Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ayakta Şişme ve Kızarma Nasıl Geçer?

Ayakta şişme ve kızarma sorunu genelde belli bir rahatsızlığın belirtisi olarak kişilerde görülür. Bu belirtiler günlük hayatta kişin hem sağlığının bozulmasına hem de hareketlerinin kısıtlanmasına neden olabilir. Peki, bu ayaklarda şişme ve kızarma sorunu neden ortaya çıkar ve nasıl geçer? Bu soruların detaylı açıklamalarını yazımızda bulabilirsiniz.

Ayaklarda Şişme ve Kızarma Neden Olur?

Ayaklarda oluşan şişmeler ve kızarmalar kişinin sağlık durumuyla ilgili bizlere bazı sinyaller verir Özellikle vücudunda çok fazla ödem olan kişilerde bu durumla sık sık karşı karşıya kalınabilir. Kişinin aşırı tuz tüketimi vücutta suyun fazla tutulmasına neden olabilir. Bu da ellerde ayaklarda ödemin getirdiği şişliklere ve ağrılara neden olabilir.

Gün içinde hiç fark etmediğimiz bazı çarpmalar sonucunda da oluşabilen ayaklarda bulunan kızarıklık ve şişlikler ciddi görmediğimiz travmalarda bile oluşabilir. Bu durum o bölgedeki dokunun zedelenmesine neden olabilir. Orada bulunan kılcal damarlar hasar görür ve kanama yaparlar. Ancak bu kanama dağıldıkça şişlik azalır. Bu seferde kızarmalar meydana gelir.

Nöropatik sebeplerden dolayı da oluşan ayaklarda şişlik ve kızarıklık durumu sinir uçlarının zedelenmesiyle ve hasar görmesiyle ortaya çıkar.. Örneğin bir şeker hastasıysanız aldığınız ilacın glikoz oranı tam olarak ayarlanmadıysa sizlerde de bu durum görülebilir. Bu durum sinir uçlarına zarar ve hasar vererek ayaklarda şişliğe neden olabilir.

Kullanılan kimyasal ilaçların içinde kimi zaman yan etkileri arasında bu durumla da karşılaşabilir. Ayaklarda ve ellerde şişliklere ve kızarıklara neden olabilen ilacın dozunun düşürülmesi ya da ilacın kesilmesi bu durumu ortadan kaldırır.

El ve ayaklar mantarların yerleşmesi için oldukça uygundur. Özellikle ayaklar günün belli bir kısmında kapalı kaldıkları için daha çabuk bakterilerin üremesine yardımcı olur. Ayaklarda bulunan şişlikler ve kızarıklıkların bir nedeni de ayak mantarıdır.

Hamilelikte de ayaklarda şişlikler ve kızarmalar görülebilir. Özellikle hamileliğin son dönemlerine doğru annenin hareket etmesi zorlaşabilir. Aşırı kilo alımından sonra ayakların daha fazla yüke maruz kalması bu durumun ana sebebidir. Buda şişliklere neden olabilir. Aynı zamanda bu durum yine baskı uygulayabilir ve zaman zaman da kızarmalara neden olabilir.

Uzun süreli hareketsizlik durumunda kişinin ayaklarında şişmeler ve kaşıntılar oluşabilir, kaşıntıların yerini de kızarmalar alır. Bu durum genelde uzun süreli olan yolculuklarda görülür.

Ciddi bir rahatsızlık olan lenfödem de ayaklarda kızarmalara ve şişmelere neden olabilir. Lenf sisteminde yer alan damarların herhangi birinde aşırı lenf sıvısı birikirse ayaklarda şişme oluşabilir. Bu duruma mutlaka müdahale edilmesi gerekilir aksi halde kişinin sakat kalması da söz konusu olabilir.

Ayaklarda Oluşan Şişme ve Kızarmalar Nasıl Geçer?

Eğer bu durumla sık sık karşılaşıyorsanız her ihtimale karşı uzman bir doktora gitmenizde fayda vardır. Yapılan testler sonucunda doktorunuz sizlere en uygun tedavi seçeneğini sunar.

Bunun haricinde eğer kişide ödeme bağlı bir şişme ya da kızarma varsa kişi bir an önce tuz tüketimini minimuma indirmeli ve bol bol su içerek ödemi vücuttan uzaklaştırmalıdır. Aksi halde başka rahatsızlıklarında oluşumuna davetiye çıkarır.

Travmalar sonucunda oluşan zedelenmelerle birlikte ortaya çıkan şişmeler ve kızarmalar için kişi doğal yağlarla masaj yaparak onarımı ve kan dolaşımını hızlandırabilir. Kan dolaşımının hızlanmasıyla vücudun yapı mekanizması işlemeye başlar. Eğer ciddi bir sakatlıksa kişi uzman bir destek alıncaya dek ayaklarını kıpırdatmamalıdır.

Ayaklarda oluşan herhangi bir mantar söz konusuysa bir de kişi sıkça kaşıntı hisseder. Bu belirtiler karşısında mutlaka uzman bir dermatoloğa gitmekte fayda olur. Verilen ilaçlı kremler ve kişinin hijyenik davranması sonucunda bu rahatsızlıklardan kısa sürede kurtulmanız mümkündür.

Hamilelik sürecinde anne adayı olabildiğine küçük egzersizler yaparak ayakların işlevselliğini arttırmalıdır. Bu hareket sayesinde anne kendini daha dinç hisseder. Eğer ödem oldukça sizleri olumsuz etkiliyorsa bu durumdan doktorunuzu da haberdar etmeyi ihmal etmeyin.

Kullanılan ilaçlar nedeniyle bu sorunları yaşıyorsanız doktorunuza bu durumu bildirin. Doktorunuz ya dozu düşürür ya da yan etkisi daha az olan başka bir ilaçla tedaviye devam eder.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.