Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ayçiçek Yağının Zararları

Bireylerin yaşamlarını devam ettirebilmeleri için sürekli olarak beslenmeleri gerekir. Bu besin ihtiyaçlarını bireyler çeşitli yiyeceklerden alırken karbonhidrat, yağ, protein içeren besinleri tüketerek enerji alımlarını arttırırlar. Karbonhidratlardan sonra vücuda en fazla enerjiyi kazandırabilen yağlar enerji kazanımını yüksek ölçüde sağladığı gibi yiyeceklerin yapımındaki lezzetle de bireylerin dikkatini çeker. Özellikle kızartma türündeki yiyeceklerin yapımında kullanılan ayçiçek yağının zararları faydaları ve içeriği hakkında detaylı bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Ayçiçek yağının endüstriyel olarak üretimi ilk kez 1835 yılında Rusya’da yapılmıştır. Ayçiçeği bitkisinin tohumlarından presleme, özütleme vb. işlemler kullanılarak sonrasında rafinasyon işlemi ile birlikte üretilen yağ oranı %39-45 arasında değişen açık sarı renkli sıvı bir yağ çeşididir. Sıvı olarak kullanıldığı gibi margarin hammaddesi olarak da ayçiçek yağının kullanıldığı bilinir. Ülkemizde olduğu gibi dünya üzerinde de oldukça önemli bir yağ olan ayçiçek yağı ülkemizde genellikle yağlık olarak yetiştirilir. Dünyada ki üretim oranının ise son yıllarda 23 milyon ton olduğu açıklanmıştır. Bu üretimin büyük bir kısmı ise ülkemiz tarafından sağlanır.

Ayçiçek Yağının Bileşimi

Ayçiçek yağının içerisinde yüksek miktarda doymamış yağ asitleri bulunur. Bunlar; palmitik asit, %4-9, steraik asit, %1-7, oleik asit %14-40, linoleik, asit %48-74 oranında bulunur.

Hafif bir tadı bulunan ayçiçek yağı E vitamini açısından da oldukça zengindir. İçerisinde tüm bunların dışında lesitin, tokoferoller, karotenoidler ve mumları içerdiği bilinir.

Tip 1 ve Tip 2 olarak ikiye ayrılan ayçiçek yağının birincisi standart düzeyde bir ayçiçek yağıyken, ikincisi yüksek oleik asit içerikli bir ayçiçek yağıdır. Ayçiçek yağının donma derecesi 17- 18 dereceyken bulanma derecesi ise 17-20 derece arasındadır.

Ayçiçek Yağının Zararları Nelerdir?

Bireylerin damak tadına uyum sağlayan ve hoş bir lezzet bırakan ayçiçek yağının aşırı kullanımı sonucunda zararları oluşacağı gibi normal kullanımda sağladığı faydalar da bulunur. Ayçiçek yağının ciddi zararlarından etkilenmemek için tüketiminin önerilenden fazla olmaması oldukça önemlidir. Aşırı düzeyde kullanımı faydalarını yok ederek tüketicilerin ayçiçek yağı kullanımından sadece zarar görmelerini sağlayacaktır.

1. İnsan Sağlığı İçin Zararlıdır

İçerisinde bulunan doymamış yağ oranının fazlalığı nedeniyle insan sağlığı için faydalı değildir. Çünkü doymamış yağ asitleri yüksek sıcaklıklarda bozulur bu durumda bir besinden daha çok hidrojenleştirme sonucu ortaya çıkan bir toksin durumundadır. Bu durum diyabet, obezite, yüksek kolestrol, bağışıklık sistemi hastalıkları ve daha pek çok sağlık problemine sebebiyet verir.

2. Meme Kanseri Riskini Arttırır

Özellikle kadın sağlığında menopoz dönemi sonrasında meme kanserine yakalanma ihtimali oldukça yüksektir. Bunun sebebi olarak bireylerin günlük alması gereken toksin miktarının 100-200 katı toksin miktarının ayçiçek yağı ile alınmasıdır. Bu miktar ise günlük limitin oldukça üzerinde kaldığından meme kanseri ve diğer kanser türlerini tetikleyerek kanser riskini arttırıyor.

3. Kilo Problemi Oluşturur

Kişilerde kilo probleminin oluşmasında ayçiçek yağının fazla kullanımının etkisi büyüktür. Ayçiçek yağı kalori bakımından fazla olduğundan dolayı kilo alma problemine neden olabilir.

4. Kızartmalarda Aynı Yağın Kullanımı Zararlıdır

Kızartmalarda sürekli olarak aynı yağın kullanılarak karartılmış yağın kullanılması halinde ortaya çıkan trans yağ insan sağlığı için zararlı olacak ve içerisinde bulunan kanserojen maddeler her kızartma sonrasında daha da artacaktır.

Ayrıca kararmış yağlarda yapılan kızarmış yiyeceklerin ve yağın beyaz gözükmesi için işletmeler yağların içerisine kalsiyum klorür ve magnezyum silikat gibi maddeler kullanırlar bu durum bu restoranların müşterileri için çok daha büyük tehlike oluşturur.

5. Cilt Sağlığı Problemleri Ortaya Çıkar

Fazla kullanımı cildin aşırı yağlanmasına sebep olacağından cilt sağlığı problemleri yaşanacaktır. Tüketiminin dengede tutulması durumunda faydalı olan ayçiçek yağı tüketimi normalin üstü seviyesine çıktığında insan sağlığı açısından oldukça zararlı olacak bireylerin vücut yağ dengesi de bozulacaktır.

Ayçiçek Yağının Faydaları Nelerdir?

 • Bireylerin hayati organlarından olan beyin için oldukça faydalıdır. Ayçiçek yağının içerisinde bulunan çoklu doymamış yağ asitleri beyin işlevlerinin gelişmesine büyük katkı sağlar.
 • Vücudumuzun önemli organlarından olan saç ve cilt sağlığının korunmasına yardımcı olurak saç ve cildin canlı gözükmesini sağlar. Cildin nemlenmesini sağlayarak kuru kalmasını önler.
 • Kemikleri güçlendirici etkiye sahiptir böylece kemik sağlığının korunmasında da ayçiçek yağının payı oldukça büyüktür. Çünkü ayçiçek yağının içerisinde bol miktarda çinko ve fosfor vardır. Kemikleri koruduğu gibi gelişmesini de sağlar.
 • Özellikle çocukları çok olumsuz yönde etkileyen dikkat eksikliği hastalığına iyi gelir.
 • Üreme sistemine oldukça iyi gelir.
 • Çeşitli enfeksiyonların önlenmesinde oldukça etkilidir. Bu durum içerisinde bulunan omega 3 yağ asitleri sayesinde sağlanır.
 • Karbonhidrat açısından oldukça zengin olan ayçiçek yağı kişilerin kan şekerlerini denge altında tutmalarına yardımcı olur.
 • Ayçiçek yağı karaciğer için oldukça faydalı olmakla birlikte karaciğerin koruyucusudur.
 • Bireylerin damar sertliği sorununun çözülmesinde büyük pay sahibi olduğu gibi kalp krizi riskini de aza indirir.
 • Yaşlılıkla birlikte gün yüzüne çıkan ve yakın geçmişi unutarak başlayan beyin hücrelerinin ölümü olarak da bilinen alzheimer hastalığına karşı büyük bir engelleyici paya sahiptir.
 • Göz için oldukça faydalıdır. Görme yeteneğinin korunmasına ve iyileşmesine yardımcı olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.