Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Aynı Lens Suyunu İki Kere Kullanmak

Göz, diğer organlarımızdan farklı olarak daha dikkat isteyen ve korunmaya daha da muhtaç olan bir organımızdır. Diğer organlar genellikle deri altında muhafaza edilebilirken göz açıkta bulunduğu için tehlikelerle daha çok karşı karşıya kalmaktadır. Herhangi bir kaza durumunda bile göz neredeyse ilk zarar gören organlarımızdan biridir. Göz kapaklarımız ve gerekli refleksler sayesinde gözümüzü korumaya çalışsak da bizim algılayamadığımız hissetmediğimiz ancak gözlerin etkilendiği bazı durumlarda bu refleksler devreye giremez ve dolayısıyla göz yeterince korunmaz. Göz hastalıklarının en büyük ve en çok karşılaşılan sebepleri arasında da kişinin gözünü yeterince zararlı maddelere karşı koruyamaması yatmaktadır. Kişi göz sağlığına en az dış görünüşüne ve diğer organlarına verdiği özeni vermelidir.

Son zamanlarda göz ile ilgili oldukça olumlu ve önemli gelişmeleri sağlayan teknoloji ve tıp artık insanların hayatlarını kolaylaştırmak ve onları daha refah bir düzeyde yaşamalarına sebep olabilmek adına çalışmalarında başarılı olmuş ve hala bu çalışmalara da devam etmektedir. Bu çalışmalar sonucu basit tedavi yöntemleri ile kişide görme kaybının ilerlememesi için ve olan göz sağlığını koruyabilmesi için gözlükler üretilmiş ve tasarlanmıştır. Ancak bu gözlükleri insanlar kafalarına göre taktıkları takdirde gözündeki sağlık problemi tedavi edilmez bir de üstüne bu rahatsızlığın daha da ilerlemesine neden olmaktadır. Bu yüzden kişi mutlaka uzman bir hekim tarafından muayene edilmelidir.

Örneğin eğer kişi uzağı görmekte sıkça problem yaşıyorsa ve gözlerini kısarak sürekli bakmaya yani gözlerini odaklamaya çalışıyorsa bu kişide göz hastalıklarından biri olan miyopun oluşma olasılığı fazladır. Bununla beraber bu rahatsızlık genellikle küçük yaştaki çocuklarda sıkça görülebilir. Bu durumu yaşayan kişilerin mutlaka bir muayeneden geçmeleri tavsiye edilir.

Eğer kişi uzağı net görebiliyorken yakını görmekte problem yaşıyorsa ve yakındaki objeleri zamanla seçemez ve bulanık görmeye başlarsa bu kişide hipermetropi olma olasılığı oldukça fazladır. Bu kişi yakından göremediği için daha da yakına getirdiği objeler ya da kişiler bu kişinin göz sağlığını daha da bozacaktır. Bu da göz yapısında bulunan bazı organellerin görevini yapmaması sonucunda ortaya çıkar. Kişi göz rahatsızlığı ile beraber aynı zamanda baş ağrısı da duyabilir. Bu hastalık genellikle yaşlı kişilerde sıkça rastlanır. Bunun sebebi de göz organellerin zamanla ışınlardan dolayı aşınması ile beraber bulanıklık oluşturmasından kaynaklanmaktadır.

Eğer kişi hem yakını görmekte zorlanıyor hem de uzağı görmekte zorlanıyorsa bu kişi de astigmat hastalığı olabilir. Astigmat insanın başta göz sağlığını oldukça olumsuz etkiler ve zamanla bu durum kişinin psikolojisine de ciddi zararlar verebilir. Çünkü kişi bulanık görmekle beraber zihnin bazı görüntüleri de bulanık şekilde görebilir. Bu da kişinin sosyal alanlardan uzaklaşmasına neden olmaktadır. Astigmat göz yuvarlağının bir yuvarlak oluşumundan çıkıp yumurta görünümü almasından kaynaklanır. Buna da sebep olanlar ise zararlı ışınlar ve bu hastalığın ne yazık ki kalıtsal olmasıdır.  Göz yuvarlağının yumurta şeklini almasının ardından kişide bazı ışınların yanlış kırılmasına ve farklı noktalarda kırılmasına yol açar. Bu da gözde bulunan organellerin yapısını bozarak kişinin göme yetisinin oldukça olumsuz bir şekilde etkilenmesine neden olur.

Aynı Lens Suyunu 2 Kere Kullanma Durumu

Genel olarak göz sağlığına kişilerin mutlaka dikkat etmesi gerekmektedir. Gerek günlük olarak yapılması gereken göz temizliğini yaparak gerek elleri yıkamadan gözlerini ovuşturmayarak özellikle yaz aylarında göze zarar verecek olan ışınlardan lens ve gözlük kullanımı sayesinde engelleyerek kişi göz sağlığına dikkat etmelidir. Bu hususlar arasında göze direkt olarak en ciddi rahatsızlığı güneş ışınlarından gelen zararlı ışınlar vermektedir. Derimizi bile kasıp kavuran ve hatta geçmeyen lekeler bırakan güneş, direkt temas halinde olduğumuz gözlerimize de zararı en az derimizdeki kadar büyüktür. Kişi mutlaka yaz aylarında bu hususa dikkat etmeli ve lens seçimini de gözlük seçimini de UV ışınlı korumalı olarak almalıdır.

Kaliteli bir güneş gözlüğü kullanılmalıdır. Aksi halde güneş ışığından o an rahatsız olmayabilirsiniz ancak gözün organeli o ışından yeterince olumsuz etkilenerek ileride görme problemi yaşamanıza neden olacaktır. Ancak bu rahatsızlıkları yaşıyorsanız ve gözlük kullanımını reddettiğiniz için bu hastalıklara katlanıyorsanız artık böyle durumlar yaşamanıza gerek kalmayacaktır. Çünkü konfor ve estetik açısından insanlar artık sıkça kontakt lensleri tercih etmektedir. Hem renk çeşitliliği ile hem de kişideki görme kaybını düzeltmesi ile kontakt lensler çeşitlenmektedir. Bu lenslerin kullanımına da gözlükler kadar dikkat edilmesi gerekir. Eğer kişi gözlük kullanmıyorsa bu hususlara daha çok dikkat etmektedir.

Kontakt lenslerin kullanımının kolay olması tercih edilme sebepleridir. Kontakt lensler kişinin problem yaşadığı takdirde tekrar gözlük kullanımına da kolaylıkla dönebileceği bir yöntemdir. Kontakt lens pratiklik, konfor ve estetik açıdan oldukça önemli olsa da temizliğine de bir o kadar dikkat edilmesi gereken bir konudur. Lensler direkt göz temasından dolayı oldukça bakteri taşıması kolay olabilen bir yöntemdir. Kontakt lens kullanan kişiler buna ayrıca dikkat etmeli aksi halde hem lensin hem de gözün rahatsızlığının büyümesine neden olacak ve lensin ömrünü de bu şekilde kısaltacaktır. Ancak en önemlisi temizliğe dikkat edilmediği takdirde kişide göz enfeksiyonları da kaçınılmazdır. Bu nedenden dolayı lens alırken mutlaka yanında bakım suyu olan lens suyunu da almanızı tavsiye ederiz. Lens suyu kişinin lensinin takmadan önce tazelenmesine yol açar. Bu da hem lensin lens kabı içerisinde edineceği bakterilerden arındırılmasına hem de lensi takarken yeterince kayganlık sağlayarak gözdeki kuruluğa engel olur. Ancak lens suyunu iki kere kullanmak olan bakteriyi arındırmadığı gibi bu bakterilerin üremesine ortam hazırlar ve bu şekilde göze bulaşır. Yani lensi sağlık açısından kullanan kişiler hem sağlığından olarak hem de masraf etmiş olacaklardır. Bu nedenden dolayı sularını üzerindeki kullanma talimatlarına göre uygulamalı ve mutlaka değiştirilmelidir. Aksi halde ciddi boyutlara ulaşarak kişinin göz kaybı yaşamasına bile sebep olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.