Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ayrık Otu Faydaları

Ayrık otunun bir diğer ismi ayrık köküdür. Bu bitkinin köklerinde bol miktarda şeker ve potar bulunmaktadır. Glikovalin, leviloz, potasum, demir, silisyum bakımından çok miktarda değerli besinleri içerisinde barındırır. Ayrık otu bu nedenle en şifalı bitkiler arasında üst sıralarda yer almaktadır. Buğdaygiller familyasında yer alan ayrık otu çok hızlı bir şekilde etrafına yayılan bir bitkidir. Yassı ve tüylü bir yapıya sahiptir. Ana vatanı olarak kabul edilen yerler ise Asya ve Avrupa’dır. Pek çok ülkede hayvanların yemi olarak da kullanılmaktadır.

Ayrık otu çok dayanıklı bir gövde yapısına sahiptir. Çok güçlü sahip olduğu bu yapı arsız bir bitki olduğunu da gösterir. Ayrık otu diğer anlamda tarımcıların pek çok hoşlanmadığı bitkidir. Çünkü ayrık otu bulunduğu ortamda kolay yayılır kaybolması ise çok zordur. Güçlü yapısının gerektirdiği zorluk olarak tabir edilebilen bu ayrık otu sarımsı beyaz kök saplarını toprak altında bırakır. Yeryüzünden tamamı ile koparılan ayrık otu tekrardan toprak altından büyümeye başlayacaktır. Bu nedenle ayrık otunun oluşumunu engellemek bir hayli zordur. Toprak altında bir yolunu bulup yeniden büyümeye başlayan ayrık otu en fazla 100 santimetreye kadar en az da 30 santimetreye kadar uzar. Ülkemizde de pek çok alanda yetişmekte olan bu ayrık otu sağlık açısında çok faydalı bir besindir.

Ayrık Otunun İnsanlara Sağladığı Faydalar Nelerdir?

Geçmiş zamanlardan bu yana yetiştirilen ayrık otunun insan sağlığına pek çok faydaları vardır. Ayrık otunun sağladığı bu faydalar sayesinde hastalıklardan doğal yollar ile korunabiliriz.

1. İdrar Yolu Enfeksiyonlarından Korur

Ayrık otu idrar yolu iltihabını tedavi etmeye yardımcı olur. Ayrık otu çayına papatya da ilave edilerek içildiği durumda idrar yollarında oluşan iltihabı sökmeye yardımcı olur. Bunun için hazırlanan çayın aç olarak tüketilmesi gerekir.

2. Kandaki Toksinlerin Atılmasını Sağlar

Yediğimiz tüm besinler kana karışarak vücudu ayakta tutar. Kana karışan bu besin değerleri tüm vücutta dolaşarak sağlıklı olmamızı sağlar. Sağlık açısından belirlen besin değerleri tüketildikten sonra kana karışmaları ile yarar sağlanır. Kanda bulunan bazı toksinler de vardır. Vücuttan atılması gereken toksinler için insanların tükettiği besinlere dikkat etmesi gerekir. Örneğin ayrık otu tüketimi sonucunda kandaki toksinler rahatlıkla atılabilir. Kanda bulunan toksinlerin atılması için ayrık otu çayı hazırlanabilir.

3. Böbrek Taşı Oluşumunu Önler

Böbrek taşı oluşumunun engellenmesi için sıvı tüketimi arttırılmalıdır. Bunun yanında ayrık otu da kullanılabilir. Ayrık otu içerdiği mineraller ile böbrekte oluşan zararlı maddelerin vücuttan atılmasını sağlar. Ayrık otu da doğal ve şifalı bitkilerden biri olarak böbrek taşı oluşumunu büyük yönde etkileyecektir.

4. Daha Güçlü Bir Vücuda Sahip Olmamızı Sağlar

Gün içerisinde insanların en büyük şikayetlerinden biri de halsiz ve yorgun olmaktır. Uyandığı anda bazı zamanlarda insanlar yorgunluk hissedebilir. Vücudun uykusu alınsa bile bazı dönemlerde vücutlarda bu gibi sorunlarla karşılaşabilirler. Kimi zaman uyanıldığı anda bu yorgunluk hissedebilirler. Bu vücut yorgunluğunun ortadan kaldırılması için de tüketilen besinlere dikkat edilebilir. Gün içerisinde beslendiğiniz besinlere dikkat ederek sizler de daha sağlıklı ve daha güçlü bir vücuda sahip olabilirsiniz. Daha güçlü bir vücuda sahip olabilmeniz  için öncelikle ayrık otunu tüketebilirsiniz. Çünkü ayrık otu zengin besin değerlerine sahiptir. Vücuda ayrık otu girdiği anda hızlı bir şekilde ayrık otu faydaları kana karışır. Böylece gün boyu dinç kalmanızı sağlar. Vücudunuzda çok sık bir şekilde yorgunluk hissine sahip oluyorsanız sık sık ayrık otu tüketebilirsiniz.

5. Obeziteye Karşı Koruma

Çağımızın en yaygın hastalıklarından biri fazla kilodur. Günümüzde yaygınlaşan sağlıksız beslenme ve hazır yiyecek tüketiminin artması sonucunda obezite kaçınılmaz sonuçlardan biri olmuştur. Fazla kilo ile mücadele eden insanların yedikleri besinlere dikkat etmeleri gerekir. Hastalık derecesine gelinmese bile vücut kitle endeksi hesaplamaları sonucunda yüksek rakamlar çıkarsa obezite hastası teşhise size de koyulabilir. Yapılan hesaplamalar sonucunda yüksek rakamları bulduğunuz anda da beslendiğiniz ürünlere dikkat etmeniz gerekir. Yemek yeme alışkanlığınız eğer kötü ise tükettiğiniz besinlerin doğal olmasına dikkat ediniz. Daha sık atıştırmalıklar tüketerek çok acıkmadan yemek yemeniz gerekir. Obeziteye karşı bir savaş veren insanlara ise doktorlar tarafından bazı öneriler verilir. Verilen bu öneriler için ise ayrık otu da kullanılmaktadır. Ayrık otu mineraller açısından tok tutucu etkilere sahiptir. Mideyi tok tutmasından dolayı kilo kaybının yaşanmasını sağlar. Bu şekilde zayıflayabilirsiniz.

6. Karaciğer Yetersizliğine Şifalı Çözüm

Karaciğer yetersizliği kronik bir hastalıktır. Kilo kaybı, şeker hastalığı gibi çeşitli sorunları olan insanlar da karaciğer yetmezliği daha çok görülür. Karaciğer yetmezliği çeşitli belirtiler verirken doktorların muayeneleri sonucunda hastalığın çözüm yolları aranabilir. Karaciğer yetmezliği şifalı ürünlerin tüketimi ile giderilebilir. Örneğin doğanın bir nimeti olan ayrık otu, karaciğer yetmezliğine doğal bir çözümdür. Bu şekilde ayrık otu kullanımı arttırılarak karaciğer yetmezliği hastalığından korunulabilir.

Ayrık Otu Nasıl Kullanılabilir?

Ayrık otu sağlık için çok faydalıdır. Pek çok rahatsızlığa iyi gelen ayrık otu çay yapılarak tüketilebilir. Ayrık otu çayı için ise iki çorba kaşığı kıyılmış ot gerekir. Yarım litre su ile beraber bu kıyılmış olan ayrık otu kaynatılabilir. Kaynatılan ayrık otu yemeklerden önce günde bir bardak tüketilebilir. Bu elde edilen ayrık otu çayının içerisine şeker koymak yerine bal da karıştırabilirsiniz. Ya da daha farklı bir tat almak isterseniz yarım limon suyunu da içine sıkıp kabukları ile çayın içerisine demlenirken atabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.