı vurması ile oluşan sorunları yok edebilirsiniz.

Ayakkabı Vurmasına Ne İyi Gelir?

Ayakkabı vurmasına iyi gelecek, evinizde kolaylıkla hazırlayacak olduğunuz ev ilaçlarını ise yazımızın devamında bulabilirsiniz.

1.Hindistan Cevizi Yağı

hindistan-cevizi-yagi

Hindistan cevizi yağının, ayakkabı vurması için en iyi ev ilacı olduğunu söyleyebiliriz. Nemlendirici ve anti-inflamatuar özelliklere sahip olması nedeniyle birçok kişinin ilk tercihi olarak karşımıza hindistan cevizi çıkmaktadır. Hindistan yağı ayakkabı vurması ile meydana gelen sorunların yok olmasına yardımcı olmaktadır.

 • Olgun, yeşil hindistan cevizi ağacı yaprağını yakmanız gerekmektedir. Yeterince hindistan cevizi yağı ile külleri karıştırın ve etkilenen alan üzerine uygulayın. Cilt tamamen iyileşene kadar gün içerisinde bu tedaviyi iki ya da üç kez yapın.
 • Bir çay kaşığı kafuru ve biraz hindistan cevizi yağını karıştırın. Birkaç gün içinde günde iki kez etkilenen cilt üzerine hafifçe uygulayın. Bu iltihap ve kaşıntının yanı sıra ağrıyı da azaltacaktır.

Ayakkabı vurmasını önlemek için, ayakkabıyı giymeden önce ayakkabının içine biraz Hindistan cevizi yağı sürebilirsiniz. Bu sizlere ayakkabı vurması konusunda yardımcı olacaktır.

2.Bal

bal_02

Bal, ayakkabı vurması için başka bir etkili ev bakım ilacıdır. Bal sahip olduğu şifa niteliği ile ayaklarınızın iyileşmesini hızlandırmaya, morarmaları azaltmaya, enflamasyonu ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca, ayakkabı vurmasından dolayı oluşan izleri de yok etmeye yardımcı olmaktadır. Hızlı sonuç elde etmek için çiğ organik bal kullanmanızı öneririz.

 • Organik bal ve susam yağını eşit miktarlarda karıştırın. Etkilenen alan üzerine uygulayın. Yaranın üzerinde kurumaya bırakın ve daha sonrasında ılık su ile durulayın. İstenen sonuçlar elde edene kadar günde iki kez bu tedaviyi tekrarlayın.
 • Yukarıdaki tedaviye ek olarak basit ve hızlı bir şekilde yaralarınızı iyileştirmeye yardımcı olmak için etkilenen bölgeye günde üç kez ham bal sürünüz.

3.Pirinç Unu

pirinc-unu

Pirinç unu ayakkabı vurması sorunlarından kurtulmak için iyi bir tedavi şeklidir. Bir ev yapımı peeling ile ölü deri hücrelerinden ve yaralardan kurtulmanız çok kolay olacaktır.

 1. Bunun için bir macun yapmanız gerekmektedir. Koyu bir macun yapmak için yeterli miktarda su ile bir ya da iki çorba kaşığı pirinç ununu karıştırın.
 2. Ayakkabı vurmasının oluştuğu bölge üzerine macunu sürünüz.
 3. 15 dakika ya da kuruyana kadar bekleyin.
 4. Ilık su ile ayaklarınızı yıkayın.
 5. Yaralar yok olana kadar haftada iki ya da üç kez tekrarlayın.

4.Aloe Vera

Aloe-Vera

Ayakkabı vurması nedeniyle meydana gelen ayaktaki yanma hissini ve ağrıyı azaltmak için aloe vera jelini yara oluşan bölgeye uygulayabilirsiniz. Anti-inflamatuar ve yatıştırıcı özellikleri sayesinde aloe vera jeli cildinizin hızla bir şekilde iyileşmesine katkı sağlamaktadır. Antimikrobiyal özelliklerine sahip olmasından dolayı aloe vera jeli, tüm bu etkilerinin yanı sıra ayak enfeksiyonlarını da önlemeye yaramaktadır.

 1. Bir aloe vera yaprağında bulunan jeli birbirinden ayırınız.
 2. Ayara bulunan alan üzerine bu jeli yavaşça uygulayınız.
 3. Jelin cildinizin üzerinde kurumasına izin verin ve daha sonrasında ılık bir su ile durulayın.
 4. Üç veya dört gün boyunca her gün içerisinde düzenli olarak birkaç kez tekrarlayın.

5.Zerdeçal ve Hint Leylağı

toz-zencefil-nasil-kullanilir

Zerdeçal (aynı zamanda neem olarak da bilinir) ve Hint leylak kombinasyonu ayakkabı vurması için başka iyi bir ev bakım ilacıdır. Her iki bileşen de anti-inflamatuar yanı sıra inflamasyonu, ağrıyı ve kaşıntıyı tedavi etmeye yardımcı olan antimikrobiyal özellikleri içermektedir.

 1. Bir avuç taze Hint leylağı elinizle kabaca parçalayınız.
 2. Bir çorba kaşığı zerdeçalı biraz su ile birlikte bir blender içine koyunuz ve ardından yaprakları ekleyiniz.
 3. Koyu bir macun oluşturmak için harmanlayın.
 4. Ayakkabı vurması sonucu oluşan yaralara macunu sürün.
 5. Ilık suyla yıkamadan önce 20 dakika boyunca bekletin.
 6. Birkaç gün içinde günde iki kez tekrarlayın.

6.Buz

buz-kompresi

Etkilenen deri üzerine bir buz paketi uygulama için bölgeyi uyuşturmanız iltihap rahatlatmaya ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olacaktır.

 • Bir lif yardımı ile bir buz küplerinin çözülmesini sağlayın ve yaklaşık 10 dakika boyunca etkilenmiş alan üzerine yerleştirin.
 • Ayrıca birkaç dakika için de olsa soğuk su akıtan musluk altında etkilenen alanı bırakabilirsiniz.

Bir gün içinde bu ilaçları birkaç kez kullanmaya özen gösteriniz.

7.Alkol Sürme

_1383895253

Ayakkabı vurması ispirto ile tedavi edilebilir. İspirtonun içerisinde bulunan antiseptik özelliği sayesinde kişilere bu konuda oldukça yararlı olmaktadır. Bu tahriş ve ağrının yok olmasında size yardım edecektir. Ayrıca enfeksiyon olasılığını da azaltacaktır.

 1. Bir pamuk üzerine ispirtodan küçük bir miktar koyun.
 2. Etkilenen alan üzerine ovarak ispirtoyu sürünüz ve açık bırakınız.
 3. İki ya da üç gün boyunca her gün düzenli olarak birkaç kez yapın.

8.Aspirin

aspirin_2945793b

Aspirin etkili bir popüler ayakkabı vurması sorun gidericidir diyebiliriz. Ayakkabı vurmaları ile ilişkili şişme ve iltihaplanmayı azaltabilen güçlü bir anti-inflamatuar özelliğini taşımaktadır.

 1. Bir bütün aspirini toz haline gelene kadar eziniz.
 2. Macun elde etmek için ise üzerinde birkaç damla su ekleyiniz.
 3. Etkilenen alana macunu sürün.
 4. Birkaç saat açık bırakın ve daha sonrasında ılık bir suyla yıkayınız.
 5. Birkaç gün boyunca günde içinde iki kez yapın.

9.Diş Macunu

fft99_mf4269107

Bir ayakkabı vurması nedeniyle ayağınızda kabarcıklar oluşmuşsa, diş macunu kabarcıkların çabuk bir şekilde kurumasına yardımcı olabilir. Diş macunu kabartma tozu, hidrojen peroksit, alkol ve mentol gibi maddeler içerdiğinden dolayı bu özelliğine sahip olmaktadır. Ayrıca, diş macunu aynı zamanda kaşıntıyı azaltabilir.

 1. Etkilenen alan üzerine beyaz diş macununu biraz uygulayın.
 2. İki saat boyunca açık bırakın.
 3. Nemli bir bez ile temizleyiniz.
 4. Bazen vazelin uygulayın.
 5. Ayak sorunlarınız bitene kadar her gün düzenli bir şekilde bunu uygulayın.

Not: Jel bazlı diş macunlarını kullanmayın.

10.Limon

Limonun yan etkileri.

Limon suyu asidik özelliği sayesinde doğal bir antiseptik görevi görür ve kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca, ayakkabı vurmalarından dolayı oluşan yaraların oluşması da azalmaktadır.

 1. Taze limon suyunu ayıklayın.
 2. Bir pamuk kullanarak etkilenen alan üzerine uygulayın.
 3. Kurumasına izin verin ve daha sonrasına ılık bir su ile durulayın.
 4. Yaklaşık bir hafta boyunca günde iki kez bu ilaçları uygulamanız gerekmektedir.

Ayakkabı Vurmasını Önlemek İçin Neler Yapmalıyız?

Ayakkabı vurması söz konusu olduğunda, korunma tedaviden daha iyidir. İşte ayakkabı vurmasını önlemeye yardımcı olabilecek birkaç basit adım;

 • Yeni bir çift ayakkabı satın alırken, ayakkabının malzeme kalitesine, ayakkabı kenarlarına ve ağırlığına gibi faktörlerine daha dikkat etmeniz gerekmektedir.
 • Her zaman ne çok sıkı ne de çok gevşek ayakkabı alınız. Ayaklarınıza uygun ayakkabı satın alınız.
 • Ayakkabıları satın almadan önce ayakkabıları denemek çok önemlidir. Her iki ayakkabı giymek ve konfor seviyesini kontrol etmek için birkaç dakika ayakkabıyla dolaşmanız gerekmektedir.
 • Giymeden önce ayakkabıları yumuşatmak için arka arkaya üç gece sorunlu alanlara yani yeni ayakkabıların içine hindistan cevizi yağı, zeytinyağı ya da hint yağı sürün.
 • Yeni bir çift ayakkabınızı giymeden önce, ilk olarak kendi ayaklarınızın üzerine vazelin uygulayın.
 • Ayakkabı vurmasını önlemek için, özellikle kaliteli çorap giymeye özen göstermeniz gerekmektedir.

Ev ilaçları ve yukarıda belirtilen önleyici adımları doğru bir şekilde kullandığınız takdirde sorunlarını son bulacaktır. Ancak tün bunlara rağmen, acı kabarcıklar ya da enfeksiyon belirtileri varsa bir doktora giderek kontrol ettirmek en iyisidir.