Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ayakları Sıcak Suda Bekletmenin İyi Geldiği 7 Hastalık

Özellikle kış aylarında dışarıda dolaşan mikroplar ve bağışıklık sistemimizin zayıflaması yüzünden hasta oluyoruz. Pek çoğumuz standart olarak bildiğimiz bazı yöntemleri uygulayarak bu hastalıkları geçirmeye çalışıyoruz.

Örneğin grip olduğumuz zaman daha kalın giyiniyor, bitki çayları ve çorbalar içiyor, pastil tüketiyor ve bol bol dinleniyoruz. Bunların her biri hastalığımızın iyileşmesi için çok etkili oluyor. Ancak hastalığımız iyileşse bile bazen öksürüğümüz devam edebiliyor. Özellikle artık hasta olmadığımız zamanlarda hala daha öksürüyor olmamız bizi tam anlamıyla çileden çıkarabiliyor. Elbette öksürüğü geçirmek için pek çok yöntem uygulanabilir ancak biz çok daha ilginç olan bir yöntemden bahsedeceğiz.

Ayakları akşamları ya da sabahları bir süre sıcak suyun içine koyup bekletmek birçok hastalığa çare olabiliyor. Bunun için yapmanız gereken şey de çok basit. İçi sıcak su dolu bir leğenin içinde ayaklarımızı 20 dakika ile 40 dakika arasında bekletiyoruz. Tabii sıcak suyun ayaklarımızı haşlayacak kadar sıcak da olmaması gerekiyor. Aynı zamanda bu süre zarfında su soğuyacağı için içine devamlı sıcak su da ilave etmek gerekiyor. Eğer bir süre düzenli olarak bu işlemi uygularsanız pek çok hastalığa çare bulabilirsiniz.

Ayakları sıcak suda belirli bir süre bekletmek pek çok soruna iyi geliyor. Sizin için bu hastalıkları listeledik. Eğer sizde de böyle bir problem varsa ve bir türlü geçiremiyorsanız bir süre düzenli olarak bu yöntemi denemeye başlayabilirsiniz.

1. Balgam atımı sağlıyor

Balgam atamamak özellikle grip olunduğunda en büyük sorunlardan bir tanesi oluyor. Bunun için balgam söktürücü ilaçlar içmek de etkili olabilir ancak eğer ilaç kullanmadan doğal bir şekilde balgam atabilmeyi istiyorsanız ayaklarınızı düzenli şekilde sıcak su içinde bekletebilirsiniz.

2. Öksürüğü geçiriyor

Grip, nezle ya da benzeri bir hastalığa yakalandığınızda kuru öksürük en büyük sıkıntılardan bir tanesi. Çünkü bir türlü geçmek bilmiyor, boğaz kuruluğuna neden oluyor hatta bazen öyle bir seviyeye geliyor ki artık konuşmakta bile zorlanır oluyoruz. Bu yüzden öksürüğü geçirebilmek için mutlaka ayakları sıcak suda bekletme yöntemini deneyebilirsiniz. Ancak tabii bu uygulamanın sonrasında da biraz dikkatli olmak gerek. Örneğin soğuk şeyler tüketmemeli ve bu işlemi yaparken bol bol kendiniz terletip mikropları dışarı atmalısınız. Özellikle bu süreçte çok fazla dışarıya çıkmamak ve çok fazla duş alıp daha fazla üşütmemek de önemli.

3. Dinlendiriyor

Özellikle akşamları işten ya da okuldan gelen insanların yorgunluklarını atmak için en iyi yöntem ayakları sıcak suda bekletmek. Böylece ayaklar gevşemeye başlayıp rahatlıyor. Hatta eğer sürekli ayakta olduğunuz bir işte çalışıyorsanız ya da gün içinde çok fazla yürümek zorunda kalıyorsanız bu yöntemi denemelisiniz.

4. Stresi azaltıyor

Önce ayaklarımızı mutlu ederek de stresten kurtulabiliriz. Bunun için en güzeli de ayakları sıcak su içinde bekletmek. Böylece tüm vücudumuz ve zihnimiz de rahatlayacak ve stresten kurtulacağız. Özellikle stresin ayaklar ile doğrudan bir ilişkisi var. Hatta bazı yöntemlerde yalnızca ayaklardaki bazı belirli noktalara masaj yaparak da stresi azaltmak mümkün oluyor. O yüzden stresten kurtulmak için ayaklarınıza iyi bakın.

5. Yüksek tansiyona iyi geliyor

Çok fazla bilinmiyor belki ama ayakları sıcak su içinde düzenli olarak bekletmek yüksek tansiyonu da azaltan bir şey. Eğer tansiyon probleminiz varsa her akşam kendinize böyle güzel bir 40 dakika ya da yarım saat ayırabilirsiniz. Ancak ayaklarınızı aşırı kaynar suyla çok fazla yakmamaya özen gösterin. Yoksa işlemi bir kez daha tekrar etmeniz mümkün olmaz.

6. Ağrıları dindiriyor

Ayaklarında belli bir problemi olan ya da sık sık ayak ağrıları yaşayan kişilerin bu yöntemi mutlaka denemesi gerekiyor. Ayakları bir süre sıcak su içinde bekletmek ayakta çeşitli nedenlere bağlı olarak oluşan ağrıları azaltabiliyor. Hatta bu durum ayak dışında bacak ağrıları üzerinde de bir hayli etkili. Siyatiği olan kişiler bile bu yöntem ile şifaya kavuşabiliyorlar.

7. Adet düzensizliğine iyi geliyor

Adet düzensizlikleri için ayakları sıcak suda bekletmek belki de denenebilecek en güzel yöntemlerden bir tanesi. Üstelik adet sancılarını azaltması da mümkün. Örneğin adet döneminizde yeteri kadar kanama olmuyorsa bunu deneyebilirsiniz. Bunun yanı sıra yöntem adet gecikmesi üzerinde de etkili. Özellikle bu işlemi adetinizin olması gerekenden üç gün öncesinde denemeye başlarsanız adetiniz düzenli bir şekilde vaktinde gelecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.