Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Aynı Bardaktan Defalarca İçtiğiniz Sudaki Gerçek!

Su içmek hiç kuşkusuz bedeninize yapacağınız en güzel şey. Hatta şu içme alışkanlığı üzerine birçok doktordan her gün bir şeyler duymak mümkün. Tüm vücudunuzu temizleyen, yaşam enerjisi sağlayan, vücut aktivitelerinizi düzenleyen bu kadar faydalı bir şeyi zaten hayatınızın bir parçası haline getirmemek üzücü sonuçlara sebep olacaktır. Sindirim sisteminizden sinir sisteminize kadar tüm vücut hücrelerini etkileyen bu doğal mineral kaynağını uzmanlar günde 1,5 litre kadınların, 2,5 litre ise erkeklerin tüketmesini öneriyor. Bu öneriyi yıllardır duyduk ve bir yolunu bulup bu alışkanlığı hayatımıza empoze ettik. İş yerlerinde kendimize ait şişelerimiz oldu, evde sevdiklerimize hatırlatırken su içmelerini bir yandan baş ucumuza koyduğumuz bir su bardağımız oldu. Peki kendimize iyilik ettiğimizi düşünürken diğer yandan kötülük ediyor olabilir miyiz?

Bakteri İstilası!

bacteria

Aynı şişeden veya aynı bardaktan gün içerisinde birçok kez üst üste su içiyorsunuz ve vücudunuza iyi gelen bir şeyler yaptığınıza inanarak gerçekleştiriyorsunuz bunu. Su içme alışkanlığınız taktire şayan elbette, ancak bakmanız gereken pencere burası değil. Şimdi bambaşka bir pencereden bakın bu duruma, mesela bir mikroskop penceresinden gün içinde su içtiğiniz bardağınıza bakabilirsiniz. Orada anlam veremediğiniz belki de hayatınızda ilk kez gördüğünüz milyonlarca canlı ile karşılaşacaksınız. Çıplak gözle asla göremeyeceğiniz, bardağınıza adeta yuva yapmış bir bakteri sürüsü… Tam olarak konuyu buradan değerlendirdiğinizde mideniz bulanmış olabilir ancak durum tam olarak bu, eksiksiz! Hatta size fazlası olduğunu dahi söylememiz mümkün. Bakteri çeşitleri milyonlarca, ancak sizin bardağınıza gelen bu bakterilerin yararlı olacağını söylemek yalan olur. Zararlı bakteriler ise size zarar vermenin yanı sıra bir de zarar vermesi için mikroplara yol yaparlar. Mikroplara yuva hazırlayan bakteriler uzun süre su içmek için kullandığınız bardağınızla adeta sizi tehdit eder. Daha fazlasını yapacak olursa bu ya hasta etmek olacaktır ya da enfeksiyon yaymak. Her iki durumda sağlıklı bir insanın asla tercih etmek istemeyeceği bir durumdur. Zira hasta olduğunuzda veya enfeksiyon riski ile karşılaştığınızda kaçınılmaz olarak ilaç kullanacak ve vücudunuza istemsiz zarar vermeye devam edeceksiniz.

Bir Kez Çalkalamak Yetmiyor

bigstock-pouring-water-into-glass-on-bl-50651918

Bardağınız ile su içtiniz ve bir daha kullanmak üzere yerine çalkalayarak koydunuz. Sudan geçirdiğiniz bardağınızın üzerindeki tüm toz, bakteri ve mikropların su ile beraber hemen yok olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak bu durum sandığınıza kadar kolay gerçekleşmiyor. Bakterilerin yaşayabildiği sıcaklık aralığı bakteriden bakteriye değişmekle birlikte genel olarak geniş aralıkları işaret ediyor. Bu nedenle bardağınızı elinizde sudan geçirmek veya elinizin girebildiği bir sıcaklıkta yıkamanız bakterilerden kurtulmanıza yetmiyor. Bardağınızın gün içerisinde mutlaka yüksek derecelerde yıkanmasını sağlamanız gerekmektedir. Nemsiz ve ağzı kapalı bir şekilde yine tozdan uzak olarak muhafaza etmeniz önerilmektedir.

Bakteriler Her Yerde

Bakteriler evinizde, banyonuzda, iş yerinizde, mutfağınızda ve tahmin bile edemeyeceğiniz birçok yerde aslında siz onları fark etmeseniz de sizinle beraber yaşayarak sizi tehdit ediyor.

Diş fırçanızdan başlamaya ne dersiniz? Diş fırçanız ağız atıklarınızla bire bir temas ediyor ve sonrasında iyi bir temizlik yaparak muhafaza etmeniz bekleniyor. Ayrıca nemli olarak bırakmamanızı tavsiye ederiz. Keza nemli bir şekilde muhafaza ettiğiniz diş fırçası üzerinde bakteriler için harika bir üreme alanı yaratmış oluyorsunuz.

Damacana su şişeleri? En az gün içinde yıkamadan kullandığınız bardağınız kadar bakteri üretiyorlar. Üstelik bardaktan saha uzun süre su ile temas halinde kalıyor. Buna ek olarak birde temizlemesi oldukça zor. Bizden size tavsiye, damacana şişenizi en yakın çöp kovasına atmanız olacaktır.

resized water glassesiStock_000047289784_Double_0

Bulaşık süngerleri ve bezleriniz. Daima nemli kalmaya mahkum ve yemek artıklarıyla temas halinde olan bu bakteri yuvası bezleri sık sık değiştirmenizi ve oldukça sıcak suda bekleterek sonrasında hızlı bir kuruma süresinden sonra saklamanızı tavsiye ederiz.

Son olarak nemden ve temizlik malzemelerinizden bağımsız olarak ayakkabı dolabınızdan bahsetmek istiyoruz. Bakteriler için harika bir ortam sunan ve evinize her yerden bakteri ve mikrop taşıyan bu dolapları sık sık hijyenik olarak temizlemenizi öneriyoruz ve bakterileri bir yolunu bulup hayatınızdan uzak tutmanızı diliyoruz. Zira birçok mikrobik ve virüs rahatsızlıklarına yer yapan bakterilerin tam olarak kendilerinden başkası değil!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.