Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

AYVANIN FAYDALARI NELERDİR?

Meyveler günlük beslenme açısından oldukça önemlidir. Daha sağlıklı bir vücut yapısına sahip olabilmek için gerekli besin değerlerini meyvelerden sağlarız. Portakal, muz, karpuz, kavun, üzüm ve elma daha yaygın olarak tüketilen meyveler olmalarına rağmen sağlıksal özellikleri bakımından ender meyvelerden biridir.

Elma ve armut ile aynı aileden gelen ayva, sıcak ılıman bölgelere özgü bir meyvedir. Ayvanın şekli armut ile çok benzer olmasına rağmen olgunlaştığında dışarısında sarımsı bir kabuğu oluşur. Tat olarak da biraz sert ve ekşi bir meyvedir. Marketlerde ve manavlarda kolayca bulabilir ve ayvanın egzotik lezzetini tüketerek daha sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz.

Sağlık açısından ayva tüketmenin yararlarına gelecek olursak. Genel itibari ile ayvanın faydaları arasında yüksek miktarda antioksidan içermesi ki bu durum başta kanser olmak üzere kötü ve iyileştirilmesi zor olan hastalıkları meydana getiren serbest radikaller ile savaşır, bol miktarda C ve A vitamini içerir, mide ülseri problemini çözmenizde yardımcı olur, sindirim sisteminizde yaşanan sorunları minimuma indirir, içerdiği potasyum ile yükselen kan basıncınızın düşmesinde yardımcı olur ve kilo vermek isteyenler için oldukça etkili bir meyvedir. Genel faydaları elbetteki saymakla bitmez. Ancak en çok faydalı olduğu durumları yazımızın devamında daha ayrıntılı bir şekilde inceleyeceğiz. Hemen ardından ayvanın fazla tüketilmesi durumunda oluşabilecek yan etkilere ait bilgileri verip, son olarak da ayvanın besin değerlerine ait bir tabloyu siz okurlarımız ile paylaşıp yazımızı noktalayacağız.

1.Kanser

kanser021

En sıklıkla tartışılan hastalıklardan biri de kanserdir. Belirgin bir tedavisi ve kesin bir çözümü yoktur. Kanseri oluşturan ise serbest radikal isimli hücrelerdir. Bu serbest radikaller 1 elektron kaybetmiş moleküllerdir. Bu yüzden başta DNA olmak üzere hücrelere saldırırlar ve fonksiyon bozukluğu, mutasyon, kanser gibi hastalıklara sebebiyet verirler. Bu hastalıklar da serbest radikallerin kontrolsüz bir şekilde büyüyüp çoğalması sonucu meydana gelir. Ayvada bulunan antioksidanlar, fito-besleyiciler ve fenolik maddeleri bu serbest radikalleri nötralize eder ve etkisi hale getirerek yok eder. Böylece vücudunuzda gelişme ihtimali olan kanser hastalığının önüne geçmek için serbest radikalleri etkisiz hale getirmeniz gerekmektedir. Bunun içinde bol miktarda antioksidana ihtiyaç duyacaksınız.

2.Bağışıklık

Be-healthy-at-work

Az önce de bahsettiğimiz gibi ayva, bol miktarda antioksidan içermektedir. Ayrıca içerdiği diğer C vitamini ve E vitamini de bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz için gerekli besinlerdir. Örneğin C vitamininin vücuttaki görevi, beyaz kan hücrelerinin kaynaklarını arttırıp, patojenlere, virüslere ve bakterilere karşı vücudunuzu korumanıza yardımcı olur. Böylece hastalıkları kendinizden uzak tutmuş ve bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirmiş olursunuz.

3.Sindirim

Stomachache

Ayvanın içerisinde yer alan yüksek miktardaki lif sindirim sisteminiz için oldukça faydalıdır. Bu lifler sayesinde zararlı besinler vücudunuzdan daha hızlı ve çabuk atılır. Sindirim sisteminiz daha işlevsel ve çalışır hale geleceğinden daha sağlıklı bir yaşam sürmeye devam edebilirsiniz.

4.Kilo Kaybı

fat_burning_foods_rapid_2

Ayva meyvesi düşük kalori değerlerine sahip ve lif bakımından oldukça zengindir. 100 gramlık bir ayvanın kalori miktarı sadece 57 kaloridir. Ayrıca doymuş yağ, sodyum ve kolesterol oranı çok düşüktür. Bütün bu nitelikler düşünülecek olduğunda diyet yapmak ve kilo vermek isteyenler için ayva, çok ideal bir meyve haline gelecektir.

5.Alerji

527b7b57992df10464568bdc

Ayva zengin bir C vitamini kaynağıdır. Bu da bir adet ayvanın günlük C vitamini ihtiyacınızın yüzde 25 gibi bir miktarını karşılayacağı anlamına gelmektedir. Bağışıklık ve direnç sisteminizi yükseltecek, iltihaplı durumlarda tedavi amaçlı yardımcı bir besin olacaktır. Ayrıca anti-alerjik özelliklere sahiptir. Alerjisi olduğunuz meyvelerin hazırlanmasında yardımcı olmaktadır. Meyve ve çekirdek ekstresi atopik dermatit ve sistisi tedavisinde kullanılmaktadır. Ayvayı jel olarak uyguladığınızda bu tip cilt hastalıklarına karşı etkili olmaktadır.

6.Tansiyon

Doctor/nurse checking blood pressure with sphygmomanometer gauge in focus.

Potasyumun vücuttaki görevleri arasında belki de en önemlileri vücut hücrelerinde etkili sıvı transferini kolaylaştırmak ve kan basıncını dengelemek yer almaktadır. Böylece kalp-damar sistemi üzerinden yük azalır, kan damarları ve arterlerin rahatlaması sağlanır. Bu da koroner kalp hastalıkları, kalp krizi ve felç riskini azaltıp, bu hastalıklar ile olan savaşma gücünüzü arttırır.

7.Saç

sac

Ayva demir, bakır ve çinkoyu kapsayan geniş bir mineral miktarını içermektedir. Bu 3 mineral, çeşitli diğer eser elementler ile birlikte kırmızı kan hücreleri üretimi için gereklidir. Kırmızı kan hücreleri miktarı arttığında ise kanın vücuttaki sirkülasyonu artar. Bu da saç folikülü sağlığını arttırmak, cilt ve kafa derisi içerisinde artan bir kan akışına sebep olur. Saç sağlığınız için oldukça önemli bir faydadır.

8.Cilt

cilt

Ayvada bol miktarda antioksidan ve vitaminlerin bulunması çok daha genç ve yüksek düzeyde sağlıklı bir cilde sahip olmanızı sağlayacaktır. Daha öncede bahsettiğimiz gibi serbest radikallerin cilt hücreleri üzerindeki etkileri ortadan kalkar. Böylece kırışıklıklar ve ultraviyole ışınların cildiniz üzerinde bulunan etkisi ortadan kalmış olur. Daha sağlıklı ve pürüzsüz bir cilde bu şekilde sahip olabilirsiniz.

Genel itibari ile ayvanın en çok faydalı olduğu durumlar yukarıdaki gibidir. Ancak ayvanın dolaylı yoldan faydasının olduğu durumlara da değinmek istiyorum. İçerdiği fenolik güçlü bir antioksidan görevi görür ve soğuk algınlığı, grip gibi viral etkileri ortadan kaldırmada yardımcı olur. Stres giderici özellik gösterir ve sakin bir zihne sahip olmanızı sağlar. Ayva suyu kalp-damar hastalıkları, solunum rahatsızlıkları, anemi ve astımın tedavisinde yararlıdır. Düzenli tüketimi de tüberküloz, dizanteri ve karaciğer yetmezliği tedavisinde yardımcı olabilir. Diğer meyveler gibi ayva da diyetiniz için etkili bir meyvedir. Ayvayı çeşitli tatlılarda da kullanabilirsiniz.

Ayvanın faydaları hakkında daha detaylı bilgileri siz okurlarımız ile paylaşmış bulunmaktayız. Şimdi de ayvanın fazla tüketilmesi durumunda oluşabilecek yan etkiler hakkında bir takım bilgiler verip, son olarak da ayvanın besin değerlerine ait bir tabloyu siz okurlarımız ile paylaşıp yazımızı noktalayacağız.

Fazla Ayva Yemenin Bir Zararı Var Mıdır?

Araştırılan bulgulara ve yapılan deneylere göre ayvanın fazla tüketilmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Fazla miktarda yenilmesinin sağlığınızı bozacak bir etkisi ortaya çıkmamıştır. Ancak çok aşırı miktarlarda tüketilmesi mide tahrişine sebep olabilir. İçerdiği şeker miktarı az olsa da aşırı yenmesi durumunda günlük şeker dozajınızı aşabilir ve bu da kilo almanıza sebep olabilir. Son olarak da alerjik bir nedene sahip iseniz derhal ayva tüketimini kesmeniz gerekmektedir. Doktorunuza danışıp, bir alerji testi yaptıktan sonra durumunuza göre bu meyveyi yemeye devam edebilirsiniz.

Verdiğimiz bu bilgiler doğrultusunda umarız ayva hakkında daha detaylı bir bilgi hazinesine sahip olabilirsiniz. Böylece siz okurlarımız için ayvanın yararları, sağlık açısından faydaları ve fazla tüketilmesi durumunda oluşabilecek yan etkilerden bahsettik. Yazımızı bitirmeden önce ayvaya ait bir besin değerleri tablosunu sizler ile paylaşacağız.

Ayvanın Besin Değerleri

Porsiyon Miktarı: 100 g

 • Kalori (kcal) 56
 • Toplam yağ 0,1 g
 • Kolesterol 0 mg
 • Sodyum 4 mg
 • Potasyum 197 mg
 • Karbonhidrat 15 g
 • Diyet lifi 1,9 g
 • Protein 0,4 g
 • A vitamini 40 IU
 • C vitamini 15 mg
 • Kalsiyum 11 mg
 • Demir 0,7 mg
 • Piridoksin 0 mg
 • B12 vitamini 0 µg
 • Magnezyum 8 mg

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.