Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Az Adet Görmenin Nedenleri Nelerdir?

Kadınlarda regl ortalama bir hafta  sürer ve genelde ilk üç gün yoğun bir kanama gerçekleşir. Ancak bazen çeşitli sebeplerden dolayı bazı kişiler olması gereken daha az kanama görürler. Bu durum tek başına bir hastalık  değildir, aksine bir hastalık belirtisidir. Bu belirti ciddi hastalıkların başlangıcı olabilir. Bu yüzden kadınların birçoğunun bu konuda bilinçlenmesi gerekir. Yazımızın devamında bu konuya dair detaylara ulaşabilirsiniz.

Neden Az Adet Görülür?

Eğer kişi iki günden az ve yedi günden fazla adet görüyorsa kişinin hormonal bir bozukluğu olduğu anlamına gelir. Her iki durumda normal değildir. Ancak iki günden az adet yedi günden fazla olan adet görmek daha ciddi hastalıklar ve kontrol edilmesi zor hastalıkları çağrıştırır. Adet döneminde kan miktarı yoğunluğu şekli birçok hastalığında teşhisinde yardımcı olur. Eğer kişi kırk yaşını geçmişse az adet görmesi normaldir. Çünkü östrojen hormonu seviyesi daha aşağıdadır. Bu da adet kanamalarının azalmasına neden olur. Eğer kişinin tiroid bezlerinde bir sorunu varsa yine aynı sebepten dolayı kişide adet düzensizlikleri ve daha birçok problem görülebilir. Hormon değişimine neden olan her türlü hastalıklar az adet görmenin de sebebidir.

Her hastalıkta rolü olan stres bu durumda da etken bir rol oynuyor. Çünkü stres hormonların dengesini ve düzenini bozuyor. Bu da kişinin stresli olduğu zamanlarda da az adet görmesine neden oluyor. Adet kanamasının az olması demek rahim içinde bulunan parçalanmış yapıların dışarı atılamaması ve rahim içinin temizlenmemesi demektir. Bu da pek çok rahatsızlığa neden olabilir.

Adet kanamasının azalmasının nedenlerinden biri de kullanılan ilaçlar. Özellikle doğum kontrol haplarının yan etkisinden biri de adet düzeninin bozulmasıdır. Kanamalar giderek azalabilir ve doğurganlık bu şekilde minimuma iner.

Ani kilo verme hormon dengesini bozan diğer unsurlardan biridir. Az adet görme sorunu genelde kilosu düşük olan zayıf kadınlar da görülür. Vücutta bulunan az yağlar hormon üretimine yetmez ve regl miktarında azalmaya yol açar.

Hemen hemen her hastalıkta olduğu gibi bu rahatsızlıkta da kalıtsallık önemlidir. Eğer annede ya da ailede bulunan diğer kadın bireylerde az adet görme sorunu varsa bu durumu sizler de genetik sebeplerden dolayı yaşayabilirsiniz. Bu sizlere aynı zamanda erken menopozunda haberini verir.

Eğer kişi kürtaj olmuşsa ya da diğer rahim içi operasyonları geçirmişse kişide az adet görme peoblemi oluşabilir. Rahim içinin zarar göreceği her türlü operasyondan sonra hormon dengesi bozulur ve rahmin neredeyse bir kısmı da alınacağı için adet görme yavaşlar. Bu da az adet görmeye yol açar. Az adet görmenin en tatlı sebebi ise hamileliktir. Eğer kişi anne olmak istiyorsa bu onun için umut verici bir belirtidir. Az adet görme hamileliğin ilk aylarında görülebilir. Daha sonra hormonlar normal seviyeye geldiğinde gebeliğe bağlı kişi adetten kesilir.

Az Adet Görmenin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Eğer hormonal sorunlarınız varsa az adet görmeniz normaldir. Ancak buna karşı alınacak birkaç önlemle birlikte sağlığınıza kavuşmanız da olasılıklar arasındadır. Eğer vitamin eksikliğinden dolayı bu sorunu yaşıyorsanız öncelikle uzman bir doktorun eşliğinde gerekli tetkikleri yaptırmalısınız. Test sonuçlarınıza göre doktorlar sizlere en uygun vitamin takviyelerini tavsiye eder. Düzenli kullanımında vitamin eksikliği giderilebilir.

Bunun haricinde eğer kişide bu durum kalıtsal bir nedense pek de yapılacak bir tedavi yöntemi yoktur. Ancak bu kişide doğal adet söktürücü besinlerden ve bitkilerden faydalanabilir. Özellikle biberiye bitki adet söktürmesiyle birlikte meşhurdur. Doğal yöntemlerle birlikte adet söktürücü ilaçlar da bulunur. Adet söktürücü ilaçlar da kimi zaman işe yarayabilir ve bu ilaçları tek başınıza kullanmanız kalıcı rahim hasarlarına neden olabilir. Bu yüzden mutlaka uzman bir hekime danışmanız gerekir.

Kişi tıbbi bir müdahaleden sonra bu belirtileri görüyorsa gerekli hormon tedavisiyle birlikte hormon seviyesini dengede tutabilir ve az adet görme sorununun üstesinden gelebilir. Doğum kontrol hapları az adet görmeye neden olacağı için bu bunun yerine başka doğum kontrol yöntemlerini deneyebilirsiniz. Olabildiğince sağlıklı ve düzenli bir yaşam tarzı oluşturmaya da özen göstermelisiniz. Bağışıklığı güçlü olan bünyeler hormonal değişikliklerden daha az etkilenecekleri için olabildiğince bağışıklık sistemimizi dinç tutmalısınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.