Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

B12 Eksikliğine Ne İyi Gelir?

B12 vitaminini almak insan sağlığı için oldukça önemlidir. Bazı insanlar bunun önemini bilmediği için B12 vitaminini yeterli miktarda almamakta ve çeşitli sağlık sorunları ile karşılaşmaktadır. B12 vitamini vücutta oldukça fazla göreve sahiptir. DNA oluşumuna ve kırmızı kan hücrelerinin oluşmasına yardımcı olur.

Eğer vücut yeterli B12 vitaminini elde edemiyorsa, hayvan bazlı ürünler kullanarak veya diğer takviyeleri tüketerek, eksik olan B12 vitamini ihtiyacı giderilmeye çalışılır. Kişilerin ne kadar B12 vitaminine ihtiyaç duydukları ise kişinin yaşına, sahip olduğu yeme içme alışkanlığına, sağlıksal durumuna ve bazı durumlarda ise kullandığı ilaçlara kadar inceleme yapılır.

B12 vitamini balık, deniz mahsulleri, süt ürünleri, et ve yumurta gibi çeşitli yiyeceklerden alınabilecek, yaygın bir şekilde bulunan ve suda çözünebilir temel vitaminlerden biridir. Genellikle diğer kompleks B vitaminleri ile birlikte bulunur. DNA sentezinde önemli bir role sahiptir. Yiyeceklerde bulunan B12 ise proteinlerin birbirlerine bağlanmasına yardımcı olur. Mide asidi B12 vitaminini sindirim sırasında proteinlerden ayırır.

İnsan vücudu B12 vitaminini karaciğerde yıllarca depolar. Ancak ilerleyen yaşlarda nadiren de olsa B12 vitamininin miktarı azalır. Ayrıca bu durum AIDS hastalığına sahip insanlarda ve vejetaryanlarda da görülen bir durumdur. B12 vitamininin seviyesi düştüğü zaman yüksek ateş ve aşırı terleme belirtileri görülerek anemi riski doğar. Ancak kullanılan çeşitli tedavi yöntemleri ile bu rahatsızlık kolay bir şekilde giderilebilir.

B12 Vitamini Eksikliği Neden Olur?

Belli başlı birtakım durumlara sahip olunması B12 vitamini eksikliğine sebep olabilmektedir. Bunlar arasında;

 • Mide katmanlarının incelmesi ile birlikte gastrit oluşumu
 • B12 vitamininin emiliminde zorluklar yaşanması ile meydana gelen anemi
 • İnce bağırsak veya midenin bir kısmının cerrahi bir operasyon yardımı ile alınması
 • Bakteriyel rahatsızlıklar, parazit ve benzer hastalıklardan kaynaklanan ve ince bağırsağı etkileyen durumlar
 • Ağır içkiler tüketmek
 • Bağışıklık sistemi düzensizlikleri
 • Uzun süreli asit düzenleyici ilaçların kullanılması ile mide asidinin, B12 içeren hayvansal proteinlerin yıkımını durdurması gibi durumlar B12 vitamininin eksikliğine neden olan etmenler arasında yer almaktadır.

Süt, peynir, yumurta ve et gibi hayvansal ürünleri tüketmeyen, vejetaryan kişilerin B12 vitamini eksikliğine yakalanma olasılığı oldukça yüksektir. Vejetaryan bir anneden doğan bebeklerde yetersiz B12 vitaminine sahip olmaktadırlar. B12 vitamini eksikliği ayrıca ilerleyen yaş ile birlikte artışa geçmektedir.

B12 Vitamini Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

B12 eksikliği en sık olarak anemiye sebep olur. Başlangıç aşamasındaki rahatsızlıklar herhangi bir belirti oluşturmazlar. Ancak herhangi bir tedavi işlemine başlanılmaz ise, rahatsızlık ilerler ve birtakım belirtilere sebep olur.

 • Halsizlik, yorgunluk veya sersemlik hali
 • Kalp çarpıntısı ve nefes darlığı
 • Solgun bir cilt yapısı
 • Düz bir dil yapısı
 • Kabızlık, ishal, iştah kaybı ve gaz oluşması
 • Uyuşma veya karıncalanma, kaz zayıflıkları ve yürüme zorlukları gibi sinir sorunlarının yaşanması
 • Görüş kaybı yaşanması
 • Depresyon, hafıza kaybı veya davranışsal değişiklikler gibi sağlık sorunları yaşanması B12 vitamini eksikliği ile birlikte meydana gelen belirtiler arasında yer almaktadır.

Eğer B12 vitamini eksikliği yaşadığınızı düşünüyorsanız, bir an önce doktorunuza danışmanız gerekebilir. Vegan bir anneden doğan bebeklerde anemi, gelişme yavaşlığı ve zorlukları ile birlikte halsizlik de yaşayabilmektedir.

B12 Vitamini Eksikliğinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Eğer emilim sorunu ile birlikte anemi hastalığına sahipseniz, ilk olarak B12 vitamini takviyesi yapılır. Devamında ise hayvansal kaynaklı besinler tüketmiyor iseniz, diyetinizi değiştirerek B12 vitamini ile güçlendirilmiş besinler tüketmeniz gerekmektedir.

İlerleyen yaşlarda ortaya çıkan B12 vitamini eksikliğinde ise B12 takviyesi alabilir veya multivitamin alarak eksikliğini yaşadığınız B12 vitamini açığını kapatabilirsiniz. Çoğu insanda tedavi işlemi ile birlikte sorunlar çözülmektedir. Ancak sinirsel bir hasar oluşması durumunda, B12 vitamini eksikliği kalıcı olabilir.

B12 vitamini eksikliğinin oluşmasını önlemek için yeterince et, deniz ürünleri, süt ürünleri, yumurta ve kümes hayvanlarının etlerinden tüketmeniz gerekmektedir. Eğer vejetaryansanız yani hayvansal gıdalar tüketmiyor iseniz, B12 multivitamin desteği alabilir veya B12 vitamini ile güçlendirilmiş kahvaltılık gevreklerden tüketebilirsiniz. Eğer B12 takviyesi kullanıyorsanız, bu durumu doktorunuza söylemeniz gereklidir. Çünkü alabileceğiniz ilaçların bu durumu etkilememesi için, doktorunuzun aldığınız takviyeleri bilmesi gerekmektedir.

B12 Eksikliğine Ne İyi Gelir?

B vitamini komplekslerinden biri olan B12 vitamini suda çözünebilir bir vitamindir. Bu yoğunluktaki bir vitamin ise sağlıklı bir sinir sistemi için ve kırmızı kan hücrelerinin etkili bir fonksiyonu için ancak mikroorganizmalar tarafından üretilebilir. Destekleyici ürünlerin içerisinde bulunmasına rağmen, çok çeşitli yiyeceklerin içinde de zengin bir B12 vitamini kaynağı yer almaktadır. Bunlar arasında;

1.Deniz Ürünleri

b1

Deniz ürünlerinin içerisinde bol miktarda bulunan B12 vitamini yüksek miktarda bakır, demir ve çinko da içermektedir. 100 gram midyenin içerisinde günlük ihtiyacınız olan miktarın yaklaşık 6 katı kadarı bulunmaktadır. İstiridye de ise düşük yağ oranının yanı sıra yüksek miktarda aminoasit, protein, selenyum ve çinko gibi kalp sağlığı açısından önemli bileşenler yer almaktadır. Yüksek miktardaki antioksidan özelliğinden dolayı anemi hastalığını önler ve sağlıklı parlak bir cilt sağlar. İstiridye de harika bir B12 vitamini kaynağı olup demir ve potasyum bakımından zengindir. Ayrıca 100 gram ıstakoz da günlük B12 vitamini ihtiyacının yüzde 67’sini karşılar. 100 gram yengeç ise B12 ihtiyacının yüzde 192’sini sağlamaktadır. Diğer B12 kaynakları ise morina balığı ve havyardır.

2.Kırmızı Et

b2

Kırmızı etin yanı sıra tavuk, sosis, kuzu ve kaz, yüksek miktarda B12 vitamini içerir. Fazla miktarda alınan B12 vitamini ise karaciğer, böbrek ve diğer çeşitli vücut dokularında depolanmaktadır ve herhangi bir yaralanmada kullanılmaktadır. B12 vitamini ayrıca vücut direncini arttırmak, sağlıklı bir görüş sağlamak ve canlılığı arttırmak üzere yağlar ile birlikte depolanır. Demir, çinko ve protein bakımından zengin olan 100 gram kırmızı etin içerisinde günlük ihtiyaç duyulan B12 vitamininin yüzde 103’ü bulunur.

3.Kümes Hayvanları ve Yumurta

b3

Hindi çeşitli besleyicileri bulundurmakta, yağ açısından da düşük seviyelerde ve cildin ürettiği kalp hastalıklarına ve kansere sebep olan sağlıklı kolesterol oluşumuna engel olmaktadır. Bir miktar tavuk veya hindi 48.21 mg B12 vitamini bulundurur. Diğer et ürünlerine göre çok daha az miktarda B12 vitamini bulunmaktadır.

4.Süt Ürünleri

b4

B12 vitamini alabileceğiniz diğer sağlıklı besinler arasında süt ürünleri yer almaktadır. Vejetaryanlar için en iyi alternatif olarak ön plana çıkmaktadır. B12 vitamini eksikliğinde oluşan sağlık sorunlarını önlemek için veganların yeterli miktarda süt ve süt ürünleri tüketmeye özen göstermesi gerekmektedir. Süt ürünleri B12 vitamini bakımından zengin bir içeriktedir ve bu vitaminler vücut tarafından kolaylıkla emilebilir. Bir bardak süt içerisinde 1.3 mg, yağsız sütün içerisinde 1.2 mg B12 vitamini bulunmakta ve günlük ihtiyacınız olan miktarın yaklaşık olarak yüzde 20’sini karşılamaktadır. Çeşitli peynirlerin yanı sıra yoğurtta B12 vitamini bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.