Ana sayfa Faydaları AYRANIN FAYDALARI NELERDİR?

AYRANIN FAYDALARI NELERDİR?

7969
0
PAYLAŞ
photo by Ukko for Wikipedia

Ayran; yoğurt, su ve tuz ile yapılan bir tür içecek karışımıdır. Yoğurtun su ile seyreltilmesi ile yapılan ayran, özellikle yaz aylarında serinlik veren, sağlığa oldukça faydalı bir içecektir. Genellikle soğuk yoğurt ve soğuk su ile karışım haline getirilen ayran, Türkiye’de ve diğer komşu ülkelerinde geleneksel bir içecektir. Ayran çoğunlukla, pilav ya da ızgara yemekleri ile birlikte tüketilmektedir. Özellikle, yaz aylarında serinletici etkisi ile bol miktarda tüketilen ayran, sağlık açısından da oldukça faydalı bir içecektir.

Tarihte göçebe bir hayat yaşamış olan Türklerin geleneksel içeceği olan ayran, ilk olarak Göktürk devleti tarafından bulunmuştur.

Ayran, sıcak ve ılık iklime sahip olan ülkelerde çok yaygın şekilde kullanılan ferahlatıcı bir içecek türüdür. Ayran, özellikle, Türkiye, Balkan ülkeleri, Afganistan, Pakistan, Nepal, Hindistan, Sri Lanka, Nikaragua ve güney ülkelerinde yaygın bir şekilde tüketilen bir içecektir.

Fermente süt ürünü olan ayran, inek sütünden üretilir ve kendine özgü ekşi tadını ise, içeriğinde bulunan laktik asit bakterileri aracılığı ile kazanmaktadır. Ayran, sodyum bikarbonat ile birlikte reaksiyona giren karbondioksit bileşimli bir asit türü içermektedir ve bu asit, ayranı köpürten kabartan etki göstermektedir.

Ayran, çoğunlukla az yağlı ya da yağsız süt ile yapılan yoğurttan üretilir. Bir bardak az yağlı ayran; 8 gram protein, 12 gram karbonhidrat ve 2 gram yağ içermektedir. Bunlara ek olarak ayran, mikro besin maddesi olarak, kalsiyum, fosfor, riboflavin, potasyum gibi bileşenler içermektedir.

Ayranın içeriğinde, probiyotik olarak bilinen ve sağlığa faydalı olan bakteriler bulunmaktadır. Sütte bulunan ve yorgunluk asiti olarak bilinen laktik asit, ayran içerisinde de bol miktarda bulunmaktadır.

Ayranın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Ayran, içermiş olduğu probiyotik bileşim sayesinde, mideyi yatıştırır ve cildi rahatlatır. Zengin besin değerleri sayesinde ayran, bağışıklık sistemi ile bağırsak sağlığını düzenler ve korur. Sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olan ayran, baş dönmesi ve özellikle düşük tansiyonun normal değerlere dönmesi için ideal ve lezzetli bir içecek türüdür. Zengin kalsiyum içeriği ile ayran, kemik ve iskelet sistemi, sinir sistemi ve kas sistemi sağlığı açısından oldukça faydalı bir içecek türüdür.

1.Sindirim Sistemi

digestive-system-131004

Sağlığa faydalı bir bakteri olan probiyotik bakteri içeren ayran, sindirim sistemini destekler ve bağışıklık sistemini olumlu yönde etkiler. Ayranın içeriğinde bulunan bu sağlığa faydalı olan bakteriler (probiyotik), vücut içinde sağlığa zararlı bakterilern çoğalmasını önlemeye yardımcıdır. Birer sindirim sistemi hastalıkları olan, mide enfeksiyonları ve ishale karşı koruyucudur.

2.Mide Ekşimesi

o-DIGESTION-570

Yüksek oranda yağ içeren ve baharatlı yiyecekler birtakım mide problemleri yaşamanıza sebep olabilir. Bu tarz yeme alışkanlığı olan kişilerde çok sık gözlenen mide ekşimesinin neyseki bir çözümü vardır. Bunun için, yemeğinizin yanında bir bardak ayran içebilirsiniz.

Ayran, mide asitini nötralize eder ve içermiş olduğu laktik asit sayesinde, gastrit asidin mide dokusuna zarar vermesini önler. Ayrıca, midenizi rahatlatmak ve sağlığını korumak için ihtiyacınız olan süt alımını, ayran içerek de karşılayabilirsiniz. Ayran, midenin iç yapısını korur ve reflüden kaynaklanan asit oluşumunu sakinleştirir.

3.Tansiyon

Measuring Blood Pressure XXL

Yüksek tansiyon ve tansiyon üzerine yapılan son araştırmalara göre, ayran, tansiyonu özellikle yüksek tansiyonu kontrol etmek için oldukça faydalı bir içecek türüdür. Sütün yapısında bulunan ve bir protein türü olan biyoaktif proteinler, kan basıncını (tansiyonu) olması gereken normal değerlerine göre yeniden düzenlemeye yardımcı olur.

4.Kolesterol

2000px-Cholesterol.svg

Hem sütün hem de temelde sütten imal edilmiş olan ayranın yapısında bulunan biyoaktif proteinler, kolestrol seviyesini düşürmeye yardımcıdır. Doğal yöntemler ile kolestrol seviyesini düşürmenin bir yöntemi olan ayran içmek, kolestrol seviyenizi kontrol altında tutmaya yardımcı olmaktadır.

5.Dehidrasyon

dehidrasyon

Ayran içeriğinde, tuz, çeşitli elektrolitler ve su bulundurmaktadır. Ayran, içeriğinde bulunan bu gibi maddeler sayesinde, dehidrasyon (kuruluk) durumunu ortadan kaldırmaktadır. Çok yoğun geçen bir gün içerisinde ayran tüketmek, dehidrasyonu engellemek ile kalmayacak, tüm vücut sağlığınız için faydalı olacaktır.

6.Kemik Sağlığı

Bone-Health-Calcium-Vitamin-D_dnm_gallery

Ayranı sağlıklı bir içecek haline getiren bir diğer faktör ise, kalsiyum içeriğinin olmasıdır. Her birimiz günlük yaklaşık olarak 1000 miligram kalsiyumu vücudumuza almak zorundayız. Öte yandan, bir kap, düşük yağlı ayran, 284 miligram ya da %28 oranında kalsiyum içermektedir.

Günlük olarak düzenli bir şekilde ayran içildiğinde, kemik ve kemik sağlığınızı korumuş olursunuz. Ayranın yapısında bulunan kalsiyum, kemiklerin büyümesini destekler ve kemik yeni hücrelerinin oluşmasını sağlar. Ayran, hem kemik hastalıkları riskini azaltır hem de kas ve kas sistemi de korumaya yardımcı olur.

7.Riboflavin Kaynağı

Placebos

Ayran, riboflavin yani vitamin B kompleksi bakımından iyi bir besin kaynağıdır. Özellikle vitamin B2, hücre içinde enerji üretmeye yardımcı olan enzimlerin aktifleşmesini sağlayan bir vitamin türüdür. Bu durumda, ayran vücut için gerekli olan enerji ihtiyacını karşılamaya yardımcı olan bir içecek çeşidi haline gelmektedir.

Riboflavin, bağırsak faaliyetlerini destekler, vücudu zararlı maddelerden arındırır. Riboflavin, aynı zamanda güçlü bir antioksidandır. Buna göre, bir kap ayran, 377 mikrogram riboflavin içermektedir. Bu miktar yaklaşık olarak %29 oranına denk gelmektedir. Günlük riboflavin ihtiyacı,  kadınlar ve erkekler için aynı orandadır ve %34 değerindedir. Eğer, az yağlı bir sütten yapılmış yoğurtun ayranı içilirse, alınacak olan riboflavin miktarı bu defa 451 mikrogram olacaktır.

8.Protein Kaynağı

photos.demandstudios.com-getty-article-152-211-533333285_XS

Birçok faydalı bileşenler içeren ayran, aynı zamanda zengin bir protein kaynağıdır. Protein vücudumuz için çok önemlidir. Çünkü vücudumuzda bulunan her bir hücre, protein içermektedir ve bu hücrelerin yaşaması için protein, yaşamsal önem taşımaktadır.

Protein, özellikle, güçlü kemik, kas ve cilt için oldukça faydalıdır. Sadece bir kap ayran, 8.1 gram protein içermektedir ve bu miktar %15-17 oranında hem kadınlarda hem de erkeklerde, günlük protein ihtiyacını karşılamaktadır.

9.Laktoz Kaynağı

asetik-420x340

Fermantasyon sonucu oluşan bir asit olan laktik asit, sütün içeriğinde bol miktarda bulunmaktadır. Dolayısı ile, ana maddesi süt olan yoğurt ve ayranın içeriğinde de bol miktarda laktoz asidi bulunmaktadır. Laktoz, vücuda alındığında, kasların gevşemesine yardımcı olmaktadır ve yorgunluk ile uyku hissi vermektedir.

10.Probiyotik Kaynağı

probiotic

Sağlığa faydalı bir bakteri olan probiyotik, süt ve süt ürünlerinde bol miktarda bulunmaktadır. Probiyotik, ishal ve kanser riskini düşürmeye yardımcı olur. Ama, probiyotiklerin sağlığa olan esas faydası ise, sindirim sistemini düzenlemesidir. Probiyotik protein içerikli yoğurtlar da aynı şekilde sindirim sistemini düzenler. Probiyotik proteinler, sindirimi düzenlediği için, kabızlık, şişkinlik ve gaz gibi problemleri önler ve giderilmesine yardımcı olur. Özellikle antibiyotik kullanımından sonra, sindirim sisteminde bırakmış oldukları zararlı maddelerin temizlenmesi işlemini, probiyotik bakteriler yapmaktadır.

Fazla Ayran Tüketmenin Bir Zararı Var Mıdır?

 • Şimdiye kadar herhangi bir zararlı etkisi bulunmayan ayran, içermiş olduğu bazı maddeler sebebi ile, özellikle aşırı hassas bir bünyeye sahip kişiler tarafından dikkatli bir şekilde tüketilmelidir.
 • Bazı insanların, bazı proteinlere karşı aşırı duyarlılığı bulunabilmektedir. Ayranın yapısında bulunan probiyotik proteinler de bazı kişilerde alerjik durumlara sebep olabilmektedir.
 • Ayranın yapısında bulunan laktoz asidi (diğer bilinen adı ile yorgunluk maddesi), ayran içildiği zaman, uyku ve yorgunluk hissi vermektedir. Bundan dolayı ayran içtiğiniz zaman, aşırı uyku ve yorgunluk hissetmeniz normaldir.
 • Herhangi bir ilaç kullanımı olan kişiler ise, çok fazla ayran içmeden önce, doktorlarına danışmaları tavsiye edilmektedir.

Besin Değerleri

245 gram (1 kase) ayran için besin değerleri şu şekildedir;

 • Kalori: 98
 • Toplam yağ: 2.2 g
 • Kolestrol: 10 mg
 • Sodyum: 257 mg
 • Potasyum: 369.95 mg
 • Karbonhidrat: 11.7 g
 • Lif: 0 g
 • Şeker: 11.7 g
 • Protein: 8.1 g
 • A vitamini: % 1
 • C vitamin: % 4
 • Demir: % 1
 • Kalsiyum: % 28

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here