Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

B VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Vitaminler yiyeceklerin içerisinde doğal olarak bulunur ve vücuttaki çeşitli fonksiyonların yerine getirilebilmesi için, çok az miktarda alınması gerekmektedir. Vücut için enerji kaynağı sağlayan ve kırmızı kan hücrelerinin üretilmesini destekleyen B vitamini, 8 farklı gruba ayrılmaktadır. Yeni DNA yapılarının üretilmesini sağlayan B vitamini birçok besin maddesinin yapısında bulunmaktadır. B vitaminleri suda çözünebilen ve hafif vitamin gruplarıdır. Bundan dolayı B vitamini, özellikle alkol ve pişirilme ile kolayca tahribata uğrayabilir.

B vitamini çeşitleri ise şu şekildedir; tiamin (B1), riboflavin (B2), niasin (B3), pantotenik asit (B5), piridoksin (B6), biyotin (B7), folik asit-folat (B9), siyanokobaladak (B12).

1.B1 Vitamini Eksikliğinin Belirtileri

Vitamin B1, glikozun enerjiye dönüştürülmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca, sinir sistemi fonksiyonlarının düzenlenmesinde önemli rolü bulunmaktadır. Özellikle tam tahıllar, tohumlar (çekirdekler) bilhassa susam tohumu, baklagiller, buğday tohumu, fındık, maya B1 vitamini bakımından zengin besin maddeleridir.

depressed-woman-400x400

B1 vitamini eksikliği, genellikle çok fazla alkol tüketimi ya da yetersiz beslenme sonucu ortaya çıkmaktadır. Diyet beyaz pirincin çok fazla tüketildiği ülkelerde, B1 vitamin eksikliği daha yaygın olarak gözlenmektedir.

B1 vitamini eksikliğinde, dikkat dağınıklığı, dalgınlık, sinirlilik, kötü kol ya da bacak (veya her ikisi) koordinasyonu, uyuşukluk, yorgunluk ve kas güçsüzlüğü gibi sağlık sorunları yaşanabilmektedir. Ayrıca, ıslak ve kuru berberi hastalığı, kardiovasküler sorunlar, kas ve mide-bağırsak sorunları, B1 vitamini eksikliğinde oluşabilecek sağlık sorunlarıdır. Beriberi hastalığı, sinir sistemini etkileyen, ödem ve şişkinlik oluşmasına ya da kol ve bacak koordinasyonunun bozulmasına sebep olan bir sinir hastalığıdır.

Ek olarak, Wernicke-Korsakoff sendromu adı verilen beyin-sinir hastalığı da, alkol tüketimine bağlı olarak gelişen B1 vitamini eksikliğinin sebep olduğu bir hastalıktır.

2.Vitamin B2 – Riboflavin Eksikliğinin Belirtileri

Riboflavin, cilt sağlığını destekleyen ve enerji üretimi için kullanılan bir vitamin türüdür. En iyi riboflavin kaynağı olan gıdalar; süt, yoğurt, süzme peynir, tam tahıl ekmekler, tahıllar, beyaz yumurta, yeşil yapraklı sebzeler, et, maya, karaciğer ve böbrek gibi besin maddeleridir.

shutterstock_151234010

Riboflavin eksikliği, B vitamini grubu arasında en nadir olarak gözlenen bir durumdur. Ancak, çok fazla alkol tüketimi yapmak ve hiç ya da çok az miktarda süt-süt ürünleri tüketmek, vitamin B2 eksikliği yaşanmasına sebep olmaktadır.

B2 vitamini eksikliği sonucunda, dilde iltihaplanma (ağrılı, yumuşak, mor-kırmızı dil), ağzın köşelerinde ve dilde çatlaklar ve kızarıklıklar oluşması, saçlarda dökülme, anksiyete, göz kapaklarında iltihaplanma, deride döküntü ve kızarıklık, korneada kızarıklık gibi sağlık sorunları yaşanabilmektedir.

3.Vitamin B3 – Niasin Eksikliğinin Belirtileri

Niasin, vücuttaki karbonhidratları, enerji icinde yağ ve alkole dönüştüren özel bir vitamindir. Niasin, özellikle cilt sağlını destekleyen bir vitamin türü olmakla birlikte, sinir sistemi ve sindirim sistemi sağĺığını da destekleyen bir vitamindir. Diğer B vitamini grubu vitaminlerin aksine B3, ısıya dayanıklıdır ve pişirme ile değerini çok az miktarda kaybeder.

En iyi niasin kaynağı besinler; et, balık, süt, yumurta, tam tahıl ekmekler, tahıllar, protein içeren besinler, kümes hayvanları, fındık ve mantar gibi gıdalardır.

Jigsaw puzzle, of senior man, falling apart

Niasin eksikliği ya da pellagra, aşırı miktarda alkol tüketimi ve neredeyse tamamen mısır kaynaklı beslenme alışkanlığı durumunda ortaya çıkmaktadır. Bazı kişilerde, sindirim sistemi problemleri nedeniyle vücutları B3 vitaminini absorbe edemez ve bu durumda B3 vitamini eksikliğine sebep olur.

B3 vitamini eksikliğinin temelde üç olumsuz etkisi bulunmaktadır. Bunlar, bunama, ishal ve dermatit gibi sağlık sorunlarıdır. B3 vitamini eksikliğinin diğer belirtileri ise; dilde iltihaplanma ve şişme, sinirlilik, iştah kaybı, zihinsel karışıklık, halsizlik ve baş dönmesi şeklindedir. Fakat B3 vitamin eksikliği tedavi edilmediği ve uzun bir süreç içinde devam etmesi halinde can kaybının yaşanmasına sebep olabilmektedir.

4.Vitamin B5 – Pantotenik Asit Eksikliğinin Belirtileri

Pantotenik asit, vücuttaki, karbonhidrat, protein, yağ ve alkol metabolizması için gerekli olan bir vitamin türüdür. Aynı zamanda, kırmızı kan hücrelerinin üretilmesi ve steroid hormonlarının salgılanması da yine B5 vitamini sayesinde yapılmaktadır.

Birçok besin maddesi pantotenik asit bakımından zengin olabilmektedir. Fakat bazı besin maddeleri B5 vitamini bakımından oldukça zengindir. Bunlar; karaciğer, et, süt, böbrek, yumurta, maya, fıstık ve baklagiller gibi besin maddeleridir.

Tired businesswoman

Pantotenik asit eksikliği oldukça nadir gözlenen bir durumdur. B5 vitamini eksiliğinde, iştahsızlık, yorgunluk, uykusuzluk, kabızlık, kusma ve bağırsak problemleri gibi sağlık sorunları yaşanmaktadır.

5.Vitamin B6 – Piridoksin Eksikliğinin Belirtileri

Piridoksin, protein ve karbonhidrat metabolizması için gereklidir. Ayrıca B6 vitamini, kırmızı kan hücrelerinin yapısına katılmakta ve beyin kimyasallarının üretilmesini sağlamaktadır. Beyindeki süreçlerin çalışmasını etkileyen B6 vitamini, bağışıklık sistemi ve steroid hormon aktivitelerini düzenlemeye yardımcı bir vitamin türüdür.

B6 vitamini, tahıllarda, baklagillerde, yeşil yapraklı sebzelerde, balıkta, kabuklu deniz ürünlerinde, et ürünlerinde, kümes hayvanlarında, fındıkta, karaciğer ve meyvelerde bulunmaktadır.

shutterstock_130152032

Tiroid hastalığı olan kişiler, kadınlar (özellikle doğum kontrol hapı kullananlar), yaşlılar ve aşırı miktarda alkol tüketen kişiler, B6 vitamini eksikliğinde risk grubunu oluşturmaktadırlar.

B6 vitamini eksikliğinin belirtileri; uyku problemleri, depresyon, anemi, sinirlilik, kas seğirmesi, dilde pürüzsüzlük ve ağzın kenarında çatlaklar, dermatit, kasılma ve zihinde karışıklık gibi belirtilerdir.

6.Vitamin B7 – Biotin Eksikliğinin Belirtileri

Biotin, metabolizmanın enerji ihtiyacını karşılar, yağ ve glikojen sentezlenmesine yardımcı olur ve amino asit metabolizmasını destekler.

Biotin bakımından zengin olan besinler, karnabahar, fıstık, karaciğer, tavuk, maya, mantar ve yumurtanın sarı kısmıdır.

12-terrifying-sleep-disorders1775921674-dec-15-2013-1-600x400

Biotin eksikliği çok nadiren gözlenen bir durumdur, çünkü biotin birçok besin maddesinin yapısında bulunmaktadır. Fakat, yumurtanın beyaz kısmı fazla miktarda tüketildiğinde, biotin absorbe edilmesini engelleyecektir. Bu durum da, B7 vitamini eksikliğine sebep olmaktadır. B7 vitamini eksikliğinin belirtileri; ciltte solgunlaşma veya cildin renginde grileşme, depresyon, halüsinasyonlar, anormal kalp eylemleri, iştah kaybı, ciltte kuruma, pullu dermatit, dilde ve boğazda çatlaklar, bulantı, saç dökülmesi, kas ağrısı, halsizlik ve yorgunluk gibi septomlardır.

7.Vitamin B9 – Folik Asit (Folat) Eksikliğinin Belirtileri

Folat, kırmızı kan hücrelerinin yapılandırılmasında gerekli olan bir vitamindir. Bundan dolayı vücutta oksijen taşınması açıdan folat önemli bir vitamin türüdür. Folat, DNA sentezlenmesine ve hücrelerin çoğalmasına yardımcı olur. Ayrıca folat, cenin sinir sisteminin gelişimini sağlayan özellikler de gösterir. Bundan dolayı, doğurganlık çağındaki kadınlarda, folat ağırlıklı beslenmek faydaĺı olacaktır.

En iyi folat kaynağı besinler, yeşil yapraklı sebzeler, baklagiller, tohumlar (çekirdekler), karaciğer, kümes hayvanları, yumurta, tahıllar ve turuncugiller gibi besin kaynaklarıdır.

Frustration

Folat eksikliğinin belirtileri, kilo kaybı, yorgunluk, halsizlik, bitkinlik, folat eksikliğine bağlı olarak  gelişen anemi, hamilelerde nöral tüp bozuklukları riskini artması gibi belirtilerdir.

8.Vitamin B12 – Siyanokobaladak Eksikliğinin Belirtileri

Vitamin B12, sinir hücrelerini saran miyelin kılıfın üretilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda B12 vitamini, zihinsel aktiviteleri destekler, kırmızı kan hücrelerinin yapısına katılır, bazı yağ asitlerini ve amino asitleri parçalayarak enerji üretilmesini sağlar.

En iyi vitamin B12 kaynağı olan besinler; karaciğer, et, süt, peynir ve yumurta gibi hayvansal kaynaklı besin maddeleridir.

refusing+food

Genellikle yaşlı insanlarda ve vejetaryanlarda yaşanan vitamin B12 eksikliğinin gelişmesi halinde görülecek olan belirtiler şu şekildedir; yorgunluk, halsizlik, dilde pürüzsüzlük, iştahsızlık, kilo kaybı, kalpte çarpıntı oluşması, nefes darlığı, görme kaybı, zihinsel problemler, depresyon ve hafızada zayıflamadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.