Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

B Vitamini Eksikliği Hastalığı

B vitamini suda çözülme gibi bir özelliği olan bir vitamindir. Suda çözülme özelliğine sahip olan vitaminlerin önemli bir kısmı insan vücudu tarafından emildikten sonra geri kalanı ise idrar yolu ile vücuttan dışarı atılmaktadır. B vitamini insan vücudu için en gerekli olan vitaminlerden biridir. B vitamini eksikliği, sinir, DNA ve kırmızı kan hücresi üretimi başta olmak üzere insan vücudunun sağlıklı bir şekilde varlığına devam etmesi için hayati öneme sahip bir vitamindir. B vitamini aynı zamanda diğer vitaminlerde olduğu gibi insan vücudu tarafından üretilmediği için besin yolu ya da dışarıdan takviye şeklinde alınması gerekmektedir. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme programına sahip olan kişilerin tükettikleri besinlerden B vitamini aldığı için ekstra besin takviyesine gerek duyulmaz.

B vitamini insan vücudunda yer alan kırmızı kan hücrelerinin oluşmasına ve aynı zamanda merkezi sinir sisteminin sağlıklı bir şekilde işlevini yerine getirmesine yardımcı olmaktadır. İnsan vücudunda yer alan kırmızı kan hücreleri var olduğu sürece insanlar kendilerini daha canlı ve enerjik hissetmektedir. B vitamini aynı zamanda beyin, sindirim, cilt, tırnak ve saç sağlığı için de çok gerekli olan bir vitamindir. İnsan vücudunda B vitaminin eksik olması durumunda muayene ve kan testi gerekmektedir.

B Vitamini Eksikliği Hastalığı Neden Olur?

İnsan vücudu için en önemli vitaminler arasında yer alan B vitamini, vücut tarafından belirli bir oranda alınamaması ve aynı zamanda ne kadar çok alınırsa alınsın insan vücudu tarafından yeterli bir oranda emilememesi durumunda eksiklik ortaya çıkmaktadır. Uzman doktorların yapmış olduğu araştırmalara göre elli yaş üzerindeki bireylerde yüzde üçü çok ciddi seviyede ve aynı zamanda yüzde yirmisinde düşük bir oranda B vitamini eksikliği görülmektedir. Bu istatiksel verilere göre, elli yaş üzeri yetişkin bireyler için B vitamini eksikliği önemli ve ciddi bir derecede düşüktür. B vitamini eksikliği birtakım sebeplerden dolayı ortaya çıkmaktadır. B vitaminin insan vücudunda eksik olması durumunda birtakım rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır. Ancak B vitamini eksikliğinde ortaya çıkan bazı belirtiler başka hastalıkların da belirtisi olabilir. Bu nedenle bir doktora başvurmanız gerekmektedir, doktorunuz yaptığı muayene ve bazı tahliller sonucunda B vitamini eksikliğini teşhis edebilir. İnsan vücudunda B vitaminin eksik olması durumunda ortaya çıkan birtakım belirtiler bazı insanlarda hafif, bazıların da ise şiddetli bir şekilde görülmektedir. Eğer insan vücuduna gerektiğinden fazla B vitamini alınırsa, göz hastalığı ya da hamilelik gibi önemli bir süreçte doktorunuzun tavsiyesine göre kontrollü bir şekilde B vitamini almanız daha önemlidir. Aynı zamanda bazı rahatsızlıklar sonucunda B vitamini alımının sınırlandırılması gerekmektedir.

 

İnsan vücudunun hangi yaş grubunda, ne kadar B vitamini alması ise,

  • 0-4 ay arası: 4 mcg
  • 7-12 ay arası: 7 mcg
  • 1-3 yaş arası: 0.9 mcg
  • 4-8 yaş arası: 1.2 mcg
  • 9-19 yaş arası: 1.8 mcg
  • 14-18 yaş arası: 2.4 mcg
  • Yetişkinler: 2.5 mcg
  • Hamile ve emzikliler: 2.6 mcg gibidir.

B Vitamini Eksikliği Hastalığının Belirtileri

B vitamini insan vücudunun gerekli olan bir vitamindir. B vitamini eksikliği genel olarak sıkı ve aynı zamanda düzenli bir şekilde vejetaryen diyeti yapan bireylerde görülme ihtimali çok fazladır. Mide kelepçesi ameliyatı olanlarda B vitamini eksikliği görülmektedir. Özellikle mideye yapılan herhangi bir cerrahi müdahale ile B vitamini emilme özelliğini kaybetmektedir. Besinlerin insan vücudu tarafından emilmesinde sorunlara neden olan chron ve aynı zamanda çölyak hastalarında B vitamini eksikliği görülmektedir. Elli yaşına sahip olan tüm insanlarda görülme ihtimali bulunmaktadır. Aynı zamanda diyabet hastalarında da görülmektedir. Çok fazla alkol tüketen insanlarda da B vitamini eksikliği durumu ortaya çıkmaktadır. B vitaminin hafif ve aynı zamanda orta şiddette olması durumunda birtakım belirtiler görülmektedir. B vitamini eksikliği süresi arttığı sürece buna bağlı olarak, aynı zamanda belirtilerin şiddeti de artmaktadır. B vitaminin insan vücudunda yeterli oranda olmaması durumunda kanda olması gereken bir oranda oksijen taşınmaz ve bu nedenle birtakım belirtiler ortaya çıkmaktadır. Bu belirtiler ise, aşırı yorgunluk, halsizlik ve baş dönmesi, bazı durumlarda çarpıntının olması, hızlı bir şekilde nefes alıp, verme, ciltte meydana gelen solgunluk, boğaz ağrıları, diş eti kanaması, tende hassasiyet, bir yere çarpıldığı zaman hemen morarması, küçük yaralanma ve kanamaların iyileşme sürecinin uzun olması, ishal, kabızlık, baş ağrısı ve aynı zamanda konsantrasyon eksikliği gibidir. Aynı zamanda B vitamini eksikliğinin ilk ortaya çıktığı zaman tedavi edilmemesi durumunda insan vücudunda yer alan sinirlerin yıpranmasına neden olmaktadır. Bu nedenle B vitamini eksikliği durumu ciddiye alınması gerekmektedir.

B vitamini Eksikliği Hastalığının Tedavisi

İnsan vücudunun en çok gerek duyduğu ve olması gereken vitaminlerin arasında yer alan B vitaminin yeterli bir oranda olmaması durumunda birtakım hastalıklar ortaya çıkmaktadır. B vitaminin insan vücudunda yeterli oranda olmaması durumunda ortaya çıkan hastalıkların tedavisinde uygulanacak yöntemler B vitamini eksikliğinin sebebine göre farklılık göstermektedir. Mesela, vejetaryen bir beslenme programına sahipseniz B vitamini eksikliği görülmektedir. Bu durumda doktorunuza başvurarak ve aynı zamanda dışarıdan takviye şeklinde B vitamini eksikliğinin giderilmesi gerekmektedir. Çünkü B vitamini bitkilerde bulunmamaktadır. B vitaminin normal bir değere sahip olması ve hızlı bir sonuç alınması için doktorunuz enjeksiyonla B vitamini takviyesi yapabilir. Eğer doktorunuz gerekli görürse B vitamini ilaç şeklinde takviye yapabilir. B vitaminin insan vücudunda yeterli bir oranda bulunması için hayvansal gıdalarla beslenmek gerekmektedir. İnsan vücudunun B vitamini eksiklinde uygulanan tedavide güçlü B vitamini hapları ya da iğneler ile kısa sürede sonuç alınabilir.

İnsan vücudunda B vitaminin eksik olması durumunda beslenme alışkanlığınızda yapılması gereken değişlikler olabilir. Mesela kırmızı et, kümes havyaları, deniz ürünleri, yumurta ve aynı zamanda peynirde yüksek oranda B vitamini bulunmaktadır. Bu besinleri daha sık bir şekilde tüketmeniz durumunda B vitamini oranı normal bir seviyeye ulaşacaktır. İnsan vücudunun B vitamini oranının düşük değerlerde olması durumunda B vitamini takviyesinin yapılması gerekmektedir. Fakat bazı durumlarda B vitamini takviyesi alırken dikkat etmek gerekmektedir. Bu dikkat edilmesi gereken durumlar ise, hamilelik ve aynı zamanda emzirme süreci, laber hastalığıi kobalt ve kobalamin maddesine karşı alerjisi olanlar, folik asit takviyesi alanlar ve aynı zamanda yüksek oranda kırmızı kan hücresine sahip olanlar gibidir.

B Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

İnsan vücudunda belirli bir oranda olması gereken B vitamini eksik olması durumunda, insan vücudu tarafından üretilmemektedir. Bu nedenle B vitamini oranı yüksek olan besinleri çok daha fazla tüketmeniz gerekmektedir. B vitamini birçok hayvansal gıdada bulunmaktadır. B vitamini oranı yüksek olan besinler ise sakatat, balık ve deniz ürünleri, kırmızı et, kümes hayvanları, yumurta, süt ve süt ürünler, B vitamini ile güçlendirilmiş olan kahvaltılık gevrekler. B vitamini oranı yüksek olan besinlerden yeteri kadar tüketmeniz durumunda B vitamini normal değerlere kısa süre içerisinde ulaşacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.