Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Az Görmenin Nedenleri

İnsan vücudunun en önemli ve en hassas organlarından biri olan göz, göz çukurunda yer alan, iri bir top büyüklüğü ebatına sahip, görmemizi net bir şekilde sağlayan bir organdır. Aynı zamanda göz organı, ışığı geçirmeye ya da ışığı kırmaya yardımcı olan üç tabakanın birleşmesinden meydana gelmiştir. Göz organının en dış kısmında yer alan birinci tabakaya göz akı adı verilmektedir. Gözün en dış kısmında yer alan göz akı önde tümsekleşerek, saydam olan kornea tabakası olarak devam etmektedir. Göz akı tabakasının aynı zamanda beyaz ve lifli bir yapısı bulunmaktadır. Bu sert tabaka göz organını dış darbelere ya da zararlara karşı korumaya alan kalın bir zar olma özelliğine sahiptir. Göz akının yapısı gereği çok damarlı bir bağ dokusu bulunmaktadır ve böylece göz yuvarları kısmını karanlık bir oda haline dönüştürmektedir. Göz akı tabakasının ön bölümünde yer alan kirpiksi cisim kasları bulunmaktadır.

Görme durumu insan vücudunda bulunan gözün ve aynı zamanda beynin bir arada, uyum içerisinde çalışması sonucu ortaya çıkan bir eylemdir. Göz organı, çevresinden retinaya yansıtmış olduğu tüm görüntüleri, renklerine ya da ışık şiddetine bağlı olarak sinirsel uyarılara dönüşmesine yardımcı olmaktadır. İnsan vücudu her nesneyi iki gözü ile birlikte görmektedir ama bunun arkasında görmeyi sağlayan beyin, tüm nesneleri temsil eden görüntüleri sinirsel uyarılar olarak algılar. Beynimiz herhangi bir sebepten dolayı iki gözümüzün görmüş olduğu nesneyi, görüntüyü beyinde analiz ederek, tek bir görüntüye dönüşmesini sağlayamazsa, o zaman beynimiz bir gözden gelen görüntüyü, diğer görüntüye tercih etmek durumunda kalır. Böyle bir durumun ortaya çıkması sonucunda bir gözden gelen görüntü beyin tarafından algılanamaz ve işlenemez hale gelir. O gözden gelen nesne, görüntü beyne daha geç ve daha zayıf uyarılar şeklinde gider.

Az Görmenin Sebepleri Nedir?

mavi-gozler-icin-en-uygun-renk-toprak-tonlaridir

Gözlük, kontakt lensler ya da göz içine uygulanan lens implantları ile görmeniz daha ileri bir düzeye getiremiyorsa, görme azlığı sorununuz var demektir. Görme azlığı sanılanın aksine görme kaybıyla eş değer değildir. Görme azlığı nesnelerin ya da görüntünün net olmaması durumu, görme kaybı ise görüntünün hiç olmaması, tamamen karanlık olması durumudur. Az görme sorunu yaşayan bireylerin hala görme gücünün arttırılması söz konusu olabilir. Bunun için özel olarak göze takılan birtakım cihazlar bulunmaktadır. Bu cihazları kullanarak, görme gücünüzün artmasını sağlayabilirsiniz. Görme azlığı sorunu ağır ya da hafif bir şekilde olabilir ve görme gücünüzün ihtiyacını karşılayamadığı anlamına gelmektedir. Az görme sorunu yaşayan bireyler için görme gücünü arttırıcı cihazların kullanılıp kullanılmayacağına uzman bir doktor karar vermektedir. Doktorun yapmış olduğu birtakım tahlil ve tetkikler sonucunda uygulanan bu cihazların fayda sağlayıp sağlamayacağı bir süre kullandıktan sonra belli olacaktır.

Genel olarak görme azlığını gidermek için doktorlar, birtakım göz egzersizleri tavsiye eder ya da lazer uygulamalı bir tedavi yöntemi sunarlar. Görme azlığı rahatsızlığı olan bireylerin, görme gücünün artması için kontakt lensler, özel bir ameliyatla gözlerin içerisine yerleştirilen özel mercekler ya da numaralı gözlükler kullanılmaktadır. Ama tüm bu tedavi seçeneklerinden birini seçerek, uygulamaya başlamış olmanıza rağmen hala görme azlığı sorunu yaşıyorsanız, yine doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Görme azlığı sorunu takılan lenslere, gözlüklere ya da göz merceklerine rağmen görmenin arttırılamaması gibi bir sorundur. Az görmenin birtakım sebepleri bulunmaktadır. Az görme problemi bireyin sosyal hayatını, günlük aktivitelerini, yani tüm hayatını olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Bunun için ayrıca bir rehabilitasyon gerekmektedir. Az görme probleminin ilk sırasında ilerlemiş olan yaş gelmektedir. Yaşı çok fazla ilerlemiş olan bireylerin az görme durumu normal olarak karşılanmaktadır ama bu sorunu gidermek için gözlük ya da mercek yerleştirme operasyonları yapılmaktadır.

Anne adaylarının, hamilelik süresinin ilk üç ayında geçirmiş olduğu toksoplazmoz hastalığı ya da kızamıkçık sonucunda bebeklerde az görme durumu ortaya çıkar. Bebeklerin dokuz aydan daha erken prematüre olarak doğmaları sonucunda, bazı bebeklerde az görme problemi görülmektedir. Aynı zamanda ansefalit ya da menenjit gibi beyin dokusuna zarar veren, yüksek ateşli hastalıklar da görme azlığı problemini ortaya çıkaran sebepler arasındadır. Bireylerin yaşına bağlı olarak ortaya çıkan makula dejenerasyonu da az görme probleminin sebepleri arasında yer almaktadır. Ayrıca glokom, diyabetik göz rahatsızlığı ya da göz yaralanmaları da görme azlığı problemine neden olmaktadır.

Anne adayında doğum yaptıktan sonra ortaya çıkan birtakım bozukluklar, kalıtsal sebepler, kişinin yaralanması, şeker hastalığı, glokom ya da katarakt gibi hastalıklar, ilerleyen yaş görme azlığına sebep olan nedenler arasında yer almaktadır. Az görmenin en yayın sebebi ise gözlerde yer alan sinir tabakasının bir hastalık sonucunda ortaya çıkan maküla dejenereasyonudur. Maküla dejenerasyonu beynin merkezi görme sistemini bozar, tam olarak körlüğe neden olmaz ama görme yeteneğinin azalmasına neden olur.

Az Görmenin Tedavisi

görme bozukluğu

Bir göz rahatsızlığı olan az görme sorununun farklı tipleri de bulunmaktadır. En sık rastlananları; merkezi görme, okuma bozukluğu, çevresel görmenin azalması ya da renkli görüşün kaybolması gibi durumlardır. İnsan vücudunda yer alan göz, ışık, kontrast duyarlıklık ya da kamaşmaya karşı olan uyumunu zamanla kaybedilebilir. Bu farklı görme azlığı çeşitlerine yardımcı olmak için farklı cihazlar gerekebilir. Mesela doğduğu andan itibaren görme azlığı yaşayan ile sonradan görme azlığı sorununu yaşayan bir kişinin ihtiyaçları, tedavisi tamamen farklıdır.

  • Az görme sorunu yaşayan bireyler için geliştirilmiş ve onlara uyarlanmış birtakım cihazlar bulunmaktadır. Görme gücünü normal hale getiren tek bir cihaz yoktur, farklı göz problemleri için de birtakım cihazlar bulunmaktadır. Bu cihazlar geliştirici uzmanlar tarafından denenerek, az görme problemi olan bireylere önerilir.
  • Az görme sorunu olan bireyler için geliştirilen cihazlar optik cihazlar adı altında uygulanmaktadır. Bu cihazlar, görülen nesneyi, görüntüyü büyütme amaçlı lensler ya da lens kombinasyonlarından oluşmaktadır. Bu cihazların camları, gözlük camından tamamen farklıdır. Optik cihazların büyütücü gözlüklü olanları az görme sorunu yaşayan bireylere doktorlar tarafından uygulanmaktadır. Bu cihazı kullanırken okumada kullanacaksanız, okuduğunuz nesneyi kendinize biraz daha yakınlaştırmanız gerekmektedir. Eğer kendinize yakınlaştırmazsanız okumak istediğiniz yazı odak dışında kalarak, netleşemez. Cihazı ilk kullanmaya başlayan bireyler bu duruma alışmada zorluk yaşayabilir ama zamanla düzelecektir.
  • Yakını az görme için tasarlanan cihazlarda ise durum çok daha farklıdır. Bu durumda nesneyi kendinize daha fazla yakınlaştırmanız gerekmemektedir. Büyütücü olan gözlükler direkt olarak gözlüğe monte edilebilir. Gözlük numaranızın üzerine ilave edilmektedir. Aynı zamanda bir şey okumak istediğinizde el büyüteçlerini de kullanabilirsiniz. Okuyacağınız herhangi bir yazıyı kendinize yakınlaştırmanıza gerek yoktur, normal bir mesafede tutabilirsiniz.
  • Az görme sorunu tedavisi için ayaklı büyüteçler de kullanılmaktadır. Bu cihazda okuyacağınız nesnenin üzerine koyabilirsiniz. Bazı büyüteçler kendinden aydınlatmalı olması açısından bireye daha rahat bir okuma sağlamaktadır.
  • Az görme problemi olan bireylerin yaşamını kolaylaştırmak için uygulanan bir diğer çözüm ise, teleskoptur. Bu cihazla uzağı büyütme amacı ile kullanılır. Gözlüğe monte edilerek kullanılmaktadır. Özellikle televizyon seyrederken, bilgisayarda bir şeyler okurken, otobüste bulunan durak yazılarını okurken, ilanlara, panolara bakarken size büyük bir kolaylık sağlayacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.