Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ayakta Yanma ve Ağrı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Ayaklar tüm vücut ağırlığını taşıma işlevine sahiptir. Aynı zamanda vücudun tüm bağlantı noktasını oluşturması açısından da büyük önem taşır. Bu nedenle vücudun geneline göre, daha fazla rahatsızlık ortaya çıkabilir. Ayakta yanma ve ağrı her insanda görülebilen bir durumdur. Ayak ya da bacak yapısında yer alan sinirlerin zarar görmesi sonucunda meydana gelir. Genel olarak kısa sürede kendi kendine geçtiği için çok önemsenmez. Ancak uzun sürmesi durumunda, önemli hastalıklardan şüphe edilebilir. Bu sorun farklı bir rahatsızlığın ortaya çıkması ya da incinme sonucunda oluşabilir. Yazımızda ayakta yan ve ağrı olmasının nedenlerinden, nasıl geçebileceğinden bahsedeceğiz.

Ayakta Yanma ve Ağrı Oluşmasının Nedenleri Nelerdir?

ayakta yanma ve ağrı

Çevresel ya da yapısal faktörlere bağlı olarak ayakta bazı sağlık sorunları oluşabilir. Genel olarak birçok kişide görülür. Periferik nöropati, omurga bölgesinden ayaklara kadar uzanan çizginin herhangi bir yerinin hasar görmesi nedeniyle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Ayakta yanma ve ağrı oluşmasının en temel sebeplerinden biri arasında yer alır. Aynı zamanda ayakta güçsüzlük, iğnelenme, uyuşukluk, batma hissi, denge bozukluğu da belirtilere eklenir. Bazı durumlarda tüm belirtiler sürekli olabilir, bazen ise geçici bir süre devam eder. İki ayağı aynı anda olumsuz bir şekilde etkiler.

Diyabetik nöropati hastalığı, ayakta yanma hissi ve ağrı oluşumuna yol açar. Bu hastalık diyabetin insan vücudunda yer alan sinirlere zarar verecek aşamaya gelmesiyle birlikte periferal nöropatiye neden olan bir rahatsızlıktır. Besin sağlayan kan damarlarını ve sinirlerin vücuda sinyal iletme durumunda belirli bir oranda hasar oluşur. Genel olarak ayak ve bacaklarda yanma hissi ortaya çıkabilir.

Morton nöroması, ayağın yapısında yer alan sinirlerden herhangi birini saran dokunun biraz daha kalınlaşması sonucunda meydana gelen bir hastalıktır. Ayaktaki sinirler olumsuz bir şekilde etkilendiği için ağrı, uyuşma, sızlama ve yanma hissi ortaya çıkabilir. Aynı zamanda ağır sporların yapılması ya da ayak yapısına uygun olmayan ayakkabıların tercih edilmesi hastalığın etkenleri arasında yer alır.

Metatars ağrısı, ayak yapısında bulunan yumuşak dokunun çevresinde yer alan kemiklerin hasar görmesi ve bu durumda iltihaplanması ya da yıpranmasıdır. Ayaklara çok fazla baskı uygulanması, kasların zayıflaması, iltihaplı şişlik ve uygun olmayan özellikte ayakkabı kullanımı oluşum nedenleri arasında yer alabilir. Bu durumda ayakta yanma hissi, baş parmağın alt kısmında ağrı meydana gelebilir. Tüm belirtiler bir anda değil, ilerleyen zamanlarda birer birer ortaya çıkar.

Ayakta yanma hissi ve ağrının ortaya çıkmasındaki sebeplerden biri yanan ayak sendromu hastalığıdır. Aynı zamanda Grierson- Gopalan sendromu olarak da bilinen bu hastalık, ayak yapısında yer alan küçük sinir liflerinde zarar oluşması sonucunda ortaya çıkar. Ayak tabanın ağrı, batma ve yanma hissi meydana gelebilir. İlerleyen zamanlarda ise bacağın alt kısmına doğru ağrı yayılabilir. Ağrıya aynı zamanda batma, uyuşma ve iğnelenme hissi de ilerleyen zamanlarda eklenir.

Ayakta Yanma ve Ağrı Nasıl Geçer?

ayakta yanma ve ağrı

Ayakta meydana gelen sağlık sorunları genelde geçici bir sürede tamamen iyileşebilir. Ancak uzun sürdüğü zaman önemli bir hastalığın habercisi olabilir. Genelde çok ciddi bir sağlık sorunu olmasa bile iskemik atak, felç ya da kan pıhtısının belirtileri arasında yer aldığı için tıbbi bir müdahale gerekli görülür. Yanma ve ağrının hissinin tedavi edilmesi için ilk olarak altında yatan gerçek sebebin belirlenmesi gerekir.

  • Düzenli olarak kullanılması gereken krem ve ağrı kesici ilaçlar hastaya uygulanır.
  • Tıbbi yardım almadan evde bazı rahatlatıcı yöntemler uygulayabilirsiniz. Örneğin; ayaklarınızı belirli bir süre soğuk suda bekletebilirsiniz. Soğuk su aynı zamanda, ayaklarda meydana gelen karıncalanma, uyuşma, şişlik, ağrı ve diğer şikayetleri rahatlatmada etkili bir yöntem olabilir. Ayaklarınızı birkaç dakika kadar suyun içerisinde bekletin ve daha sonra çıkarın. Bu uygulamayı her gün birkaç kere tekrarlamanız, mevcut olan şikayetleri azaltabilir.
  • Hayatınızda bazı önemli değişimler yaparak, hastalığın geçmesine yardımcı olabilirsiniz. Örneğin; kilonuzu normal değerler arasında sabitleyin. Sigara ve alkol tüketimini tamamen hayatınızdan çıkarın. Kan şekerini normal seviyede tutmaya özen gösterin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.