Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ayrılık Sonrası Yapılması Gerekenler

Hepimizin kalbi kırıldı. Ayrılık başınıza geldiği zaman yıkıcıdır ve yakınlarınız bunu anlayabilmesine rağmen sizi hissetmekte zorlanırlar. Ama kalp ağrısı oradadır ve sizin için oldukça gerçektir. Bazen tamamen çaresiz hissedebilir ve acıyı asla atlatamayacağınızı düşünebilirsiniz. Unutulmaması gereken önemli hususlar vardır ki size destek olabilecek insanlar var ve bu insanlar tünelin sonundaki aydınlığa ve oraya ulaşmanıza yardımcı olacak yollar için size yardımcı olmaya çalışır. İşte huzur ve mutluluk yolculuğunuzda tekrar yardımcı olmanın birkaç yolu.

1. Eski Sevgiliniz ile İletişim Kurmayın

Dürüst olmak gerekirse bu, ayrılıkta 1 numaralı kuraldır. Mesafenizi koruyun, mesaj atmayın, e-posta göndermeyin, bizzat görüşme veya telefon görüşmesi yapmayın. Muhtemelen onu Facebook veya herhangi bir sosyal ağınızdan uzaklaştırmanız gerekir. Bu kalıcı olmak zorunda değildir, ancak kafanızdan binbir türlü düşünce geçtiği zaman direkt ona ulaşabilecek bir alan pek de yararlı olamayabilir. Yeniden onla iletişime geçme şansınız oldukça yüksektir. Ayrıca, daha fazla incinmeye ve endişeye neden olan bir söz savaşına da neden olabilirsiniz. Bağları kestiğiniz zaman iyileşme yolunda daha hızlı ilerleyebilirsiniz.

2. Duygularınızı Serbest Bırakın

Ağlayın, gözyaşı dökün, çığlık atın ve bağırın. Ne şekilde olursa olsun davranırsanız, hissettiğiniz acıyı dışarı atacak yollar bulun. İnsanlar nazik ve mizahi bir şekilde, tüm ayrılıkların zor olduğunu söylediklerinde gerçekten doğruyu söylerler. İyileşme sürecinin bu kısmını kendinizden uzak tutmayın yoksa bu süreç zorlaşabilir. Ayrılmanız ne kadar zorunlu olursa olsun, doğal olarak bazı olumsuz duygular uyandıracaktır. Duygularınızı onurlandırın ve onları dışarı çıkardıkça daha az yoğunlaşacaklarını da bilin. Duygularınızı ve düşüncelerinizi kağıda dökmek özellikle etkili olacaktır. Hayallerinizi, yanlışlarınızı, düşündüklerinizi, hissettiklerinizi herhangi bir kağıda hatta dijital bir ortama bile yazabilirsiniz. Böylelikle aynı düşünceler ve duygular zihninize daha az uğrayacaktır. Bu yöntem ile ayrılıkları aşmak oldukça kolaylaşıyor.

3. Kabullenin

İlişki sona erdikten sonra başa çıkmak birazcık merdiven çıkmak gibidir. O kişiden uzak durarak kabul etme evresine daha erken ulaşırsınız. Bu strateji, her zamankinden daha fazla zamana dayanıyor ancak bunu ileri taşımanın yolları var. Ayrılığı kabul etmeseniz bile, objektif bir şekilde duruma bakın. Artık sizi sevmezse, yapacak bir şey yoktur ve bu sizi çok fazla üzebilir ama bu durumu kabul ettiğinizde rahatlayabilirsiniz. Bu yüzden oldukça gözyaşı dökün. Eğer ayrılığa ortak karar verdiyseniz daha fazla farklı olabilecek şeyleri analiz etmeyin. İlişkide olduğunuz anlarda, eylemleriniz önemliydi. Artık değiller. Şimdiki hedefiniz, olayların nasıl gittiği ve gerçekleştiği konusunda kendinizle savaşmadığınız yere gitmek. Bunu merhametle yapın ve kendinize zarar vermeyin. Zihnin gerçekliği yakalaması biraz zaman alabilir, ancak aynı zamanda ilişkinin sona erdiğini kabul edin.

4. Kendinizi Bulun


Muhtemelen ilişki esnasında kendinizden bir parça kaybettiniz. Şimdi bunu tekrar bulma şansına sahipsiniz ve bu oldukça eğlenceli bir sürece evrilebilir. Bu durum belki de ayrılığa sevinebileceğiniz pozitif şeylerden biri. Belki de yapmayı sevdiğiniz bir hobiden vazgeçtiniz veya kokulu banyo yapmayı bıraktınız. İsterseniz, akşam yemeği için salata ve granola barlarını yiyebilirsiniz. Sizi özel yapan çok sayıda kişisel eşya var, onları tekrar bulup hissedin. Alternatif olarak, kendiniz hakkında yeni şeyler keşfetmeye yol açabilecek şekilde ilişki içinde büyümüş olabilirsiniz. Yeni hobiler, ilgi alanları sizi bekliyor olabilir.

5. Eğlenin

Yeniden eğlenmeye hazır olduğunuzda arkadaşlarınızı bir araya getirin ve dışarı çıkın. Dans edin, alışverişe gidin, bir eğlence parkına gidin. Gülümseten, kahkaha attıran ve içten iyi hissettiren bir şey yapın. Belki de eski sevgilinizin seyretmeyi istemediği ama sizin oldukça merak ettiğiniz dizi veya filmler vardı. Bunların keyfini çıkarabilirsiniz. Güzel bir sitcom dizisi size o özlediğiniz sıcaklığı verebilir. Tabii ki de bu durumu abartmamak şartıyla.

6. Düşüncelerinize Dikkat Edin

Hayatınıza devam etmek için sabırsızlanıyorsanız, eski sevgilinizle olan anıları reddetmeyin. Zihninizde, mutlu olduğunuz (veya olmadığınız) anılar belirebilir. Bunları onaylayın, gülümseyin ya da üzülün. Bu hatıraya takılı kalmak yerine geçip gitmesine izin verin. Kasıtlı olarak resimlere bakmayın ya da onlardan gelen eski mesajları incelemeyin. Artık bunlar geçti ve şimdiki zaman önemli. Eski sevgiliniz bugün olduğunuz kişinin bir parçasıdır ve ona bunun için minnettar olabilirsiniz, ancak artık hayatınızda olmadığının farkında olmalısınız.

7. Yaralandığınızın Farkına Varın

İyi olduğunuzu düşünerek başka bir ilişkiye çok çabuk atlamayın. Muhtemelen en hızlı düzelme yöntemi budur ancak aynı zamanda eski sevgiliniz sık sık aklınıza gelecektir. Uzun vadede, eski sevgilinizi aşmamış olacaksınız ve bir sonraki ilişkiniz sona erdiğinde, aşmak için iki adet eski sevgiliniz olacak. Kaçınılmaz acıyı uzatıyorsunuz.

8. Meditasyon


Hayatta başınıza ne gelirse gelsin, meditasyon işleri yoluna sokmak ve hayatınızı toparlamanız için en önemli şeylerden biri olacaktır. Maalesef bizim kültürümüzde meditasyon oldukça yanlış bilinmekte, meditasyonla bol bol dalga geçilmektedir. Meditasyon düşünceleri kontrol etmek değil, düşüncelerin akıp geçmesine izin vermek demektir. Birçok araştırma meditasyonun zihni rahatlattığını, üzüntüleri azalttığını ispatlamıştır. Ayrıca meditasyon ile kendinizi, neler hissettiğinizi daha iyi anlayabilirsiniz. Bu disiplini internetten biraz araştırarak öğrenip uygulamaya başlayabilirsiniz. Sanıldığı gibi meditasyon için mum, egzantrik oturuş şekilleri, müzik gibi şeylere gerek yoktur. Her türlü pozisyonda, yatakta hatta toplu taşımada bile meditasyon yapılabilir.  Bu bir disiplin, kendiniz ve kalbinizle ilgili tüm karmaşık duyguları size yardımcı olabilir. Acının kalbine varmak ve işlerin bitmediği nedenleri, onunla oturmaya istekli iseniz, mucize bir işçidir. Unutmayın; uyku bilinçsiz meditasyon, meditasyon ise bilinçli uykudur.

9. İyi bir kitap okuyun

İlişki sonrasında kafa dağıtmanın en iyi yöntemlerinden biri de kitap okumaktır. İyi ve sürükleyici bir kitaba daldığımız zaman saatler geçer nerede olduğumuzu bile unutabiliriz. Kitap okuyarak başka insanların da bu acılardan geçtiğini hissedebiliriz. Unutmayın ki bu süreçte çok ağır kitaplar okumamalısınız çünkü zaten kafanız sürekli anılara gideceği için sürükleyici ve basit kitapları okumak daha mantıklı olabilir. Polisiye, bilim kurgu, fantezi türünde kitaplar okuyabilirsiniz. Bu tarz kitaplar hayal gücünü kamçıladığı için zihniniz eski anılara gitmektense yeni dünyalar yaratmayı tercih edecektir.

10. Sağlığınıza ve kendinize iyi bakın

İnsanlar ayrılıklardan sonra genelde hiçbir şeyi umursamayıp kendini abur cubura verebiliyor. Böyle bir durum sizin kendinizden tiksinmenize neden olabilir. Bunun aksine spor yapmaya başlayabilirsiniz. Eğer spor salonuna gitmek zor gelecekse her gün koşmaya çıkabilirsiniz. İlk günler 10 dakika koşar, sonrasında ise yavaş yavaş bu süreyi arttırabilirsiniz. Egzersiz yapmanın verdiği mutluluk ve vücudunuzda olan olumlu değişiklikler hem özgüveninizi hem de ruh halinizi geliştirecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.