Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ayağınızdaki Hangi Sorun Hangi Hastalığa İşaret Ediyor?

Ayaklarımız yürümeyi sağlamasının dışında dengede durmamızı sağlayan organlarımızdan biri. Ayrıca ayaklarımız sağlığımıza dair ipuçları da taşıyabilir. Bu sebeple ayaklarımızın durumunu kontrol etmek olası sağlık sorunları öncesi önlem alma imkanı sağlar. Gelin şimdi ayaklarımızın sağlığımız hakkında nasıl ipuçları taşıyabileceğine bakalım.

1. Ayaklarda sürekli üşüme

Ayak parmaklarınız ve ayaklarınız hemen her zaman soğuksa buna sebep olarak kan dolaşımındaki sorunlar gösterilebilir. Kan dolaşımındaki zayıflığın bir çok sebebi olabilir. Bunlardan başlıcaları sigara kullanımı, yüksek tansiyon rahatsızlığı veya kalp rahatsızlıkları olabilir. Aynı zamanda diyabet rahatsızlığı da ayaklarınızın soğuk olmasının nedeni olabilir. Ayakların soğuk olmasının bir diğer nedeni de guatr bezinin yeteri kadar çalışmaması ve kansızlık olabilir.

2. Ayakta ağrı

Ayakların ağrımasının genel sebebi yanlış ayakkabı seçimidir. Bilhassa yüksek topuklu ayakkabı giyen kadınlar illa ki ayaklarında ağrı yaşamaktadır. Spor yapan kişilerde görülen ayak ağrıları ise yüksek eforlu sporlarda yaşanan stres kırığı adı verilen kırıklar ya da ufak çatlaklar yüzünden olabilir. Bunların dışında ayak ağrısının bir sebebi de iltihaplı romatizma başlangıcı olabilir.

3. Ayak parmaklarında renk değişimleri

Raynaud adı verilen bir hastalık, ayak parmaklarının rengini mavi, beyaz ve normal rengi arasında dönüştürebilir. Bunun nedeni raynaud hastalığının damar daralmalarına yol açması. Raynaud hastalığını tetikleyen unsurlar ise aşırı stres, ani sıcaklık değişiklikleri, artirit ve tiroid rahatsızlıkları.

4. Topuk ağrıları

Topuk ağrısının en temel sebebi ayak baş parmağından topuğa kadar uzanan adelede meydana gelen iltihaplar. Eğer bu iltihaplar sebebiyle topuk ağrıları yaşıyorsanız topuğunuzda topuk dikeni adı verilen oluşumlar baş gösterebilir. Topuk ağrılarının diğer nedenleri de aşırı egzersiz yapmak, fazla kilo, yanlış ayakkabı tercihi olabilir. Bunların dışında topukta meydana gelebilecek kırıklar da ağrılara sebep olabilir.

5. Ayaklarda şişlik

Ayaklarda şişme genellikle çok yürüme sonucu görülür. Bunun dışında hamilelerin de genellikle ayakları şişer. Uzun süreli ayak şişliklerinde ise genellikle altta yatan başka bir rahatsızlık aranır. Bu rahatsızlıklar kan dolaşımındaki bozukluklar, böbrek yetmezlikleri, lenf sistemiyle alakalı sorunlar olabilir.

6. Ayaklarda yanma

Ayaklarda hissedeceğiniz yanma genellikle şeker hastalığı olan kişilerde görülür. Bunun dışında vitamin eksiklikleri, mantar, kan dolaşımı bozukluklarında da ayaklarda yanma hissi görülebilir.

7. Ayaklarda geç iyileşen yaralar

Geç iyileşen ya da iyileşmeyen yaralar genellikle akla ilk olarak şeker hastalığını getirir. Şeker hastalığı yaraların geç iyileşmesine, iyileşmemesine neden olabilir ve yaraları enfeksiyona açık hale getirir.

8. Ayak baş parmağında ağrı

Gut hastalığı ayak baş parmaklarında kızarıklık ve şişmeye neden olabilir. Bu kızarıklık ve şişme beraberinde ağrı da getirebilir. Kireçlenme olarak anılan osteoartrit rahatsızlığı da ayak baş parmağında ağrılara neden olabilir. Bunun dışında ayak baş parmağındaki ağrıların sebebi ayakkabı vurması, yanlış ayakkabı seçimi gibi basit sebepler de olabilir.

9. Ayaklarda kaşıntı

Ayaklarda pullu bir görünüme neden olan ve beraberinde kaşıntı rahatsızlığı getiren mantar, ayak kaşıntılarının bir numaralı sebebidir. Mantar rahatsızlığı genellikle 20 ila 40 yaşları arasında daha sık görülür. Mantarın göstergeleri kızarıklık, kaşıntı ve kuru bir görünümdür.

10. Ayak kaslarında yaşanan spazmlar

Ayaktaki kaslarınızda görülebilecek kas spazmları genellikle ayakların yorgunluğunun sebep olduğu bir şikayettir. Bunun dışında potasyum, kalsiyum eksiklikleri ve diğer vitamin eksiklikleri de bu spazmlara ve kramplara neden olabilir. Sıvı tüketimi eksikliği de spazmlara yol açabilir. Eğer aşırı uzun süren spazmlar ve çok fazla tekrar eden spazmlara maruz kalıyorsanız bir hekime görünmenizde yarar var.

11. Ayak üzerinde görülen lekeler

Vücudun herhangi bir yerinde görülebileceği gibi ayakta da çeşitli lekeler görülebilir. Bu lekeler basit cilt hastalıklarının habercisi olabileceği gibi melanom adı verilen oldukça tehlikeli bir cilt kanseri türünün de habercisi olabilir. Bu sebeple ayaklarınızı belirli aralıklarla inceleyin ve yeni oluşum, leke gibi faktörleri takip altına alın. Ani değişimlerde bir hekime başvurmanız yararınıza olacaktır.

12. Ayak tırnaklarında sararma

Ayak tırnaklarında sararma, ayak tırnaklarında kalınlaşma genellikle mantar rahatsızlığıyla eşleştirilmiş bir belirti. Bunun dışında lenf sistemiyle alakalı bir takım rahatsızlıklar, sedef hastalığı ya da altta yatan başka bir rahatsızlık da tırnaklardaki sararmanın sebebi olabilir.

13. Ayak tırnaklarında beyazlama

Ayak tırnaklarındaki renk değişimleri genellikle enfeksiyon ya da sedef hastalığının belirtileri. Ama bu hastalıklar dışında karaciğer rahatsızlıkları, kalp yetmezliği veya şeker hastalığı gibi hastalıkların da belirtileri olabilir. Ayak tırnaklarındaki renk değişimlerini gözlemleyin ve değişikliklerde bir hekime başvurun.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.