Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ayakta Su İçmenin Zararları

Hayatımızı sembolleyen su, yaşam döngümüzün içerisinde en önemli parçalardan birisidir. Yaşam kalitemizin artması için bu kadar önemli olan suyu gün içinde sıklıkla tüketiriz. Su tüketimini yaparken dikkat etmemiz gereken noktalardan birisi ise suyu içiş şeklimizdir. Çünkü midemiz duruş pozisyonumuza göre şekillenmektedir. Bu durumda suyu ayakta ya da oturarak içmenin farklı yönlerini ortaya çıkarır. Oturarak içilen su bizlere büyük fayda sağlarken, ayakta içilen su bir o kadar zarar verir. Bu yazımızda ayakta su içmenin zararları hakkında detaylı bilgiyi sizler için paylaştık.

Suyun Önemi

Canlıların yaşamlarını devam ettirebilmeleri için en önemli iki kaynak oksijen ve sudur. Bireyler 5 hafta boyunca hiç gıda tüketmeden sadece su içerek hayatlarını devam ettirebilirken su tüketmeden yalnızca 7-12 gün hayatta kalabilirler. Çünkü su insan vücudunun %62-67’sini oluşturur.  Suyun önemini aşağıda bulunan maddeler ile sıralayabiliriz:

  • Gün içerisindeki aktiviteler sonucunda günde yaklaşık olarak 2,5-3 litre su kaybı yaşanır. Vücutta gerçekleşen bu su kaybı ile vücutta biriken zararlı toksinler atılır.
  • Az su tüketimi eklemler, böbrekler, karaciğer, beyin ve deride zehirli birikimler oluşturur. Bu nedenle gerekli su alımının yapılması önemlidir. Su bu zehirli birikimlerin atılmasını sağlayan en önemli kaynaktır.
  • Zihinsel fonksiyonların sağlıklı bir şekilde işlevlerinin devam etmesini sağlar.
  • Ağız, göz, burun gibi organların nem dengesinin korunması yine yeterli su alımına bağlıdır.
  • Yaşlıların alzheimera yakalanma riskini azaltır.
  • Cildin nem oranını dengelediği gibi, cilt sağlığını da korur.
  • Bireylerin günlük ihtiyaçları kadar su almaları durumunda fiziksel becerilerinin %15, algılama yetilerinin %20, olaylara tepki verebilme hızının %100 geliştiği gözlemlenmiştir.

Ayakta Su İçmenin Zararları Nelerdir?

Ayakta su içmenin yıllardan beri zararlı olduğu söylenir ve bu durum ile ilgili var olan hadislerden bahsedilir. Ayakta su içmenin bilimsel gerçekleri ise şöyle sıralanabilir.

1. Ayakta İçilen Su Direkt Olarak Onikiparmak Bağırsağına Geçer

Ayakta içilen su midede sürekli olarak açık duran bir delikten midede hiç durmadan direkt olarak on iki parmak bağırsağına geçer bu durum su içerisinde bulunan mikropların mide asiti içerisinde öldürülmesine engel olur ve su tüketimini gerçekleştiren bireyin su yoluyla çeşitli hastalıklara yakalanmasına sebebiyet verebilir. Bu nedenle suyumuzu ayakta değil oturarak içmeliyiz.

2. Ayakta İçilen Su Vücutta Birikmez

Ayakta içilen su midede durmayıp direkt bağırsağa geçtiğinden suyun vücuda emilmesi mümkün değildir. Bu sebeple bireyin vücudunun ihtiyacı olan su alınamamış olur. Vücudun su ihtiyacı karşılanamadığından vücudun işleyiş dengesi sarsılır. Vücudun yeteri miktarda su ihtiyacını karşılayamaması birçok sıkıntıyı da beraberinde getireceği unutulmamalı ve bu nedenle suyumuzu doğru bir şekilde, günlük ihtiyacımızı giderecek miktarda içilmelidir.

3. Ayakta İçilen Su Mide Ülseri, Gastrit, Mide Sarkmasına Sebebiyet Verir

Duruş pozisyonundan dolayı ayakta içilirken mideye direkt olarak çarpan su bu durumun sürekli olarak tekrarlanması durumunda mide ülseri, gastrit, mide sarkması gibi mide iç yüzeyinin delinmesi, mideyi koruyan tabakanın iltihaplanması ve midenin alt yüzeyinin esnemesi sonucunda çeşitli rahatsızlıklar oluşur.

4. Ayakta İçilen Su Sindirim Sistemine Zarar Verir

Direkt olarak bağırsağa geçen su sindirim sistemine kalıcı hasarlar verebilir. Çünkü direkt olarak bağırsağa geçen suyun içerisinde bulunan mikroplar temizlenemez ve bu durum sindirim sisteminde büyük sorunlar oluşturabilir. Bağırsaklarımız midede ki gibi asit bulunan bir organ değildir. Bu nedenle mikroplu gelen sudan etkilenir sindirim sistemine hasar verir.

Oturarak Su İçmenin Faydaları

Su oturarak içildiği sürece direkt olarak on iki parmak bağırsağına gitmeyip mideye gidecektir bu durum su içerisinde bulunan zararlı mikropların mide asidinde ölmesini sağlayacaktır. Böylece oturarak su tüketen bireyler su yolu ile bulaşabilecek hastalıkları en az seviyeye indirebileceklerdir.

Oturarak su içen bireylerin midesine su direkt olarak gönderilmeyeceğinden ülser, mide sarkması, gastrit gibi mide hastalıkları riski de en aza inecektir.

Yaşamımızın devamlılığı için oldukça önemli olan suyun ayakta içilmesi vücut için gerekli olan hiçbir mineralin sağlanmamasına sebebiyet vereceğinden ve insan sağlığını olumsuz etkileyeceğinden her gün en az 2,5 litre su oturarak içilmelidir.

Ayakta su içme sonucunda ortaya çıkan hastalıklar insana büyük acı çektiren ve kalıcı rahatsızlıklardır. Bu hastalıklar sonucunda bireylerde mide ekşimesi, aşırı terleme, ağız ekşimesi, baş dönmesi, kusma, aşırı şekilde gaz problemi gözlenir. Ayrıca özellikle midede gözlemlenen bu hastalıkları aşırı sinir, stres, fazla sigara, çay, alkol kullanımı tetikler. Bu türde hastalıklarımızın olmasını istemiyorsak suyumuzu oturarak ve düzenli bir şekilde tüketmeliyiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.