Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ayva Çekirdeği ile Sivilce Tedavisi

Günümüzde sivilceler için birçok doğal yöntem geliştirilmiştir ve geliştirilmeye de devam ediyor. Sivilceler belirli dönemlerde insanların korkulu rüyası olabiliyor. Özellikle regl dönemlerinde artan sivilcelerin tedavisi için ilaçların yanında doğal yöntemler de sıklıkla uygulanır. Bu yöntemlerden birisi de ayva çekirdeği kullanımıdır. Biz de bu yazımızda ayva çekirdeği ile sivilce tedavisini ele alacağız.

Ayva, çok yararlı olan meyvelerden birisidir. Yılda sadece 2 ay yetişme ve pazara gelme dönemi olsa da birçok kişi tarafından tüketilir. Ayva çekirdeği ile sivilce tedavisine geçmeden önce ayva çekirdeğinin ne gibi faydaları olduğuna bakalım.

Ayva Çekirdeğinin Faydaları

Ayva bitkisinin kendisi gibi çekirdeğinin de birçok faydası bulunmaktadır, bu yüzden sivilce tedavilerinde kullanılır.

Ayva yılda sadece 2 ay olan bir meyve olduğundan dolayı sıklıkla bulunamaz. Ayrıca çiğ olarak tüketilmesi ve cilde olan faydasından dolayı kreminin tüketilmelidir. Cildin üzerinde yer alan çatlakların azalmasını ve kapanmasını sağlar. Cilt çatlaklarının bir numaralı iyileştirici olan ayva aynı zamanda cilt lekelerinin de azalmasında oldukça etkilidir. Ayva sayesinde sivilcelerden ve sivilcelerden dolayı oluşan sivilce lekelerinden kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Doğru tüketildiğinde ve kremi doğru şekilde uygulandığında yüzünüzün tekrar eski halini alması mümkündür. Ayrıca ayva ciltteki kırışıklıkların da yok edilmesini sağlar. Özellikle belirli yaşlardan sonra sorun olan kırışıklıklar, en aza indirilmesi için bolca ayva tüketilmelidir.

Ayvanın cilt için olan faydaları çok bilinmese de son zamanlarda insanlar bu konuda daha da bilinçli hale gelmeye başlamıştır. Ayvanın genel olarak özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Ayva, karaciğerini tembelliğini giderebilir.
  • Kanın temizlenmesini sağlar ve kalp çarpıntısı sorununa iyi gelir.
  • Kişide varis oluşumu gözleniyorsa bunun giderilmesi için kullanılır.
  • İdrar yolları iltihapları için de antibiyotik niteliğinde kullanılabilir.
  • Ayva çekirdeği çocuk ishallerine de iyi gelir.
  • Özellikle çocuk emziren annelerde anne sütünü arttırıcı özelliğe sahiptir.
  • Çeşitli hastalıklarda ezilmiş ayva çekirdeği ile hazırlanmış olan çaylar tüketilir.
  • Bronşit, öksürük, bağırsak ve mide rahatsızlıklarında da etkili bir yumuşatıcı özelliği gösterir.
  • Cildi yumuşatıcı özelliğe sahip olduğundan dolayı egzama ve yanık tedavisinde de ayva kullanılır.
  • Ayva bitkisi antioksidan özelliğe sahip olduğundan dolayı cilt için de faydalıdır.

Ayva Çekirdeği ile Sivilce Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ayva çekirdeği yukarıda da belirttiğimiz gibi cilt tedavilerinde sıklıkla kullanılır. Yumuşatıcı özelliği sayesinde ciltte yumuşak ve bebeksi bir etki bırakırken antioksidan özelliğinden dolayı da sivilcelerin yok olmasını sağlar. Eğer siz de sivilcelerinizin geçmemesinden şikâyetçiyseniz ayva çekirdeği ile sivilce tedavisi yöntemini uygulayabilirsiniz.

Ayva çekirdeği ile sivilce tedavisi etkili bir sivilce önleme ve geçirme yöntemidir. Ayva çekirdeği yapısında bulunan maddelerden dolayı cildin yumuşamasını ve sivilcelerin geçmesini sağlar. Ayrıca buna ek olarak yaşlılıktan dolayı oluşan kırışıklıkları da azaltan özelliğe sahiptir.

Ayva Çekirdeği Kremi

Ayva çekirdeği ile sivilce tedavisinde ayva çekirdeğinden yapılan kremi uygulayabilirsiniz. Bunun için yarım kilo ayva çekirdeğini bir bardak suya koyduktan sonra iyice haşlayın. Ayva çekirdeklerini haşladıktan sonra kapalı bir kabın içerisine koyarak 5 gün bekletin. Beklettiğiniz sürede karışımı dolaba koymayınız. 5. Günün sonunda karışımı süzerek çekirdeklerinden ayırın. Böylece geride ayva çekirdeğinden meydana gelen krem kaldığından uygulaması daha kolay olacaktır.

Ayva Çekirdeği Kremi Nasıl Kullanılır?

Ayva çekirdeğinden yapmış olduğunuz ayva çekirdeği kreminin kullanımı oldukça basittir. Süzmüş olduğunuz kremi gece yatmadan önce yüzünüze ve sivilceli olan bölgelerinize iyice sürün ve yedirin. Karışım kuruduktan sonra yıkamayın, üzerine daha etkili olması için kantaron yağını da sürün. Bu karışımları sürerken bir yandan da yüzünüze parmaklarınız masaj yapabilirsiniz.

Ayva çekirdeği ile sivilce tedavisinde kullanılan ayva çekirdeği kremi sivilcelerin geçmesini sağladığı gibi kırışıklıların geçmesini de sağlar. Kırmızı renkli kantaron yağı ise cildin yenilenmesini sağlar. Eğer cildinizde çukurlaşmalar da varsa bunlar için sıkılaştırıcı kremleri de ek olarak kullanabilirsiniz. Fakat ayva çekirdeği kremini ve kantaron yağını uyguladıktan sonra hemen güneşe çıkmayın. Çünkü yüzünüz bir süre hassaslaşacağından dolayı zararlı etkisi olabilir.

Eğer bu tarz doğal yöntemlere alerjiniz varsa ilk olarak vücudunuzun küçük bir kısmında deneme yapmanızda fayda var. Eğer bir sorun çıkmıyorsa ayva çekirdeği kremini rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.