Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ayakta Kan Toplanma Durumu Neden Olur, Nasıl Geçer?

Kan toplaması hemen hemen her yaştan insanın karşılaşabileceği can sıkıcı bir durumdur. Genel olarak basit bir durum gibi gözükse de, insan canını yakabilir ve ağrı oluşumuna neden olabilir. Vücudun herhangi bir yerinde oluşabilen kan toplaması çoğunlukla el ya da ayaklarda meydana gelir.

Kan Toplaması Neden olur?

ayak kan toplaması

Kan toplamasının tıptaki adı hematom olarak bilinir. Derinin yanması, haşlanması, sıkışması, kimyasal etkenlerin alerji yapması ya da darbeler sonucunda ortaya çıkabilir. Bununla beraber mantar ya da viral enfeksiyonlardan dolayı da kan toplaması meydana gelmesi muhtemeldir. Kan toplamasının oluşumu doku içerisinde 2 çeşitte olur. Bunlar yüzeysel ve derin kanamadır. Yüzeysel olarak gerçekleşen kan toplaması, bölgesel şişme ile beraber renk değişimi, yoğun ağrı ve acı belirtileri gösterir. Derin kanamalarda ise kan oturması, geniş bölgede şişme, renk değişimi ve yerel ağrılara sebep olur. Kan toplayan bölge kahverengi ya da kırmızı renkte görülebilir. Görüntüsü sıvı dolu bir şişlik şeklindedir.

Ayakta Kan Toplaması Neden Olur?

kan oturması

Ellerde oluşan kan toplamasından sonra en sık görülen kan toplaması durumu ayakta oluşur. Ayaktaki uzuvların herhangi birinde oluşan hastalık ya da darbe alınması sonucunda ayakta kan toplaması gözlemlenebilir. Genelde bilekte, ayak tabanında veya ayağın üst bölgelerinde görülür. Ayakta kan toplamasının başlıca sebepleri şunlardır;

 • Ayak ya da bilek bölgesine sert ve ağır bir cismin çarpması,
 • Ayağın kırılması veya burkulması,
 • Spora başlarken ısınmadan aniden başlanan spor sonucunda incinmeler,
 • Kızamık ya da ramatoid artrit gibi hastalıklar,
 • Alerjik hastalıklar.

Bununla beraber ayak parmaklarının tırnak altlarında da kan toplaması olabilir. Tırnak altı kan toplaması tırnak ile tırnak yatağı arasında kan toplaması olarak görülebilir. Bu rahatsızlık şiddetli ağrılara sebep olur. Parmağa keser ile vurmak, parmak üzerine katı ağır bir cismin düşmesi, kapı ya da kapı atına ayak parmağı sıkışması gibi nedenler sonucunda tırnak altı kan toplaması görülebilir.

Ayaktaki Kan toplaması Nasıl Tedavi Edilir?

kan oturması

Kan toplaması sorunu genellikle evde tedavi edilen bir rahatsızlıktır. Çok nadir olsa da doktor tedavisi görülmesi gerekebilir. Kan toplaması ile birlikte doku hasarı gibi problemler var ise kesinlikle doktora başvurmanız gerekir. Kan toplanması durumunda uygulanabilecek başlıca tedavi yöntemleri ise şu şekildedir;

 • Buz uygulaması: Kan toplaması oluşur oluşmaz buz ile baskı uygulamalısınız. Bu uygulama sonucunda kan toplaması acısı hafifleyecek ve şişlik inecektir. Buzu kesinlikle doğrudan cilde değdirmeyin. Buzları havluya sararak kan toplayan bölgeye koyun. Aksi taktirde buz yanığı oluşabilir.
 • Yüksekte tutmak: Kan toplaması durumunda, yaralanan bölgenin enfeksiyon kapmasını önleyin ve yaralanan bölgeyi yukarıda tutun. Bu yöntem bölgenin şişmesini önleyecektir. Bu yöntemde dikkat edilmesi gereken faktör, darbe gören bölgeyi tüm gün boyunca yüksek bir yerde tutmaktır.
 • Diş macunu uygulaması: Kan toplayan bölgede enfeksiyon oluşmasını önlemek için yaralanan bölgeye diş macunu ve çok az miktarda su ile kompres yapabilirsiniz. Bu sırada çok az da olsa canınız yanabilir.
 • Salatalık uygulaması: Salatalık genellikle şişlikleri alır. Ayrıca soğutma etkisi gibi etkiler de gösterir. Salatalıkları dilimleyerek 1-2 gün içerisinde yaralanan bölgenin üzerine sürekli olarak kompres yaptığınız taktirde kan toplamasından ve şişliğinden kurtulabilirsiniz.
 • Atel: Kan toplayan bölge, eklem bölgesi üzerinde ya da dirsek içi gibi bölgelerde ise eklem bölgelerinin zarar görmemesi ve çabuk iyileşmesi için atel kullanılabilir.
 • Hijyen: Yaralanan bölgeyi kesinlikle kirli ve bakterili ortamlara sokmamalı, nemli bırakmamalısınız. Eğer iyi koşullarda yaranın iyileşmesi sağlanmazsa kan toplayan bölge iltihaplanarak ciddi problemlere yol açabilir.
 • Aloe vera kremi: Bu krem, içerisindeki maddelerden dolayı ağrı kesici ve şişlik indirici etkiye sahiptir. Aloe vera, içerisinde bulundurduğu bileşenlerden dolayı ilaç sektöründe birçok ilaç ve kremin ana maddesidir. Herhangi bir yan etkisi bulunmayan aloe vera gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Ancak bazı insanlarda alerjik etkiye sahip olabileceği unutulmamalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.